نیچ مارکتینگ چیست

نیچ مارکتینگ چیست؟ بهترین فرصت برای کسب درآمد در بازار را از دست ندهید

اگر از آن دسته  افرادی می‌باشید که قصد دارند فعالیت تازه‌ای را شروع کنند و وارد بازار جدیدی شوند و می‌خواهند محصولات و خدمات خود را در آن معرفی کنند، بی شک با رقبای بسیار قوی و بزرگ در این حوزه مواجه خواهید شد. حال سوال این می‌باشد که چه استراتژی‌ای قادر هستید به‌کار ببرید که بدون ایجاد حساسیت برای رقبای بزرگ، کسب درآمد نمایید؟پس پیشنهاد می‌کنیم با ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید.


یکی از راه‌های کسب درآمد در فعالیتی جدید که قصد دارید به آن ورود پیدا کنید، استفاده از آن قسمتی از بازار می‌باشد که بزرگان این حوزه از آن چشم پوشی کرده‌اند. این نوع فعالیت ها را در اصطلاح نیچ مارکتینگ می‌گویند. حال برای سوال شما که ممکن است بپرسید نیچ مارکتینگ چیست؟ ما پاسخ‌های مشخصی داریم.

نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ (Niche Marketing) یا همان گوشه بازار یا بازاریابی گوشه‌ای به معنی متمرکز نمودن فعالیت‌های بازاریابی در قسمت کوچکی از بازار می‌باشد. به قسمتی از بازار که کمپانی‌ها و برندهای بزرگ به هر دلیلی به آنها ورود پیدا نکرده‌اند و همچنان بکر و دست نخورده است، نیچ مارکت خواهند گفت. شرکت‌ها و کمپانی‌هایی که استراتژی بازاریابی خود را بر اساس این نوع بازار ها بنا خواهند کرد نیازهای آنها را برطرف خواهدکرد، به اصطلاح نیچ مارکتینگ گویند. در واقع توانایی این را داریم بگوییم که نیچ مارکتینگ یک استراتژی و فرصت عالی و کاربردی برای کسب و کارهای کوچکتر می‌باشد تا شرایط خود را طوری فراهم کنند که با بودجه‌ای کم، خدمات و یا محصولاتشان را به مشتریان خاصی ارائه کنند.

نیچ مارکتینگ یعنی چی

 تفاوت بین بازاریابی عمومی با بازاریابی گوشه‌ای (نیچ مارکتینگ چیست)

همان طور که در بالا اشاره شد، در بازاریابی گوشه‌ای، شرکت‌ها و کمپانی‌ها سعی دارند استراتژی بازاریابی را بر اساس نیازهای قشر خاصی از جامعه تعریف خواهند کرد. این شرکت‌ها به جای وارد شدن به بازار انبوه، تمرکز کردن بر روی یک گوشه از بازار را انتخاب کرده‌اند. همه ما آگاهیم که نیازهای بازار بی‌شمار می‌باشند. شرکت‌ها قادر هستند با دانش عمیقی که از مشتریان خود دارند، اطمینان حاصل نمایند که محصول و یا خدماتی که ارائه می‌شود، مورد توجه مشتریان هدف قرار خواهد گرفت.

در مقابل بازاریابی گوشه‌ای(نیچ مارکتینگ چیست)، بازاریابی عمومی قرار گرفته است. این نوع بازاریابی بدون در نظر داشتن قشر خاصی از جامعه سعی بر این دارد خدمات و یا محصولات استاندارد را ارائه نماید تا مورد توجه مشتریان بیشتری قرار بگیرد. در این نوع بازاریابی هدف به بخش‌های کوچکتر و جداگانه تقسیم نخواهد شد. در این نوع بازاریابی شرکت‌ها معمولا به جای سود کم در حاشیه بازار، بر روی حجم بالای فروش تمرکز می‌کنند.

مزایای نیچ مارکتینگ چیست؟

چرا می‌توانیم از از نیچ مارکتینگ استفاده نماییم؟ در پاسخ به این سوال می‌توانیم یک تعریف از نیچ مارکتینگ چیست ارائه دهیم و بگوییم که نیچ مارکتینگ می‌تواند فواید زیادی برای کسب و کارها به‌ وجود آورد. اولین مزایای نیچ مارکتینگ استفاده از بازاریابی گوشه ای می توانیم به بازار رقابتی خلوت تشبیه کنیم. زمانی که شما این تصمیم را گرفته‌اید که کالا یا خدمات خاصی را ارائه کنید، بی شک کمپانی های  کمتری خواهند توانست به رقابت با شما بپردازند. هر چه رقبا کمتر، برای شما بهتر می‌باشد و راحت‌تر می‌توانید کالا و خدمات خود را ارائه کنید.

شناخت مخاطبان

زمانی که شما شناخت خوبی از مخاطبان خود به‌دست بیاورید و یک گوشه از بازار را برای ارائه کالا و خدمات انتخاب کرده باشید، دیگر برای جذب مخاطب از مسیر اشتباهی نمی‌روید. با شناخت کامل پیدا کردن از مخاطبان خود، دیگر شما هزینه و زمان خود را صرف پلتفرم‌های فضای مجازی نمی‌کنید. با توجه به اینکه در مفهوم نیچ مارکتینگ چیست با گروه خاصی از افراد در تعامل هستید، خواهید توانست از عکس ها، عبارات و کلمات خاصی بهره بگیرید که به سادگی بتواند در دل مخاطبانتان جای خود را باز کند. شما می توانید به سادگی به زبان خودشان سخن بگویید و با آن ها ارتباط قوی تری برقرار نمایید.

سود بالا

سود بالا خواهد توانست از دیگر مفاهیم نیچ مارکتینگ چیست تعریف شود. با توجه به این‌که در نیچ مارکتینگ چیت یک بازار کم رقابت می‌باشد، از این رو شرکت ها و کمپانی هایی که از این استراتژی بهره می‌گیرند، خواهند توانست محصولات و یا خدمات خود را با قیمتی بالا ارائه کنند. معمولا کسانی که در این بازارها فعالیت دارند محصولات و خدمات خاصی و انحصاری را ارائه می‌کنند، از این رو مصرف کنندگان حاضر به پرداخت کردن مبلغ بالاتری می‌شوند.

بازار نیچ مارکتینگ چگونه انجام می شود؟

دسته بندی مخاطبان

بازاریابی گوشه ای این امکان را به ما می‌دهد که برای زمانی که قادر هستیم مشتریان خود را بر اساس ویژگی خاصی دسته بندی کنیم، مفید واقع شود. مشتریان هم این توانایی را دارند تا بر اساس ویژگی هایی مثل موقعیت جغرافیایی، سن و سال، میزان درآمد و … مورد دسته بندی قرار بگیرند و بر اساس سلیقه و علایق آنها محصولات و خدمات خود را به آنها ارائه کنید. با توجه به بازار هدف خواهید توانست میزان سطح کیفیتی محصولی را که ارائه می‌کنید، قیمت‌گذاری محصول و یا شیوه‌ی ارائه‌ کردن آن (از جمله محصول دارای تخفیف، عمده‌فروشی و …) را مشخص نمایید.

خلاصه مزایای نیچ مارکتینگ

در کل میتوانیم بگوییم که یکی دیگر از مفاهیم نیچ مارکتینگ چیست می توان به جلب رضایت کامل مخاطبان هدف اشاره کرد، درست کردن پایگاهی از مشتریان وفادار، مانند فراهم آوردن شرایط برای حرکت به سوی بازارهای بزرگتر و البته برتری نسبت به رقبا به علت خاص بودن محصولات و یا خدمات اشاره کرد.

چگونه مخاطب های بازریابی نیچ مارکتینگ را پیدا کنیم؟

قبلا به این موضوع اشاره کرده بودیم که لازم می‌باشد مشتریان را بر اساس ویژگی های خاصی دسته بندی شوند؛ تقسیم بندی های متفاوتی برای این کار وجود خواهد داشت که این امکان را فراهم می‌کند تا با توجه به کسب‌وکار خود مناسب‌ترین روش را انتخاب کنید. هر چقدر بیشتر در پیدا کردن بازار هدف دقیق تر عمل کنید و بهتر بازار هدف خود را شناسایی کنید، نتیجه بهتری به‌دست می‌آورید.

نیچ مارکتینگ بر اساس موقعیت جغرافیایی

در این دسته‌بندی افراد را طبق موقعیت مکانی آنها دسته‌بندی می‌کنند. برای مثال سامانه درخواست تاکسی که برای یک منطقه خاص طراحی شده می‌باشد. یکی از دسته‌های نیچ مارکتینگ چیست می‌باشد.

نیچ مارکتینگ بر اساس جمعیت شناسی

یکی از پارامترهای مهم دسته‌بندی نیچ مارکتینگ چیست است که این امکان را به شما می‌دهد تا افراد را در دسته های خاصی قرار بدهید می‌توانیم به سن، جنسیت، شغل، طبقه اجتماعی، میزان تحصیلات، میزان درآمد و … اشاره کنیم. این پارامترها گزینه‌های مناسبی می‌باشند تا شما بتوانید بازار هدف خود را در بین آنها انتخاب نمایید. برای مثال می‌توانیم به فروش کفش های زنانه اشاره کنیم.

نیچ مارکتینگ بر اساس روانشناسی

موضوع خاص دسته‌بندی نیچ مارکتینگ چیست که در تقسیم‌بندی بر اساس روانشناسی می‌توانیم افراد را با توجه به ویژگی های شخصیتی، عقاید، سبک زندگی و … دسته‌بندی کنیم. در این روش می توانیم بیشتر و بهتر افراد را مورد شناسایی قرار دهید. برای مثال می توان به طراحی بازی های کامپیوتری به سبک جنگی اشاره نمود.

نیچ مارکتینگ بر اساس محصول

در یکی دیگر از راه‌های استفاده از نیچ مارکتینگ چیست می‌توان به مرحله تولید محصول اشاره نمود. شما خواهید توانست یک محصول خاص و گاهی منحصر به فرد را تولید نمایید و تمرکز خود را روی آن محصول بگذارید. شما می‌توانید تنها یک محصول یا خدمت را ارائه نمایید و در کنار آن به مشتری مداری و سایر خدمات آن توجه بیشتری نشان دهید. برای مثال می‌توانیم به جای یک گل خانه بزرگ با انواع مختلف گل، انواع مختلف کاکتوس ها را در اندازه های متفاوت و در شکل های مختلف ارائه نمایید.

معایب نیچ مارکتینگ

نیچ مارکتینگ بر اساس قیمت

اصلی‌ترین حوزه دسته‌بندی نیچ مارکتینگ چیست در این دسته بندی بر روی قیمت تمرکز کنید. محصول شما یا معمولی و ارزان قیمت است و یا بسیار لوکس و خاص با قیمت بالا. در این دسته بندی لازم است حتما به نوع محصول، موقعیت جغرافیایی، جمعیت شناسی و روانشناسی دقت کنید.

نیچ مارکتینگ چیست و برای چه کسب و کارهایی مفید است؟

استراتژی نیچ مارکتینگ معمولاً برای استارتاپ‌هایی که در یک حوزه خاص با افرادی مشخص کار مشغول به کار هستند گزینه ای ایده‌آل می‌باشد. کسانی که به تازگی تمایل پیدا کرده‌اند که به بازار ورود پیدا کنند ولی توانایی رقابت با رقبای بزرگ و قدرتمند را نخواهند داشت، خواهند توانست از بازاریابی گوشه ای استفاده کنند. کسانی هم که علاقه‌مند هستند که با سرمایه کم کسب درامدزایی کنند بهتر است با مفهوم نیچ مارکتینگ چیست می‌تواند انتخابی هوشمندانه‌ای محسوب شود. البته لازم به ذکر می‌باشد که تنها شرکت ها و کمپانی های کوچک به این نوع بازاریابی تمایل نشان می‌دهند؛ گاهی شرکت های بزرگ هم از این استراتژی استفاده بهره می‌گیرند.

یکی از سوالات متداول در زمینه نیچ مارکتینگ چیست این است که در چه شرایطی لازم می‌باشد کسب و کارها از این استراتژی استفاده نمایند؟ اگر کسب و کارها در یکی از شرایط زیر قرار داشته باشند، استفاده از استراتژی نیچ مارکتینگ به روند رو به رشد آن‌ها کمک خواهد کرد و کسب‌وکار را بهتر می‌کند.

 1. زمانی که تعداد رقبا در کسب و کار شما زیاد می‌باشد.
 2. زمانی که بازار کسب و کار شما اشباع شده می‌باشد.
 3. زمانی که تازه وارد می‌باشد و قدرت چندانی برای رقابت با رقبای قدرتمند نخواهید داشت.
 4. زمانی که در زمینه کسب‌وکار خود قدرتمند می‌باشید اما؛ علاقه‌مند هستید نسبت به رقبای خود متمایز جلوه کنید.

چگونه می توانیم بازار گوشه را برای ارائه خدمات و یا محصولات خود پیدا کنیم؟

برای این‌که این امکان وجود داشته باشد که محصولات و یا خدمات خود را ارائه کنید آن هم طوری که بیشتر در دید باشد، لازم می‌باشد ابتدا شکافی که در بازار برای بر طرف کردن نیاز یک گروه خاص از مشتریان به‌وجود آمده و کمتر کسی به آن توجه نموده را بیابید. البته می‌توانید به قسمتی از بازار وارد شوید که کاملاً بکر می‌باشد و تا به حال کسی به آن توجه نداده است و شما اولین نفری می‌باشید که آن را شناسایی می‌کنید. زمانی که حوزه فعالیت و مشتریان هدف خود را شناسایی کرده‌اید خواهید توانست از استراتژی های بازاریابی هدفمند استفاده نمایید تا پیام خود را به گوش مشتریان رسانده باشید.

niche marketing چیست

برای ارائه محصولات یا خدمات خود باید نیچ مارکتینگ را شناسایی کنیم

یکی از روش های ساده برای اینکه بفهمید که کسب و کارهای رقیب شما به چه دسته ای از مخاطبان محصولات و خدمات خود را ارائه می‌کند و چگونه از مفهوم  niche marketing چیست استفاده می‌کند، استفاده از ابزار پر کاربرد گوگل می‌باشد. با سرچی ساده در گوگل خواهید توانست فهمید که رقبای شما روی چه گوشه ای خاص از بازار تمرکز دارند. از کلمات پیشنهادی گوگل هم بهره بگیرید برای انتخاب بازار هدف استفاده نمایید. زمانی که یک کلمه را در تکنیک های سرچ گوگل می‌نمایید، گوگل کلمات مرتبطی را که بیشترین سرچ را در بین کاربران دارد به شما پیشنهاد می‌کند. این کلمات کلیدی پیشنهادی گوگل این توانایی را دارد تا گزینه ای مناسب برای انتخاب بازار هدف در نیچ مارکتینگ چیست باشد.

علاوه برگوگل، ابزارهای زیادی برای سرچ کلمات کلیدی وجود دارد که می‌توانند برای شما مفید باشد و در دسترس هم می‌باشند. این ابزارها هم مانند کلمات پیشنهادی گوگل عمل می‌نمایند، البته با دقتی به مراتب بالاتر. از جمله ابزارهای قدرتمند در این زمینه می توانیم به سایت mangools.com و moz.com اشاره کنیم.

چطور می‌توان نیچ مارکتینگ را به کار گرفت؟

نیچ مارکتینگ با مطرح نمودن سوالاتی برای بهبود فعالیت در دست اقدام آغاز می‌شود. شما لازم است پس از انتخاب مشتریان هدف جواب سوالات زیر را با دقت بررسی نمایید.

 • مشتریان انتخابی در شبکه های اجتماعی چه چیزهایی را دنبال خواهند کرد؟
 • یا اینکه چه مجله و یا روزنامه ای را مورد بررسی قرار می‌دهند؟
 • به چه وب سایت هایی علاقه‌مند هستند ؟
 • چه نوع تبلیغاتی بیشتر بر روی آنها تاثیر گذار می‌باشد؟

با جمع آوری اطلاعات و ویژگی های مشتریان خواهید توانست متناسب با آن، بازاریابی را شروع نمایید. تکنیک ها و روش‌های بازاریابی (marketing) خواهند توانست بسته به ارزش‌های بازار هدف متفاوت داشته باشد. گاهی لازم می‌باشد به صورت نامحسوس بازاریابی انجام گیرد و گاهی هم باید واضح و آشکار بازاریابی نمایید.

در کل می توان گفت که نیچ مارکتینگ چیست در 7 مرحله قابل اجرا می‌باشد

 • مرحله اول: پیدا نمودن و انتخاب آن بخش از بازار که نیاز خاص و برآورده نشده‌ای را دارا باشند.
 • مرحله دوم: انجام تحقیقات در مورد بازار برای مشخص شدن اندازه بازار می‌باشد.
 • مرحله سوم: لازم می‌باشد از امکان پذیری برندینگ در نیچ مارکتینگ مطمئن باشید.
 • مرحله چهارم: لازم است کانال های توزیع را به خوبی شناسایی نمایید.
 • مرحله پنجم: برنامه‌ریزی کردن برای دستیابی به بازار مدنظرمان
 • مرحله ششم: لازم می‌باشد ایده‌ها و فعالیت‌های خود را اجرایی نمایید.
 • مرحله هفتم: شما لازم است به‌صورت مداوم بازار را رصد کنید تا از امکان ادامه استراتژی مطمئن بمانید و فرصت ها و تهدیدات را از دست ندهید.

نیچ مارکتینگ چیست؟

جمع بندی

درمقاله نیچ مارکتینگ چیست به طور کلی متوجه شدیم که مثل یک سوخت قوی، موتور کسب و کار را روشن خواهد کرد. لازم می‌باشد برای موفقیت در نیج مارکتینگ از استراتژی های خاص و کاربردی که به آنها اشاره کردیم بهره بگیرید، استفاده نمایید تا بتوانید در گوشه بازار موفق عمل نمایید. نیچ مارکتینگ به دلیل عدم حضور رقبای زیاد، هدف قرار دادن بخش خاصی از بازار و همچنین نیاز به سرمایه کم یکی از روش های مفید دیجیتال مارکتینگ می‌باشد که برای کسانی که می‌خواهند وارد بازار کسب و کار شوند، گزینه ای مفید و کاربردی خواهد بود. با برنامه ریزی و همچنین نیازسنجی مناسب و انتخاب درست بازار هدف و مشتریان هدف به سادگی می توان در نیچ مارکتینگ صاحب موفقیت شد.

چرا بانوی هدف بهترین گزینه برای خدمات بهبود سایت و فروش کسب و کار شماست؟

بانوی هدف با تجربه چندین ساله در بهبود خدمات سایت و فروش برای شرکت های مطرح و بزرگ اعلام می‌دارد با به کارگیر جدید ترین متد بازاریابی می‌تواند در کمترین زمان با بهترین کیفیت و مقرون به صرفه ترین هزینه برای کسب و کار شما تاثیر فوق العاده ای داشته باشد برای اطلاع از خدمات ما و مشاوره رایگان دیجیتال مارکتینگ به آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف مراجعه کنید.

برای آگاهی از آخرین اخبار دنیای سئو و دجیتال مارکتینگ پیج اینستاگرام بانوی هدف را دنبال کنید.

سوالات متداول

1. نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ به فعالیتی می‌گویند که در گوشه‌ای از بازار انجام بشود؛ گوشه‌ای که هنوز برنهای بزرگ و معتبر آن صنف به سمت آن نرفته‌اند.

2. مزایای نیچ مارکتینگ چیست؟

نیچ مارکتینگ این اجازه را به شرکت‌ها می‌دهد تا نیازهای خاص  مشتریان و مخاطبان خود را که قابل درک هستند را حس کرده و با آن‌ها مستقیما صحبت کنند. از آنجا که ناین نوع بازاریابی کاملا به ایجاد ارتباطات درخور می‌پردازد، تعداد زیادی از کانال‌های شبکه‌های اجتماعی موارد هدف‌یابی خود را به‌طور خاصی برای بازارهای مخصوصی بهبود داده‌اند.

2 دیدگاه دربارهٔ «نیچ مارکتینگ چیست؟ بهترین فرصت برای کسب درآمد در بازار را از دست ندهید»

  1. علیرضا فریدی

   مونا جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ در موارد مختلفی نیچ مارکتینگ انجام می‌شود که در مقاله موارد و حالت‌های مختلف آن را را معرفی کرده‌ایم و و آن‌ها را شرح داده‌ایم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن