ویدئو مارکتینگ چیست

ویدیو مارکتینگ چیست و دلیل اهمیت آن و مزایای بازاریابی ویدیویی

امروزه بیشتر بازاریابان برای جذب مخاطب به سراغ ويدئو ماركتينگ یا همان بازاریابی ویدئویی رفته‌اند. دلیل این همه استقبال از ویدیو مارکتینگ چیست؟ چرا با همه هزینه‌هایی که دارد آن همچنان طرفداران خود را از دست ندادند؛ اگر می‌خواهید بدانید که چرا همچین وضعی وجود دارد و با تاثیر ویدیو مارکتینگ بر کسب‌و کارها آشنا شوید. مفتخر هستیم که باز هم با مقاله‌ای دیگر از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف با موضوع ویدیو مارکتینگ چیست در خدمت شما عزیزان هستیم.

در این مطلب ما بازاریابی ویدیویی چیست را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد و به مدل انجام دادن تولید محتوای ویدئویی نظارت می‌کنیم به همراه ارائه توضیحات، مزایا و معایب آن را معرفی خواهیم کرد، اهمیت ویدیو مارکتینگ را با توجه به آمارهایی که نشان داده می‌شود توسط منابع معتبر جهانی نشان خواهیم داد و در نهایت پنج راز بزرگ برای موفقیت در مورد ویدیو مارکتینگ چیست را به شما معرفی می‌کنیم و سعی بر آموزش تولید محتوای ویدیویی داریم؟

بازاریابی ویدیویی چیست، مزایای ویدیو مارکتینگ یا ساخت ویدئو مارکتینگ یا ویدیو مارکتینگ (Video Marketing) یکی از انواع بازاریابی ویدیویی می‌باشد، که در جریان آن از فیلم و ویدیو به عنوان ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنند و برای آن به ایده تولید محتوا ویدیویی نیازمند هستند. در ویدیو مارکتینگ، بازاریابان به دنبال تولید یک فیلم چند دقیقه‌ای هستند که ممکن می‌باشد شامل موارد زیر است:

  • آموزش ویدیو مارکتینگ برای یک کسب‌و‌کار بپردازد و نقاط قوت و ضعف آن را نشان دهد؛
  • یک محصول را ارائه کند و نحوه استفاده از آن را به مشتری آموزش بیاموزد؛
  • در مورد استفاده کردن از یک خدمت یا یک ابزار ساخته شده باشد؛
  • نکاتی در مورد تعمیر یک محصول یا مثل یک محصول ارائه می‌کند؛
  • شامل آموزش یک مبحث می‌‎باشد؛
  • یک گروه را معرفی می‌کند که فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهند.

ویدئو مارکتینگ چیست

تاریخچه ویدیو مارکتینگ

برای مطالعه تاریخچه ویدیو مارکتینگ باید به سال‌های خیلی قبل‌تر را بررسی کنیم و این نشان دهنده اهمیت تولید محتوا ویدیویی حتی از پیدایش اینترنت نیز قدیمی‌تر می‌باشد. در سال 1940 یک شرکت به اسم Bulova اقدام به ساختن یک فیلم تجاری در ایستگاه تلویزیونی نیویورک می‌کند که برای این تبلیغات خود 4 دلار می‌پردازد. این اولین روش تبلیغاتی به سبک جدید و با استفاده از ابزار تولید محتوای ویدیویی بود.

نسل جدید فیلم‌های تبلیغاتی یا همان محتوای ویدیویی با ساخت دو قطعه تبلیغاتی video killed the radio star وalternatively the very prophetic song came out در سال 1981ادامه پیدا کرد. در سال 1984 نیز شرکت اپل اولین تبلیغات خود را در این زمینه به ثبت کرد و بعد از آن در سال 1991 یک ویدیوی ویروسی (Viral) توسط مدیر اجرایی فاکس درست کردند. این تولید محتوای ویدئویی مبلغی بالغ بر 750 دلار برای آنها هزینه برداشت.

سال 2005 با پیدایش شبکه اجتماعی یوتیوب باعث سرازیر شدن ایده‌های فراوانی برای ساخت ویدیو یوتیوب در بین مردم و حتی شرکت‌های مختلف به‌وجود آمد و از آن به عنوان اصلی‌ترین ابزار ویدیو مارکتینگ در کسب و کار خود استفاده مورد استفاده قرار دادند. اولین شرکت معروف که از یوتیوب به عنوان نمونه ویدئو مارکتینگ استفاده کرد، شرکت نایک در سال 2005  می‌باشد. شرکت گوگل نیز در سال 2007 اقدام به تولید محتوای ویدئویی در یوتیوب می‌کند. در سطح ایران نیز سرویس‌های اشتراک‌گذاری مانند آپارات بیشتر از سایر سرویس‌ها مورد استفاده قرار گرفته است و در استراتژی تبلیغاتی آن‌ها قرار گرفت این نوع نحوه ساخت ویدیو مارکتینگ که در تاریخ 1389 ایجاد شده است.

ویدیو مارکتینگ چیست و چگونه آن را اجرا می‌کنند؟

یکی از دلایلی که باعث آن شده است که برخی از بازاریابان به سمت بازاریابی محتوای ویدیویی نروند، نیاز به آموزش ویدیو مارکتینگ و داشتن هزینه بالا می‌باشد. در واقع کسانی که قصد فعالیت در حوزه ویدئو مارکتینگ چیست را دارند، باید آشنایی حداقلی با نحوه تولید فیلم یا حتی انیمیشن و یا هر محتوای ویدیویی دیگر را دارا باشند و بر تسلط کامل بر ویدیو مارکتینگ چیست داشته باشند. پس برای اجرای بازاریابی ویدیویی چیست، گام اول آموزش درست کردن محتوای ویدیویی یا استفاده از شرکت‌های تولید کننده انواع محتوا ویدیویی می‌باشد.

اگر از شرکت‌ها برای ویدیو مارکتینگ بهره بگیرید، کار تولید محتوای ویدیویی برای شما بسیار ساده‌تر خواهد بود؛ زیرا با انواع ایده و استراتژی تولید محتوا به‌صورت ویدیویی که شامل نکات مهم تولید محتوای ویدیویی می‌باشد به عنوان نمونه ویدئو مارکتینگ مواجه هستید؛ اما اگر خود شما بخواهید کار تولید و ساخت ویدیو مارکتینگ را انجام دهید، گام ابتدایی شما فراگرفتن نحوه ساخت ویدیو مارکتینگ می‌باشد. طبیعتاً با رد کردن گام اول، شما یک محتوای ویدیویی تبلیغاتی دارید که باید آن را به استراتژی‌های مختلفی به اشتراک گذاشته شود و می‌توانند از بهترین ابزارهای ویدیو مارکتینگ استفاده کنند. از این طریق با ارائه نمونه ویدئو مارکتینگ مشتری به‌دست بیاورید.

فرض داشته باشید صاحب یک فروشگاه اینترنتی هستید و فضای کافی برای هاستینگ آن انتخاب می‌کنید، شما قادر هستید که  فیلم آموزشی و ویدیو مارکتینگ محصولات خود را در همین فروشگاه انجام دهید یا در کنار آن یک وبلاگ ایجاد کنید که این محتوای ویدیویی را در آنجا آپلود کنید و به فروشگاه خود لینک بدهید؛ اما بیشتر شرکت‌ها از این شیوه استقبال نخواهند کرد و معتقدند که استفاده از این‌گونه از محتوای ویدیویی باعث سنگین‌تر شدن وب‌سایت آن‌ها می‌شود.

راهکار جایگزین برای این افراد، استفاده از سرویس‌های اشتراک فیلم مانند آپارات و یوتیوب می‌باشد. اگر وب سایت شما فقط به کاربران و مشتریان داخلی محدود است، بهتر می‌باشد از همان آپارات استفاده نمایید. اما اگر این حس را دارید که مشتری‌های مختلفی در سطح جهان خواهید داشت، باید از یوتیوب و یا سایر سرویس‌های اشتراک گذاری فیلم به صورت بین المللی استفاده شود. روش دیگری که برای اجرای ویدیو مارکتینگ چیست باید استفاده کنید، استفاده از شبکه‌های اجتماعی می‌باشد. فیس بوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام، و اسنپ چت تنها چند مورد از این سرویس‌ها هستند، شما قادر هستید کاربران آنها را به عنوان فالوور خود جذب نمایید و برنامه تبلیغاتی‌تان را بر روی‌شان به اجرا درآورید.

مزایای ویدیو مارکتینگ چیست؟

با توجه به مطالبی که در مورد نحوه اجرای بازاریابی ویدیویی بیان کردیم، احتمالاً به این نتیجه رسیده‌ باشید که استفاده از ویدیو امکان دارد سخت و آزاردهنده باشد. پس به چه دلیلی اکثر بازاریابان به طرف بهره بردن از فیلم می‌روند و به دنبال دانستن بیشتر در مورد ویدیو مارکتینگ چیست می‌باشند و بازدهی این کار بالاتر می‌دانند؟ دلایل آن در زیر آمده است:

مزایایی ویدیو مارکتینگ چیست

ویدئو کاربر را به چالش می‌کشد

یکی از بهترین امتیازاتی که فیلم‌های تبلیغاتی دارند این است که کاربر را با همراخ خود به چالش می‌کشند. در واقع اگر یک ویدیوی تبلیغاتی خوش‌ساخت باشد و در 10 ثانیه اول چنان جذابیتی برای کاربر ایجاد کند که احتمال دیدن فیلم از طرف کاربر تا انتها وجود داشته باشد و این بهترین فرصت برای تیم‌های تبلیغاتی در حوضه ویدیو مارکتینگ چیست محسوب خواهد شد.

استفاده از ویدیو آسان می ‎باشد

استفاده از ویدیو برای کاربران و برای مشتریان بسیار راحت می‌باشد. در واقع کاربر به جای اینکه 30 صفحه متن در رابطه با تعمیر یا نحوه استفاده از یک کالا را مطالعه کند، با خیال راحت قادر است همزمان به آموزش آن گوش بدهد و تصاویر آموزشی را نماشا کند و خلاصه از مزیت‎‌های عنوان مقاله یعنی ویدیو مارکتینگ چیست استفاده کند؛ بنابراین زمانی که برای خواندن متن نوشتاری صرف خواهد شد، بسیار بیشتر از زمانی می‌باشد که صرف دیدن یک فیلم آموزشی خواهد شد.

 ویدیو جامع و کامل است

اصولاً در پی مفهوم سوال ویدیو مارکتینگ چیست از دو دسته فیلم کوتاه و بلند استفاده می‌کنند. در هر دو سبک، بازاریابان تلاش خواهند کرد که نکات متعددی را در آنها قرار دهند و مطلب را به‌طور کامل به بیننده منتقل کنند. این در حالی است که متن‌های نوشتاری در گفتن برخی موارد ناتوان می‌باشند و نویسنده مجبور می‌شود که مطالب بیشتری برای توضیح یک بحث یا حتی یک اصطلاح خاص استفاده کنند.

ویدیو با احساسات در ارتباط می‌باشد

اگر یک ویدیوی تبلیغاتی به خوبی ساخته شود، می‌تواند احساسات بیننده را با خود درگیر خواهد کرد و این قدرت ویدیو مارکتینگ چیست می‌باشد. ساختن یک کلیپ تبلیغاتی طنز یا درگیر کردن عواطف مشتریان در ویدیو، روش‌هایی می‌باشد که بازاریابان، از آن در کسب و کار خود بهره می‌برند.

ویدیو در حافظه خواهد ماند

اگر شما از یکی از دوستان یا آشنایان خود درخواست کنید که یک فیلم قدیمی را برای شما تعریف نماید یا از آنها درخواست کنید که مطالب یک نوشته یا کتاب را برای شما بازگو نمایند، اطمینان داشته باشید که توانایی آنها در توصیف فیلم بسیار بیشتر خواهد بود؛ زیرا خاصیت فیلم‌ها یا همان ویدیو مارکتینگ به‌صورتی است که بیشتر در حافظه فرد خواهد ماند و فرد از لحاظ احساسی و عواطف با آن فیلم درگیر خواهد شد.

ویدیو محبوبیت بالایی دارد

برای درک این موضوع به یکی از شبکه‌های اجتماعی بروید و میزان دیده شدن پست‌های ویدیویی و نوشتاری را با هم مقایسه کنید، این مورد هم از جمله مواردی است که به خوبی به اهمیت ویدیو مارکتینگ چیست می‌پردازد. امروزه میلیون‌ها و شاید میلیاردها کاربر از فیلم‌هایی که در یوتیوب می‌بینند و از فیسبوک برای دیدن کلیپ‌های مختلف استفاده می‌کنند. حال ممکن است این کلیپ‌ تنها به عنوان یک کلیپ تبلیغاتی ساخته شده باشد یا صرفاً برای طنز یا آموزش یک مطلب سازنده آن را تهیه کرده باشد.

موتورهای جستجو ویدیو مارکتینگ چیست را بیشتر می‌پسندند

یکی از خصوصیات بارز فیلم‌ها این می‌باشد که موتورهای جستجو نیز به آنها از خود علاقه زیادی نشان می‌دهند. باید قبول کنیم که درصد بسیار کمی از محتوای نوشتاری یونیک و اختصاصی می‌باشد. این در حالی هست که هر فیلم دارای فضا و قالب اختصاصی خود می‌باشد و درصد بسیار بالایی از آنها برای اولین بار مورد انتشار قرار می‌گیرند. این موضوع دردسر موتورهای جستجو را کمتر می‌کند و  شاید یکی از دلایل علاقه آن‌ها به مبحث ویدیو مارکتینگ چیست همین موضوع باشد.

معایب ویدیو مارکتینگ چیست؟

قبل از هر چیزی، باید یک اعتراف کنیم که استفاده از بازاریابی ویدیویی چندان هم ساده نخواهد بود و ترس شما از آن منطقی است. طبق بررسی‌های صورت گرفته، بین 30 تا 40 درصد بازاریابان تمایلی به استفاده از ویدیو مارکتینگ فهم و یا یادگیری ویدیو مارکتینگ چیست ندارند؛ اما دلیل آنها برای این کار چیست؟

تاریخچه ویدیو مارکتینگ

مبحث “ویدیو مارکتینگ چیست” گرانتر از محتوای نوشتاری می‌باشد

برای تولید یک مقاله در یک سایت محتوای، فقط به یک سیستم کامپیوتری نیازمند هستید که توانایی این را داشته باشید که متن مورد نظر را بنویسید. پس نه به تخصص خیلی پیچیده‌ای احتیاج است و نه هزینه زیادی برای آن خواهید پرداخت. این در حالی است که شما برای درست کردن یک ویدیو، باید نحوه کار با نرم افزارهای مختلف را بلد باشید و یا ساخت آن را به یک شرکت بسپارید. در هر صورت برای تهیه ویدیو مارکتینگ چیست نیز به مطالب جدید نیاز خواهید داشت که تمامی این موارد باعث گران‌تر شدن بازاریابی ویدیویی برای شما خواهد شد.

ساخت ویدیو زمان‌بر می‌باشد

چه بخواهیم و چه نخواهیم، درست کردن یک ویدیو نسبت به رشته تحریر درآوردن محتوای نوشتاری برای یک سایت زمان بیشتری احتیاج پیدا می‌کند. در واقع، برای ساختن یک فیلم تبلیغاتی شما هم نیازمند این هستید که ساختار فنی فیلم را آماده نمایید و هم باید از محتوای کافی برای قرار دادن در این فیلم یهره‌مند باشید. فراهم کردن این دو مورد و کنار هم قرار دادن آنها باعث خواهد شد که زمان زیادی از بازاریابان گرفته شود. شاید این هم دلیل عدم استقبال از مفهوم ویدیو مارکتینگ چیست باشد.

مشکلات فنی در مورد ویدیو بیشتر می‌باشد

این ایراد از لحاظ فنی به مفهوم ویدیو مارکتینگ چیست وارد نیست، اما باید قبول کنیم که در برخی مناطق امکانات لازم برای به‌ تصویر کشیدن ویدیو به شکل مناسب وجود نخواهد داشت. سرعت پایین آپلود ویدیو در برخی مناطق، نبود زیرساخت‌های لازم برای به تصویر کشیدن فیلم یا نداشتن برخی امکانات در وب‌سایت‌ها از مهمترین ایرادات مربوط به ویدیو مارکتینگ چیست می‌باشد.

نمایش از حجم ویدیو اینترنت شما می‌کاهد

وقتی که شما یک مطلب نوشتاری را مطالعه می‌نمایید، نهایتاً با آپلود تصاویر این امکان وجود دارد که یک مگابایت از حجم اینترنت شما مورد استفاده قرار بگیرد، اما وقتی که یک فیلم را تماشا می‌کنید، مسئله حجم اینترنت مصرفی شما برای خودتان حائز اهمیت می‌شود و با توجه به کیفیت آن ممکن است حجم اینترنتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد فرق کند مصرف. به همین دلیل کاربرانی که از اینترنت حجمی استفاده می‌نمایند، شاید تمایل کمتری به تماشا کردن فیلم از خود نشان دهند. به همین دلیل فیلم‌های کوتاه با حجم کم، مورد توجه کاربران قرار خواهد گرفت.

برگزاری وبینارها هم جزو مواردی است که از اینترنت شما به مقدار زیادی استفاده می‌کند. ضمنا از اینستاگرام بانوی هدف غافل نشوید و همینطور با ثبت نظر ما را برای ادامه مسیر دلگرم کنید.

چرا آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف را انتخاب کنیم؟

امروزه در ایران و تمامی جهان تعداد کثیری از شرکت‌های دیجیتال مارکتینگ مشغول رقابت می‌باشند. در دنیایی که هر روز در حال پیشرفته‌تر شدن می‌باشد و گرایش به سمت فناوری بسیار شدید هست، کسب‌وکارهای سنتی نیز مجبور به ورود به دنیای دیجیتال می‌باشند؛ چرا‌ که در غیر این صورت باید با کمال میل شکست خود را قبول نمایند؛ بنابراین هر شرکتی باید به فکر رشد هرچه سریع‌تر کسب وکار خود در فضای آنلاین باشد تا از رقبای خود عقب نماند؛ اما چگونه؟؟؟

ویژگی‌هایی که آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف برای شما فراهم کرده عبارت است از:

ضمنا در صورت آوردن پیج اینستاگرام کسب و کار خود، پیشنهاد می‌کنیم از مقاله آموزش دیجیتال مارکتینگ اینستاگرام با چند تکنیک طلایی دیدن کنید.

سوالات متداول

ویدئو مارکتینگ چیست؟

یک تعریف ساده و کوتاه از ویدیو مارکتینگ وجود دارد که در آن گفته می‌شود: ویدیو مارکتینگ یعنی تولید ویدیو به منظور بهینه‌سازی شدن برند یا معرفی محصولات/ خدمات شرکت شما.
آیا تولید محتوا ویدیویی شامل هزینه زیادی می شود؟
نقش ویدئو مارکتینگ در بازاریابی و فروش بسیار مهم و تأثیرگذار می‌باشد. بازاریابی ویدئویی این قدرت را دارد که برای موارد بسیاری از جمله ایجاد ارتباط با مشتری، تبلیغ برند، معرفی خدمات یا محصولات شما و … مورد استفاده قرار بگیرد علاوه بر این، بازاریابی ویدئویی خواهد توانست به عنوان رسانه‌ای برای ارائه روش‌ها، راهنمای مشتری، پخش زنده رویدادها و ارائه محتوای سرگرم‌کننده مورد استفاده شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید حجم نمایش سایت یوتیوب، از مجموع نمایش فیلم‌های فیسبوک و نت فلیکس در یک روز بیشتر می‌باشد!
هزینه ساخت انواع تولید محتوا ویدیویی چقدر است؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن