معماری سایت

معماری سایت چیست + آموزش معماری سایت استاندارد

در مقاله معماری سایت چیست قصد داریم به شما توضیح دهیم که انواع معماری سایت کدام است و اهمیت معماری سایت برای سئو تا چه میزان اهمیت دارد؟

پس با مقاله معماری سایت چیست همراه آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف باشید تا صفر تا صد آموزش بهترین معماری سایت برای سئو را به شما آموزش دهیم.

 

کاربران سایت وقتی در یک سایت درهم فرود می آیند احساس خوبی ندارند. تقریباً یکی از هر دو نفر پس از بازدید از یک صفحه، یک سایت را ترک می کند. ما شانس نسبتا کمی برای ایجاد یک ارتباط مناسب با یک مشتری داریم، و با یک معماری ناخوشایند سایت، شما مطمئن هستید که نرخ بانس ریت را افزایش می دهید.

چرا بهبود معماری سایت اهمیت دارد؟

این اساسی است که سایت خود را به روشی طبیعی و ساده برای کاوش و جلب توجه کاربران بهینه سازی معماری سایت انجام دهید. در صورتی که این کار را نکنید، آنها به سرعت صاعقه پرش می‌کنند. علاوه بر این، با فرض اینکه افراد سایت شما را به این دلیل که تجربه مشتری مناسبی نداشتند ترک کنند، نمایه‌های وب به همین ترتیب به شما احترام نمی گذارند.

چگونه معماری سایت بهینه داشته باشیم؟

با فرض اینکه شما واقعاً برای بهبود ساختار سایت یا پلتفرمی که جمعیت زیادی را در اینترنت جذب می‌کند و در Google رتبه‌بندی می‌کند، کمک می‌خواهید، ما به شما کمک می‌کنیم. ما به شما نشان خواهیم داد که معماری سایت چیست، دلیل اهمیت آن برای UX و بهینه سازی وب و seo در سایت شما یا حتی اینکه چگونه می‌توانید یک معماری بینظیر را برای سایت خود تقویت کنید.

بهترین معماری سایت برای سئو

معماری سایت به چه معنی است؟

معماری سایت، ساخت پیشرونده صفحات سایت شما است. این ساختار از طریق لینک داخلی منعکس می‌شود. ساخت سایت شما باید به کاربران در یافتن موثر داده ها کمک کند و به جستجوی خزنده‌های موتور کمک کند تا ارتباط بین صفحات مختلف را کشف کنند.

به صورت کاملا غیر قابل انکاری؛ ساختار سایت شما نقش اساسی در نگهداری مشتریان و کمک به تحولات را بر عهده می گیرد.

 

بهینه کردن معماری سایت  چه تاثیری در بازاریابی  دارد؟

اجرای ساختار سایت به شما کمک می‌کند تا سایت خود را برای تجربه مشتری برنامه ریزی کنید. شما می‌توانید شگفت‌انگیزترین محصول را داشته باشید، اما اگر مشتریان نتوانند آن را پیدا کنند، به سایت رقیب می‌روند.

معماری سایت چه شکلی دارد؟

می‌توان گفت که یک ساختار سایت رایج یک نمودار درختی است که در آن صفحه فرود، ریشه است. صفحاتی که از صفحه فرود به بیرون متصل می‌شوند، شاخه هستند و از آن نقطه، هر صفحه دارای شاخه‌های اضافی است که از آن رشد می کند. سپس این شاخه ها به یکدیگر متصل می شوند.

به چه دلیل سازماندهی سایت مهم است؟

معماری سایت سالم، تجربه مشتری سایت شما را تقویت می کند. زمانی که سایت خود را به روشی اصولی ساختاربندی می‌کنیدد، مشتریان می‌توانند به طور مداوم داده‌هایی را که جستجو می‌کنند پیدا کنند.

همچنین، هنگامی که مشتری شما بهترین و راحت ترین UI و UX  را تجربه کند، رتبه بندی ابزار جستجوی وب نیز سهل‌تر خواهد بود. مشتریان انرژی بیشتری را بر روی سایت شما و برای ماندن در صفحات وب سایت شما وقت می‌گذرانند، که هر دقیقه‌ای که در سایت شما کاوش می‌کنند منفعتی است برای وبسایت شما و خدماتی که ارائه می‌دهید.

می‌توان گفت که یک معماری سایت دارای این نشانه‌هاست

 1. به فهرست‌های وب کمک می‌کند واقعاً سایت شما را از بین ببرند.
 2. با نشان دادن صفحات بیشتر به مشتریان برای بازدید، مسیر معماری سایت عمیق را انرژی می‌بخشد.
 3. “قدرت صفحه” را با این هدف که یک صفحه فراموش نشود، یکنواخت‌تر منتقل می‌کند.
 4. قدرت مؤثر را در نتیجه حوزه‌های اصلی قدرت برای ساختار پیوند بین موضوعات مرتبط یا مشابه تقویت می کند.
 5. با ساده‌تر کردن یافتن آیتم‌ها و ایجاد محتوای سرنخ، بازدهی را افزایش می‌دهد.

ما باید چند روش برتر را که باید هنگام برنامه ریزی معماری سایت خود به خاطر بسپارید، بررسی کنیم.

روش های بهبود معماری سایت

بهترین روش‌های معماری سایت

 • یک منوی مسیر سطح بالا ایجاد کنید.
 • URL های خود را ساده و قابل فهم نگه دارید.
 • معماری سایت خود را شبیه برترین وبسایت‌های رقبای خود بچینید.
 • سایت خود را قابل پیش بینی نگه دارید.
 • مدل لینک درونی نقطه گروه پشتیبانی را انجام دهید.
 • به اکثریت قریب به اتفاق صفحات سایت خود در 3-4 تیک اجازه دهید.
 • از breadcrumbs استفاده کنید.
 • یک نقشه سایت HTML و XML بسازید.

1. یک منوی مسیر سطح بالا ایجاد کنید.

برای شروع، چیزهای بیش از حدی از منوی سطح بالا قرار ندهید. دوم، مطمئن شوید که محصولی که با توجه به نام منو تضمین شده است، منتقل کنید.

به عنوان مثال، در صورتی که مشتریان شما بر روی برگه “نمایش ایمیل” در صفحه فرود وبلاگ شما کلیک کنند، آنها امیدوارند که با خلاصه ای از پست های تبلیغاتی ایمیل هماهنگ شوند. از این صفحه، شما نیز باید مسیری ساده برای بازگشت به صفحه فرود وبلاگ و صفحه فرود سایت خود را برنامه ریزی کنید. در مقاله راهکار های افزایش فروش اینترنتی ما جدیدترین متذهای افزایش فروش را به شما معرفی کرده ایم. پس عجله کنید بخوانید که از علم روز جا نمانید.

انواع منو در معماری سایت

منو به سه بخش ساده منو تقسیم می شود: نرام افزار، قیمت گذاری و منابع. در برگه “منابع”، مشتریان می‌توانند منابع مختلفی را پیدا کنند که به نام های مختلفی جدا شده اند.

سعی کنید مشتریان خود را مجبور نکنید بیش از حد سخت فکر کنند

سایتی که به سختی کاوش می شود، نرخ پرش بالایی خواهد داشت. مشتریان ترجیح می‌دهند در تلاش برای ردیابی داده‌های سایت شما ننشینند. با فرض اینکه این کار را انجام دهند، به سادگی می‌روند. بنابراین شفقت را تمرین کنید و یک تجربه کاربری سهل و دلپذیر وب را به او بدهید.

انواع معماری سایت

2. URL‌های خود را ساده و  قابل استفاده نگه دارید.

هیچ مشتری نیازی به مطالعه URL سازماندهی شده به این ترتیب ندارد:

example.com/store/rackets/default.aspx?lang=en&category=98a20

ایجاد آسان برای استفاده از URL ها بسیار مهم است. در نتیجه اکثر چارچوب‌های CMS، مانند CMS Center point و WordPress، URL را با توجه به عنوان صفحه شما آسان می‌کنند. به طور کلی به صورت زیر استفاده می شود:

example.com/page-title

همچنین می‌توانید زیر شاخه‌هایی بسازید که دنبال کردن آنها دشوار نیست.

example.com/point/subtopic/page-title

نکته مهم طراحی ساختار داخلی سایت برای سایت فروشگاهی یا اپلیکیشنها

در حالی که زیردایرکتوری‌ها از دیدگاه UX مفید هستند، انتظار نمی‌رود که معماری سایت شما را منعکس کنند. لینک داخلی بیش از ساختار URL اهمیت دارد. این بدان معناست که می توانید URL های خود را به صورت زیر ساختار دهید:

 • com/theme
 • com/subtopic
 • com/longtail-catchphrase one
 • com/longtail-catchphrase two

شما اساساً نیاز دارید که آنها را با یکدیگر و با صفحات اصلی آنها با لینک‌های داخلی ارتباط برقرار کنید.

معماری سایت عمیق

3. معماری سایت خود را بر اساس رقبای برتر صنعت خود چینش کنید

مشتریان شما از معماری سایت برندهای مهم در صنعت شما استفاده می‌کنند، بنابراین در صورتی که یک فروشگاه تجاری مبتنی بر وب دارید، نحوه ساختار سایت آمازون را تجزیه و تحلیل کنید و آنها را کپی کنید. سایت شما طبیعی‌تر و زیباتر به نظر می‌رسد و بنابراین کاوش آن ساده‌تر است.

4. سایت خود را استوار نگه دارید.

طراحی مسیر سایت شما، استانداردهای طرح و ارائه اتصالات باید از یک مثال ثابت پیروی کنند. مشابه نگه داشتن این مؤلفه‌ها، مشتریان شما را برای مدت طولانی‌تری در سایت شما نگه می‌دارد، زیرا کاوش در صفحات جدید و پیوستن سریع به آن‌ها ساده‌تر خواهد بود.

5. مدل پیوند داخلی ستون-خوشه را پیاده سازی کنید

در مدل ستون-خوشه، شما یک صفحه والد (نقطه پشتیبانی) دارید که به صفحات کودک (مجموعه) لینک داده می شود. این صفحات جوان سپس، در آن نقطه، به یکدیگر متصل می شوند و یک گروه می سازند.

مدل ستون- خوشه چگونه است؟

این مدل ساختار لینک داخلی شما را شفاف‌تر می‌کند و واقعاً مشتریان را به قسمت‌های مختلف محصول مرتبط و مفید راهنمایی می‌کند. در زمانی که مشتریان بر روی یک لینک داخلی در سایت شما منتقل می‌شوند، باید به سرعت درک می‌کنند که این ارتباط آنها را به چه محتوایی راهنمایی می‌کند و چرا آن محتوا از صفحه‌ای که در حال حاضر در آن هستند متصل شده است.

در مقاله لینک سازی داخلی ما صفر تا صد نحوه لینک سازی داخلی در سایت را به شما آموزش داده ایم.

نکته خطناک درباره لینک ‌سازی داخلی

با این حال، یکی از هشدارهای لینک داخلی که باید به آن توجه کنید، قرار دادن کلمات کلیدی در متن لنگر اتصال شما نیست. این بهینه سازی وب سایت تاریک نامیده می شود و برای جلوگیری از آن، گوگل محاسبات صریح برای رد این نوع رفتار انجام داده است.

معماری سایت فلت

6. دسترسی به اکثر صفحات سایت خود را با 3-4 کلیک فراهم کنید

صرف نظر از اینکه سایت شما دارای 1,000,000 صفحه است، معماری باید به مشتریان اجازه دهد از صفحه فرود شروع کنند و در هر صفحه ای با سه تا چهار کلیک ختم شوند.

برای انجام این کار، یک مسیر سطح بالا را برنامه ریزی کنید که بتواند مشتریان را به صفحات اولیه سایت شما راهنمایی کند. سپس، در آن مرحله، از هر یک از صفحات اصلی سایت شما، مطمئن شوید که آنها می‌توانند به تمام صفحات زیر کلاس حرکت کنند.

7. از breadcrumb استفاده کنید.

پس از لینک داخلی، breadcrumbs یک روش قطعی برای نشان دادن معماری سایت شما است. این اتصالات صفحات والد یک صفحه را تا صفحه فرود نشان می دهد. آنها معمولاً روی عنوان صفحه قرار می گیرند و دارای پیچ و مهره هایی هستند که راه را به صفحه در حال انجام نشان می دهد.

می‌توانید با ایجاد یک ماژول منوی سطح بالا، خرده‌های نان را به سایت نقطه مرکز CMS خود اضافه کنید. با فرض اینکه سایت خود را بر روی CMS وردپرس اجرا می کنید، ما یک تمرین آموزشی ساده در مورد اینکه چگونه می توانید breadcrumb به وردپرس اضافه کنید، تهیه کرده ایم.

8. یک نقشه سایت HTML و XML بسازید.

نقشه سایت رکوردی است که هر یک از صفحات قابل خزیدن در سایت شما را خلاصه می کند. برای معماری سایت واقعاً مهم است زیرا طراحی شما را در پیکربندی قابل تشخیص و خزیدن نشان می دهد. خدمات طراحی سایت بانوی هدف ارائه کننده قوی ترین طراحی سایت طبق سفر مشتری شما می‌باشد.

چگونه این کار را انجام دهید

نقشه سایت HTML با مشتری سروکار دارد و طرحی مشابه با بقیه سایت شما دارد. معمولاً برای مشتریان در نظر گرفته شده است که نمی توانند صفحه خاصی را ردیابی کنند و چه کسی از دیدن خلاصه ای از صفحات شما به طور کلی سود می‌برد. نقشه سایت XML اساساً برای خزنده های فهرست وب برنامه ریزی شده است. آنها هر یک از URL ها را در یک طرح متن ساده فهرست می کنند. در صورتی که سایت شما بر روی وردپرس باشد، می توانید از ماژول نقشه سایت برای ایجاد نقشه سایت HTML و XML استفاده کنید.

معماری داخلی سایت

معماری سایت خود را بازنگری کنید و روی بهینه سازی موتور جستجوی خود کار کنید

معماری سایت شما هم برای تجربه مشتری و هم برای بهینه سازی موتور جستجو بسیار مهم است. با یک روش سازماندهی سایت قوی، زمان اقامت را بهبود می بخشید و مشتریان را مجذوب مصرف بیشتری از محصول خود می‌کنید. این به معنای تغییرات بیشتر در مسیر است، کار بر روی بازگشت پول سرمایه گذاری شده و افزایش درآمد در سازمان شما کلقضیه است.

نکات کاربردی در معماری سایت

شما می‌توانید با نوشتن معماری سایت خود در شیت گوگل ذهن خود را برای طراحی معماری سایت خوب سازماندهی کنید.

همچنین می‌توانید این کار را با فتوشاپ هم انجام دهید ولی کار شما در شیت بسیار آسان‌تر خواهد بود.

تااینجای مقاله با مفاهیم معماری وب سایت و تاثیر معماری سایت بر سئو آشنا شدید. پیشنهاد می‌شود در کسب و کار خود برای مشورت بیشتر با تیم برنامهنویسی مجموعه خود نیز مشورت کنید.

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف ارائه دهنده قوی ترین خدامت سئو در سطح کشور می‌باشد. اگر می‌خواهید از نتایج صعودی وبسایت خود شگفت زده شوید بعد از فالو کردن اینستاگرام لیدی تارگت با ما تماس بگیرید.

سوالات متداول معماری سایت

معماری سایت چیست؟

معماری سایت، ساختار سلسله مراتبی صفحات سایت است. این ساختار از طریق لینک داخلی منعکس خواهد شد. در واقع معماری سایت اشاره به این موضوع دارد که چگونه صفحات سایت شما به هم متصل خواهند شد. معماری سایت باید هم به کاربران سایت در پیدا کردن آسان مطالب کمک کند و هم بتواند به خزنده‌های موتورهای جستجو برای فهم راحت ارتباط بین صفحات مختلف سایت شما کمک کند.

چرا معماری سایت این‌قدر اهمیت دارد؟

معماری سایت خوب و اصولی می تواند برای کاربران مفید باشد و تجربه کاربری خوبی را به ارمغان بیاورد تا کاربران بتوانند به صورت مناسب اطلاعاتی که به دنبال آن هستند را دریابند.

2 دیدگاه دربارهٔ «معماری سایت چیست + آموزش معماری سایت استاندارد»

  1. علیرضا فریدی

   طاها جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ باید بگم بله کمی بابد کدنویسی بلد باشید؛ اما نکته مهم اینجاست که زبان‌های ساده‌ای هستند در حدی که برنامه‌نویسان زبان HTML و XML را جزو زبان‌های برنامه‌نویسی نمی‌دانند!!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن