ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟ استراتژی های طلایی Email marketing ??

احتمالا تا به‌حال ایمیل مارکتینگ به گوش‌تان خورده است و یا تبلیغات زیادی به‌صورت ایمیل دریافت کرده‌اید. شاید برای‌تان سوال شده باشد که ایمیل مارکتینگ چیست؟ یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین و پرکاربردترین شیوه‌های تبلیغاتی و همچنین ارتباطی برای مشتریان هدف بازاریابی ایمیلی می‌باشد؛ مخصوصاً برای روابط کاری و تبلیغاتی! اگر به قسمت spam یا هرزنامه ایمیل خود سری بزنید، می‌بینید که ایمیل‌های تبلیغاتی متعددی از شرکت‌های گوناگون در آن وجود دارد. 

بسیاری از شرکت‌ها در تلاشند تا مخاطبان هدف خود را بیابند و با آنان ارتباط برقرار کنند تا از این طریق نرخ تبدیل conversion rate خود را افزایش دهند. روش‌های تبلیغاتی الزاماً پرهزینه نیست و با استفاده از ابزارهایی کاربردی نظیر ایمیل، پیشنهادات ویژه، یک محتوای گیرا و جذاب، یک پیشنهاد ویژه برای مشتری اصطلاحاً call to action، امکان جذب مشتریان بسیار بالاست.

امروزه علی‌رغم وجود ابزارهای تبلیغاتی متعدد در فضای آنلاین، عده‌ای هنوز به بازاریابی ایمیلی اعتقاد دارند و معتقدند در صورت پیاده‌سازی درست این ابزار پرکاربرد، نتایج شگفت‌انگیزی را می‌توان گرفت. در این مقاله قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که ایمیل مارکتینگ چیست؟ و چگونه امکان ارسال ایمیل انبوه وجود دارد؟ با ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید.

ایمیل مارکتینگ چیست؟

حال ببینیم اصلا ایمیل مارکتینگ چیست؟ بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ در واقع ابزاری است برای ارسال پیام به مخاطب هدف و جذب مشتری جدید و همچنین حفظ و برقراری ارتباط با مشتریان قدیمی است. در واقع محتوای شما می‌تواند محتوایی از قبیل تبلیغات، تخفیف، پیشنهادات جذاب و متفاوت برای مخاطب هدف شما و مواردی از این قبیل باشد.

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی در تمامی مراحل تدوین استراتژی مثل برندسازی، آگاهی از برند، وفادارسازی، حفظ مشتریان قدیمی، تشویق به خرید و غیره برای تجارت شما کارساز است.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

شرکت Hotmail اولین سرویس ایمیل‌های تحت وب را در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ که استفاده از اینترنت شد، به‌صورت رایگان آغاز کرد تا بازاریابان بتوانند از ظرفیت‌های این سرویس ایمیل مارکتینگ قدرتمند برای فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنند و هزینه های بازاریابی مستقیم تلفنی یا حضوری خود را تا حد امکان کاهش دهند. 

با گذر زمان، ایمیل مارکتینگ به شکلی تبدیل شد که پیام‌های انبوه باید به Inbox مخاطب هدف ارسال می شد. در این بین، مواردی از ایمیل‌ها بودند که در صورت رعایت نکردن مواردی نظیر بی‌ربط بودن موضوع ایمیل، محتواهای آزاردهنده و ارسال ایمیل تبلیغاتی، زمان ارسال ایمیل نامناسب و غیره به قسمت spam منتقل می‌شدند.

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

از سال ۲۰۱۰ بازاریابی ایمیلی وارد فاز جدیدی شد؛ از یک سو، همه‌گیر شدن استفاده از گوشی‌های هوشمند و پدید آمدن شبکه‌های اجتماعی متنوع و قدرتمند و از سمتی دیگر، سخت‌گیری‌های قانونمند موجود در ارسال ایمیل‌های گروهی و بررسی محتوای ایمیل‌ها به شکل سختگیرانه، منجر شد شرایط ایمیل مارکتینگ نسبت به گذشته سخت‌تر شود.

از سال ۲۰۱۳ به بعد کم‌کم بسیاری از افراد متوجه شدند چطور به‌صورت حرفه‌ای از این ابزار پرکاربرد استفاده کنند؛ از جمله این روش‌های حرفه‌ای می‌توان به مواردی چون یکپارچه‌سازی ایمیل با CMS یا سیستم مدیریت محتوا، استفاده از سیستم‌های اتوماسیون بازاریابی ایمیلی، تقسیم بندی مشتریان و ارائه پیشنهادات جذاب مختص به هر دسته از مشتریان، استفاده از نرم افزارهای حرفه‌ای، استفاده از محتواهای مناسب و و مرتبط با نیاز و علاقه کاربر، علاقه مخاطب هدف را بیش از پیش درگیر ایمیل‌های دریافتی کرد.

مزایای email marketing

اکنون وقت آن رسیده که بعد از بررسی تاریخچه و همچنین پاسخ به این پرسش که ایمیل مارکتینگ چیست، نگاهی به مزایای این ابزار کاربردی بیندازیم تا از ظرفیت آن برای استفاده در کسب‌و‌کارها بهتر مطلع شویم:

نرخ بازگشت به سرمایه مناسب ROI

نرخ بازگشت سرمایه بسیار مهم است البته اگر با مفهوم نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست آشنا باشید؛ چرا‌که کسب‌و‌کارها مخصوصاً از نوع نوپا، دست و بال بازی ندارند و باید پول خود را هدفمند خرج هزینه‌های تبلیغات کنند. مسئولین و مدیران کسب‌و‌کار، هوشمندانه منتظر پاسخ هزینه‌هایی که کرده‌اند، می‌مانند تا ببینند که هزینه‌های آنان برایشان سودآوری داشته یا خیر. اینجاست که ایمیل مارکتینگ می‌تواند به کمک آنها بیاید؛ چرا‌که اگر پیاده‌سازی این ابزار پرکاربرد به‌درستی و حرفه‌ای انجام شود، برای کسب و کارها می‌تواند موثر و کارآمد باشد. این روش نرخ تبدیل خوبی دارد و بسیار مقرون به‌صرفه است.

مزایای email marketing

مقرون به صرفه و سریع

ایمیل یکی از در دسترس‌ترین و سریع‌ترین ابزارهای تبلیغاتی است که نرخ بازگشت سرمایه بسیار مناسبی برای تجارت شما به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید با صرف هزینه‌ای معقول و با در دست داشتن لیست ایمیلی هدفمندی، به سودآوری چشمگیری دست پیدا کنید.

سرعت اثربخشی بالا

این ابزار اثربخشی بالایی دارد. اگر باور آن برایتان سخت است، کافی‌ست ایمیلی برای مخاطبان هدف خود بفرستید تا از لحظاتی بعد از ارسال آن، اثرات ارسال خود را مشاهده کنید. فرضا اگر فروشی ویژه داشته باشید می‌توانید از این ابزار بیشترین بهره را ببرید. ایمیل مارکتینگ ابزار منتقل کننده محتوا است؛ بنابراین محتوای ایمیل خود را سرشار و باکیفیت کنید تا علاوه‌بر محتوای مناسب برای مخاطب هدف خود، احساس تعجیل و یا محدودیت زمانی به مخاطب خود القا کنید.

ایمیل های هدفمند و سفارشی

با استفاده از ایمیل مارکتینگ می‌توانید علاوه‌بر افزایش نرخ تبدیل، ایمیل خود را برای دریافت خروجی بهتر به‌صورت سفارشی‌شده و هدفمند ارسال کنید. مخاطبان و مشتریان شما این حق را دارند ایمیل‌های دریافتی خود را به‌صورت سفارشی شده انتخاب کنند.

تحلیل و رصد رفتار مشتری

بازاریابی ایمیلی بهترین ابزار برای رصد کردن و تحلیل رفتار مشتری است؛ چرا‌که با استفاده از این ابزار شما می‌توانید بفهمید که چه ایمیل‌هایی از طریق مشتری و مخاطب شما باز شده است، بر روی کدام یک از ایمیل‌ها کلیک شده و برای مخاطب جذاب است و نسبت به کدام یک واکنش انجام داده است.

انتقال مستقیم و بی پرده پیام

ایجاد لیست ایمیل برای تجارت‌هایی که اطلاعات مناسبی از مشتریان دارند، بسیار موثر است. ابزار به انتقال سریع و مستقیم پیام شما به مخاطب هدف‌تان کمک می‌کند. خیلی از مشتریان شما ایمیل‌ها را باز می‌کنند و حتی منتظر دریافت ایمیلی از طرف شما هستند؛ بنابراین نرخ تبدیل بسیار مناسبی دارد.

بستری برای انتشار محتوا

ایمیل بستری برای انتشار محتوای شماست؛ چرا‌که می‌توانید مشتری خود را از قبل درگیر کنید و تمام یا بخشی از محتوای خود را در آن ایمیل با شکلی جذاب قرار دهید. در نهایت برای دریافت خروجی بهتر با یک CTA کاربردی و جذاب، کاری که مد نظر شماست از آنها درخواست کنید.

شروع آسان

استفاده از ایمیل مارکتینگ برای شروع، نیازمند هزینه زیاد و یا تیم حرفه‌ای نیست. علاوه بر آن سهولت استفاده از این ابزار هم منجر شده تا هر کسی با حداقل آموزش بتواند کمپین ایمیلی خود را استارت کند. همچنین شما می‌توانید از قالب‌های آماده متن، عکس و یا ویدیو استفاده کنید تا استفاده از این ابزار برای شما راحت‌تر شود. راه دیگر برای افراد مبتدی، استفاده از drag&drop است که بسیار کار را برای افراد تازه‌کار راحت کرده است.

کاربرد ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ به‌معنای فروش مستقیم از طریق ارسال ایمیل نیست. این ابزار کاربردهای گسترده‌ای دارد و استفاده از آن برای شما می‌تواند دلایل متعددی به‌همراه داشته باشد. از جمله کاربردهای مهم استفاده از این ابزار عبارتند از:

خوش آمدگویی به کاربران جدید

ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین کاربرد ایمیل این است که به یک کاربر جدید بعد از عضویت در سایت یا خبرنامه، خوش آمد گفته شود و از اینکه همراه شماست از او قدردانی شود. همچنین می‌توانید دسترسی به پنل‌های مختلف یا بخش‌های خاصی از سایت شما را برای او بفرستید تا این حس به او القا شود که کاربری متفاوت از دیگر مخاطبان است.

خوش آمدگویی به کاربران جدید

ارسال خبرنامه ایمیلی

ایمیل مارکتینگ فرصتی‌ست تا رابطه خود را با مخاطب خود قوی‌تر کنید و از مخاطب خود مشتری بسازید. بسیاری از مخاطبان حاضرند در ازای دریافت یک هدیه رایگان یا یک محتوای جذاب، ایمیل و مشخصات خود را در اختیار شما قرار دهند. شما نیز از این فرصت باید استفاده کنید و ایمیل‌های منظمی در قالب متن، عکس و ویدیو برای آنها ارسال کنید تا بدین تربیت، رابطه خود را با آنها حفظ و تقویت کنید.

اطلاع رسانی از خدمات یا محصولات جدید

می‌توانید مدتی قبل از ارائه و پرده‌برداری از محصول یا خدمت جدید خود، آن را از طریق ایمیل با مخاطب خود به اشتراک بگذارید.

ارسال اطلاعات خرید

یکی از مهمترین موارد استفاده از ایمیل، پس از اتمام فرآیند خرید مشتری است. شما می‌توانید بعد از خرید مشتری از سایت شما، فاکتور و جزئیات خرید را برای او از طریق ایمیل ارسال کنید یا می‌توانید آن را از طریق فایل دانلودی در قالب pdf بفرستید. با کمی هوش و ذکاوت درمی‌یابید که در این ایمیل می‌توانید پیشنهادات خرید مرتبط با خرید قبلی را برای او ارائه دهید تا شانس فروش محصولات و سرویس‌های دیگر خود را بالا ببریم.

تخفیفات و پیشنهادات ویژه

اگر برای بازه زمانی مشخصی، تخفیف یا پیشنهاد ویژه‌ای برای مشتریان خود در نظر گرفته‌اید، می‌توانید از آخرین تخفیفات و مهلت اتمام آن به مشتریان خود اطلاع دهید. همچنین می‌توانید احساس عجله یا کمبود فرصت و زمان را به مخاطب القا کنید تا شانس فروش خود را با کمترین هزینه از طریق این ابزار بالا ببرید.

اطلاع رسانی از رویدادها

اگر رویداد یا ایونت خاصی برگزار می‌شود که شما در آن حضور فعالی دارید، می‌توانید این موضوع را از طریق ایمیل با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید و یا حتی از آنها دعوت به عمل آورید.

مراحل انجام ایمیل مارکتینگ + آموزش ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ هم مانند سایر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ دارای مراحلی‌ست. گام‌های این ابزار کاربردی شامل مراحل زیر می‌گردد:

تدوین استراتژی

اولین قدم در هر نوع از روش‌های بازاریابی، تعیین استراتژی مناسب است؛ چراکه با داشتن استراتژی مناسب می‌توانید به کار خود نظم دهیم و چشم انداز مناسب از آینده کار خود ببینید. برای شروع راه اندازی یک کمپین نیازمند یک لیست ایمیلی غربی هستیم که این لیست را می‌توانید از طریقه روشن و با ارائه پیشنهادات در فضای مجازی و جاهای مختلف دریافت کنید.

تشکیل لیست ایمیلی

برای شروع و راه‌اندازی کمپین، نیازمند یک لیست ایمیلی مناسب هستیم. این لیست را می‌توانید از طریق lead generation و با ارائه پیشنهادات در فضای مجازی مختلف دریافت کنید.  برای اطلاع بیشتر از نحوه تولید لید و در صورت تمایل می‌توانید به مقاله لید یا lead چیست مراجعه بفرمایید.

تعیین سرویس مناسب ایمیلی

شرکت‌های مختلفی با سرویس‌های متنوعی وجود دارند. شما باید با انجام تحقیقاتی فراگیر، سرویسی مناسب برای انجام مارکتینگ خود به‌کار بگیرید.

طراحی ایمیل مناسب و جذاب

ایمیل شما باید حاوی محتوای بصری جذاب باشد. طراحی ایمیل و فرم ثبت نام یکی از مراحل مهم پیاده سازی کمپین شماست.

اتوماسیون ارسال ایمیل

می‌توانید تنظیمات را روی حالتی قرار دهید که پس از ثبت نام مخاطب، برایش محتوای مرتبط و کاربردی ارسال شود.

تحلیل داده ها

نتایج کمپین نیاز به آنالیز دارد که تحلیل درست آن نیازمند شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) می‌باشد. باید این شاخص‌ها را به‌درستی بررسی کنید و در صورت وجود مشکل آن را اصلاح کنیم.

این آنالیز از سه طریق انجام می‌گردد: گزارش تحویل که مشخص کننده این است که چند درصد از مخاطبان شما، موفق به دریافت ایمیل شما شده‌اند. نرخ باز شدن ایمیل که نشان‌دهنده این است که چند درصد است از مخاطبان شما، پس از دریافت ایمیل آنها را باز کرده‌اند و نرخ کلیک که نشان‌دهنده این است که چند درصد است مخاطبان، پس از خواندن ایمیل شما، روی دکمه CTA کلیک کردند.

کمپین ایمیل مارکتینگ

این نوع کمپین مانند دیگر کمپین‌ها، ویژگی‌های خود را دارد و باید مواردی همچون پرسونای مخاطب، زمان ارسال، اهداف کمپین، میزان بودجه و همچنین شاخص های کلیدی عملکرد (kpi) را در آن به‌درستی تعریف کرد. اولین گام، تعیین هدف شما از کمپین است. آیا مشتریان قبلی خود را مورد هدف قرار داده‌اید یا به‌دنبال جذب مشتری جدید از طریق lead generation هستید؟ آیا قصد دارید فروش خود را افزایش دهید؟ آیا برای بازه زمانی خاصی پیشنهاد ویژه‌ای در‌نظر گرفته‌اید؟ و…

مرحله بعدی ایجاد لیست ایمیل است که در قسمت segmentation بر اساس پرسونای مخاطب ما انجام می‌گردد؛ به‌عبارتی دیگر، مخاطبان خود را دسته‌بندی می‌کنید تا پیام گروهی برای هر دسته به‌صورت جداگانه ارسال کنید.

کمپین ایمیل مارکتینگ

 میلرلایت یا MailerLite چیست؟

در ادامه پاسخ به این پرسش یعنی بازاریابی ایمیلی چیست، به یکی از ابزارهای مهم برای ایمیل مارکتینگ می‌رسیم. این ابزار یعنی میلرلایت، یک راه نسبتا آسان برای ارسال ایمیل برای همه مشاغل است. این پلتفرم در سال 2010 راه‌اندازی شد و در حال حاضر 905466 شرکت بیش از یک میلیارد ایمیل در ماه ارسال می کنند. در Millerlite شما این امکان را دارید که محتوای خود را ویرایش کنید، ثبت نام‌ها را مدیریت کنید و با استفاده از آمار اضافی گزارش کاملی از کمپین‌های خود داشته باشید.

استراتژی های ایمیل مارکتینگ

پس از پاسخ به این پرسش یعنی ایمیل مارکتینگ چیست به بخش استراتژی این ابزار می‌رسیم. برای پیاده‌سازی ایمیل مارکتینگ، استراتژی‌های متعددی وجود دارد. از جمله این استراتژی ها می‌توان به موارد ذیل اشاره داشت:

تشکیل بهترین لیست ایمیلی

ایمیل مارکتینگ بدون داشتن لیست ایمیل هدفمند بی‌معناست. برای گرفتن بهترین بازده و خروجی از کمپین‌های خود، باید لیست ایمیلی مشخصی داشته باشید و اگر قصد جذب مخاطبی را دارید، باید برای لیست خود، وقت بیشتری بگذارید و محتوای بهتری تولید کنید که به مخاطب خود منفعت برسانید.

کمپین های تبلیغاتی جدید

از طریق ایمیل مارکتینگ می‌توانیم کمپین‌های متعددی به مناسبت‌های مختلف اجرا کرد و بازخورد و نتیجه آن را به‌سرعت دریافت کرد.

بازاریابی ریتنشنی

ایمیل یکی از بهترین ابزارهای حفظ مشتریان یا Retention است. ما قصد داریم ضمن حفظ مخاطبان قبلی، برای خود مشتری تکراری بسازیم؛ چرا‌که یکی از اقدامات هر کسب‌و‌کاری، حفظ مشتری قدیمی و ترغیب آن به خرید محصولات و خدمات جدید است.

خبرنامه

خبرنامه از آن دسته مواردی است که برای عده بسیاری حائز اهمیت است. محتوای خبرنامه باید کاربردی و مفید باشد؛ چرا‌که در صورت ایجاد محتوای جذاب و کاربردی می‌توانید بخشی از پست بلاگ خود را به اطلاع‌رسانی از محصولات جدید خود به‌صورت مستمر به مخاطب هدف خود تخصیص دهید.

استفاده از ایمیل مارکتینگ Email marketing

ریتارگتینگ یا retargeting

این مورد یعنی ریتارگتینگ به‌معنای مورد هدف قرار دادن مشتریانی‌ست که مدت‌ها از آن خبر نداریم و یا افراد به هر دلیلی، سبد خرید خود را در گذشته رها کرده‌اند. با این کار به آنها یادآوری می‌کنیم که برای تکمیل خرید خود مجدداً به سایت ما مراجعه کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد به این پرسش پاسخ دهیم که ایمیل مارکتینگ چیست؟ این ابزار قدرتمند دیجیتال مارکتینگ یکی از مقرون به‌صرفه ترین و کاربردی‌ترین ابزارهای تبلیغاتی و ارتباطی با مشتریان هدف تجارت شما است. با وجود تنوع پلتفرم و شبکه‌های مجازی متعدد، این روش باز هم بسیار مناسب و پاسخگو برای کسب‌و‌کار شماست. به کمک این روش می‌توانید با مخاطب و مشتری خود، دائما در ارتباط باشید، آنها را در جریان خدمات و محصولات و یا آخرین اخبار خود قرار دهید و برای مخاطبان خود پیشنهادات ویژه خود را ارسال کنید.

از این طریق رابطه‌ای دوسویه با مخاطب خود برقرار خواهید کرد و در صورت شناسایی نیازهای مخاطبان هدف خود، می‌توانید نرخ بازگشت سرمایه و همچنین نرخ کلیک خوبی دریافت کنید که برای شما خروجی و سودآوری خوبی در نهایت خواهد داشت. اگر مایلید می‌توانید ما را در اینستاگرام دنبال کنید. جهت نیاز به مشاوره دیجیتال مارکتینگ با مشاورین ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن