تکرار کلمات کلیدی چیست

چگالی کلمه کلیدی چیست ؟ جامع ترین راه پاسخ برای این سوال

وقتی کلمه‌ یا عبارتی را درموتور جستجوی قدرتمند گوگل جستجو می‌کنید، در صفحه نخست، وب‌سایت‌هایی را خواهید دید که از درجه بالایی برخوردار هستند. واضح است که دیگر به سراغ صدها یا هزاران ‌سایت دیگری که در صفحات بعدی نتایج هستند نخواهید رفت. اما این رتبه پر اهمیت چگونه کسب می‌شود؟ چگونه ما هم ب‌توانیم در صفحه اول  نتایج گوگل باشیم؟ برای بهتر دیده شدن، باید خوب با مفهوم چگالی کلمه کلیدی چیست آشنا شوید! بررسی و آنالیز چگالی کلمات کلیدی در متن بسیار مهم است، چرا که تأثیر مستقیمی بر روی  صفحه نتایج جستجو  یا همانSERP  دارد. اگر آن را دست کم بگیرید، رتبه‌ای قابل توجه در موتور جستجو کسب نخواهید کرد، اما اگر آن را مهم بشمارید، گوگل هم شما را با ارزش می‌بیند و صفحه‌تان را برای مشاهده کاربران در رتبه‌های بالاتر قرار می‌دهد. اما ما در این مقاله به مفاهیم زیر اشاره می‌کنیم:

 •  چگالی کلمات کلیدی در سئو چیست؟
 • خوشه‌بندی کلمه کلیدی چیست؟
 • آموزش محاسبه چگالی کلمات کلیدی

در این مقاله که از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف منشتر شده است، هر آنچه باید در خصوص چگالی کلمات کلیدی بدانید برای شما ذکر خواهیم کرد. با آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید!

چگالی کلمه کلیدی چیست

تراکم کلمات کلیدی یا Keyword Density از عناصر بهینه‌سازی برای کلمه کلیدی در متن است. به عبارت دیگر به تعداد دفعات تکرار شدن یک  کلمه کلیدی در صفحات وب‌سایت اشاره دارد. چگالی کلمه کلیدی به شما این را می‌گوید که کلمه کلیدی چند درصد از متن را از آن خودش کرده است. چگالی کلمه کلیدی یک نشانه است و همه موتورهای جستجو از این نشانه استفاده می‌کنند تا متوجه شوند که آیا این محتوا مرتبط با یک کلمه مشخص یا عبارت کلیدی خاص هست یا نه.

 

فرمول محاسبه چگالی کلمه کلیدی

و اما می‌رسیم به  فرمولی برای محاسبه چگالی کلمات کلیدی در متن! محاسبه چگالی کلمات کلیدی نسبتاً راحت است و با انجام محاسبه‌ای بسیار ساده، می‌توانید عدد آن را به دست آورید. برای تعیین مقدار چگالی کلمات کلیدی هر صفحه از سایت، باید تعداد دفعاتی را که کلمه کلیدی در متن تولید شده  به کار رفته است تقسیم بر تعداد کل واژگان موجود در صفحه شود. عدد به‌دست آمده همان مقدار چگالی کلمه کلیدی‌ مورد نظرتان است!  به عنوان نمونه، متنی با 100 واژه دارید و 5 واژه در آن کلمه کلیدی است، چگالی مقدار کلمات کلیدی متن شما در حدود 5% خواهد بود.

فرمول محاسبه چگالی کلمه کلیدی

اهمیت چگالی کلمه کلیدی در تولید محتوا

با مفهوم سوال چگالی کلمه کلیدی چیست آشنا شدید حالا وقت آن رسیده است که بررسی اهمیت چگالی کلمات کلیدی را شروع کنیم.

چگالی کلمات کلیدی در سئو یا به عبارت دیگر روش  بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که موتور جستجوی باهوش گوگل تلاش می‌کند بهترین نتیجه را برای کاربرانش بچیند تا همواره کاربران رضایت کامل داشته باشند. گوگل برای ارائه بهترین نتایج، باید بداند محتوای‌ سایت شما درباره چه چیزی صحبت می‌کند! کلمه کلیدی همان نشانه‌ای است که اطلاعات لازم برای متن  را در اختیار گوگل قرار می‌دهد. در نتیجه، اگر می‌خواهید گوگل محتوای‌ سایت شما را به کاربر نشان دهد، باید به دنبال کلمات کلیدی مناسب بروید و به بهترین شکل ممکن، از آن‌ها در متن استفاده کنید.

در این راه، تراکم کلمات کلیدی اهمیت ویژه‌ای دارد. باید از این کلمات و عبارات به مقدار کافی در سرتاسر محتوا سایت استفاده کنید. کاربرد بیش از اندازه و نابه‌جای از کلمات کلیدی موجب آزار خواننده متن خواهد شد پس حواستان را جمع کنید. گوگل همیشه سعی دارد بهترین نتایج را به کاربران نشان دهد تا آنها از گوگل رضایت داشته باشند. اما بهترین محتوا از نگاه کلی برای گوگل محتوایی است که مفهوم درست و خوانایی بهتری دارد. استفاده نه‌به‌جا از کلمات کلیدی خوانایی متن را دچار مشکل می‌کند و در نتیجه، بر روی رتبه آن هم تأثیر می‌گذارد.

تکرار کلمات کلیدی چیست؟

در دهه قبل، وقتی سئو هنوز پدیده‌ای ناشناخته بود، تکنیک تکرار کلمات کلیدی یا همان  keyword stuffing بسیار محبوب و دوست داشتنی  شده بود. اما خوب است برای سوال  تکنیک تکرار کلمات کلیدی چیست؟ هم در این مقالهپاسخی داشته باشیم. در واقع، تکرار کلمات کلیدی به معنای انباشته شدن تعداد کلمات کلیدی در یک صفحه از سایت است. این انباشته شدن اگر غیرطبیعی به نظر برسد و خوانایی متن حاصل از این انباشته شدن هم، به‌هیچ‌ عنوان، برای خواننده خوشایند نیست.

اما امروزه، این تکنیک دیگر تاثیر مثبتی برای سایت ندارد و نمی‌تواند سبب افزایش جایگاه شما در بین بقیه رقبا شود. در نتیجه، باید کلمات کلیدی را به اصولی‌ترین روش ممکن در محتوا قرار دهید. برای بالا بردن چگالی کلمات کلیدی، نباید به فکر انباشته کردن کلمات کلیدی باشید، بلکه باید به فکر کاربرد اصولی از کلمات کلیدی در کل متن باشید.

مشتقات اصلی چگالی کلمه کلیدی چیست

در اینجا می‌خواهیم در خصوص مشتقات کلمه کلیدی و اهمیت زیادی که در سئو دارد که  شما نباید آن را نادیده بگیرید، صحبت کنیم. اما چگونه می‌توانیم مشتفات اصلی کلمه کلیدی را پیدا کنیم؟

مشتقات کلمه کلیدی، به عبارت دیگر، متغیرهایی برای کلمه کلیدی اصلی هستند. اما منظور از متغیرهای کلمه کلیدی چیست؟ اجازه دهید این مفهوم را با ذکر مثالی برای‌ شما مطرح کنیم! تصور کنید کاربری قصد دارد خودرو بخرد. ممکن است افزون بر خرید خودرو، عبارت‌هایی مرتبطی را مثل «خرید خودرو به صورت اقساطی» و یا «خرید خودروهای کلاسیک»، را هم جستجو خواهد کند.

همۀ این عبارت‌های کلیدی هدفی مشترک یعنی خرید خودرو را دنبال می‌کندد و احتمال وارد شدن کاربر را به وب‌سایت شما بسیار افزایش می‌دهند. به طور کلی، باید در هر صفحه از سایت، از مشتقات اصلی کلمه کلیدی استفاده کنید تا بازدید از صفحات  وب‌سایت‌تان به بالاترین حد ممکن برسد. برای این کار، می‌توانید از ابزارهایی که برای  تحقیق کلمه کلیدی هستند هم کمک بگیرید.

مقاله جالب: اسنپ چت چیست

خوشه‌بندی کلمه کلیدی چگونه انجام می‌شود؟

وقتی سخن از الگوریتم‌های جستجوی موتور گوگل به میان می‌آید، مرتبط بودن آنها اهمیت زیادی پیدا خواهد. الگوریتم‌های موتور جستجوی گوگل، برای پی بردن به موضوع اصلی و محتوای هر صفحه از سایت، به دنبال دسته‌بندی از کلمات هستند که از لحاظ معنایی، به یکدیگر ربط داشته باشند.

آنچه تا اینجا در مقاله چگالی کلمه کلیدی چیست گفتیم، پایه و اساس برای مفهوم اصلی خوشه‌بندی کلمات کلیدی یا Keyword Clustering است.

به عبارت دیگر، گوگل از شما انتظار دارد کلمات کلیدی مرتبط در متن تولیدی شما وجود داشته باشد. بدین صورت، «خوشه‌بندی» کلمات کلیدی مرتبط با یکدیگر می‌تواند راهی بسیار قوی  برای افزایش رتبه سایت شما در صفحه نتایج باشد.

اجازه دهید تا خوشه‌بندی کلمات کلیدی را با ذکر مثالی بسیار ساده برای‌تان روشن کنیم:

تصور کنید می‌خواهید متنی در مورد بلندترین ساختمان‌ها در قاره آمریکا بنویسید. طبیعتاً، فهرستی از این ساختمان‌ها را تهیه خواهید کرد. گوگل خودش می‌داند که مرکز تجارت جهانی یک  یا همان(One World Trade Center) در شهر نیویورک بلندترین ساختمان درکشور آمریکا است، پس، از نویسنده انتظار دارد این کلمه کلیدی را حتما در متن نوشته شده بیاورد.

در نتیجه، در زمان نوشتن متن، باید به فکر یافتن واژگان کلیدی مناسب هم باشید و آن‌ها را در محتوای‌ سایت خود قرار دهید. گوگل این کلمات کلیدی مشابه را در محتوای‌تان پیدا می‌کند، زیرا این کلمات کلیدی با یکدیگر دسته بندی می‌شوند. قرار دادن واژگان کلیدی مرتبط در خوشه‌ها از بهترین روش‌ها  برای بالا رفتن بازدید وب‌سایت و و در نتیجه، دیده شدن محتوای‌‎ شما است.

چگالی کلمات کلیدی در متن باید چگونه اتفاق بیوفتد؟

کلمات کلیدی باید طوری در متن قرار بگیرند که موتورهای جستجو را به کشف متن اصلی  در صفحه هدایت کند و در ضمن خواندن آن متن برای کاربران سخت و بد فهم نباشد. معمولا توصیه می‌کنیم در هر پاراگراف از متن حداقل یک بار از کلمه کلیدی استفاده کنید هرچند که فرمول مشخصی برای استفاده از کلمه کلیدی در محتوا وجود ندارد اما تجربه متخصصان در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف، نشان می‌دهد که برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود، خوب است کلمات کلیدی را در بخش‌های زیر حتما به کار ببرید:

1.محتوای اصلی متن

2.تگ H1یا همان عنوان اصلی مقاله

3.عنوان صفحه اصلی

4.در URL سایت

5.قرار دادن در تگ  Alt برای  تصاویر داخل  متن

 1. در لینک های داخلی و مرتبط با سایت
 2. برای نوشتن توضیحات متا یا Meta Description

بهترین کار این است که به جای تکرار کردن یک کلمه کلیدی خاص و مشخص شده، از انواع مختلف کلمات کلیدی، هم معنی‌ها و یا عبارت‌های طولانی بهره بگیرید. هم‌چنین خوب است توجه داشته باشید که شما برای موتورهای جستجو مطالب را نمی‌نویسید بلکه مطالب  را برای موتورهای جستجو بهینه سازی و قابل فهم می‌کنید اما در واقع، محتوای شما باید تجربه کاربری خوبی برای مخاطب‌ها ایجاد کند، این تجربه کاربری می‌تواند تاثیر بسیار  زیادی در بهبود وضعیت رتبه سایت شما داشته باشد.

ابزارهای مناسب برای بررسی چگالی کلمات کلیدی

یکی از مهم‌ترین اقدامات تیم تخصصی سئو، تحقیق کلمات کلیدی و درست کردن استراتژی مناسب برای به کارگیری از دسته بندی کلمات کلیدی در متن تولید شده است. ابزارهایی مثل KWFinder  می‌توانند در انتخاب و استفاده از کلمات کلیدی کمک کننده باشند، اما برای میزان  تراکم و چگالی کلمات کلیدی، افزونه‌هایی مثل  Yoast Seo کاربرد  فراوانی دارند.

 1. افزونه Yoast Seo صفحات سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورتی که استفاده از کلمات کلیدی را بیش از حد نرمال بسنجد، تعداد کل کلمات موجود در متن نوشته شده توسط شما را محاسبه می‌کند و وقتی که کلیدواژه اصلی را در متن، مشخص کنید میزان و مقدار تراکم کلمات کلیدی را برای نشان می‌دهد و چراغ‌هایی به رنگ سبز یا قرمز رنگ این افزونه محبوب و دوست داشتنی، مناسب بودن یا نبودن میزان چگالی کلمات کلیدی را به شما هشدار می‌دهند.
 2. نرم افزار معروف و البته محبوب ورد آفیس ( Office Word) که بر روی همه سیستم‌ها نصب می‌شود و علاوه بر این که تعداد همه کلمات به کار برده شده در متن را در پایین صفحه نمایش می‌دهد، با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl+f کلمه کلیدی اصلی را به همراه تعداد دفعاتی که در متن استفاده شده است، مشخص می‌کند.  در این صورت فقط با یک تناسب بسیار ساده می‌توانید مقدار تراکم کلمات کلیدی را به صورت درصدی محاسبه کنید.
 3. ابزار آنلاین Small SEO Tools Checker  همه کلمات و عباراتی را که به عنوان کلمه و عبارت کلیدی مشخص کرده‌اید را به رنگ دیگری برای شما نمایش می‌دهد.
 4. ابزار آنلاین Webconfs Density Checker مقدار چگالی هر کلمه را نشان می‌دهد اما برای عبارات‌های بزرگ‌تر از یک کلمه، قابل استفاده نیست.
 5. بهترین و با کیفیت‌ترین ابزار SEO Review Tools Keywords Checker است که کلمات کلیدی یک صفحه از سایت را مورد بررسی قرار می‌دهد و استفاده بی‌اندازه از واژه‌های دسته بندی شده را هشدار می‌دهد.

ابزارهای مناسب برای بررسی چگالی کلمات کلیدی

خلاصه ای از آنچه در مقاله چگالی کلمه کلیدی چیست بیان کردیم

در مقاله چگالی کلمه کلیدی چیست ابتدا به معرفی کلمات کلیدی پرداختیم و سپس فرمولی برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی نوشتیم و در ادامه تاثیرات کلمه کلیدی بر رتبه بدنی سئو گوگل و دسته بندی کلمات کلیدی را برای شما گفتیم تا شما بتوانید اطلاعات بسیار مفیدی را از مقاله چگالی کلمه کلیدی چیست کسب کنید و در این زمینه صاحب نظر شوید!

 

با لیدی تارگت خاص بدرخشید

برای بهبود وضعیت کسب و کارتان و یا شروع کاری جدید و به‌روز که از طریق آن بتوانید از بس هزینه‌های سنگین و زیاد امروزی بر بیایید با آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همکاری کنید تا مسیر را بهتر بشناسید.

همه چیز را به لیدی تارگت بسپارید تا بتوانید از رقبای اصلی کسب و کار خود به بهترین شکل ممکن فاصله بگیرید و نگران هیچ چیز نباشید!

تیم لیدی تارگت در تمام امور مربوط به حوزه دیجیتال مارکتینگ توانایی کمک‌رسانی به شما را دارد برای مشاوره رایگان دیجیتال مارکتینگ کافیست با ما تماس بگیرید.

 

سوالات متداول شما در خصوص چگالی کلمه کلیدی چیست

 

 1. چگالی کلمه کلیدی چیست؟

برای درک مفهوم چگالی کلمه کلیدی، تصور کنید که در متنی مثلا 2000 کلمه‌ای باید یک کلمه مشخص را به مقدار کافی در کل متن پخش کنید تا هم خوانایی متن خراب نشود و هم از کلمه کلیدی به میزان مناسب استفاده کنید.

برای محاسبه چگالی کلمه کلیدی تعداد کل کلمات را به تعداد کلمه کلیدی تقسیم کنید عدد به دست آمده همان چگالی کلمه کلیدی است.

 

 1. آیا چگالی کلمه کلیدی بر روی سئو تاثیر دارد؟

چگالی کلمه کلیدی بر روی رتبه سایت و سئو تاثیر بسیار زیادی دارد پس اصلا این موضوع را دسته کم نگیرید.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگالی کلمه کلیدی چیست ؟ جامع ترین راه پاسخ برای این سوال»

  1. علیرضا فریدی

   بهار جان جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ بهترین میزان برای رعایت تراکم کلمات کلیدی در یک محتوا چیزی بین 0.5 تا 2.5 درصد می‌باشد. توجه کنید که تراکم کلمات کلیدی شما در محتوا نباید به کمتر از 0.5 درصد برسد چرا که این موضوع این پیام را برای کرالرهای گوگل می‌فرستد که تراکم کلمات کلیدی شما در محتوای موردنظر بسیار کم می‌باشد و باید بیشتر شود؛ همانطور که نباید کمتر از یک مقدار مشخص باشد اگر از 2.5 درصد بالاتر باشد باز هم برای مقاله یا محتوای شما مضر است. به هیچ‌وجه نباید این طرز تفکر را داشته باشید که هرچی کلمه کلیدی بیشتر تکرار شود بهتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن