فرانچایز چیست

با قرارداد بی نظیر فرانچایز (Franchise) بدون ریسک شروع به کار کنید

شرکت دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف، پیشرو در زمینه ارائه خدمات با کیفیت و حرفه‌ای در حوزه بازاریابی آنلاین است. با تکیه بر تیمی مجرب و متخصص، این شرکت به شما امکان می‌دهد تا به طور بهینه از قدرت اینترنت و روش‌های نوین بازاریابی بهره‌برداری کنید. بانوی هدف با استفاده از راهکارهای خلاقانه و استراتژی‌های هدفمند، شما را در جذب مشتریان هدف، افزایش شناخت برند، ارتقاء رتبه در موتورهای جستجو و افزایش فروش یاری می‌رساند. از جمله استراتژی‌هایی که می‌توان برای گسترش کسب‌وکار استفاده کرد فرانچایز است، که با توجه به پیشرفت سریع دنیای امروز به کارآفرینان یا افراد این فرصت را می‌دهد تا با استفاده از  پشتیبانی و یا تخصص یک برند معتبر، کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنند و خطرات مرتبط با شروع یک کسب‌وکار از صفر را کاهش دهند. اما فرانچایز چیست؟ فرانچایزها در صنایع مختلف از جمله فست‌فود، خرده‎‌فروشی، هتلداری و خدمات محبوب هستند. نمونه‌هایی از فرانچایزهای محبوب مک‌دونالد، مترو، هتل هیلتون است. با آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید.

فرانچایز چیست

فرانچایز چیست؟

فرانچایز توافقی میان دو شرکت است که در آن یک شرکت (فرانچایزر) به یک فرد یا شرکت دیگر(فرانچایزی) حق استفاده از برند (نام، لوگو و علامت تجاری) دانش تخصصی خود را می‌دهد. فرانچایزی نیز در ازای استفاده از برند فرانچایزر، محصولات یا خدمات فرانچایزر هزینه‌ای تحت عنوان هزینه سرمایه‌گذاری و یا درصدی از سود را به فرانچایزر می‌پردازد.

عناصر فرانچایز

بعد از پاسخ به این سوال که فرانچایز چیست باید با عناصر آن آشنا شویم. هر توافق از جمله فرانچایز دارای عناصری از جمله طرفین قرارداد و قرارداد است که در ادامه شرح هرکدام ارائه می‌شود.

فرانچایزر (franchisor)

شرکتی که حق استفاده از برند و دانش تخصصی خود را می‌دهد.

فرانچایزی (franchisees)

شرکتی که حق استفاده از برند و دانش تخصصی فرانچایزر را در ازای پرداخت سرمایه اولیه، درصدی از سود و انجام شرایط قرارداد می‌گیرد.

قرارداد فرانچایز چیست؟

مهم ترین عنصر در توافق فرانچایز، قرارداد فرانچایز است که معني فرانشيز حق امتیاز می‌باشد.  در این قرارداد شرایط و ضوابطی که فرانچایزی‌ رعایت می‌کند، از جمله هزینه اولیه، پرداخت‌های مستمر درصدی از سود و الزامات بازاریابی، استانداردهای کیفی سایر روابط تجاری را مشخص می‌کند. همچنین فرانچایزی از حقوقی مانند استفاده از برند، مدل کسب و کار اثبات شده، آموزش و حمایت فرانچایزر و دسترسی به شبکه‌ای از فرانچایزرها بهره‌مند می‌گردد.

فرانچایز چیست

انواع فرانچایز چیست؟

فرانچایزینگ دارای انواع متعددی قرارداد هستند که در ادامه تشریح می‌گردد.

فرانچایز یکپارچه

در این قرارداد، فرانچایزی باید به طور کامل براساس مدل کسب‌وکار فرانچایزر از جمله طرح‌های طراحی شده، محصولات، خدمات مشخص، روش‌های عملیاتی و استانداردها عمل کند.

فرانچایز انتقال تکنولوژی

در این قرارداد فرانچایزر حق استفاده از تکنولوژی، فرایندها و روش‌های تولید و سرویس‌دهی را به فرانچایزی می‌دهد. در این قرارداد ممکن است برند یا نام تجاری مورد تأکید نباشد و تمرکز بر انتقال دانش فنی و تکنولوژی است.

فرانچایز محصول

در این قرارداد، فرانچایزر حق استفاده از برند و نام تجاری خود را به فرانچایزی می‌دهد. فرانچایزی نیز به تولید، توزیع و فروش محصولات خاص فرانچایزر می‌پردازد.

فرانچایز خدمات

در این قرارداد، فرانچایزر حق استفاده از برند و روش‌های ارائه خدمات را ارائه می‌دهد. در حالی که فرنچایزی خدمات را ارائه می‌دهد. مثال‌هایی از این نوع فرانچایز شامل هتل‌ها، رستوران‌ها، خدمات پاک‌سازی و خدمات آرایشی و بهداشتی است.

فرانچایز چیست
یکی از مزایای فرانچایز، کاهش ریسک کسب و کار است زیرا شما با استفاده از یک مدل کسب و کار موجود و موفق، به جای شروع از صفر، وارد بازار می‌شوید.

انواع قرارداد فرانچایز چیست؟

قرارداد فرانچایز تعهدی است بین فرانچایزر و فرانچایزی که در ادمه انواع آن بیان می‌گردد.

قرارداد فرانچایز تک واحد

در این قرارداد فرانچایزر حق راه‌اندازی یک واحد و افتتاح آن را به فرانچایزی می‌دهد.

قرارداد فرانچایز چند واحدی

در این قرارداد، به فرانچایزی این حق اعطاء می‌شود که واحدها یا مکان‌های متعددی از کسب‌وکار را در ناحیه تعریف شده افتتاح کند. تعداد واحدها و جدول زمانی افتتاح آن‌ها در قرارداد مشخص می‌شود.

قرارداد اصلی فرانچایز چیست؟

در این قرارداد فرانچایزی می‌تواند حق امتیاز خود را بفروشد یا به عنوان یک فرانچایز فرعی عمل کند و بخشی از حق امتیازی که دارد را بفروشد.

فرانچایز توسعه در منطقه

این نوع قرارداد به دارنده امتیاز حق انحصاری برای توسعه و بهره‌برداری از تعداد مشخصی واحد در یک منطقه در یک دوره خاص را اعطاء می‌کند. فرنچایز معمولا موظف است به نقاط عطف توسعه خاصی در چارچوب زمانی توافق شده دست یابد.

 

مراحل انجام فرانچایز چیست؟

رویه‌های مربوط به ایجاد فرانچایز بسته به فرانچایزر و صنعت مد نظر می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، در چند مرحله متداول وجود دارد که در ادامه شرح داده می‌شود.

تحقیق و ارزیابی

در این مرحله فرانچیزی بالقوه باید بازار، صنعت و فرصت‌های مختلف را با توجه به مهارت‌ها، علایق و توانایی مالی خود ارزیابی کنند. آن‌ها همچنین باید شهرت، سابقه و پشتیبانی ارائه شده توسط فرانچایز را ارزیابی کنند.

تماس اولیه

هنگامی که یک فرصت فرانچایز مناسب شناسایی شد، فرانچیزی بالقوه باید برای ابراز علاقه و جمع‌آوری اطلاعات بیشتر با فرانچایز‌دهنده تماس گیرد. این کار را می‌توان از طریق تماس تلفنی، ایمیل یا پرکردن فرم درخواست آنلاین انجام داد.

بررسی اسناد حق امتیاز

این سند حاوی اطلاعات دقیق در مورد فرانچایز، از جمله قرارداد حق رأی، هزینه سرمایه‌گذاری اولیه، هزینه‌های جاری، تعهدات طرفین، صورت‌های مالی و سایر اطلاعات است. فرانچایزی بالقوه باید سند را به دقت بررسی کند و در صورت نیاز به دنبال مشاوره حقوقی و مالی باشد.

فرانچایز چیست
فرانچایزدهنده معمولاً به شما آموزش‌های لازم را می‌دهد تا بتوانید کسب و کار خود را به درستی اداره کنید.

درخواست فرانچایز چیست؟

اگر فرانچایزی بالقوه تصمیم به انعقاد قرارداد بگیرد، معمولاً فرم درخواست فرانچایز را که توسط فرانچایزر ارائه شده‌است، را تکمیل می‌کند. برای تکمیل این فرم ممکن است به اطلاعات شخصی، مالی، طرح‌ تجاری و سایر جزئیات مرتبط نیاز داشته باشد.

بررسی مالی

در این مرحله فرانچایزر اطلاعات فرانچایز گیرنده بالقوه را بررسی می‌کند. این ممکن است شامل توانایی مالی فرانچایزی بررسی اعتبار، بررسی صورت‌های بانکی و ارزیابی ارزش خالص امتیاز گیرنده بالقوه باشد.

بازدید

برخی از فرانچایزرها یک روز را سازماندهی می‌کنند که در آن فرانچایزی بالقوه از دفتر مرکزی فرانچایزر بازدید کند. این به فرانچایزی این امکان را می‌دهد تا با تیم فرانچایزر ملاقات کند و پاسخ سوالات خود را بدست آورد.

عقد قرارداد فرانچایز

اگر هر دو طرف تصمیم به ادامه‌ی کار داشته باشند، قرارداد فرانچايز به فرانچایزی بالقوه ارائه می‌شود که شرایط و ضوابط فرانچایز را مشخص می‌کند.

فرانچایز چیست
فرانچایزدهنده معمولاً به شما آموزش‌های لازم را می‌دهد تا بتوانید کسب و کار خود را به درستی اداره کنید.

اصول  مقررات فرانچایز چیست؟

زمان تنظیم مفاد قرارداد فرانچایز مجموعه‌ای از اصول باید رعایت گردد که در ادامه تشریح می‌گردد.

استفاده از برند و علامت تجاری

به فرانچایزی حق استفاده از نام تجاری، علائم تجاری، آرم‌ها و سایر دارایی‌های معنوی براساس دستورالعمل‌ها و استانداردهای فرانچایزر داده می‌شود.

سیستم  کسب‌وکار

از دارندگان امتیاز انتظار می‌رود از سیستم تجاری فرانچایزر پیروی کنند که شامل فرایندهای عملیاتیُ استانداردهای کیفیت، استراتژی بازاریابی و پروتکل‌های خدمات مشتری است.

آموزش و پشتیبانی

فرانچایزر آموزش و پشتیبانی اولیه و مداوم را به فرانچایزی ارائه می‌دهند. این شامل راهنمایی جامع در مورد عملیات تجاری، تحویل محصول یا خدمات، بازاریابی و سایر جنبه‌های لازم برای عملیات موفقیت‌آمیز فرانچایز است.

کنترل کیفیت

فرانچایزرها اقدام کنترل کیفیت را برای حفظ استانداردهای ثابت محصول یا خدمات در تمام واحدهای فرانچایزی ایجاد می‌کنند. فرانچایزی ملزم به رعایت این استانداردها برای اطمینان از تجربه یکسان مشتری هستند.

تعهدات مالی

فرانچایزها مسئول پرداخت حق امتیاز اولیه، حق امتیاز مستمر و سایر تعهدات مالی هستند که در قرارداد فرانچایز مشخص شده‌است. فرانچایزها باید سوابق مالی دقیقی داشته باشند و عملکرد مالی را به فرانچایزر گزارش دهند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره دیجیتال مارکتینگ به بانوی هدف مراجعه کنید.

فرانچایز چیست
فرانچایزها در برخی صنایع محدود به غذا نیستند؛ شما می‌توانید در صنایع دیگری مانند خدمات مالی، آرایش و بهداشت و غیره نیز فرانچایز باز کنید.

نقاط قوت و ضعف فرانچایز چیست؟

فرنچایز می‌تواند چندین قوت و مزیت و همچنین معایب بالقوه به همراه داشته باشد. در اینجا برخی از نقاط قوت و ضعف کلیدی مرتبط با قرارداد فرانچایز آورده شده است:

نقاط قوت

از جمله نقاط قوت می توان موارد زیر را نام برد:

نام تجاری ثبت شده و شناخته شده

فرانچایزی‌ها از فعالیت تحت یک نام تجاری تثبیت شده و علائم تجاری شناخته شده سود می‌برند. این می‌تواند موجب شناخت سریع مشتری و اعتماد آن‌ها گردد. همچنین می‌تواند به طور بالقوه منجر به شروع سریع‌تر و شانس بالاتر موفقیت شود.

مدل کسب و کار اثبات شده

فرانچایزر معمولاً یک مدل کسب و کار موفق ایجاد کرده که آزمایش و اصلاح شده‌است. فرنچایزی می‌تواند از این مدل اثبات شده، از جمله فرآیندهای استاندارد، استراتژی‌های بازاریابی و دستورالعمل‌های عملیاتی استفاده کند و خطرات مرتبط با شروع یک تجارت را از صفر کاهش دهد.

آموزش و پشتیبانی

فرانچایزر آموزش جامع و پشتیبانی مستمر را به فرنچایزی ارائه می‌دهند. این پشتیبانی می‌تواند شامل برنامه‌های آموزشی اولیه، راهنمایی عملیاتی، کمک بازاریابی و دسترسی به شبکه‌ای از فرنچایزرهای با تجربه باشد. این به فرنچایزی کمک می‌کند تا مهارت‌ها و دانش لازم را برای اداره کارآمد کسب و کار خود توسعه دهد.

صرفه جویی در مقیاس

شبکه‌های فرانچایز می توانند از صرفه جویی در مقیاس بهره مند شوند. قدرت خرید انبوه، هزینه‌های بازاریابی مشترک و خدمات پشتیبانی متمرکز می‌تواند منجر به صرفه‌جویی در هزینه برای فرنچایزها شود. آنها همچنین می‌توانند از قدرت چانه‌زنی جمعی برای مذاکره بهتر با تامین‌کنندگان استفاده کنند.

فرصت‌های رشد

فرانچایز اجازه گسترش سریع و نفوذ به بازار را می‌دهد. فرنچایزها می‌توانند از سرمایه‌گذاری و تلاش فرنچایزها برای افتتاح واحدهای متعدد یا گسترش در قلمروهای جدید استفاده کنند و رشد برند را تسریع کنند.

فرانچایز چیست
فرانچایزها می‌توانند به شکل فروشندگان مستقل یا اعضای یک شبکه عمل کنند که توسط یک شرکت مرکزی کنترل می‌شود.

نقاط ضعف

از جمله نقاط ضعف می توان موارد زیر را نام برد:

حق‌الزحمه و هزینه‌های سرمایه‌گذاری

فرانچایزی باید یک هزینه اولیه برای فرانچایز به همراه هزینه‌های مستمر فرانچایز و سایر تعهدات مالی بپردازند. سرمایه‌گذاری اولیه می‌تواند قابل‌توجه باشد، و برای برخی افراد انعقاد قرارداد فرانچایز را چالش‌برانگیز می‌کند.

عدم انعطاف‌پذیری و استقلال

فرانچایزی در چارچوب تعیین شده توسط فرنچایزر کار می‌کند. این فرایند ممکن است توانایی فرانچایزی را برای تصمیم‌گیری مستقل محدود کند. فرانچایزی باید به دستورالعمل‌های فرنچایزر پایبند باشند و ممکن است کنترل محدودی بر پیشنهادات محصول، قیمت‌گذاری و استراتژی‌های بازاریابی داشته باشد.

وابستگی به موفقیت فرنچایزر

موفقیت یک فرنچایزی اغلب با موفقیت کلی فرنچایزر گره خورده است. اگر فرنچایزر با مشکلات مالی یا عملیاتی مواجه شود، می‌تواند بر عملکرد تجاری فرنچایزی تأثیر منفی بگذارد.

از دست دادن کنترل

اقدامات فرنچایزی باید با استانداردها و الزامات فرنچایزر مطابقت داشته باشد. این فرایند می‌تواند توانایی آن‌ها را برای نوآوری یا متمایز ساختن خود از سایر فرنچایزرها محدود کند. این عدم کنترل بر جنبه‌های خاصی از کسب‌و کار می‌تواند برای برخی از کارآفرینان یک نقطه ضعف باشد.

شرایط و تمدید قرارداد فرانچایز

فرانچایزی به شرایط و ضوابط مشخص شده در قرارداد حق امتیاز متعهد می‌باشد. اگر قرارداد مساعد نباشد یا شرایط تمدید رعایت نشود، فرنچایزی ممکن است در ادامه کسب و کار خود یا فروش حق امتیاز خود با چالش‌هایی مواجه شود.

اگر به این مطلب علاقه‌مند بودید می‌توانید سری هم به مقاله استراتژی دیجیتال مارکتینگ بزنید.

فرانچایز چیست
اگر14. فرانچایزها معمولاً از شما حقوق و فروش حق استفاده از نام و نشان تجاری را می‌خواهند.

خدمات رایج در فرانچایز چیست؟

فرانچایز طیف گسترده‌ای از صنایع و بخش‌ها را در بر می‌گیرد و انواع خدمات ارائه شده با توجه به امتیازات ارائه شده می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، در اینجا برخی از انواع متداول خدماتی که اغلب از طریق قرارداد فرنچایز برآورده می‌شوند، آورده شده است:

مواد غذایی و آشامیدنی

صنعت غذا و نوشیدنی یکی از محبوب‌ترین بخش‌ها برای فرانچایز است. این شامل فست فودهای زنجیره‌ای، کافی‌شاپ‌ها، بستنی‌فروشی‌ها و سایر مراکز غذایی خاص می‌شود. دارندگان امتیاز در این بخش معمولاً محصولات غذایی و نوشیدنی را همراه با خدمات مرتبط مانند غذاخوری، بیرون‌بر یا تحویل ارائه می‌کنند.

خرده فروشی

فرانچایزها در بخش خرده فروشی محصولات و خدمات مختلفی را به مصرف‌کنندگان ارائه می‌دهند. این می‌تواند شامل فروشگاه‌های پوشاک ، فروشگاه‌های رفاه مثل افق كوروش، قطعات و لوازم جانبی خودرو، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی و غیره باشد. فرنچایزهای خرده‌فروشی اغلب ترکیبی از محصولات، خدمات مشتری و پشتیبانی پس از فروش را ارائه می‌دهند.

هتل‌داری

این دسته از فرانچایزها مربوط به در صنعت هتل‌داری و خدمات مرتبط با آن می‌باشد. این شامل هتل‌های زنجیره‌ای، متل‌ها و اقامتگاه‌ها هستند. فرنچایزها در این بخش بر ارائه اقامتگاه‌های با کیفیت، امکانات رفاهی و خدمات مشتری تمرکز می‌کنند.

سلامت و تناسب اندام

فرانچایز مطرح شده در بخش سلامت و تناسب اندام، نیازهای سلامتی افراد را برآورده می‌کند. این می‌تواند شامل سالن‌های بدنسازی، مراکز تناسب اندام، استودیوهای یوگا و خدمات آموزشی شخصی باشد. فرانچایزها در این بخش خدماتی را با تمرکز بر آمادگی جسمانی، ورزش، مدیریت وزن و رفاه کلی ارائه می‌دهند.

آموزش و پرورش

فرانچایز در بخش آموزش و پرورش خدمات آموزشی را به افراد در هر سنی ارائه می‌دهد. این می‌تواند شامل مراکز آموزشی، آموزشگاه‌های زبان، پیش‌دبستانی‌ها، آکادمی‌های موسیقی یا هنر و موسسات آموزش حرفه‌ای باشد. فرانچایزها در بخش آموزش و پشتیبانی، تخصصی برای کمک به افراد در توسعه مهارت‌های جدید یا افزایش دانش خود ارائه می‌دهند.

خدمات خانگی

فرانچایزها در بخش خدمات خانگی خدمات مختلفی را در رابطه با نگهداری، بهبود و تعمیرات خانه ارائه می‌دهند. این می‌تواند شامل خدمات نظافت منازل مسکونی، مراقبت از چمن، کنترل آفات، لوله‌کشی، خدمات برق، و خدمات نوسازی خانه باشد. فرانچایزی‌ها در این بخش بر ارائه خدمات قابل اعتماد و حرفه ای به صاحبان خانه تمرکز می‌کنند.

مراقبت شخصی و زیبایی

فرانچایزها در بخش مراقبت شخصی و زیبایی خدمات مربوط به نظافت شخصی و زیبایی شناسی را ارائه می‌دهند. این می‌تواند شامل سالن‌های مو، سالن‌های ناخن، آرایشگاه‌ها و کلینیک‌های مراقبت از پوست باشد. فرانچایزها در این بخش خدماتی را ارائه می‌دهند که بر بهبود ظاهر و رفاه شخصی متمرکز است.

خدمات خودرو

فرانچایزها در بخش خودرو خدمات مربوط به نگهداری، تعمیر و فروش خودرو را ارائه می‌دهند. این می‌تواند شامل تعمیرگاه‌های خودرو، خدمات شستشوی خودرو، خدمات چرخ‌ها و لاستیک‌ها و فروشگاه‌های قطعات و لوازم جانبی خودرو باشد. فرانچایزی در این بخش نیازهای صاحبان وسایل نقلیه را برآورده می‌کنند و خدمات حرفه ای خودرو را ارائه می‌دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از آخرین اخبار دیجیتال مارکتینگ پیج اینستاگرام بانوی هدف را دنبال کنید.

فرانچایز چیست
فرانچایزدهنده عموماً از شما هزینه‌های مالی مربوط به استفاده از نام و نشان تجاری خود را می‌خواهد.

شرکت دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف

شرکت دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف، پیشرو در زمینه ارائه خدمات با کیفیت و حرفه‌ای در حوزه بازاریابی آنلاین است. با تکیه بر تیمی مجرب و متخصص، این شرکت به شما امکان می‌دهد تا به طور بهینه از قدرت اینترنت و روش‌های نوین بازاریابی بهره‌برداری کنید. بانوی هدف با استفاده از راهکارهای خلاقانه و استراتژی‌های هدفمند، شما را در جذب مشتریان هدف، افزایش شناخت برند، ارتقاء رتبه در موتورهای جستجو و افزایش فروش یاری می‌رساند.

حرف اخر

فرنچایز franchise یک مدل کسب و کار منحصر به فرد و سودمند را هم برای فرنچایزر و هم برای فرنچایزی ارائه می‌دهد. این قرارداد این فرصت را برای کارآفرینان فراهم می‌کند تا کسب و کار خود را با پشتیبانی و تخصص یک برند معتبر راه‌اندازی کنند. فرنچایز به فرنچایزی‌ها اجازه می‌دهد تا از شهرت، استراتژی‌های بازاریابی و سیستم‌های عملیاتی فرنچایزر استفاده کنند و برخی از خطرات مرتبط با شروع یک تجارت از صفرر را کاهش دهند.

سوالات متداول

فرانچایز چیست؟

فرانچایز توافقی میان دو شرکت است که در آن یک شرکت (فرانچایزر) به یک فرد یا شرکت دیگر(فرانچایزی) حق استفاده از برند (نام، لوگو و علامت تجاری) دانش تخصصی خود را می‌دهد. فرانچایزی نیز در ازای استفاده از برند فرانچایزر، محصولات یا خدمات فرانچایزر هزینه‌ای تحت عنوان هزینه سرمایه‌گذاری و یا درصدی از سود را به فرانچایزر می‌پردازد.

نقاط قوت و ضعف فرانچایز چیست؟

نقاط قوت فرنچایز در شناخت برند، مدل تجاری اثبات شده، آموزش و پشتیبانی ارائه شده توسط فرنچایزر و صرفه‌جویی در هزینه‌های بالقوه است. از طرفی فرانچایزی‌ها ممکن است با هزینه‌های اولیه و هزینه‌های مستمر، استقلال محدود در تصمیم‌گیری و وابستگی احتمالی به موفقیت فرنچایزر مواجه‌اند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن