اسپم چیست

اسپم چیست ؟ + انواع هرزنامه

اسپم یا همان هرزنامه برای ما چیز کاملا ناآشنایی نیست. حتی اگر نتوانیم به درستی آن را تعریف کنیم و توضیح بدهیم که معنی اسپم چیست ولی همگی به خوبی پیام‌های اسپم را تجربه کرده‌ایم و دردسرهای آن‌ها را می‌شناسیم. یکی از مواردی که در گوگل بسیار با آن مواجه خواهید شد همین سوال ” اسپم چیست ” کاربران است.

اسپم یا هرزنامه چیست

برای دانستن معنی اسپم کافی است یک حساب ایمیل داشته باشید تا وقت و بی‌وقت مورد هجوم ایمیلهای اسپم که به شکلی ناخواسته سر راه ما قرار می‌گیرند. از ایمیل‌هایی که انواع و اقسام داروهای مختلف برای رفع انواع ناتوانی‌ها را تبلیغ می‌کنند گرفته تا ایمیلها یی که اسپم شده‌اند مربوط به تبلیغ کالا و خدمات بسیار خاص از ارسال کنندگانی که هرگز نام آنها را نشنیده‌اید یا هیچوقت ایمیل خود را در فهرست ایمیلهای آنها ثبت نکرده‌اید.

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف مقاله اسپم چیست را به شما عزیزان تقدیم می‎‌کند.

شما می‌توانید جهت مشاوره دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف آن هم به صورت رایگان با ما تماس بگیرید؛ در ضمن این تنها خدمت ما به شما نخواهد بود لیدی تارگت از طراحی سایت تا تبلیغات کلیکی و تبلیغات گوگل ادز شما را پشتیانی می‌کند. خدمات سئو هم که جای خودش را دارد.

قسمت اسپم ایمیل کجاست ؟

اکنون که متوجه شدید اسپم چیست اجازه دهید یک سوال جدید را برای شما یادآوری کنم. اگر نمی‌دانید پوشه اسپم ایمیل کجاست باید ابتدا به حساب ایمیل خود وارد شوید و از قسمت منو spam ایمیل را پیدا کنید.

حتما اکنون متوجه شده‌اید که اسپم ایمیل چیست و کجا می‌توانید اسپام ایمیل خود را بیابید.

برای اینکه بهتر بتوانید درک کنید که اسپم چیست و چرا هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد باید همیشه به خاطر بسپارید که پیدایش اسپم همزمان با ظهور ایمیل و پیامک نبوده است و قبل از آن اسپمرها فعالیت داشتند.

اگر ما امروزه ارسال هرزنامهها و اسپم را بیشتر به شکل ایمیلی و پیامک در ذهن خودمان تصور می‌کنیم، به این دلیل می‌باشد که این ابزارها تقریبا هزینه ارسال اسپم را کاهش داده‌اند و منافع حاصل از پیام‌های اسپم را افزایش داده‌اند.

چرا بعضی ایمیل ها به اسپم می روند

آیا اسپم راهکاری غیرقانونی است؟

به عبارتی دیگر تکیه بر پیام‌های اسپم را به‌عنوان راهکاری غیرقانونی و البته غیراخلاقی برای دریافت منافع بیشتر، قابل قبول‌تر و جذاب‌تر کرده‌اند.

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید اسپم در واقع، نام برند یک کنسرو است. حالا اینکه چرا از این نام گرفته شده است را هیچکس نمی‌داند.

قطعا اگر می‌خواهید بدون دغدغه از کیفیت کار و بدون نگرانی از میزان مسئولیت پذیری کاری را به شخصی که به عنوان متخصص با او قصد همکاری دارید بسپارید، به دنبال کسی می‌روید که علاوه بر تخصص بالا؛ رفتار حرفه‌ای هم داشته باشد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف چندین سال است با تیم متخصص و حرفه‌ای خود، اعتماد مشتریان و کاربرانش را به خود جلب کرده‌است. کافی است فقط برای یکبار هم شده شانس خود را برای زیر و رو کردن کسب‌وکار خود تست کنید تا از نتیجه آن تا بینهایت لذت ببرید.

در ادامه مطالب مقاله اسپم چیست مطالعه خواهید کرد که اسپمر کجا ممکن است نمایش داده شود و انواع spam را به‌طور دقیق بررسی خواهیم کرد.

انواع اسپم

ارسال کنندگان هرزنامه از انواع مختلفی از مکاتبات برای ارسال انبوه پیام های نامطلوب خود استفاده می کنند. بخشی از این پیام‌ها تبلیغات خود به خودی هستند. انواع مختلف پیام‌های هرزنامه می‌توانند بدافزار را گسترش دهند، شما را در افشای داده‌های فردی ناامید کنند، یا شما را نگران کنند که فکر کنید می‌خواهید برای فرار از ناراحتی هزینه کنید.

کانال‌های هرزنامه ایمیل، تعداد قابل توجهی از این نوع پیام‌ها را دریافت می‌کنند، و حمل‌کننده‌های تلفنی اغلب به شما هشدار می‌دهند که «خطر هرزنامه» ناشی از مهمان‌های مبهم باشد. چه از طریق ایمیل، پیام، تلفن یا سرگرمی های آنلاین، برخی از پیام های هرزنامه واقعاً غلبه می کنند، و شما باید این گزینه را داشته باشید که آنها را به خاطر بسپارید و از این خطرات دوری کنید. در زیر چند نوع اسپم وجود دارد که باید به آنها توجه ویژه داشت.

اکنون که متوجه شدید اسپم چیست و انواع هرزنامه را برای شما توضیح دادیم بیایید کمی هم درباره پیام‌های فیشینگ که عضوی از انواع اسپم هستند یاد بگیریم.

معنی اسپم چیست

پیام های فیشینگ

بعد از مقهوم اسپم چیست واجب است با روش‌های اسپم نیز آشنا شوید. پیام‌های فیشینگ نوعی هرزنامه هستند که مجرمان سایبری افراد زیادی را به این روش به دام می اندازند. پیام‌های فیشینگ باعث تسلیم داده‌های دارای امنیت کم مانند ورود به سایت یا داده‌های Mastercard می‌شوند.

آدام کوجاوا، ناظر Malwarebytes Labs، درباره پیام‌های فیشینگ می‌گوید: «فیشینگ کم‌مشکل‌ترین نوع حمله سایبری و در عین حال خطرناک‌ترین و موفق‌ترین است. این به این دلیل است که به دنبال ناتوان‌ترین و قوی‌ترین رایانه شخصی در جهان می‌رود. : مغز انسان.”

تمسخر ایمیل

پیام‌های ساختگی، ایمیلی را از یک فرستنده واقعی کپی یا طنز می‌کنند و از شما درخواست می‌کنند که حرکتی را انجام دهید. طنزهای درجه یک حاوی نشانه‌گذاری و محتوای طبیعی هستند که اغلب از سازمان‌های برجسته‌ای مانند PayPal یا Apple ارائه می‌شوند. پیام‌های اسپم معمولی تقلید کننده ایمیل عبارتند از:

  • درخواست برای تقسیط یک رسید قابل توجه
  • درخواستی برای بازنشانی کلید مخفی یا بررسی سابقه خود
  • تایید خریدهایی که انجام نداده اید
  • تقاضا برای داده های شارژ به روز شده

اگر کسب‌وکار شما نیازمند ایمیل مارکتینگ حرفه‌ای است و فقدان یک کار مثبت و حرفه‌ای را در مشاغل آنلاین خود احساس می‌کنید، جای درستی آمده‌اید.

آژانس Ladytarget ارائه دهنده استراتژیک‌ترین خدمات دیجیتال مارکتینگ است و مفتخر است که تا کنون به مشاغل بسیاری توان دوباره بخشیده‌است.

برای آسنایی بیشتر با ایمیل مارکتینگ پیشنهاد میکنیم مقاله ” ایمیل مارکتینگ چیست ” را هم مطالعه کنید تا شناخت بیشتری از این تکنیک ارزشمند دریابید.

ایمیل های اسپم

ترفندهای پشتیبانی فنی

در یک ترفند پشتیبانی فنی، پیام هرزنامه نشان می دهد که شما یک مشکل تخصصی دارید و باید با تماس با شماره تلفن یا کلیک کردن روی اتصال در پیام با پشتیبانی فنی تماس بگیرید. مانند تقلید ایمیل، این گونه از هرزنامه ها اغلب می گویند که از یک سازمان نوآوری بزرگ مانند مایکروسافت یا یک سازمان امنیت شبکه مانند Malwarebytesایمیل مارکتینگ چیست هستند.

در صورتی که فرض کنید یک مشکل تخصصی یا بدافزار در رایانه شخصی، تبلت یا تلفن همراه خود دارید، باید دائماً به سایت مرجع سازمانی بروید که برای ردیابی داده‌های تماس واقعی نیاز دارید تا برای پشتیبانی فنی تماس بگیرید. . پشتیبانی فنی از راه دور اغلب شامل ورود از راه دور به رایانه شما برای کمک به شما می شود، و شما ترجیح می دهید تصادفاً این پذیرش را به یک کلاهبردار پشتیبانی فنی ندهید. با تمرکز بر اینکه مفهوم اسپم چیست پیشنهاد می‌کنیم با دقت مطلب بعدی را بخوانید.

ترفندهای توسعه اخیر

موضوعات مورد بحث داغ در اخبار می توانند در پیام های هرزنامه مورد استفاده قرار گیرند تا به اندازه کافی برجسته شوند تا مورد توجه قرار گیرند. در سال 2020، زمانی که جهان با همه‌گیری ویروس کرونا روبه‌رو بود و مشاغل دورکاری گسترش یافت، چند کلاهبردار پیام‌های هرزنامه ارسال کردند که وعده‌های موقعیت‌های راه دور را می‌دادند که به بیت‌کوین پرداخت می‌کردند. در همان سال، یک نقطه اسپم معروف دیگر با ارائه تخفیف‌های پولی برای شرکت‌های خصوصی مرتبط بود، با این حال فریبکاران در نهایت ظرافت‌های دفتر کل را درخواست کردند. عناوین اخبار می توانند جذاب باشند، اما در مورد پیام های هرزنامه احتمالی مراقب آنها باشید.

ترفندهای پیشبرد شارژ

این نوع هرزنامه ها برای هر فردی که از دهه 90 یا 2000 از ایمیل استفاده می کند، طبیعی است. برخی از زمان‌هایی که پیام‌های «حاکمیت نیجریه» نامیده می‌شوند، زیرا برای مدت طولانی منبع پیام ضمنی بودند، این نوع از هرزنامهها با فرض اینکه در ابتدا وام داده‌اید، یک جایزه پولی را تضمین می‌کند. منبع مرتباً نشان می دهد که این وام یک کارمزد یا وجه نقد صادقانه برای باز کردن مقدار بیشتری از نوع یا دیگری است، اما وقتی پرداخت می کنید، آنها ناپدید می شوند. برای خصوصی‌تر کردن آن، یک نوع ترفند مقایسه‌ای شامل منبعی می‌شود که ادعا می‌کند یکی از اقوام است که در شرایط سختی قرار دارد و نیازهای نقدی دارد، با این حال با فرض اینکه پرداخت کنید، نتیجه غم‌انگیز چیزی بسیار مشابه است.

هرزنامه در ایمیل

Malspam چیست؟

اکنون که با مفهوم سوال اسپم چیست آشنا شدید قصد داریم یک مورد مهم دیگر را به شما آموزش دهیم. راه دیگری برای گفتن “هرزنامه بدافزار” یا “هرزنامه بدخواه”، malspam است و یک پیام هرزنامه می‌باشد که بدافزار را به ابزار شما منتقل می کند. کاربران بی‌خبر که روی یک اتصال کلیک می‌کنند یا یک اتصال ایمیل را باز می‌کنند، در نهایت با نوعی بدافزار از جمله باج‌افزار، تروجان‌ها، ربات‌ها، دزدان داده، رمزارزها، جاسوس‌افزارها و کیلاگرها مواجه می‌شوند. یک تکنیک انتقال معمولی، به خاطر سپردن محتوای مخرب برای اتصالی از نوع قابل تشخیص مانند رکورد Word، سند PDF یا نمایش پاورپوینت است. هنگامی که اتصال باز می شود، محتویات اجرا می شوند و بار بدافزار را بازیابی می کنند.

چگونه می توانم اسپم را متوقف کنم؟

برای خلاص شدن از اسپم راه‌های بسیار ساده‌ای هم وجود دارد. اگرچه ممکن است دوری از هرزنامه به طور کلی قابل تصور نباشد، مراحلی وجود دارد که می توانید برای محافظت از خود در برابر تسلیم شدن در برابر یک ترفند یا فیش شدن از یک پیام هرزنامه انجام دهید:

نحوه تشخیص فیشینگ را بیابید

همه ما می توانیم در برابر حملات فیشینگ تسلیم شویم. ممکن است عجله داشته باشیم و بدون اینکه بفهمیم یک لینک بد را قطع کنیم. اگر نوع دیگری از حمله فیشینگ ظاهر شود، ممکن است به سرعت آن را به خاطر نیاوریم. برای محافظت از خود، چگونگی بررسی چند نشانه کلیدی را که نشان می دهد پیام هرزنامه به سادگی آزاردهنده نیست، بررسی کنید – این یک تلاش فیشینگ است:

  1. آدرس ایمیل فرستنده: در صورتی که ایمیلی از یک سازمان واقعی باشد، آدرس ایمیل منبع باید با فضای سازمانی که تضمین می‌کند آدرس آن را نشان دهد مطابقت داشته باشد. هر چند وقت یک‌بار اینها بدیهی هستند، مانند example@abkljzr09348.biz، اما در زمان‌های مختلف، پیشرفت‌ها کمتر قابل مشاهده هستند، به عنوان example@paypa1.com به جای .com
  1. از دست دادن داده‌های فردی: در صورت عدم امکان مشتری بودن، سازمان باید داده‌های شما را داشته باشد و احتمالاً شما را با به یاد ماندنی‌ترین نامتان خطاب می‌کند. یک سلام شخصی گمشده به تنهایی برای شناسایی ایمیل های فیشینگ کافی نیست، اما جستجوی آن یک چیز است، به خصوص در پیام هایی که می گویند از سازمانی هستند که با آنها کار می کنید. دریافت ایمیلی که می گوید سابقه شما قفل شده است یا بدهی نقدی دارید باعث استرس می شود و هر چند وقت یک بار ما عجله می کنیم تا روی یک اتصال کلیک کنیم تا مشکل را برطرف کنیم. با فرض اینکه فیشینگ باشد، دقیقاً همان چیزی است که فرستنده به آن نیاز دارد، بنابراین محتاط باشید و با فرض اینکه ایمیل معمولی است یا صریحاً به شما خطاب شده است، مرور کنید.
  1. پیوستها: مراقب همه لینک‌ها باشید، دکمه های ایمیل را به خاطر بسپارید. در صورتی که پیامی از سازمانی دریافت می‌کنید که با آن سابقه دارید، عاقلانه است که وارد سابقه خود شوید تا بررسی کنید که آیا پیامی در آن وجود دارد یا خیر، تا در مقابل تنها ضربه زدن به لینک‌ها در پیام بدون تأیید قبلی مقاومت کنید. می توانید با سازمان تماس بگیرید تا از واقعی بودن یا نبودن یک پیام مشکوک جویا شوید. در فرصتی که در مورد پیامی کمی محتاط شدید، روی هیچ لینکی کلیک کنید.
  1. اشتباهات نحوی: ما به طور کلی آنها را مرتکب می شویم، اما سازمانی که پیام های واقعی را منتقل می کند، احتمالاً اشتباهات برجسته، علائم نگارشی تاسف بار و اشکال املایی ندارد. اینها می توانند یک هشدار دیگر برای نشان دادن اینکه ایمیل ممکن است مشکوک باشد.
  1. پیشنهادات غیرواقعی: بسیاری از پیام‌های فیشینگ ادعا می‌کنند که از سوی سازمان‌های بزرگ و قابل‌توجهی است که انتظار دارند کاربرانی را که در نهایت با سازمان کار می‌کنند به دام بیاندازند. سایر تلاش‌های فیشینگ چیزی را با انتظارات رایگان ارائه می‌دهند، مانند پول یا جایزه مفید. این شایعه در بیشتر مواقع واقعی است که فرض اینکه چیزی غیرواقعی به نظر برسد به احتمال زیاد درست است، و این می تواند هشداری باشد مبنی بر اینکه یک پیام هرزنامه در حال تلاش برای دریافت چیزی از شما است، نه اینکه چیزی به شما بدهد.
  1. لینک‌ها: به جز اگر پیش‌بینی می‌کنید یک ایمیل با ایمیل وجود داشته باشد، قبل از باز کردن یا دانلود آنها همیشه مراقب باشید. استفاده از برنامه نویسی بدافزار می تواند با فیلتر کردن اسنادی که برای بدافزار دانلود می‌کنید کمک کند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف افتخار همکاری وهمراهی با شما عزیزان از صفر تا صد کسب‌وکارتان را داشته است و با ارائه استراتژی‌های منحصر به‌فرد تیم تخصصی خود یکه‌تاز میدان شده است. شما هم می‌توانید برای برخورداری ازخدمات مشاوره حرفه‌ای Ladytarget با ما تماس بگیرید.

گزارش اسپم

تأمین‌کنندگان ایمیل در بررسی هرزنامه‌ها بهبود یافته‌اند، اما وقتی پیام‌ها به صندوق ورودی شما می‌رسند، می‌توانید آنها را گزارش کنید. این برای تماس‌های هرزنامه و پیام‌های فوری معتبر است، زیرا چندین حمل‌ونقل به شما اجازه می‌دهند تا هرزنامه را نیز گزارش دهید. شما همچنین می توانید تصمیم بگیرید که منبع را مسدود کنید، اغلب در مرحله ای مشابه با جزئیات پیام می‌توانید این کار را انجام دهید.

روش‌های اسپم‌

یک راه بهبود

اعلام هرزنامه می تواند به تامین کننده ایمیل یا تلفن شما کمک کند تا تشخیص هرزنامه‌ها بهتر شود. در صورتی که پیام‌های واقعی از کانال هرزنامه شما ارسال شود، می‌توانید گزارش دهید که آنها نباید به عنوان هرزنامه جدا شوند و علاوه بر این، اطلاعات مفیدی در مواردی که نباید غربال شوند به شما می‌دهد. یکی دیگر از گام‌های حمایتی اضافه کردن محموله‌هایی است که باید به صورت فعال به فهرست مخاطبین خود اضافه کنید.

استفاده از تاییدیه دو عنصری Use two factor-authentication (2FA)

با تأیید دو مرحله‌ای یا چند وجهی، صرف نظر از اینکه نام کاربری و کلمه مخفی شما به وسیله حمله فیشینگ به خطر بیفتد، مجرمان سایبری گزینه‌ای برای دور زدن پیش نیازهای اعتبار سنجی اضافی متصل به سابقه شما را نخواهند داشت. عوامل تأیید اضافی شامل سؤالات رمزآلود یا کدهای بررسی ارسال شده از تلفن شما با پیام فوری است.

راه های جلوگیری از spam

ایمنی شبکه را معرفی کنید

اگر روی یک لینک بد کلیک کنید یا بدافزاری را دانلود کنید که از طریق هرزنامه برای شما ارسال شده است، برنامه‌های حفاظتی آنلاین  بدافزار را درک می‌کنند و قبل از اینکه آسیبی به چارچوب یا سازمان شما وارد کند، آن را خاموش می‌کند. Malwarebytes با مواردی برای خانه و کسب‌وکار، شما را در هر مکانی که نوآوری شما را می برد تحت پوشش قرار داده است.

اسپم در تلگرام چیست ؟

در تلگرام گاهی اوقات هم واتساپ زمانی که شما پیام خصوصی را برای فردی که شماره وی در تلفن شما وجود ندارد یا برعکس آن، شما شماره وی را دارید اما او شماره شما را هنوز ندارد و یا هردوی شما شماره یکدیگر را ندارید ارسال می‌کنید یا آن شخص را عضو کانال یا گروهی می‌کنید آن فرد می‌تواند شما را به‌عنوان یک مزاحم به تلگرام معرفی کند و تلگرام بر همین اساس و برای تنبیه شما محدودیت‌هایی را بر حساب کاربری شما اعمال کند. این عمل در بین کاربران به ریپورت یا همان گزارش اسپم معروف شده است. یکی از سیاست‌های تنبیهی تلگرام برای صاحبان حساب‌های گزارش شده این است که برای مدت حدودا چهار تا هفت روز قسمتی از عملیاتی را که شما می‌توانید در تلگرام به‌طور معمولی انجام دهید را از شما سلب خواهد کرد و بعد از گذشت مدت مذکور اگر گزارش دیگری مبنی بر مزاحمت شما از کاربران به تلگرام ارسال نگردد حساب شما از محدودیت خارج شده و به حالت عادی باز میگردد و خواهید توانست مثل قبل پیام های خصوصی ارسال کنید.

چگونه با اسپم در تلگرام مقابله کنیم

امیدواریم از مقاله اسپم چیست و آموزش‌های توضیح داده شده در این بخش لذت برده باشید. برای دسترسی بهتر به اخبار جدید اینستاگرام مجموعه را فالو کنید و در جریان اطلاعات روز قرار بگیرید.

سوالات متداول اسپم چیست؟

اسپم واتس آپ چیست؟

امکانات متنوع و کاربری ساده و کاربردی در واتس آپ، از دلایل موفقیت این پیام‌رسان محبوب است.  از امکانات WhatsApp میتوان به مقابله با پیام‌های اسپم اشاره کرد. ممکن است بعضی افراد برای تبلیغات دروغین، دریافت اطلاعات شخصی شما، ایجاد مزاحمت‌های بی مورد، آلوده کردن گوشی همراه دیگران به ویروس و بدافزار، پیام‌هایی را برای دیگران بفرستند که به آن اسپم می‌گویند.

اسپمر کیست و چه هدفی دارد؟

اسپمر کسی است که برای ارسال محتواهای اسپم  از روش های اسپمینگ مثل ایمیل انبوه استفاده میکند. هدف اسپمر ها از ارسال این اسپم‌ها میتواند دسترسی به اطلاعات تماس، یا نصب یک بدافزار مخرب در سیستم کاربران و یا حتی گرفتن بازدید و کلیک بیشتر برای سایت‌های شخصی خود باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن