انکرتکست چیست

انکرتکست چیست؟ آشنایی با بهینه سازی انواع Anchor Text و اهمیت آن در سئو

اکثر بازاریابان به این موضوع آگاه هستند که ساختن لینک یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئوی هر وبسایتی می‌باشد. با این حال باید از این موضوع مطلع باشید که کلماتی هم که روی آن‌ها لینک‌ها را پیاده می‌نمایید مهم می‌باشند. این کلمات که در اصطلاح هایپرلینک گفته می‌شوند، انکرتکست (Anchor text) هم نام دارند. همانطور که می‌­دانید گوگل به این کلمه یا عبارت انکرتکست اهمیت زیادی خواهد داد. حالا در این متن به پرسش انکرتکست چیست پاسخی مفصل خواهیم داد.

در واقع با ارائه الگوریتم پنگوئن ، حالا انکرتکست‌ها بخشی از سیاست سئویی شما باید تبدیل شده باشند و زمانی‌که قصد دارید لینک‌سازی انجام دهید حتما به آن توجه نمایید. در این مقاله قصد داریم در در مورد یک موضوع انکرتکستی! صحبت کنیم و آن انکرتکست چیست است، می‌خواهیم در مورد انکرتکست‌‌ها و چگونگی به کار بردنشان صحبت نماییم و از زوایای مختلف آن‌ها را مورد سنجش قرار دهیم.

اهمیت انکرتکست

انکرتکست چیست؟

در ادامه مقاله انکرتکست یا (Anchor Text) چیست می‌پردازیم به این مورد که سئو موضوعی پیچیده‌ای می‌باشد که از هزاران جزئیات کوچک‌تر تشکیل شده می‌باشد. نگارش انکرتکست صحیح یکی از موضوعات کوچکی می‌باشد که باید مورد توجه قرار بگیرد. انکر یا لنگر، متنی می‌باشد که شما روی آن کلیک خواهید کرد تا از مبداء در اینترنت به مقصد معین دیگری نقل مکان کنید. در واقع آن متن بین مبدا و مقصد لنگر انداخته است و آن دو را به هم متصل کرده است.

شما این توانایی را دارید تا به کمک انکرتکست‌ها هم به صفحات وب لینک‌دهی کنید و هم برای دانلود یک فایل از آن استفاده نمایید. برای همین می‌باشد که فقط باید روی انکرتکست‌هایی کلیک کنید که از آن مطمئن هستید. متن‌های لنگر معمولا به رنگ آبی به نمایش در می‌آیند و زیر آن یک خط کشیده شده است. کلمه‌‌هایی که با آن لینک می‌دهیم به موتورهای جستجو کمک خواهد کرد که رتبه‌ یک صفحه توسط موتورهای جستجو مشخص شود. لینک‌هایی که بدون داشتن کلمه خاصی در متن های مختلف می‌بینیم به نام Naked URL معروف هستند.

در سئو اهمیت انکرتکست چیست؟

لینک‌ها به طور کلی برای سئو بسیار ارزشمند و مهم هستند. مثلا لینک‌های داخلی به موتورهای جستجو درباره معماری سایت شما اطلاعات بیشتری خواهد داد. کلماتی که با آن‌ها لینک‌دهی می‌کنید به موتورهای جستجو کمک خواهد کرد که درکی از لینک‌دهی شما پیدا بکنند. زمانی که به مکانی دیگر لینک داده می‌شود، گوگل از آن کلمه استفاده خواهد کرد تا بهتر متوجه موضوع صفحه دیگر شوند. علاوه‌بر آن به مخاطب هم این پیام را می‌رساند که با کلیک روی این لینک چه چیزی در انتظارشان می‌باشد بنابراین محتوای صفحه باید با مفهوم انکرتکست بسیار در ارتباط باشند. این نکته مهم را بدانید که لینک دادن و انکرتکست‌ها برای سئوی وبسایت بسیار مهم و تاثیرگذار می‌باشند.امیدواریم تا اینجای مقاله انکرتکست چیست راضی بوده باشید.

گوگل در الگوریتم پنگوئن به سایت‌هایی که بیش از حد محتوای خود را بهینه کرده باشند امتیاز منفی خواهد داد و این یه این معنا می‌باشد که هرگونه دستکاری در انکرتکست‌های خود نمایید احتمال دریافت پنالتی از گوگل برای وبسایتتان افزایش خواهد یافت.

تفاوت طبیعی یا غیرطبیعی بودن انکرتکست چیست؟

در ادامه بحث انکرتکست چیست می‌رسیم به مبحث تشخیص انکرتکست طبیعی از غیر طبیعی. احتمالا برایتان این سوال پیش آمده است که گوگل کدام انکرتکست‌ها را طبیعی و کدام را غیرطبیعی یا بیش از حد بهینه‌سازی شده تشخیص می‌دهد. باید این نکته را در نظر بگیرید که استفاده از انکرتکست‌های صحیح باعث موفقیت کمپین سئویی شما خواهد شد و استفاده نادرست از آن‌ها این امکان را به‌وجود می‌آورد که تمام زحمات شما را از بین ببرد.

فرض کنید کلمه کلیدی شما «سئوی وردپرس» می‌باشد. اگر در انکرتکست‌های خود مرتبا از این کلمه استفاده نمایید گوگل احتمالا به شما پنالتی خواهد داد چرا که استفاده بیش از حد از کلمه کلیدی در انکرتکست حساس می‌باشد و آن را نوعی دستکاری و غیرطبیعی تلقی می‌کند. بنابراین برای این‌که استفاده شما از انکرتکست‌ها طبیعی به نظر بیاید این امکان وجود دارد که از مترادف‌های کلمه کلیدی خود در متن لنگر استفاده نمایید.

انواع مختلف انکرتکست چیست؟

این‌که در مورد انکرتکست چیست صحبت کنیم و از انواع آن حرفی به میان نیاوریم امری حرفه‌ای نیست پس ما در مقاله انکرتکست چیست در مورد انواع آن قصد داریم در این پاراگراف صحبت کنیم. زمانی که درباره گوگل و الگوریتم‌هایش حرف زده می‌شود قطعا نباید از کلمه ساده استفاده نماییم چرا که گوگل پیچیده‌ترین روش‌ها را مورد استفاده قرار می‌دهد تا بهترین محتوا را برای مخاطبان خود به نمایش بگذارد. به همین علت انکرتکست‌ها را به هفت نوع مختلف تقسیم‌بندی کردند.

انواع انکرتکست

مدل Generic انکرتکست چیست؟

همانطور که به توضیح انکرتکست چیست پرداختیم حالا به توضیح جداگانه هر کدام از انواع آن می‌پردازیم. انکرتکست‌های عمومی هیچ کلمه یا عبارتی که در آن به کلمه کلیدی اشاره شود نخواهند داشت. در عوض، خواننده باید اطراف آن کلمه را خوانده تا بفهمد در لینک چه چیزی وجود داشته است. شاید در نگاه اول انکرتکست‌های عمومی اسپم دیده شوند اما در واقع این انکرتکست‌ها بسیار قوی می‌باشند. معمولا این کلمات نشانگر انجام اقدام یا عملی هستند و مخاطب را به انجام کاری تشویق می‌نماید. از انواع انکرتکست‌های عمومی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اینجا کلیک کنید
 • اینجا بیشتر بخوانید
 • از اینجا دانلود کنید
 • اطلاعات بیشتر
 • این صفحه

انکرتکست نام تجاری یا Branded

بعد از پاسخ به سوال انکرتکست چیست و معرفی مدل معمولی انکرتکست حالا نوبت به نوع تجاری آن می‌رسد. این نوع از انکرتکست‌ها نام برند را در خود جای داده‌اند و برای آشنایی با نام برند بسیار مناسب می‌باشند. در ضمن راهی بسیار مناسبی برای جلوگیری از اسپم بودن به شما می‌روند. اما اگر از نام برندتان برای انکرتکست به دفعات زیادی استفاده نمایید احتمال گرفتن پنالتی از سوی گوگل برایتان افزایش خواهد یافت. از نمونه‌های انکرتکست تجاری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بانوی هدف
 • مدیر دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف

متن لینک اصلی در انکرتکست چیست ؟

شاید بپرسید این نوع از انکرتکست چیست ؟ باید بگوییم در این نوع از انکرتکست کلمه کلیدی اصلی هدف اصلی ما است. از انواع این نوع انکرتکست می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

در لینک سازی خارجی، خیلی‌ از افراد این تصور را با خود به همراه دارند که با استفاده از انکرتکست اگزکت مچ (دقیقا خود کلمه کلیدی بدون یک کلمه بیشتر یا یک کلمه کمتر) می‌توانند سریعتر به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنند و از رپورتاژ آگهی خود بهترین نتیجه را دریافت کنند. آیا همیشه این اتفاق می‌افتد؟

Partial match Anchor Words در انکرتکست چیست ؟

مقاله انکرتکست چیست را با نام بردن یکی دیگر از مدل‌های انکرتکست ادامه می‌دهیم. با متن لینک نسبی یعنی عبارت کلمه کلیدی را با دیگر انکرهای عمومی یا رندوم استفاده نماییم. مثلا در عبارت «anchor text بهینه سازی» به کلمات anchor text لینک دهیم.

 Naked Link Anchor در انکرتکست چیست ؟

شاید بپرسید متن لینک عریان در انکرتکست چیست؟ خب بسیار ساده است، URL یا آدرسی می‌باشد که از منوی مرورگر مستقیما در متن کپی شده باشند و قابلیت کلیک هم داشته باشند. شاید استفاده از این نوع انکرتکست زیبا به نظر نیاید؛ اما گوگل به این نوع متن علاقه زیادی نشان می‌دهد چرا که در چنین شرایطی احتمال این‌که کسی از کلمه کلیدی اسپم شده استفاده نماید بسیار کاهش پیدا می‌کند. مثال:

 • ladytarget.net

انکرتکست تصویر یا Image Anchor در انکرتکست چیست؟

مهم است که بدانید این مدل انکرتکست چیست . درباره اهمیت تگ ALT  تصاویر احتمالا مواردی به گوشتان خورده است. گوگل این ویژگی عکس را به عنوان انکرتکست شناسایی خواهد کرد. به کمک این ویژگی در تصاویر این توانایی را پیدا خواهید کرد که به سئوی وب‌سایت خود کمک نمایید و این تصاویر را از دیگر تصاویر مجزا نمایید. خصوصیت Alt text را می‌توان به صورت توصیفی هم به نگارش درآورد:

 • معنی انکرتکست چیست
 • کاربرد انکر تکست

انکرتکست تصویری

انکر تکست مفهومی یا LSI Anchors در انکرتکست چیست؟

انکرتکست مفهومی یا کلمات LSI در واقع معادل کلمات کلیدی می‌باشند. از نظر گوگل بسیاری از کلمات هم معنی یکدیگر هستند و می‌توان آن‌ها را به جای هم به استفاده کرد. استفاده از این کلمات در انکرتکست‌ها روشی معمول و بسیار مفید برای لینکدهی می‌باشد.

 • چگونه انکرتکست بسازیم
 • بهترین راه‌های ایجاد انکرتکست
 • ساخت انکرتکست

چگونگی استفاده از انکرتکست‌ها برای سئو سایت

در سال 2019 گوگل الگوریتم BERT را منتشر نمود و در آن تاکید کرد که به استفاده معمول زبانی بسیار اهمیت می‌دهد. یعنی به کلماتی که در اطراف یک لینک وجود دارد نیز توجه می‌نماید تا لینک‌های معمول را از لینک غیر معمول بتواند تشخیص از یکدیگر تشخیص دهد. در واقع گوگل از آن به بعد به جای این‌که فقط انکرتکست را بخواند تمام جملات اطراف آن را می‌خواند تا ارتباط منطقی میان آن‌ها را پیدا نماید.

از طرف دیگر گوگل به تجربه کاربر هم اهمیت زیادی قائل است و ترجیح می‌دهد که محتوای نوشته شده به سوالات کاربران به درستی پاسخ داده باشد. بنابراین برای این‌که انکرتکست‌ها تاثیر بهتری بر سئو بگذارند باید تجربه کاربری و استفاده به جا از انکر تکست‌ها در متن‌هایتان را در نظر بگیرید.

استراتژی‌های بهینه سازی انکرتکست چیست ؟

برای اینکه از ارتقا بیش از حد انکر تکست‌های خود جلوگیری نمایید و از دریافت پنالتی از سوی گوگل در امان بمانید، در عین حال هم توانایی این را داشته باشید که از مزایای انکرتکست‌ ها بهره‌مند شوید، می‌توانید از این استراتژی‌ها برای بهینه‌سازی انکرتکست خود استفاده نمایید:

 • همیشه از انواع مختلف انکر تکست استفاده نمایید. اگر همیشه از یک انکر تکست مشخص استفاده می‌نمایید یا فقط به نام برندتان لینک‌دهی کنید گوگل متوجه خواهد شد و به سرعت به شما اخطار خواهد داد.
 • سعی کنید به صورت هوشمندانه از انواع انکرتکست‌ها استفاده نمایید. 20 تا 40 درصد مواقع از انکرتکست‌های تجاری، 30 تا 40 درصد مواقع دیگر از انکرتکست‌های نسبی و 20 تا 40 درصد مواقع از دیگر انواع انکرها بهره‌ ببرید.
 • حتما Alt Text را در متون خود بیاورید. چرا که هم تجربه کاربری بهتری فراهم می‌نماید و هم ربات‌های گوگل می‌فهمند تصویر درباره چه چیزی است و هم به عنوان انکرتکست برای سئو مفید می‌باشد.
 • به محتوای حول‌و‌حوش متن خود توجه نمایید. سعی نمایید جملاتی مرتبط با انکر تکست انتخاب نمایید. اگر از کلمه‌ای واحد در کل متن خود استفاده نمایید و به آن لینک دهید یا کل جمله را به عنوان انکر تکست در نظر نگیرید باید به زودی منتظر بمانید تا از طرف گوگل پنالتی دریافت نمایید. امیدواریم تا اینجای مقاله انکرتکست چیست خسته نشده باشید.

انکرتکست را در چه قسمت‌هایی از متن قرار بدهیم؟

همان‌طور که اشاره کردیم تجربه کاربری برای گوگل بسیار پراهمیت می‌باشد. برای این‌که انکرتکست‌هایتان عملکرد بهتری داشته باشند بهتر می‌باشد آن‌ها را در میان متن محتوای خود و جایی که این احساس را دارید که کاربر نیاز به دانستن اطلاعات بیشتر پیدا می‌کند بگذارید. فراموش نکنید که انکرتکست‌ها به کمک لینک‌هایی که درونشان قرار داده شده‌اند به لینک سازی وبسایت شما کمک خواهند کرد پس قواعد لینک‌سازی را در آنها رعایت نمایید.

قرارگیری Anchor Text

نتیجه‌گیری

انکرتکست چیست سوالی است که جواب آن را نمی‌شود در یک مقاله خلاصه کرد انکرتکست‌ها فاکتور بسیار مهمی در سئوی وبسایت شما به حساب می‌آیند. کلمات لنگر به گوگل کمک می‌نماید وبسایت‌های متقلب را از سایت‌های دیگر شناسایی کنند. همچنین انکرتکست به خواننده خواهد گفت که کجا این امکان را دارد که اطلاعات بیشتری درباره کلمه‌ای پیدا کند. بنابراین سعی نمایید به طور صحیحی از این کلمات استفاده کنید تا به سلامت وبسایتتان ضرری وارد نکره باشید. در این مقاله درباره انواع انکرتکست‌ها  و این که انکرتکست چیست صحبت نمودیم و قوانینی کلی برای ایجاد آن‌ها را به شما گفتیم. از این قوانین و راهنما استفاده کنید تا به سئوی وبسایتتان کمک بیشتری کرده باشید.

دلیل انتخاب بانوی هدف چیست؟

شما می‌توانید با استفاده از تجربیات متخصصین مجموعه بانوی هدف از خدمات بروز و با کیفیت بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید از راه‌های متنوعی از مشاوره و خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ ما بهره‌مند بشوید، که یکی از این راه‌ها پیج اینستاگرام بانوی هدف می‌باشد.

سوالات متداول

طبیعی یا غیر طبیعی بودن انکرتکست چیست ؟

استفاده از مترادف کلمه کلیدی خود که همان Long Tailها هستند می­تواند شما را از شر پنالتی گوگل در امان نگه دارد. این کار درواقع همان انکرتکست طبیعی است و استفاده از کلمه کلیدی به عنوان انکر تکست هم می­شود همان نوع غیر طبیعی.

در سئو جایگاه انکرتکست چیست ؟

با توجه به سیاست­های گوگل مبنی بر اهمیت استاندارد بودن محتوای هر وبسایت، انکرتکست­ها برای آن بسیار جایگاه مهم و ویژه­ای هنگام سئو کردن وبسایت پیدا کرده است. انکرتکست‌­ها بدلیل نشان دادن نتایج مرتبط به کاربران برای گوگل بسیار مهم و حساس هستند که همین مهم­ترین دلیل و جواب برای سوال در سئو جایگاه انکرتکست چیست می­‌باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «انکرتکست چیست؟ آشنایی با بهینه سازی انواع Anchor Text و اهمیت آن در سئو»

 1. خسته نباشید
  به نظرم در بعضی جاهای مقاله انکر تکست چیست نویسنده ضعیف عمل کرده مثلا دلیل انکر کردن یک لغت یا عبارت را بیان نکرده؟

  1. علیرضا فریدی

   خیلی ممنون از توجه شما سعید جان
   نویسنده به این سوال پاسخ داده است اگر متن را با دقت مطالعه کنید متوجه می‌شوید؛ ولی اگر متوجه نشده‌اید ما برای این از انکر تکست‌ها استفاده می‌کنیم که مقاله را روی آن کلمه به رتبه‌های بهتری برسانیم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن