نرخ کلیک چیست

نرخ کلیک چیست و تا چه میزان در رشد کسب و کار تاثیر دارد ؟

در یکی دیگر از مقالات وبلاگ سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف می‌خواهیم به طور وسیع و کامل به سوال نرخ کلیک چیست پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید تا از نحوه عملکرد گرفته تا تاثیر نرخ کلیک به شما اطلاعات مفید ارائه کنیم.

Ctr یا  نرخ کلیک چیست ؟

نرخ کلیک یا ctr (مخفف Click through rate) نسبت تعداد کلیک روی یک لینک خاص به تعداد دفعاتی است که افراد آن لینک را مشاهده کرده اند. در تبلیغات آنلاین، CTR درصد افرادی است که یک صفحه وب را مشاهده می‌کنند و آگهی خاصی را که در آن صفحه نمایش داده می‌شود، می‌بینند و سپس روی آن کلیک می‌کنند.

CTR نشان می‌دهد که یک تبلیغ چقدر در جلب توجه کاربران موفق است. از آنجایی که اکثر وب سایت ها برای ترغیب کاربران به انجام یک عملی ساخته شده اند، CTR  می‌تواند به بازاریابان دیجیتال کمک کند تا بفهمند چه چیزی کار می‌کند و چه چیزی خوب نیست.

از CTR می‌توان برای اندازه گیری اثربخشی تبلیغات، سرفصل ها و موارد دیگر استفاده کرد. همچنین می‌توان از توضیحاتی استفاده کرد که ابرداده محتوای آنلاین را تشکیل می‌دهند. به بیان ساده تر، ctr چيست به شما می‌گوید که چند نفر روی تبلیغ شما کلیک کرده اند. البته به صورت درصد مشخصی بیان می‌شود که مربوط به میزان ارائه آگهی می‌باشد.

نرخ کلیک چیست

CTR ها روشی ارزشمند برای درک عملکرد تبلیغات موبایلی هستند. با قراردادن CTR یک کمپین در چارچوب کمپین های دیگر، می‌توان عملکرد کمپین را ارزیابی کرد. از  CTR یا همان نرخ کلیک می‌‎توان برای مقایسه و برسی عملکرد سایر کانال‌های تبلیغاتی مختلف استفاده کرد. مقایسه CTR برای بنرها، تبلیغات بینابینی، ویدئو و سایر انواع کمپین به تبلیغ کننده اجازه می‌دهد تا اثربخشی آنها را تعیین کند.

عوامل تاثیرگذار روی نرخ کلیک چیست ؟

دو عامل بسیار حیاطی روی نرخ کلیک تبلیغ یک کسب و کار تاثیر مستقیم می‌گذارند که عبارتند از:

  1. از عوامل داخلی می‌توان به هزینه کلیکی بر روی کلمات کلیدی، میزان امتیاز کیفیت و نحوه نگارش متن و جایگاه نمایش آگهی در نتایج گوگل اشاره کرد.
  2. عوامل بیرونی مانند میزان اعتماد کاربران به سایت شما، سابقه فعالیت شما و نوع پشتیبانی شما در این زمینه، رفتار کاربر و غیره.

بهترین روش افزایش نرخ کلیک چیست ؟

اگر برای یک کسب و کار هر فردی قصد داشته باشد تا از انواع کمپین‌های تبلیغاتی آنلاین استفاده کند بهتر است تا عواملی را بشناسد که می‌تواند به افزایش نرخ کلیک طبیعی در آن کمپین کمک کند.

کلمات کلیدی متمایز انتخاب کنید

یکی از دلایلی که محتوای شما ممکن است نرخ کلیک پایینی داشته باشد این است که کلمات کلیدی شما بیش از حد عمومی هستند. در حالی که مهم است که به دنبال کلمات کلیدی مرتبط با کاربران باشید. ممکن است بخواهید کلمات کلیدی دیگری را هدف قرار دهید که می‌توانند محتوای شما را از رقبا متمایز کنند.

برای افزایش نرخ کلیک سایت خود، زمانی را صرف مرتب سازی کلمات کلیدی در ابزارهایی مانند Ahrefs Keyword Explorer کنید. و کلمات کلیدی را انتخاب کنید که حجم جستجوی بالاتری دارند، اما دشواری کلمات کلیدی کمتری دارند.

همچنین، از رفتن به دنبال کلمات کلیدی طولانی نترسید! ممکن است بعضی کاربران بیشتر از یک کلمه یا حتی دو الی سه کلمه  را در نوار جستجوی گوگل تایپ کنند. برای مطابقت با این پرسش‌ها، می‌توانید کلمات کلیدی لانگ تیل یا همانLong tails را در محتوای خود بگنجانید. این امر شانس شما را برای دیده شدن در SERP ها افزایش می‌دهد. حالا متوجه شدید نرخ کلیک چقدر است و چه تاثیری روی سایت شما می‌گذارد؟!

کلمات کلیدی متمایز انتخاب کنید

از همان ابتدا درگیر شوید

عنوان شما بیشتر از آنچه فکر می‌کنید وزن دارد. ایجاد یک عنوان متای جذاب و در عین حال مختصر راهی عالی برای جلب توجه کاربران، آوردن آنها به صفحه خود و در نتیجه افزایش نرخ کلیک شماست. به طور متوسط، گوگل 50 تا 60 کاراکتر را برای عنوان نمایش می‌دهد. از این فرصت گوگل عاقلانه استفاده کنید. زیرا این یک جذابیت فوق العاده برای کاربران است.

تحلیل و برسی محتوای فعلی

اولین گام در بهبود CTR از طریق سئوی ارگانیک این است که بفهمید محتوای شما در حال حاضر در چه رتبه‌ای قرار دارد. با استفاده از ابزاری مانند Google Analytics، می‌توانید گزارشی را در وب سایت خود اجرا کنید که میانگین نرخ کلیک شما را ایجاد می‌کند. از آنجا، می‌توانید ببینید که در کجا ممکن است محتوای شما کم باشد و چگونه می‌توانید صفحات خود را برای نتایج بهتر بهینه کنید. این بدان معنی است که شما به افزایش نرخ کلیک سایت خود کمک می‌کنید.

اهمیت توضیحات متا در نرخ کلیک چیست ؟

قبل از اینکه کاربر تصمیم بگیرد به صفحه شما کلیک کند، ممکن است بخواهد دقیقاً آنچه را که می‌خواند پیش نمایش کند. برای افزایش نرخ کلیک محتوای وب سایت خود، حتما توضیحات متا را در آن قرار دهید. اینها قطعاتی از 155 کاراکتر یا کمتر هستند که به طور خلاصه توضیح می‌دهند که مقاله شما در مورد چیست. اگر فراموش کردید توضیحات متا خود را وارد کنید، ممکن است گوگل یکی برای شما بنویسد.

در حالی که این ممکن است گاهی اوقات به میانگین نرخ کلیک شما کمک کند، بهتر است زمان اضافی را صرف کنید و یکی را انتخاب کنید که شامل یک کلمه کلیدی اصلی باشد و تاکید کند که چرا صفحه شما ارزش خواندن دارد.

بومی سازی راه حلی عالی

فراخوانی همه مشاغل کوچک – بومی سازی ممکن است راه حلی برای افزایش میانگین نرخ کلیک شما باشد! اگر مکانی فیزیکی مانند مغازه دارید که می‌خواهید مشتریان را به آن بیاورید، هدف قرار دادن کلمات کلیدی مانند “سالن زیبایی در نزدیکی خیابان خورشید” ممکن است تنها راه برای افزایش نرخ کلیک و جذب مشتریان به سمت شما باشد.

شما می‌توانید از این تاکتیک بومی سازی برای افزایش اعتبار خود نزد مشتریان نزدیک استفاده کنید.

تاثیر بر سئو توسط نرخ کلیک خوب چیست؟

با توجه به توضیحات بالا در این مقاله یعنی مقاله نرخ کلیک چیست حتما متوجه تاثیر نرخ کلیک روی سئو و ارتباط مستقیم آنها شده‌اید.

CTR در واقع یکی از معیارهای مهم در بهینه سازی سایت است. تصور کنید روزانه هزاران کاربر سایت شما را در نتایج گوگل ببینند اما روی آن کلیک نکنند، در این شرایط مشاهده لینک های سایت شما هیچ سودی برای شما نخواهد داشت. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این نرخ کلیک است که برای سایت شما بسیار مهم است.

بنابراین باید محتوای سایت خود را به شکلی جذاب تولید کنید که کاربران را متقاعد کند که وارد سایت شما شوند. در این صورت می‌توانید CTR سایت خود را افزایش دهید و گوگل را همراه خود داشته باشید. زیرا گوگل نیز به دنبال سایت های کاربر پسند است.

در نهایت می‌توان گفت که با افزایش نرخ کلیک سایت شما رتبه بهتری در گوگل کسب می‌کند. با این حال معیارهای دیگری نیز توسط گوگل در نظر گرفته شده است که باید به آنها توجه کنید. پس می‌توان گفت ابتدا باید سایت خود را بهینه سازی و سئو کنید سپس با تولید محتوای با کیفیت CTR سایت خود را افزایش دهید.

نحوه محاسبه نرخ کلیک چیست‌ ؟

دقیقاً چگونه CTR SERP صفحه شما تعیین می‌شود؟ پلتفرم های تجزیه و تحلیل از یک معادله خاص برای محاسبه نرخ کلیک صفحه شما پیروی می‌کنند. این معادله از کلیک ها و نمایش های صفحه SEO شما برای ایجاد درصد CTR شما استفاده می‌کند. کلیک ها به تعداد کاربرانی اشاره دارد که واقعاً روی پیوند صفحه شما در SERP کلیک کرده اند. در حالی که impressions تعداد کاربرانی است که به سادگی صفحه شما را در SERP دیده اند.

با استفاده از فرمول زیر می‌توانید درصد CTR خود را دریابید:

نرخ کلیک = نمایش یا کلیک

زمانی که نرخ کلیک یا CTR خود را برای سئوی سایت و صفحات آن محاسبه کردید، قادر خواهید بود تا از این عدد برای تعیین پایین یا بالا بودن آن در مقایسه با جایی که باید باشد استفاده کنید. گوگل میانگین کلی صفحات را بر اساس موقعیت آنها در SERP ارائه می‌کند.

نحوه محاسبه نرخ کلیک چیست‌

بر اساس موقعیت، درک نرخ کلیک چیست ؟

برای اینکه مشخص کنید CTR بالا یا پایین دارید، باید بدانید که میانگین نرخ کلیک برای صفحه شما چقدر خواهد بود. گوگل با استفاده از موقعیتی که صفحه شما در SERP خود دارد، نرخ کلی کلیک را ارائه می‌دهد. با این شماره پایه، می‌توانید متوجه شوید که صفحه شما چقدر به کاربران مرتبط است.

طبق یک مطالعه اخیر، صفحاتی که رتبه اول را در گوگل دارند، به احتمال زیاد نرخ کلیک بالاتری در سئو دارند. در واقع، صفحاتی که بالاترین رتبه را در SERP ها دارند، معمولاً نرخ CTR تقریباً 31.7٪ را مشاهده می‌کنند. با پیروی از بهترین شیوه های سئو، می‌توانید برای بهبود رتبه SERP و افزایش CTR خود تلاش کنید.

ما برخی از این بهترین روش‌ها را در زیر بیان کرده‌ایم تا CTR خود را افزایش دهید و به شما کمک کنیم رتبه‌بندی خود را بهبود ببخشید و نتایج بیشتری را مشاهده کنید. با گنجاندن این روش ها در عمل خواهید دید که نرخ کلیک چقدر است و چگونه کار می‌کند.

چرا همیشه باید تلاش کنیم در serp گوگل رتبه بالا داشته باشیم؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چرا باید تلاش کنیم جزو اولین نتایج گوگل باشیم؟ این چند دلیل دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

طبق آمار به دست آمده بیش از 30 درصد از کلیک های ترافیک طبیعی در 5 سایت اول گوگل انجام می‌شود.

  • رتبه بندی گوگل الگوریتم های بسیار سختی را طی می‌کند و در نهایت اگر سایت شما جزو رتبه های برتر باشد به این معنی است که از محتوای باکیفیت در سایت خود استفاده می‌کنید.
  • اگر بتوانید اعتماد گوگل را جلب کنید، می‌توانید از مزایای افزایش نرخ کلیک به طور طبیعی برای مدت طولانی بهره مند شوید.
  • گوگل مورد اعتماد کاربران اینترنت است و بیشترین ترافیک را دارد.
  • از آنجایی که صفحه اول گوگل بیش از 90 درصد از ترافیک گوگل را برای یک کلمه خاص دریافت می‌کند. اگر بتوانید این موقعیت را به دست آورید، ترافیک بالایی دریافت خواهید کرد و CTR سایت شما نیز با افزایش چشمگیری مواجه خواهد شد.

چرا همیشه باید تلاش کنیم در serp گوگل رتبه بالا داشته باشیم

چگونه نرخ کلیک یا CTR مربوط به هر صفحه را مشاهده کنیم ؟

یکی از بهترین راه‌ها برای مشاهده این نرخ برای هر صفحه از یک وبسایت استفاده از سایت گوگل سرچ کنسول است (در صورت تمایل داشتن به این موضوع می‌توانید به مثاله گوگل سرچ کنسول چیست سایت بانوی هدف مراجعه کنید). پس از ورود به کنسول جستجوی گوگل، روی زیر منوی Performance کلیک کنید. اکنون می‌توانید با قرار دادن موس در تاریخ مورد نظر در نمودار، CTR را مشاهده کنید. همچنین می‌توانید میانگین نرخ کلیک را از قسمت Average CTR مشاهده کنید.

با کمی جستجو و استفاده از دقت در عمل می‌توان با کمک اسکرول کردن نرخ کلیک هر کلمه را به صورت مجزا مشاهده و برسی کرد.

در تبلیغات یک CTR مناسب چند درصد است ؟

پس از به‌دست آوردن پاسخ سوال چگونه نرخ کلیک را محاسبه کنیم ، حالا می‌خواهیم بدانیم که برای تبلیغات میزان نرخ کلیک چند درصد باشد مناسب است!.

با توجه به نوع کسب و کار و میزان رقابت در کلمات کلیدی، ارزش CTR در حوزه های مختلف متفاوت است. اما در حال حاضر میانگین نرخ کلیک برای تبلیغات در نتایج جستجو 2 درصد و برای تبلیغات در شبکه نمایش گوگل 0.5 درصد برآورد شده است. این آمار رسمی گوگل نیست و میانگین کلیک ها مربوط به صنایع مختلف است.

با لیدی تارگت

خدمات مناسب در تمامی زمینه‌های دیجیتال مارکتینگ مانند طراحی سایت، مشاوره دیجیتال مارکتینگ و … در کنار ارزش به مشتری و دارا بودن سابقه مناسب مهمترین دلایلی هستند که یک آژانس خدمت‌رسانی مناسب را نسبت به یک آژانس معمولی‌تر متمایز کنند. آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف ( لیدی تارگت ) با ارائه گسترده‌ترین خدمات مرتبط با این حوزه می‌تواند اوج رضایت را برای شما پس از ارائه خدماتش به ارمغان بیاورد.

با مراجعه به سایت و صفحه اینستاگرام لیدی تارگت می‌توانید از تمام جوانب این حوزه بازاریابی اطلاعات کسب کنید.

سوالات متداول

ctr مخفف چیست ؟

سه لغت CTR مخفف سه کلمه Click through rate است.

عوامل تاثیرگذار بر افزایش نرخ کلیک چیست ؟

برای جلب نظر کاربران باید سریع اقدام کرد. زمانی کوتاهی که یک کاربر برای یافتن محتوای مورد نیاز خود در برسی لینک‌ها اختصاص می‌دهد برای هر کسب و کاری زمان مرگ و زندگی است. نوع نمایش پست‌ها در صفحه serp مانند عنوان و متن متا و همچنین نوع کلمات کلیدی و استفاده مناسب از لانگ تیل‌ها و….. همگی در افزایش نرخ کلیک یک صفحه تاثیرگذارند. اگر به دنبال پاسخ برای سوال بهترین راه برای افزایش نرخ کلیک چیست می‌گردید حتما به این دستورات عمل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن