لید یا lead چیست؟ چگونه و از چه کانال هایی لید lead هدفمند تولید کنیم؟

اولین مفهومی که هنگام ورود به دیجیتال مارکتینگ به آن برخورد می‌کنید، لید یا سرنخ بوده که ایجاد آن بسیار حائز است. حقیقت این است که اگر نتوانید با مشتریان و کاربران راه ارتباطی مناسبی برقرار کنیم، در نتیجه فروش محصولات و سودآوری شما به شدت کاهش می‌یابد. در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که لید یا lead چیست؟ lead generation چیست و چرا تولید سرنخ اهمیت دارد؟

روش شما برای جذب مشتریان جدید در تجارت‌تان چیست؟ احتمالا شما هم برای جذب این لید یا سرنخ‌های باارزش قصد دارید در همه کانال‌های اجتماعی، حضوری پررنگ داشته باشید تا بتوانید نظر مشتریان بالقوه‌تان را به خود جلب کنید یا اینکه بیشتر از بازاریابی دهان به دهان استفاده کنید و یا از تبلیغات میدانی بهره‌ جویید.

از هر روشی که استفاده می‌کنید هدف، جذب سرنخ یا لید و تبدیل آنها به مشتری‌ست. امروزه روش جذب این سرنخ‌های با ارزش عوض شده و در بستر آنلاین مستلزم دانستن مراحل و اطلاعاتی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم. جذب لید اولین قدم برای تبدیل مشتری بالقوه تجارت شما به یک مشتری بالفعل می‌باشد.

برای دستیابی به این مهم، شما نیازمند یافتن افرادی هستید که به محصول یا سرویس شما علاقه‌مند باشند و در ازای آن حاضر به در اختیار گذاشتن اطلاعات خود به شما باشند. پس از انجام این مرحله از طریق این اطلاعاتی که مخاطب یا مشتری راغب در اختیار شما قرار داده است با انجام ترفندهایی می‌توانید آن را به مشتری واقعی تبدیل کنید. شروع همه این اتفاقات با ایجاد سرنخ یا اصطلاحا Lead Generation است. ما در این مقاله مفصل به نحوه ساخت لید و روش های تولید سرنخ می‌پردازیم. با مقاله لید یا lead چیست در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید.

لید یا lead چیست؟

حال به این سوال می‌رسیم که معنی لید چیست؟ در فضای آنلاین منظور از لید یا سرنخ، در واقع آن دسته از مخاطبانی‌ست که به محصول یا خدمات شما علاقمند بوده و حاضر به پرداخت مبلغی در ازای دریافت آن محصول یا خدمات می‌باشند. در صورت اینکه تبلیغ شما هدفمند باشد، منجر به لید جنریشن یا سرنخ با‌کیفیت می‌گردد؛ در نتیجه این سرنخ‌های با ارزش منجر به افزایش نرخ بازگشت سرمایه و درآمدزایی تجارت شما می‌شود.

امروز بازاریابان از طریق ابزارهای پیشرفته مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌ها، می‌توانند با سرعت بیشتری لید باکیفیت تولید کنند. در مسئله یافتن lead در مارکتینگ، کیفیت این لیدها از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا‌که لیدی برای شما مفید است که آماده خرید باشند. با ادامه مقاله لید یا lead چیست همراه بانوی هدف باشید تا این مهم که از اساسی‌ترین اصول دیجیتال مارکتینگ است را بیاموزید.

لید یا lead چیست؟

این لیدها جزئی از یک چرخه بزرگتر هستند که مشتریان آن را تجربه می‌کنند؛ البته منظور ما از این چرخه، تبدیل یک بازدید کننده غریبه و علاقمند به محصولات ما، به یک مشتری می‌باشد. قبل از هر چیز دانستن این نکته حائز اهمیت است که همه لیدها مشابه هم نیستند و بر اساس صلاحیت آنها قابل دسته بندی هستند. این دسته بندی شامل موارد زیر است:

لیدهای واجد شرایط یا MQL

این نوع از لیدها به افرادی گفته می‌شود که با تیم بازاریابی کسب‌و‌کار شما در تعامل است. این افراد آمادگی پیشنهاد به‌عنوان سرنخ فروش و یا دریافت تماس را ندارند. برای مثال کسی که در صفحه لندینگ افرود شما یک فرم درخواستی را پر می‌کند شامل این نوع از لید می‌باشد. 

لیدهای واجد شرایط فروش یا SQL

مخاطبانی که برای پرسش سوالی درباره محصولات و خدمات شما فرمی را پر می‌کنند، در این دسته جای می‌گیرند. این نوع لید پتانسیل تبدیل به مشتری بالایی دارند.

لیدهای واجد شرایط محصول یا PQL

این نوع از لید به افرادی گفته می‌شود که قبلاً از محصولات شما استفاده کرده‌اند و فعالیت‌های آنها حاکی از پتانسیل تبدیل شدن به مشتری و پرداخت هزینه برای خدمات و محصولات جدید شما را دارند. این نوع افراد معمولاً مربوط به شرکت‌هایی می‌شوند که محصولاتی محدود یا با زمان‌بندی خاصی را عموما به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند. برای مثال افرادی که از نسخه رایگان سایت ما استفاده می‌کنند و برای دسترسی به امکانات بیشتر حاضر به خرید اشتراک از سایت ما هستند را می‌توان در این دسته قرار داد.

لیدهای واجد شرایط خدمات یا سرویس

فردی که از سرویس و خدمات ما استفاده کرده و سرویس و حق اشتراکش به اتمام رسیده است، به‌دلیل رضایت ایشان از سرویس و خدمات ما، حاضر به تمدید این سرویس و پرداخت هزینه می‌باشد. چنین فردی در این دسته لید یا سرنخ قرار می‌گیرد.

لید جنریشن چیست و چگونه لید تولید کنیم؟

تا به اینجای کار متوجه شدیم که لید یا lead چیست و تولید لید به چه معناست. حال در این بخش به نحوه تولید این لید می‌پردازیم. تولید لید یا Lead Generation به فرآیندی اطلاق می‌گردد که هدف آن جذب مخاطب هدفمند توسط کسب‌و‌کار شماست. طی این فرایند، علاقه مخاطب به محصولات یا خدمات شما بیشتر می‌شود و از یک کاربر عادی، برایتان مشتری می‌سازد.

چگونه لید مناسب تولید کنیم؟

از جمله روش‌های نحوه تولید لید، برگزاری ایونت یا وبینار، قالب‌های کاری، پست‌های بلاگی و دیگر روش‌ها می‌توان اشاره کرد که این موارد تنها بخشی از استراتژی‌های تولید لید می‌باشد. هنگام برخورد یک فرد برای اولین بار با کسب‌و‌کار شما، این فرد نشان داده که به صورت ارگانیک و رایگان به محصول شما علاقمند است و پتانسیل تبدیل به یک مشتری کاملا واقعی را دارد.

مراحل تولید لید lead چیست و lead مناسب چه نوع سرنخی است؟

پس از پاسخ به این پرسش که لید یا lead چیست و اکنون که با فرایند جذب آن آشنا شدید، به تشریح مراحل تولید لید می‌پردازیم:

گام اول در فرایند جذب لید مناسب این است که مخاطب علاقمندتان از طریق یکی از کانال‌های بازاریابی شما، با کسب‌و‌کارتان آشنا می‌شود. این کانال‌ها می‌توانند از طریق سایت یا وبلاگ یا سوشال مدیاهای مختلف تجارت شما باشد. پس از آن در گام بعدی، بازدیدکنندگان شما با انجام عملیات بر روی سایت یا اصطلاحا call to action در صفحه شما کلیک می‌کند که این دکمه، مخاطب شما را برای انجام کاری تشویق می‌کند. پس از کلیک، مخاطب شما در مرحله سوم به صفحه لندینگ شما منتقل می‌شود که طراحی این صفحه باید به گونه‌ای باشد تا اطلاعات لید شما را دریافت کند.

این پیشنهاد می‌تواند خدمات تولید محتوا ارزشمند در قالب کتاب الکترونیکی باشد که ارزش بالایی دارد و به مخاطب شما در رفع نیازش کمک کند. پس از اینکه مخاطب اطلاعات خودش را در کمال رضایت در اختیار شما قرار داد، تبریک می‌گوییم! در واقع آن فرد تبدیل به یک سرنخ یا لید هدفمند شده است. 

بازاریابی تولید لید یا lead چگونه است؟

بعد از عبور از از تمامی مراحل و راه‌ های ایجاد لید و همچنین کنار هم چیدن تمامی فعالیت‌ها، می‌توان برای دریافت و افزایش ترافیک در صفحه لندینگ، از کانال‌های تبلیغاتی متعددی برای این جریان استفاده کنید؛ اما اینکه از چه کانال هایی برای تبلیغات در صفحه لندینگ خود استفاده کنید سوالی است که در اینجا مطرح می‌شود. بعد از پاسخ به این پرسش که لید یا lead چیست، به کانال‌های جمع آوری سرنخ مناسب برای انجام تبلیغات شما می‌رسیم. آیا می‌دانید این کانال‌های ایجاد لید کدامند؟ با ما همراه باشید.

محتوا

یکی از بهترین روش‌ها برای هدایت کاربران و تبدیل آنها به لیدی هدفمند،محتوای شماست. شما باید در حالت عادی محتوایی تولید کنید که اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران به‌صورت رایگان قرار دهید. با کمی هوش و ذکاوت متوجه می‌شوید که با بهره‌گیری از کلیدهای call to action در هر جایی از محتوای خود می‌توانید کاربر را برای کلیک وسوسه کنید؛ فرقی نمی‌کند این دکمه در کجای محتوای شماست؛ می‌توانید وسط متن یا در پنل‌های گوشه‌ای، در بالای محتوا و یا هر جایی که جلوی چشم مخاطب بهتر دیده می‌شود این call to action را قرار دهیم. طبیعتا هر چقدر محتوای جذاب‌تری برای کاربر ارائه دهید، ورود به لندینگ شما و تبدیل آنها به لید مناسب، شانس بالاتری برای شما خواهد داشت.

ایمیل

یکی از بهترین و با قدمت‌ترین روش‌های سرنخ بازاریابی برای برقراری ارتباط با دیگران ایمیل است. ایمیل ابزاری بسیار مناسب برای بازاریابی کسب‌و‌کار شما می‌باشد. از آنجایی که از طریق ایمیل، شما با افرادی در ارتباط هستید که این افراد از قبل در سایت شما عضو بوده‌اند، شانس شما برای ترغیب آنها به خرید بسیار بالاتر است. باید در طراحی ایمیل ارسالی خود برای مخاطب دقت کنید و شکل و شمایلی قانع کننده‌ای برای کلیک ایجاد کنید تا شانس خود را برای دریافت لید افزایش دهید.

تبلیغات و ریتارگتینگ (Retargeting)

شما به‌عنوان صاحب یک کسب‌و‌کار، اهمیت تولید لید برا باید درک کنید؛ چرا‌که مهمترین هدف تبلیغات، توجه مخاطبان می‌باشد. این بخش آنقدر حائز اهمیت است که افراد حاضر به پرداخت هزینه‌هایی گاها گزاف برای تبلیغات هستند. اگر می‌خواهید در فرایند تولید لید موفق شوید، باید با مخاطب خود روراست باشید و همان مواردی را ارائه دهید که در تبلیغات به آنها اشاره کرده‌اید.

شبکه های اجتماعی

پلتفرم‌های سوشیال مدیا، فضای بسیار مفرح و ترغیب کننده‌ای برای دنبال کنندگان محصولات شما می‌باشد. می‌توانید لینک‌های خود را در استوری‌های اینستاگرام، توییتر و یا قسمت بیوی فیسبوک خود قرار دهید تا مخاطب از طریق کلیک بر روی آنها، به صفحه دلخواه شما هدایت شوند. همچنین می‌توانید برای افزایش شانس خود از کپشن‌ها و یا تبلیغ نویسی ها استفاده کنید و همچنین شانس call to action خود را از این طریق نیز افزایش دهید.

بلاگ

این روش نیز بسیار کارساز است؛ چرا‌که از طریق آن می‌توانید پیشنهادات خود را در قالب پست‌های بلاگی با توجه به هدف نهایی خود منتشر کنید. برای مثال ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف، خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ را از طریق انتشار پست‌های به‌صورت call to action بر روی آنها، بارها افزایش داده‌ایم.

بلاگ

بازاریابی ارجاعی یا referral marketing

با کمک این روش می‌توانید از مسیرهای مختلفی اقدام به تولید لید کنید. این روش منجر به آشنایی مخاطبان با محصولات شما می‌گردد و همچنین شانس شما را در افزایش لید بیشتر می‌کند.

دوره آزمایشی محصول

برای محصولات خود، مدت زمانی را به‌عنوان دوره آزمایشی تعیین کنید. در حین این دوره، مخاطب در حال استفاده از سرویس یا محصولات شماست و همزمان شما می‌توانید آنها را تشویق به خرید ویژگی‌های اضافه‌تر محصول خود کنید. در این حالت احتمالا مخاطب تجارت شما تمایل بیشتری به پرداخت  بابت دسترسی به خدمات کامل شما پیدا می‌کند. همچنین می‌توانید محصولات خود را برای آنها ارائه کنید تا شانس جذب مخاطب خود را افزایش دهید. همچنین این روش برای شبکه‌های اجتماعی متعددی همچون توییتر قابلیت پیاده‌سازی دارد.

استراتژی های تولید Lead

تولید لید به‌صورت آنلاین، مستلزم استراتژی دقیق و بهره‌گیری از تاکتیک‌ها و تکنیک‌های اجرای کمپین در پلتفرم‌های مختلف می‌باشد. بعد از بررسی و پاسخ به این پرسش که لید یا lead چیست و بررسی مراحل پیاده سازی آن، به استراتژی تولید این سرنخ‌های با‌ارزش می‌رسیم؛ اما تولید لید در پلتفرم های مختلف استراتژی های متنوعی را در بر می گیرد. این استراتژی‌ها عبارتند از:

در فیسبوک چگونه لید ایجاد کنیم؟ تولید Lead از طریق فیسبوک

این پلتفرم قدرتمند از همان اوایل تاسیس به یکی از قوی‌ترین راه‌های جذب و تبدیل مخاطب به مشتری شد. فرایند جذب لید از طریق facebook در ابتدا از طریق قرار دادن لینک‌های خارجی در پست و ارائه مطالب و اطلاعاتی درباره آنها بود، هرچند این روند از سال ۲۰۰۷ با معرفی فیس بوک ادز دچار تغییراتی شد که اکانت‌هایی که هزینه کرده بودند برای تبلیغات در اولویت قرار گرفتند. ایجاد lead از طریق تبلیغات Lead Ads قدمی مهم در جهت تولید بود. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد که یک دکمه call to action در بالای پست برای دسترسی راحت‌تر مخاطبان شما به سایت‌تان قرار دهید.

لید Lead از طریق فیسبوک

تولید Lead از طریق توییتر

توییتر از طریق ارائه سرویس Twitter Lead Gen Cards به شما اجازه می‌دهد به تولید لید بپردازید که نام کاربری حساب شما در توییتر و آدرس ایمیل‌تان به طور اتومات در کارت قرار داد ثبت می‌شود، تنها کافی‌ست بر روی گزینه submit کلیک کنید.

تولید Lead از طریق لینکدین

این پلتفرم قدرتمند یعنی linkdin در همان روزهای ابتدایی تمرکز زیادی بر روی تبلیغات داشت که برای انجام این کار سرویس Lead Gen Forms را خلق کرد و کاربران تنها با call to action میتوانند اطلاعات خود را به ثبت برسانند.

تولید Lead از طریق PPC

منظور از پرداخت در ازای کلیک، آن دسته از تبلیغاتی است که در نتایج موتور جستجو گوگل پدیدار می‌شوند. این نوع تبلیغات بسیار اثربخش هستند؛ چرا‌که روزانه حدود 3.5 میلیارد جستجو در موتورهای جستجوگر گوگل انجام می‌شود. اثربخشی این نوع کمپین به کلمات کلیدی، میزان بودجه، جریان مخاطبان و وابسته است. برای آگاهی بیشتر از تبلیغات ppc و پاسخ به این پرسش که تبلیغات PPC چیست می‌توانید کلیک کنید. همچنین در صورت تمایل می‌توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به تعریف لید چیست پرداخته شد و به این سوال که لید یا lead چیست پرداخته شد. همچنین مراحل تولید بررسی گردید سپس در خصوص بازاریابی تولید لید مطالبی عنوان شد. در این راستا مشخص شد که محتوا، ایمیل به همراه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی مراحل بسیار مهمی در بازاریابی تولید لید هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با مشاورین تیم بانوی هدف تماس بگیرید.

سوالات متدوال

منظور از تولید لید چیست؟

در فضای آنلاین منظور از لید یا سرنخ، در واقع آن دسته از مخاطبانی‌ست که به محصول یا خدمات شما علاقمند بوده و حاضر به پرداخت مبلغی در ازای دریافت آن محصول یا خدمات می‌باشند.
چگونه تولید لید کنیم؟

برای تولید سرنخ یا لید، روش های متعددی وجود دارد؛ از جمله روش‌های تولید لید، برگزاری ایونت یا وبینار، قالب‌های کاری، پست‌های بلاگی و دیگر روش‌ها می‌توان اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر به متن مقاله مراجعه کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن