سئو منفی چیست

سئو منفی چیست + تکنیک‌های مقابله با سئو منفی

قبل از این که بدانیم سئو منفی چیست، بد نیست نگاهی به ماهیت خود سئو بیندازیم. حتما شما هم مثل من بار‌ها در مورد سئو شنیده‌اید و به خوبی می‌دانید که سئو یا بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو برای این است که با کمک موتورهای جستجو به مخاطبین بیشتری برسید.

شما کم و بیش با این واقعیت آشنا هستید که گزینه‌های زیادی در بهبود کیفیت سئو سایت شما موثر است، از کلمات استفاده شده در متن یا به اصطلاح کلمات کلیدی گرفته تا لینک‌های دریافتی از سایت‌های دیگر به سایت شما، سرعت سایت و…

اما در این بین، در مورد مشتقات سئو چه می دانیم؟ به عنوان مثال می‌دانید سئو منفی چیست؟ چه کار می‌کند؟ چه کسی از آن استفاده می‌کند؟ اگر می‌خواهید یک متخصص سئو شوید، باید بدانید سئو منفی چیست حتی اگر از آن استفاده نمی‌کنید.برای بهبود سایت خود و دریافت خدمات در حوزه دیجیتال مارکتینگ می‌توانید سری به آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف بزنید.

معرفی سئو منفی

برای درک موضوع سئو منفی چیست بیایید یک کابوس را تصور کنیم: صبح از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید که موقعیت کسب و کار شما در نتایج جستجوی گوگل توسط رقبا و افراد بدخواه دستکاری شده است و ناگهان ثمره ماه‌ها و سال‌ها تلاش شما به هدر رفته است و اکنون وب سایت شما  در یک سقوط آزاد نتایج گوگل است!

متأسفانه این از آن ایده‌ها نیست که در نهایت بتوانم بگویم «نگران نباش این امکان پذیر نیست!»، در واقع این کابوس برای برخی کسب‌و‌کارها و وب‌سایت‌ها تعبیر شده و ضررهای سنگینی به آنها وارد کرده است. نام این کابوس در دنیای واقعی negative seo یا سئو منفی است!

اگر فرض می‌کنید که کسب رتبه‌های بالاتر در نتایج گوگل میدان نبرد بین شما و رقبای شماست، داشتن مهارت در تولید محتوا، ارائه محتوا و دانستن نحوه کار با امکانات و ابزارهای مختلف مرتبط با سئو، سلاح‌های مشروع شما در این جنگ مجازی است؛ همچنین یک احتمال را در نظر بگیرید: همه به اندازه شما منصفانه دعوا نمی‌کنند میدانند سئو منفی چیست و از آن استفاده می‌کنند.

اگر به این نکته توجه کنیم که گوگل سعی می‌کند سایت‌هایی را که قوانین را نقض می‌کنند از رتبه‌های برتر حذف کند و گاهی اوقات آنها را به طور کلی از لیست جستجو حذف کند، به این نتیجه می‌رسیم که سئو منفی می‌تواند باعث حذف فعالیت بازاریابی  و مارکتینگ شما شود.

آیا سئو منفی واقعا امکان پذیر است؟

همه ما می‌دانیم که عملکرد ضعیف سئو می‌تواند به موقعیت شما در نتایج جستجو لطمه بزند، به عنوان مثال، اگر به وب‌سایت‌هایی با کیفیت پایین لینک دهید یا حتی از سایت‌های بی کیفیت لینک دریافت کنید، نتایج منفی به دست خواهند آورد. بنابراین منطقی است که فرض کنیم سئو سیاه یا منفی نیز ممکن است اگر شخص دیگری همان سئو ضعیف یا مخرب را از طرف شما انجام دهد و آن را چنان هوشمندانه انجام دهد که گوگل متوجه نشود.

با این حال، این موضوع نباید شما را دچار وحشت کند زیرا سئو منفی آنقدر فرآیند زمان‌بر و انرژی‌بر است که یک اتفاق معمولی نیست، اما در هر صورت اگر رقبای سرسختی دارید و در برخی کلمات کلیدی بالاتر از آنها هستید زمان طولانی ایستاده اید، بد نیست همیشه این احتمال بدبینانه را در گوشه ذهن خود داشته باشید.حال که می‌دانید سئو منفی چیست ادامه مطالب را مطالعه کنید.

سئو منفی چیست

تکنیک‌های اصلی سئو منفی چیست و راه‌های مقابله با سئو منفی  چیست؟

همیشه دیده شدن، رشد و موفقیت می تواند حسادت رقبا را برانگیزد. پس طبیعی است که اگر سایت موفقی داشته باشید همیشه مورد هجوم سئو منفی قرار می‌گیرید. اما آیا سئو منفی باعث کار ما می‌شود و زحمات ما را هدر می‌دهد؟ باید بگوییم نه. اگر بدانید سئو منفی چیست و انواع تکنیک سئو منفی را بشناسید، اطلاعات لازم را در مورد نحوه مقابله با آن بیاموزید و بدانید چه زمانی باید اقدام کنید، هیچ رقیبی نمی تواند تلاش شما را از بین ببرد و باعث شود سایتی که زحمت کشیده اید در رتبه بالایی قرار گیرد، با شکست مواجه شود .تا این جای مقاله با مفهوم سئو منفی چیست آشنا شدیم حال روش‌های سئو منفی و راه‌کار‌های مقابله با سئو منفی را بررسی کنیم.

1- دنیای لینک‌های اسپم شده‌ای که روانه سایت شما می‌شوند.

یکی از تکنیک های سئومنفی دریافت بک لینک و استفاده از دنیای لینک است. اگر از قانون دنیای لینک‌ها به درستی استفاده کنید، می‌تواند رتبه سایت شما را افزایش دهد، اما متاسفانه این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد. در دنیای لینک، انواع مختلفی از لینک‌ها مانند لینک‌های اسپم شده و غیره وجود دارد و سایت شما ناخودآگاه از این سایت‌ها بک لینک دریافت می‌کند.

در واقع اسپمر‌هایی که چنین لینک‌هایی را ایجاد می‌کنند سعی می‌کنند با ثبت سایت شما و انکر تکست به سایت شما، لینک دهند. از آنجایی که سایت‌های آن‌ها محتوای ضعیف یا کپی شده دارند، سایت شما نیز جریمه می شود و این بهترین روش سئو منفی است. برای اطلاعات بیش‌تر از سئو می‌توانید مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

چگونه می‌توان از این موضوع جلوگیری کرد؟

بهتر است بدانید که کاملا در امان ماندن از سئو منفی در دست شما نیست و همیشه لینک‌هایی هستند که می‌خواهند به سایت شما لینک دهند. اولین نکته این است که اگر می‌خواهید یک دنیا لینک ایجاد کنید، مطمئن شوید که این کار را با سایت‌هایی مشابه سایت خود و با رتبه‌های بالا انجام دهید و سپس همیشه ورودی‌ها را از طریق Google Webmaster بررسی کنید و به سرعت هرکدام را که فکر می‌کنید مشکوک هستند حذف کنید.

روش های مقابله با لینک سازی مخرب

در این روش سعی می کنیم با لینک‌های ارزشمند اعتبار دامنه را افزایش دهیم و تاثیر لینک های مخرب را کاهش دهیم. نتیجه این استراتژی این است که در نهایت اعتبار سایت شما بیشتر از قبل خواهد شد و در واقع از این حمله به نفع خود استفاده کرده اید.

می توانید از ابزار Link Explorer در سایت Moz برای بررسی توزیع لینک‌های سایت و امتیاز اسپم هر‌کدام استفاده کنید. این ابزار با کمک به شما تحلیل دقیقی از لینک‌های وارد شده به سایت خود، صفحات هدف، عبارات لینک شده و امتیاز اسپم هر دامنه می‌دهد.

در این روش همزمان با افزایش اعتبار سایت، برخی از لینک‌های مخرب ایجاد شده از آن را نیز حذف می‌کنیم. برای معرفی لینک‌های مخرب به گوگل، ابزاری به نام Disavow Tool توسط سرچ کنسول معرفی شده‌است.

با استفاده از این ابزار می‌توانید صفحات و دامنه‌هایی که به شما لینک داده‌اند اما دارای اعتبار کم و اسپم بالایی هستند را به گوگل معرفی کنید تا بر رتبه و اعتبار سایت شما تاثیری نداشته باشد.

مزایای اطلاع از سئوی منفی

  2- نفوذ هکرها

یک از رایج ترین روش سئو منفی هک کردن سایت است.

هکرها افرادی هستند که کارشان نفوذ به وب سایت‌های دیگران به منظور سرقت یا از بین بردن اطلاعات آنهاست و برای بازگرداندن آن‌ها از صاحب سایت باج می‌گیرند. از این رو امنیت مهمترین عامل در هر وب سایتی است.

سئو منفی چه تاثیری بر سایت شما دارد؟

وقتی هکرها می‌توانند یک باگ را در سایت شما پیدا کنند، از هیچ چیزی دریغ نمی‌کنند و سریع همه چیز را از بین می‌برند که نمونه‌ای از سئو منفی است، مشکلی که اصلا دست شما نیست، اما باید از تکنیک‌هایی برای جلوگیری از ورود آنها استفاده کنید و پس از هر حمله سریعا سایت خود را بازسازی کنید.

هکرها ممکن است از تاکتیک‌های زیر برای سئوی منفی سایت شما استفاده کنند:

 • قرار دادن محتوای ضعیف یا کد مخرب در قسمت‌هایی از سایت شما
 • قرار دادن مطالب از سایت‌های دیگران به طور کامل کپی شده که باعث جریمه شدن سایت شما می شود.
 • قرار دادن لینک‌های مخرب و هرزنامه
 • حذف لینک‌ها و عکس‌های سایت
 • مخفی کردن کدهای HTML5 که از نظر سئو جرم محسوب می‌شود.

اما برای جلوگیری از هکرها چه باید کرد؟

 • اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، بهتر است از افزونه Google Authenticator استفاده کنید که رمز عبور دو مرحله ای تولید می‌کند. هر زمان که بخواهید وارد شوید، گوگل یک کد خاص و یک‌بار مصرف به گوشی شما ارسال می‌کند.
 • از رمزهای عبور قوی و ترکیبی از اعداد و حروف استفاده کنید و هر چند وقت یک‌بار آنها را تغییر دهید.
 • یک نسخه پشتیبان از تمام فایل‌های سایت خود بگیرید و در پایان هر روز آن را به روز کنید.
 • اگر کاربران سایت شما مجوز آپلود فایل در سایت را دارند، حتما با هماهنگی شرکت هاست خود یک آنتی ویروس قوی نصب کنید.
 • در نهایت توصیه می‌شود یک مشاوره امنیتی داشته باشید. هکرها ساعت کاری ندارند و می‌توانند در هر زمانی به هر سایتی حمله کنند.

در مقاله سئو منفی چیست به روش‌های مقابله با هک‌های مخرب می‌پردازیم

روش‌های مقابله با هک وب‌سایت و ایجاد محتوای مخرب

برای جلوگیری از این روش در سئو منفی، مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید حفظ امنیت سایت است. سایت‌های اینترنتی را می‌توان از طریق سه لایه امنیتی مختلف نفوذ کرد. اطلاعات کاربر، حفره‌های امنیتی کدگذاری، حفره‌های امنیتی سرور

بهترین روش سئو منفی چیست

1- امنیت از سمت کاربر

جالب است بدانید که تکنیک اصلی سئو منفی روش هک رمز عبور ضعیف مدیر سایت است! بله، بسیاری از ما فکر می‌کنیم با گذاشتن یک رمز عبور ساده، سرعت و کارایی خود را در ورود به پنل مدیریت افزایش می‌دهیم، غافل از اینکه همین اشتباه ساده می‌تواند عواقب جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.

معمولا سایت‌هایی که توسط چند نفر مدیریت می‌شوند نظارت کمتری بر این موضوع خواهند داشت زیرا شخصی که برای مدیریت سفارشات خود انتخاب کرده‌اید ممکن است دانش کافی از امنیت یک سایت و رعایت پروتوکل‌های امنیتی را ندانید. بنابراین اولین قدم انتخاب رمز عبور مناسب و البته مخفی کردن صفحات ورود به سیستم برای دیگران است.

2- امنیت در کدنویسی سایت

قدم بعدی رعایت نکات امنیتی در هنگام کدنویسی سایت است. به عنوان مثال، ممکن است در قسمتی از سایت شما فضایی برای ارسال فایل توسط کاربران وجود داشته باشد، اگر فایل ها را قبل از ارسال به سرور بررسی و پاک نکنید، ممکن است کدهای مخرب به سرور شما ارسال شود و به اطلاعات آن دسترسی پیدا کنند.

اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس استفاده می‌کنید، باید به طور مرتب هسته و افزونه‌های خود را به روز کنید و با استفاده از افزونه‌های امنیتی مطمئن مانند IT Security سطح امنیت آن را افزایش دهید.

3- امنیت سرور یا هاست

یکی از روش‌های مختلف سئو منفی حمله به سایت شماست.پس قدم بعدی ایمن سازی سرور در برابر حملات احتمالی است. اگر سرور شما ابزار لازم برای جلوگیری از این حملات را ندارد، می‌توانید به راحتی با ارسال بازدیدها یا درخواست‌های زیاد، منابع CPU و RAM آن را اشغال کرده و دسترسی کاربران به سایت را مسدود کنید.

اگر دانش کافی برای حفظ امنیت سرور ندارید یا از هاست اشتراکی استفاده می‌کنید، ابزارهای خارجی مانند Cloud flare وجود دارد که این کار را برای شما انجام می‌دهد.

گوگل قبل از شما متوجه هک سایت می‌شود!

اگر سایت خود را در ابزار Google Search Console ثبت کرده باشید، ربات های گوگل به طور مداوم سایت و صفحات شما را بررسی می‌کنند. هر گونه تغییر ناگهانی در محتوای صفحات و یا ایجاد صفحات کم ارزش روی آن به سرعت توسط این ربات‌ها شناسایی شده و از طریق قسمت مسائل امنیتی به شما اطلاع داده می‌شود.

4- محتوای کپی شده در سایت‌های دیگران

می‌دانید یکی از جنبه‌های سئو منفی چیست؟ کپی کردن محتوای سایت شما در سایت‌های دیگر است. به منظور دریافت بک لینک از سایت‌های دیگر، می‌توانید محتوای سایت خود را دقیقاً کپی کرده و در شبکه‌های اجتماعی یا سایت‌های محبوب منتشر کنید. یا حتی ممکن است بخواهید مقاله ای را در سایت خود ارسال کنید، اما جملات مشابه (یا بسیار مشابه) در سایت‌های دیگر وجود دارد. در هر دو حالت گوگل محتوای سایت شما را کپی شده می‌داند و آن را جریمه می‌کند.

برای این منظور توصیه می‌شود در ابتدا اگر مطلبی را در سایت خود قرار می‌دهید، اجازه دهید به طور کامل ایندکس شود سپس در سایت‌ها یا شبکه‌های دیگر منتشر کنید تا باعث جلوگیری از سئو منفی سایت خود شوید. همچنین اگر قصد مقاله نویسی دارید موضوع و جملات خود را بررسی کنید تا مانند دیگران نباشد.

تکنیک های نگاتیو سئو

5- فعالیت مخرب در شبکه‌های اجتماعی

برخی از اسپمرها و افراد سعی می‌کنند شبکه‌های اجتماعی جعلی را به نام سایت یا برند شما ایجاد کنند و هر نوع فعالیتی را که می‌خواهند انجام دهند. این امر علاوه بر از بین بردن هویت شما، حتی ممکن است بر رتبه سایت شما نیز تاثیر منفی بگذارد. به نظر می‌رسد برخی از این اسپمرها با قرار دادن لینک‎ها در شبکه‎‌ها و هدایت آن‌ها به سایت شما ترافیک را افزایش می‌دهند، اما از آن‌جایی که شبکه‌های جعلی قبلاً توسط خود ادمین‌ها گزارش شده است، گوگل نیز ترافیک آنها را جریمه می‌کند.

توصیه می‌شود ابتدا حساب رسمی خود را ایجاد کنید و به تمام کاربران خود اطلاع دهید که هر حساب دیگری جعلی است و بلافاصله آن را به شما گزارش دهند.

6- سرعت سایت

می‌دانید یکی از عوامل سئو منفی چیست؟ سرعت سایت یکی از مهم‌ترین عواملی است که در صورت کم بودن به سرعت باعث کاهش مخاطب می‌شود. سعی کنید حتما سرعت سایت خود را افزایش دهید. کاهش سرعت سایت یکی از انواع سئو منفی است.

برخی از هرزنامه‌ها با تغییر مسیر و ارسال کدهای مخرب به سایت شما، سعی در کاهش سرعت سایت شما دارند. حتما سرعت را با استفاده از ابزار مخصوص بررسی کنید و در صورت مشاهده کاهش آن را برطرف کنید.

تخریب برند و انتشار مطالب انتقادی در اینترنت

زمانی که به یک برند قابل اعتماد و قدرتمند تبدیل شوید، احتمالا نکات امنیتی سایت خود را بسیار جدی خواهید گرفت و لینک‌های ارزشمند و قابل اعتمادی در اینترنت خواهید داشت. در این شرایط دشمنان شما سعی در تخریب شخصیت و هویت برند شما خواهند داشت.

کاربران اینترنت قبل از انتخاب یک شرکت یا محصول به تحقیق در مورد آن عادت دارند و وقتی نام شما را جستجو می‌کنند و صفحات زیادی از تجربیات منفی مشتریان قبلی یا نظرات انتقادی را می‌بینند، در تصمیم گیری دچار تردید می‌شوند.

ایجاد لینک با کلمات کلیدی غیراخلاقی یا غیر‌قانونی

خرابکاران ممکن است با متن‌هایی حاوی کلمات کلیدی مانند شرط بندی، پوکر یا کلمات مرتبط با مسائل غیراخلاقی به وب سایت شما پیوند دهند و در نتیجه شما را از چشم گوگل دور کنند! این روش یک روش ساده و قابل تشخیص است. مطمئناً نمی‌خواهید توسط موتورهای جستجو به عنوان وب‌سایتی که دامنه آن با کلمات کلیدی غیرقانونی یا غیراخلاقی شناسایی شده است، دیده شوید.

این مورد دقیقا مشابه لینک‌های بی کیفیت است. شما باید سعی کنید در اسرع وقت این لینک‌ها را شناسایی و حذف کنید.

با وجود سئو منفی، آیا شانس موفقیت وجود دارد؟

در سال‌های اخیر گروه ضد اسپم گوگل تاکید کرده‌است که سئو منفی و روش‌های آن تاثیری بر رتبه بندی ندارد.

البته این بدان معنا نیست که شخص بر سایت خود نظارت نداشته باشد و از لینک سازی خارجی غافل شود. می‌دانید یکی از دلایل کاهش بازدید کننده و سئو منفی چیست؟ مدیر سایت باید همیشه سرعت بارگذاری، لینک‌های دریافتی و … را چک کند، بنابراین هرگونه تغییر ناگهانی در کاهش بازدیدکننده و رتبه می‌تواند زنگ خطری برای الگوریتم گوگل و سئوی منفی باشد. برای بررسی سایت خود می‌توانید از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف مشاوره بگیرید

سئو منفی چیست تکنیک های اصلی سئو منفی

فراموش نکنید که اجرای سئو منفی کار سختی است و هزینه زیادی برای فرد دارد اما پیشگیری کار آسانی است. به همان اندازه که بر تولید محتوای باکیفیت و رضایت کاربران تاکید کنید، ارزش و برند شما نزد کاربران و گوگل افزایش می‌یابد. در واقع،هدف اصلی سئو منفی چیست؟ سئوی منفی نقاط ضعف را هدف قرار می‌دهد و این فشاری است برای شما که روی رشد و توسعه برند خود کار کنید.

جمع بندی مقاله سئو چیست

در مقاله سئو منفی چیست خواندیم که،امروزه رقابت در بین کسب‌و‌کارهای اینترنتی به شدت زیاد شده و خیلی از مدیران سایت‌های رقیب شما می‌دانند سئو منفی چیست وتلاش بر پایین کشیدن شما از رتبه‌های برتر گوگل دارند. رقیب شما با روش‌های گوناگون شما را از میدان رقابت خارج می‌کند. پس همواره باید مراقب سایت کسب و کاری خود باشید.برای آگاهی از آخرین اخبار دنیای بازاریابی و سئو می‌توانید پیج اینستاگرام ما را فالو کنید. در بانوی هدف متخصصان سئو همواره تلاش می‌کنند علاوه بر پیشبرد صحیح مسئولیت‌هایشان، تخصص خود را به روز نگه دارند تا بتوانند جدیدترین راه حل‌ها را برای کسب و کار شما ارائه دهند. پس با خیال راحت سئو و بهینه سازی سایت خود را به تیم بانوی هدف بسپارید.

سوالات متداول
 1. چرا یاد گیری نگاتیو سئو به اندازه سئو مهم است؟

به طور کلی وقتی برای موفقیت یک هدفی تلاش می‌کنید بهتر است برای شکست آن هدف هم آماده شد.

پس دانستن روش‌هایی که باعث سقوط سایت می‌شود مثل دانستن سئو منفی چیست به ما کمک می‌کند کسب‌و‌کارخود را حفظ کنیم.

 • احتمال نابودی سایت ما در صورت استقاده از سئو منفی وجود دارد؟

رقبای ما می‌دانند سئومنفی چیست پس با استفاده از آن سعی در نابودی ما دارند؛اما استفاده از آن هم به همین راحتی نیست. با روش‌های مقابله و بالا بردن امنیت سایت می‌توان از آن جلوگیری کرد.

2 دیدگاه دربارهٔ «سئو منفی چیست + تکنیک‌های مقابله با سئو منفی»

  1. علیرضا فریدی

   هادی جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ مگه قرار بود سئو کردن آسون باشه سئو یه کار سخت، تخصصی و زمان‌بر است که نیاز به دقت زیادی هم دارد که دچار مواردی مثل سئو منفی نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن