بوت استرپ چیست

بوت استرپ چیست + مهم ترین مزایاومعایب بوت استرپ

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف قصد داریم در مورد بوت استرپ چیست و مزایا و معایب آن صحبت کنیم

Bootstrap استراپ کلکسیونی از ابزارهای  رایگان برای تشکیل صفحات وب و نرم افزارهای تحت وب می‌باشد که شامل ضابطه هایHTML، CSS و توابع جاوا اسکریپت جهت پدیداوری و نمایش فرم ها، دکمه ها، تب ها، ستون ها و سایر المان های ضروری طراحی وب می باشد.

در اغازاز طریق توسعه دهندگان توییتر برای استفاده داخلی تاسیس شد.پس از مدتی  بوت استرپBOOTSTRAPدرمعرض عموم مورد توجه واقع شدو به مجموعه‌ای مناسب از افزارها برای پیشرفت رابط  کاربری با هر میزان پیچیدگی‌ دگرسان‌شد.

هر زمان  که بسط دهنده ی وب بوت استراپ( Bootstrap) این فایل‌ها را به صفحه پیوند میدهد، تعداد زیادی رده و اجزای آماده برای طرح بندی دردسترس جای گرفتن.معمولا از بوت استرپ برای تشکیل و طراحی وب سایت‌های ریسپانسیو در زمان کم استعمال می‌شود.

برای طراحی سایت بازی در 10 دقیقه همین حالا شروع کن!

بوت استرپ چیست

تاریخچه ی بوت استرپ

بوت استرپ چیست؟مارک اتو و جاکوب تورنتون  نخستین سازنده های بوت استرپ بودندانها بوت استرپ رادر جهت تشکیل یک قالب ظاهری مشخص و یکسان در افزارهای توییتر طرح ریزی وترسیم کردند. قبل از شروع این پروژه نمونه های زیادی با همین رویکرد ساخته شده بودکه همگی با عدم ابراز علاقه ی طراحان وب سراسر جهان روبه رو شدند. چون در نمونه های دیگر مشکلات اساسی وجود داشت، مخترع اصلی توییتر یا همان مارک اتو خواهان ، ساخت یک شبکه‌ی داخلی و قدرتمند برای خود با نام Bootstrapشد.

سال 2011، توییتر Bootstrapبوت استرپ را به شکل متن ازاد و بلاعوض به عنوان یک فریم ورک طراحی وب سایت در اختیارسایرین گذاشت و در فوریه 2012 به محبوب ترین پروژه سایتGITHUB دگرسان شد.

امکانات و کاربردهای مهم بوت استرپ

بوت استرپ چیست؟دلایل عمده ایی برای استعمال از Bootstrap برای پیشرفت وب سایت هست. قالب کلیBootstrap هم توسط بسط دهندگان مستقل وب سایت وهمچنیین توسط شرکت‌ها نیز به کار برده میشود.

FrameworKفریم ورک با تمامی جستجوگران استاندارد هماهنگ می باشدو حتی در نسخه های قدیمی تر مانند اینترنت اکسپلورر 8 نیز ظاهر زیبای خود رانگه داشتن. از نسخه دوم Bootstrap به بعد طرح ریزی واکنشگرا یا رسپانسیو نیز در آن متمرکزشد و موجب جلوه گری مناسب صفحه در تلفن های هوشمند و تبلت ها شد.

Bootstrap متن ازاد می‌باشد و در سایت Github برای بارگیری رایگان گذاشته شده است. فرصت همکاری در این پروژه وخصوصی سازی امکانات و نمای آن میسرمی باشدو پیش از این مدارک مربوط به آن به چندین زبان دنیا تفسیر شده است.

شالوده‌ی اصلی کاربرد بوت استرپ، توسعه و طرح ریزی سایتهای متفاوت می باشد.در میان سیستم‌های دیجیتال Foundation )، UIkit ، Semantic UI ، InK و غیره) ، قالب کلیBootstrap محبوب‌ترین حیطه وقلمرو می باشد.

طر‌ح‌ریزی و ساخت نمایی زیبا و متناسب برای وب سایت‌ها و صفحات وب بسیار اهمیت دارد.طرح ریزان وب سایت در کنار برنامه‌نویسی قوی  به دنبال روش‌هایی برای ارائه جذاب آن‌ها به کاربرهستند. ترسیم  برون داد به صورت کاربرپسند در طراحی سایت ارزش به سزایی دارد. بوت استرپ این فرصت  را به طرح ریزان و برنامه نویسان داده است تا بتوانند از نگاره های  پیش فرض استاندارد برای صفحات وب خوداستعمال کنند. استفاده از این نگاره ها فرصت طرح ریزی سایت های استاندارد بانمایی جذاب را پدیداورده است.

بوت استرپ نتایج و دستورات مناسب را پدید اورده است و در تصرف برنامه نویسان گذاشته است. استفاده از بوت استرپ زمان طراحی و ایجاد وب سایت را کاهش داده است .همچنیین عملکردپایانی  براستانداردهای جهانی منطبق می باشد.  به طور کلی بوت استرپ از اهمیت بالایی در عرصه ی طرح ریزی و خلق وب سایت بهرمند می باشد.

مهم‌ترین استفاده ی بوت استرپ توسط  توسعه دهندگان وب  می باشدزیرامی‌توانند بر کار پیشرفت وب  فراهم کند، بدون اینکه نگران طرح ریزی شوند و به سرعت یک وب سایت زیبا را طرح ریزی و ایجاد کنند.

کاربردهای مهم بوت استرپ

بیشتر بدانید: نیچ مارکتینگ چیست

مهم ترین مزایای بوت استرپ چیست؟

بوت استرپ چیست؟بوت استرپ با استعمال از طرح ریزی ها و چارچوب آماده، طراحی سایت را بسیار راحت کرده است.

 • سازش با جستجوگرهای مختلف
 • استفاده ی اسان
 • یادگیری راحت
 • اجزای تشکیل دهندی ان
 • وجود قالب اماده

سازش با جستجوگرهای مختلف

بوت استرپ چیست؟به کمک  بوت استرپ می‌توان سایت‌هایی را طرح ریزی و درست کرد که درتمامی سیستم هاو همچنین مرورگرهای مختلف نشان داده شود.

استفاده‌ی اسان

ویژگی‌ مهم بوت استرپ استعمال راحت واسان  آن می باشد.  برای کار کردن با  آن فقط به مهارت‌ و شناخت اولیه برای کار با طرح‌ بندی و لایه‌بندی لازم می باشد.

یادگیری راحت

استفاده از بوت استرپ بسیار راحت واسان است و هر شخص به اسانی می‌توانداموزش ببیند. این قالب، کد‌های زیادی دارد که از قبل پیاده سازی شده اندو شما می‌توانید از انهارادر طرح ریزی به کار ببرید. علاوه بر این تعداد زیادی کلیپ اموزشی زیادی موجود است که به شما یاری می رسانند. تا Bootstrap را بدون هیچ مشکلی اموزش دیده وبا خیال راحت از ان مسلط شوید.

اجزای تشکیل دهنده ی ان

بوت استرپ کلکسیون کاملی از ابزارهای سازنده می باشد که می‌توان به اسانی آنها را در طرح ریزی وبسایت به کار برد.افزایش عناصر طراحی چشم نواز به وب سایت با استعمال از بوت استرپ بسیار راحت می باشد وهمچنیین می‌توان بدون در نظر گرفتن اندازه صفحه نمایش یا سیستمی که برای مشاهده آن‌ها استعمال می شود، به صورت کامل و عالی طرح ریزی راانجام داد

وجود قالب اماده

اکثرچارچوب های موجود برای دستگاه های مدیریت محتوا با استعمال از فریم ورک Bootstrap توسعه داده شده می باشد، که در واقع میزان کیفیت بوت استرپ رانشان میدهد. در اصل، این چارچوب شامل اجزای CSS ، HTML و JavaScript و همچنین سبک‌ها و فونت‌های مخصوص به خود می باشد.

مهم ترین معایب بوت استرپ کدامند؟

 • چارچوب وقالب بندی های مشابه
 • عدم سازش با مرورگرهای قدیمی
 • فایل هایش خیلی بزرگ هستند
 • سینتکس یا نحوه گیج کننده ای دارد

چارچوب وقالب بندی های مشابه

سایت‌های پیشرفته با Bootstrap بوت استرپ شبیه یکدیگرمی باشند، ساختار یکسان، دکمه‌ها و بخش‌های متفاوت تشابه زیادی به همدیگردارند.  این که همه سایت‌های طراحی شده با این فریم ورک شبیه هم می شوند، سبب می شود استعمال از آن برای اجرای برخی از پروژه‌هاامکان پذیرنباشد

عدم سازش با مرورگرهای قدیمی

تلاش بوت استرپ براین است که با زمان هماهنگ شده و دائماً به روزرسانی ‌شود، در نتیجه، احتمال دارد سایت‌های موجود در بوت استرپ در مرورگرهای قدیمی به درستی نشان داده نشوند.

 • فایل هایش خیلی بزرگ هستند
 • همان طور که قبلا گفته شد، فایل‌ های بوت استرپ برای این که بتوانند جواب گوی عملکرد سنگین عرضه شده توسط فریم ورک شوند، ممکن است کمی بزرگ باشند. این می تواند منجر به افزایش زمان بارگذاری وب سایت ها، به ویژه در شبکه های کندتر می شود.
 • مبتدیان ممکن است در شناخت و رفع این مشکل دچار مشکل شوند.ابزار سفارشی سازی در وب سایت بوت استرپ می تواند به حذف هر گونه کد غیر ضروری برای عملکرد هایی که هرگز استفاده نمی کنید، یاری رساند.

سینتکس یا نحوه ی گیج کننده ای دارد

بوت استرپ ممکن است برای تان گیج به همراه داشته باشدچرا که هنگام استفاده از سیستم گریدی یا شبکه ، باید برای ایجاد ستونی که یک سوم صفحه را پرکرده است

کلاس .col-md-4 را به آن ضمیمه کنید

یک لحظه، 4؟ این 4 از کجا آمد؟

به احتمال زیاد این 4 شما را به این نتیجه خواهد رساندکه ستون یک چهارم صفحه را پر می کند، نه یک سوم. با این که این نحو منطقی می باشد(بوت استرپ از سیستم 12 ستونی استعمال می کندو 4، یک سوم 12می باشد) می تواند برای کسانی که کل فرآیند برایشان جدید است ، نامحسوس باشد 

در بوت استرپ از چه زبان هایی استفاده میشود

بوت استرپ چیست؟بوت استرپ یک فریم ورک تحت وب بر پایه زبان‌های جاوااسکریپ ، HTML و CSS که به شما امکانات زیادی می‌دهد. بدین صورت در این قسمت زبان‌های جاوا اسکریپت، HTML و CSS به صورت کوتاه شرح داده می شوند.

 • جاوااسکریپت
 • HTML
 • CSS
 • جاوا اسکریپت

زبان های بوت استرپ

بوت استرپ چیست؟جاوا اسکریپت (JavaScript) یا همان JS، یک زبان سطح بالای تفسیری (Interpreted) می باشد که با استعمال از آن می‌توان صفحات وب تعامل‌پذیرتشکیل داد. امروزه اکثر وب‌سایت‌ها از این زبان برنامه نویسی به همراه HTML و CSS به عنوان سه فناوری مهم تشکیل‌دهنده وب به کاربردهمی شود.

 • HTML
 • HTMLبرگرفته از عبارت «Hypertext Markup Language» است و به عنوان زبان نشانه‌گذاریبه کاربرده میشود. معمولا صفحات وب شامل متن‌ها، عکس‌ها و بخش‌های متفاوتی می باشندکه می‌توان با کمک تگ هاو کدهای HTML یک ساختار مشخص برای این صفحات وب تشکیل داد.
 • CSS
 • cssعبارت «استایل‌شیت‌های آبشاری» (Cascading Style Sheets) برگرفته شده است و با استعمال از آن می‌توان ظاهر مناسبی برای صفحه‌های وب تشکیل داد. در واقع صفحه‌آرایی، استایل‌دهی و زیباسازی صفحات وب به عنوان کاربردهای CSSبه شمار می ایند.

طراحی ریسپانسیو با Bootstrap

بوت استرپ چیست؟ریسپانسیوresponsive کردن صفحات با بوت‌استرپ بسیار اسان می باشد. ریسپانسیو بودن به معنی نمایش صحیح وب‌سایت در تمام نمایشگرها از جمله موبایل و تبلت می باشد.برای طرح ریزی ریسپانسیو با بوت‌استرپ تنها لازم است کار با سیستم Grid آن رایادگرفته باشید.

دستگاهGrid صفحه را به ۱۲ ستون بخش بندی می کندو شما می‌توانید محتوای وبسایت خود را با ااستعمال  از این ستون‌ها کنار هم بگذاریدو نحوه چیدمان آنها در سیستم های مختلف (دسکتاپ، تبلت، موبایل و…) رامشخص کنید.

طراحی ریسپانسیو Bootstrap

دانلود بوت استرپ

بوت استرپ چیست؟ نرم افزارها و کامپوننت های متن ازاد با سرعت زیادی به روز می شوند بنابراین بجای قرار دادن نسخه ای از بوت استرپ در سایت خود، پیشنهاد میدهیم که از سایت رسمی این شرکت  getbootstrap.com  آخرین نسخه از نرم افزار Bootstrap رادانلود کنید.

برای دانلود فریم ورک Bootstrap شما قادر خواهیدبود به صفحه رسمی آن مراجعه کرده و آخرین نسخه بوت استرپ رابارگزاری کنید. در هنگام بارگزاری بوت استرپ، چندین گزینه پیش روی شما خواهد بود:

۱دانلود سورس کد

در این گزینه به کامپایلر پیش‌ پردازنده Less و برخی تنظیمات دیگرلازم می باشد. فایل‌ های منبع پیش‌ پردازنده Less، جاوا اسکریپت و فونت‌ ها به همراه مدارک در این روش وجود دارند.

۲دانلود نسخه Sass

Sass تعمیمی از CSS به حساب می ایدکه با کمک آن می‌توان فرآیند استایل‌ دهی را راحت‌تر و با سرعت بیشتری انجام دهید. بوت استرپ از پیش‌ پردازنده Less به Sass منتقل شده است تا به راحتی در پروژه‌ های Rails ،Compass یا پروژه‌های مختص به Sass قرار بگیرند. Sass یک زبان اسکریپت‌ نویسی پیش‌ پردازنده است که به کدهای CSS تفسیر و کامپایل می‌شود.

۳دانلود فایل بوت استرپ

در این حالت CSS، جاوا اسکریپت و فونت‌های کامپایل کوچک‌ سازی شده‌اند، اما این گزینه شامل هیچ گونه سند یا فایل منبع اصلینمی باشد.

در ضمن شما می‌توانید از طریق پیج اینستاگرام بانوی هدف ما را در فضای مجازی همراهی کنید.

سوالات متداول

تعریف بوت استرپ

در سایت خود بوت استرپ ،تعریف بوت استرپ اینگونه تعریف شده است:

بوت استرپ؛ برای ساخت سایت های ریسپانسیو و سایت های بهینه شده برای موبایل می باشدو یکی از پرکاربرد ترین کتابخانه های کامپوننت برای طرحریزان ظاهر سایت می باشد

بوت استرپ ابزاری متن ازادبرای پیشرفتHTM وCC و جاوا اسکریپت می باشدو بسط دهندگان وب قادر خواهند بوداز این ابزار براحتی با استعمال و توسعه متغییر های موجود در نسخهSass و استفاده از دستگاه شبکه بندی بوت استرپ برایطرح ریزی ریسپانسیو و دستورات پیش ساخته جی کوئری سایت های خود را تشکیل وپیشرفت دهند.

بوت استرپ فارسی به چه معنی است؟

بوت استرپ یک زبان اوپن سورس وبلاعوض می باشد. این به این معناست که شما قادر خواهید بودآن را از گیت هاب به صورت بلاعوض دریافت کرده و استعمال کنید. اما جای سوال باقی می ماند که زبان های برنامه نویسی اوپن سورس قابلیت تغییر زبان نگارشی هستند و میتوان آن هارابه فارسی تبدیل کرد؟؟
بوت استرپ یکی از فریم ورک هایی می باشدکه این قابلیت را دارا می باشد. شما میتوانید با خصوصی سازی امکانات و ظاهر آن ، مدارک مربوط در پنل کاربری را به فارسی دگرسازی کنید.

آیا استفاده از زبان فارسی در بوت استرپ باعث بهم ریختگی در رسپانسیو میشود؟

خیر، Bootstrap فارسی توسط شرکت تولید کننده آن ایجاد شده و شما میتوانید نسخه بدون باگ فارسی آن را با جستجو در گوگل یا مراجعه مستقیم به وب سایت بوت استرپ بارگزاری و استعمال کنید. با این کار برنامه نویسانی که مبتدی می باشندو کمی در زبان انگلیسی مشکل دارند، قادر خواهندبوداز بوت استرپ فارسی استعمال کنندو برنامه های خود را develop کنند.

Bootstrap فارسی را از کجا دانلود کنیم؟

استفاده از اسکریپت های فروشی که وب سایت ها در دسترس عمومعرضه می کنند. کاردرستی نیست. چرا که بابت هزینه دریافتی خدمات کاملی عرضه نمی کنندو در مواردی باگ هایی در اسکریپ فروخته شده دیده میشود.

بهتر است خودتان بوت استرپتان را فارسی تبدیل کنید! کار چندان سختی نیست. آموزش ساخت Bootstrap فارسی را در گوگل سرچ کرده و به راحتی طی چند دقیقه بوت استرپ خود را بدون باگ فارسی سازی کنید. با این کار شما مهارت فوق العاده ای در زمینه تغییر زبان بوت استرپ هم خواهید آموخت.

کلام آخر

بوت استرپ افزار قدرتمندی می باشدکه  بسط دهندگان را قادر می سازد تا به سرعت و بدون دردسرکار خود را شروع کنند. این افزار ادغام یک سری قابلیت فوق العاده که تعامل کاربر با وب را بدون نیاز به کد نویسی از ابتدا فراهم می کند، آسان کرده است.

بوت استرپ بسیار محبوب می باشدو برای ساخت برخی از وب سایت های عالی استعمال شده است . مثلا در وبسایت هایی مثل MongoDB، NASA یا حتی FIFA از آن یاری گرفته شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن