استراتژی تولید محتوا چیست

استراتژی تولید محتوا چیست و چرا اصل مطلب محتوا است؟

اگر شما قصد نوشتن یک محتوا را دارید، قبل از آن حتما باید در مورد، استراتژی‌های تولید محتوا بدانید. چه به تازگی بازاریابی محتوا را شروع کرده باشید و چه مدتی است که از این روش استفاده می‌کنید، بازبینی برنامه استراتژی محتوای خود و اطمینان از به روز بودن، نوآوری و جذاب بودن آن برای مشتریان شما ضرری ندارد. اگر در برنامه‌ریزی استراتژی محتوا و یا چیستی آن مشکل دارید، این مطلب را از دست ندهید.

استراتژی تولید محتوا چیست؟

آیا میدانید استراتژی تولید محتوا چیست ؟ اگر شما یک دیجیتال مارکتر هستید، به هیچ وجه نمی‌توانید محتوا را نادیده بگیرید. تمام مارکتینگ‌های آنلاین، بر اساس نوعی از محتوا ساخته شده است در اصل بیشتر بر پایه بازاریابی محتوا می‌باشد، حال چه ویدئو باشد، چه پست فضای مجازی، چه تبلیغات، چه لندینگ، چه ایمیل و یا وبلاگ.

استراتژی تولید محتوا

چرا باید به استراتژی تولید محتوا اهمیت دهیم؟

بهتر است اگر چیزی در مورد تولید محتوا نمی‌دانید سری به مقاله تعریف تولید محتوا چیست و همچنین چگونه تولید محتوا کنیم بزنید و بعد به سراغ مقاله‌ای که قصد داریم در آن بیان کنیم که استراتژی تولید محتوا چیست بیایید، که کار آن بیان دلیل و چرایی شما است در مورد تولید محتوا می‌باشد؛ به عبارت دیگر این استراتژی تعیین می‌کند که هدف شما از تولید محتوا چیست؟ چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید؟ برای چه کسانی محتوا تولید می‌کنید؟ قصد دارید تا در این مطلب چه مطالبی را برای مخاطبان خود بازگو کنید؟ به چه ترتیبی قصد دارید تا مطالب را به مخاطبان خود انتقال دهید؟ محتوای شما با دیگر اشخاص چه فرقی دارد یا برتری آن چیست؟و در نهایت استراتژی تولید محتوا چیست؟ هنگامی که شما برای تمامی این سوالات پاسخ مناسبی داشته باشید، آن زمان است که شما یک استراتژی محتوای قدرتمند خواهید داشت. در ادامه اینکه مراحل استراتژی تولید محتوا چیست را برای شما بازگو می‌کنیم.

یک استراتژی محتوا خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک استراتژی محتوای خوب KPI را در نظر می‌گیرد و سپس برای دستیابی به آن از مهارتهای خود کمک می‌گیرد. در واقع شما برای رسیدن به اهدافتان یک نقشه تهیه می‌کنید و مراحل آن را دنبال می‌کنید. برای ساخت یک استراتژی محتوا، باید عناصر مختلفی را در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید محتوای شما کارساز باشد، باید به این موارد دقت کنید:

یک استراتژی تولید محتوا خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

جزئیات اهداف و KPIها

هر کمپین محتوای آنلاین باید بررسی شود تا به این سوال که “آیا این کمپین به اهداف خود می‌رسد یا خیر؟” پاسخ دهد. بنابراین شما باید اهداف خود را با جزئیات بسیار تعیین کنید.

تقویم محتوای دقیق

بخش‎های زیادی در یک استراتژی تولید محتوا وجود دارد، بنابراین باید یک تقویم محتوا ایجاد کنید تا زمان انتشار محتواها را برنامه‌ریزی کنید. در تقویم محتوایی باید موضوع محتواها، کلمات کلیدی آن‌ها و در کل یک برنامه‌ریزی و دسته‌بندی مرتب وجود داشته باشد. داشتن نقشه‌ای که روزانه بتوانید آن را ببینید و دنبال کنید، مدیریت را آسان‌تر می‌کند.

اکنون باید بدانید راهکار چیست؟

برای اینکار ابتدا به موضوعی که قصد دارید به آن بپردازید فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید آن را به بهترین نحو به مشتریان خود ارائه دهید. خوب دقت کنید که در این بخش از مقاله استراتژی تولید محتوا چیست قرار است مواردی که از رایج‌ترین انواع محتوا هستند را به شما توضیح دهیم؛ شما با توجه به موضوع محتوا، می‌توانید هریک از آن‌ها را انتخاب کنید.

تقویم محتوای دقیق

انواع مختلف محتوا

در مرحله بعد، مهم است که انواع مختلف محتوای موجود را درک کنید تا بتوانید تصمیم بگیرید که کدام نوع برای برند شما مناسب است. انجام این کار به شما کمک می کند تا پیام خود را به بهترین شکل ممکن و به گونه ای که مخاطبان شما بیشترین پذیرش را برای مصرف آن دارند، منتقل کنید. درک روش‌های مختلفی که می‌توانید محتوا را به مخاطبان خود ارائه دهید بسیار مهم است زیرا ویژگی‌های مهم محتوای شما مانند نحوه قالب بندی مقالات، طول مناسب مقاله، بهترین سبک نوشتن و غیره را مشخص می‌کند.

برای اینکار ابتدا به موضوعی که قصد دارید به آن بپردازید فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید که چگونه می‌توانید آن را به بهترین نحو به مشتریان خود ارائه دهید. موارد زیر رایج‌ترین انواع محتوا هستند که با توجه به موضوع محتوا، می‌توانید هریک از آن‌ها را انتخاب کنید:

 • کال تو اکشن

این محتوا برای ترغیب مخاطب برای انجام یک کار نوشته و یا طراحی می‌شود، به عنوان مثال برقراری یک تماس تلفنی و یا ثبت سفارش یک محصول که یک مهارت کاربردی است.

 • یک داستان هشدار دهنده

داستانی را به اشتراک بگذارید که به خواننده هشدار می دهد که چه کاری انجام ندهد.

 • چک لیست

یک مسئله و یا مشکل را بیان کرده و راه‌ حل‌های گام به گام آن را برای مخاطب شرح می‌دهید

 • آموزشی

به خواننده بیاموزید که چگونه کاری را انجام دهد یا چگونه به چیزی دست یابد، این شکل از محتوا می‌تواند به صورت چک لیست نیز باشد.

 • تعاملی

از خوانندگان دعوت کنید تا در یک فعالیت یا کمپین شرکت کنند

 • رپورتاژ

یک گزارش خبری در مورد چیزی مرتبط با برند خود می‌باشد.

این لیست موارد بسیار زیادی دارد، اما اغلب محتواها به این اشکال دسته‌بندی می‌‌شوند.

چندین کانال تبلیغات محتوا

همکاری همزمان با چندین کانال آنلاین برای رساندن بیشتر محتوا به مخاطب مهم است. این بدان معناست که تحقیق کنید تا بفهمید مخاطب زمان خود را در کجای اینترنت صرف می‌کند و بهترین کانال برای رساندن محتوا به آن‌ها کجاست. آیا بهتر است تا یک محتوای نوشتاری در قالب وبلاگ تهیه کنید و یا آیا بهتر است تا یک محتوای بصری برای جلب توجه مخاطبان تهیه کنید؟

حتما شما هم فکر نمیکردید جواب سوال استراتژی تولید مجتوا چیست که شما را تا اینجا کشانده است انقدر گسترده باشد؛ پس همراه بانوی هدف باشید.

محبوب‌ترین انواع محتوا را بشناسید

 • کال تو اکشن: این محتوا برای ترغیب مخاطب برای انجام یک کار نوشته و یا طراحی می‌شود، به عنوان مثال برقراری یک تماس تلفنی و یا ثبت سفارش یک محصول و…
 • یک داستان هشدار دهنده: داستانی را به اشتراک بگذارید که به خواننده هشدار می دهد که چه کاری انجام ندهد.
 • چک لیست: یک مسئله و یا مشکل را بیان کرده و راه‌ حل‌های گام به گام آن را برای مخاطب شرح می‌دهید
 • آموزشی: به خواننده بیاموزید که چگونه کاری را انجام دهد یا چگونه به چیزی دست یابد، این شکل از محتوا می‌تواند به صورت چک لیست نیز باشد.
 • تعاملی: از خوانندگان وب‌سایتتان دعوت کنید تا در یک فعالیت یا کمپین شما شرکت کنند
 • رپورتاژ: یک گزارش خبری در مورد چیزی مرتبط با برند خود

این لیست موارد بسیار زیادی دارد، اما اغلب محتواها به این اشکال دسته‌بندی می‌‌شوند.

نویسندگان و طراحان حرفه‌ای

تولید محتوا نیاز به تیمی قوی از نویسندگان، طراحان گرافیک و ادیتورهای ویدئوی دارد تا بتوان محتوایی با کیفیت بالا، قابل خواندن، جذاب و دیدنی برای مخاطبان خاص ایجاد کرد. نویسنده محتوا باید به کپی رایتینگ و تکنیک های تولید محتوا مسلط باشد تا بتواند به روان‌ترین و جذاب‌ترین شکل ممکن محتوا را مخاطبان انتقال دهد. در عین حال طراحان بصری محتوا نیز باید بسیار خلاق باشند و بتوانند مخاطبان را جذب طراحی‌های خود کنند.

بودجه لازم

چیزی به عنوان استراتژی بازاریابی رایگان وجود ندارد. بازاریابی محتوایی یک سرمایه گذاری است که برای ایجاد سرنخ و درآمد طراحی شده است. بنابراین اختصاص بودجه مناسب اهمیت بالایی دارد. طبیعتا اگر خود شما اقدام به نوشتن محتوا و یا طراحی آن بکنید، بودجه‌ای که باید در نظر بگیرید از زمان شماست. اما اگر این وظایف را به فرد دیگری انتقال دهید بودجه شما باید از لحاظ مالی باشد.

به بخش بعدی مقاله استراتژی تولید محتوا چیست خوب دقت کنید که بسیار حائز اهمیت است.

چگونه یک چهارچوب استراتژی محتوا ایجاد کنیم؟

وظایف استراتژیست تولید محتوا ی خوب همیشه به برنامه ریزی خوب نیاز دارد. بنابراین ما آن را به 8 مرحله محدود کرده‌ایم، این موارد شغل استراتژیست های محتوا می‌باشد:

چگونه یک چهارچوب استراتژی محتوا ایجاد کنیم؟

اهداف تجاری محتوای خود را تعیین کنید

اولین قدم برای ایجاد استراتژی محتوا، شناخت دقیق کسبو کارتان و پرسونای مخاطب خود است، شما باید از خود بپرسید ما که هستیم؟ چه کاری انجام می‌دهیم؟ چرا این کار را انجام می‌دهیم؟ چگونه مشکلات مشتریان را حل می‌کنیم؟ با بازاریابی محتوا قصد دستیابی به چه چیزی داریم؟تا بتوانید از آن مقاله ورودی لازم را کسب کنید.

تا جایی که می‌توانید در مورد مخاطبانتان اطلاعات جمع کنید

به عنوان یک استراتژیست محتوا باید بدانید که محتوا قرار است مصرف شود، بنابراین لازم است بدانید برای چه کسی محتوا تولید می‌کنید. مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید. علایق آن‌ها چیست؟ مشکلات آن‌ها چیست؟ آن‌ها در کدام پلتفرم آنلاین زمان خود را صرف می‌کنند؟

برای محتوای خود ویژگی خاص ایجاد کنید

شانس اینکه محتوای شما منحصر به فرد باشد بسیار کم است. قطعا تعداد زیادی محتوای مرتبط و یا مشابه آن تا به حال ساخته شده است. پس چگونه می‎توانید محتوای خود را متفاوت و با ارزش کنید؟ با به اشتراک گذاشتن دانش و زاویه دید منحصر به فرد خود.

تدوین استراتژی کند و استراتژی خود را بنویسید

اگر تنها استراتژی که طرح می‌کنید را در ذهن خود نگه دارید، جای دوری نخواهید رفت. استراتژی محتوای خود را ثبت کنید. این موضوع نه تنها به شما در درک بازاریابی محتوایی خود کمک می‌کند، بلکه تنظیم و اصلاح آن در صورت نیاز بسیار آسان تر خواهد بود. همچنین می‌توانید از آن برای تعیین برنامه دقیق هر یک از اعضای تیم خود استفاده کنید تا تمام گروه به صورت یکسان به سمت هدفی استراتژیک پیش برود.

بهترین کانال‌ها برای تبلیغ محتوای خود را مشخص کنید

بازاریابی در چندین رسانه مختلف به رویکرد استاندارد بازاریابی دیجیتال تبدیل شده است. شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی ایمیلی،وب سایت‌های متعلق به شما، تبلیغات نمایش داده شده و موارد دیگر همه کانال‌هایی هستند که می‌توانند و باید در استراتژی تولید محتوا استفاده شوند.

در مراحلی که امکان دارد، استراتژی خود را اندازه بگیرید

برای اینکه استراتژی محتوا کار کند، باید قابل اندازه‌گیری باشد. معیارهای بازاریابی محتوا به چهار دسته تقسیم می‌شوند: مصرف، اشتراک گذاری، تولید سرنخ و فروش.

باید KPI خود را تعیین کنید تا نقشه واضحی از اهداف محتوای خود بدست آورید. سپس، از طریق طیف وسیعی از ابزارها و نرم افزارهای تحلیلی، نحوه عملکرد خود را در هریک از معیارهبازاریابی بسنجید و از آن‌ها برای تغییر استراتژی و رسیدن به اهداف خود استفاده کنید.

محتوا و کمپین خود را تست کنید

کار یک استراتژیست محتوا بسیار فراتر از آپلود کردن یک محتوا و منتشر کردن آن است. بسیاری از فاکتورها بر عملکرد یک محتوا تاثیر می‌گذارند و تنها راه فهمیدن اینکه آیا محتوای شما مناسب است یا نه، تست کردن آن است. شما می‌توانید یک محتوا را آپلود کرده و عملکرد آن را بررسی کنید، در نهایت نیز می‌توانید اصلاحات لازم را برای آن انجام دهید.

به طور مکرر محتوای خود را ارتقاء دهید

دلیل تمام این ارزیابی‌، اندازه گیری و آزمایش کمپین‌های محتوا، بدست آوردن اطلاعات لازم برای بهینه سازی است که به طور مداوم عملکرد کمپین را بهبود می‌بخشد. بهینه سازی محتوا می‌تواند به معنای بازنویسی مقاله با کلمات کلیدی مرتبط، آزمایش خطوط موضوعی جدید برای یک کمپین ایمیل، بهبود طراحی یا حتی توزیع محتوا در روزهای مختلف هفته باشد. بهینه‌سازی باید یک فرایند مستمر در یک استراتژی محتوا باشد.

اگر از مقاله استراتژی تولید محتوا چیست ؟ راضی بودید می‌توانید در سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف یا اینستاگرم ladytarget  به موارد مشابه بیشتری دست‌رسی پیدا کنید.

به طور مکرر محتوای خود را ارتقاء دهید

استراتژی تولید محتوا ؛ کلام آخر

اگر این مطلب را کامل مطالعه کرده باشید، حتما تا به حال پی برده‌اید که استراتژی تولید محتوا  تنها به معنای نوشتن یک بلاگ و یا یک طراحی گرافیکی ساده نیست. روزانه در سراسر دنیا هزاران نفر محتواهایی تولید می‌کنند که فرق دارند و آن هم این است که یک محتوای موفق با دیگر محتواها، هدفمند بودن آن است. برنامه ریزی یک استراتژی تولید محتوا تاثیر زیادی در حوزه دیجیتال مارکتینگ دارد و افرادی موفق هستند که بتوانند یک استراتژی قدرتمند را برنامه‌ریزی کنند. اگر به حوزه دیجیتال مارکتینگعلاقه مند شدید پبشنهاد  می‌کنیم حتما مطالب زیر را بخوانید:

شما می‌توانید جهت دیدن جدیدترین اخبار در حوزه وب و خدمات سئو  با آدرس پیج آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف در اینستاگرام با نام لیدی تارگت مراجعه کنید.

سوالات متداول

 1. چه کسی باید استراتژی محتوا را تدوین کند؟

تدوین استراتژی محتوا می‌تواند تویط افراد متخصص زیادی انجام شود، مدیران تولید محتوا، کارشناسان سئو و همچنین کارشناسان دیجیتال مارکیتنگ می‌توانند یک استراتژی تولید محتوا را ایجاد کنند.

 1. آیا داشتن استراتژی محتوا لازم است؟

اگر شما یک دیجیتال مارکتر هستید، به هیچ وجه نمی‌توانید محتوا را نادیده بگیرید. تمام مارکتینگ آنلاین، بر اساس نوعی از محتوا ساخته شده است، حال چه ویدئو باشد، چه پست فضای مجازی، چه تبلیغات، چه لندینگ، چه ایمیل و یا وبلاگ. اگر شما قصد نوشتن یک محتوا را دارید، قبل از آن حتما باید در مورد استراتژی تولید محتوا بدانید.

 1. چه نکاتی را باید در استراتژی تولید محتوا رعایت کنیم
 • تعیین هدف از نوشتن و یا طراحی یک محتوا
 • داشتن تقویم محتوای دقیق
 • شناخت مخاطبان و نیازهای آن‌ها
 • نویسندگان و طراحان حرفه‌ای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن