آموزش ساخت سایت

آموزش ساخت سایت به صورت کاملا تخصصی و بدون نیاز به کدنویسی

برای ورود به دنیای شلوغ و پر ترافیک اینترنت از نظر داشتن مشتری به نظر شما چه چیزی از همه مهمتر است؟ داشتن یک مغازه فیزیکی، داشتن سرمایه مناسب یا داشتن وقت کافی. شاید تمام این پارامترها لازم باشد؛ اما داشتن یک بستر امن برای فروش بیشترین اهمیت را دارد؛ بنابراین ما در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف قصد آموزش ساخت سایت را داریم. به امید اینکه از طریق وب شروعی برای درآمدزایی شما باشد.

قدم اول مشخص کردن هدف از ساخت وب سایت

جدا از این بحث و حتی جدا از این حوزه، مشخص کردن هدف بی‌شک پیش‌نیاز و لازمه هر کاری است. برای همین شما باید قبل از ساخت سایت و دیدن فیلم‌های مرتبط با آموزش ساخت وب سایت هدف اصلی سایت خود را مشخص کنید. این‌که می‌خواهید یک سایت با چه ویژگی‌هایی داشته باشید:

 • قصد فروش از طریق سایت را دارید؛ پس وب سایت فروشگاهی (برای چنین هدفی بانوی هدف به شما پیشنهاد می‌کند که مقاله تولید محتوا برای فروشگاه اینترنتی را از دست ندهید.)
 • به نمایش گذاشتن آثار هنری وب سایت هنری
 • لندینگ پیج مختص کمپین‌های تبلیغاتی وب‌سایت تبلیغاتی
 • اشتراک‌گذاری هنر، دانش و توانایی مدیریت بلاگ
 • نمایش دادن اطلاعاتی که به یک شرکت مربوط است وب‌سایت شرکتی

هر کدام از موارد بالا می‌تواند حوزه فعالیت شما باشد؛ اما به یاد داشته باشید نه تنها کاربران، بلکه خود گوگل (google) هم دوست دارد که شما تنها روی یک موضوع تمرکز کنید.

آموزش ساخت سایت

در این بخش به آموزش ایجاد سایت می‌پردازیم. لابد در گوشه‌وکنار شهرتان متوجه کسب‌وکارهایی شده‌اید که با وجود این‌که بسیار کوچک و در حد پوشش دادن احتیاجات چند محله هستند، باز هم سایت دارند. مدل دیگر از این مثال را می‌توان در کسب‌وکارهایی مشاهده کرد که اصلا وجود فیزیکی ندارند و فقط از طریق گذراندن دوره‌های آموزش ساخت سایت با طریقه ساخت وب سایت آشنا شدند و بعد از آن هم بسته به همت و تلاش خود پول درمی‌آورند. فکر کنیم به اندازه کافی شما را از اهمیت راه‌اندازی وب‌سایت برای بیزینس خود آگاه کرده باشیم. حالا نوبت به بیان مراحلی که برای آموزش ساخت سایت باید ببینید بپردازیم.

آموزش ساخت سایت امروزه به یکی از پرمخاطب‌‌ترین موضوعات آموزشی شده و نظر بسیاری را به خود جلب کرده است تا حداقل برای کسب‌وکار خود هم که شده یک سایت بسازند یا ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ لیدی تارگت می‌توانیم طراحی سایت شما را انجام دهیم و یک سایت منطبق با سلیقه شما بسازیم. آن‌هایی که خود شخصا می‌گویند خودم می‌توانم یک سایت فروشگاهی بسازم یا از طریق کدنویسی (که کمتر اتفاق می‌افتد) یا از طریق وردپرسی برای این‌گونه افراد ساختن یک سایت بیشتر شبیه به تیری در تاریکی است که اگر به هدف خورد خوب است و اگر نخورد هم اتفاق بدی نیفتاده و چیزی را از دست نداده‌اند. در کل امید چندانی به موفقیت سایتی که این افراد به‌عنوان فروشگاه اینترنتی که طراحی کرده‌اند نیست. این کار مستلزم گذراندن دوره‌های آموزش طراحی سایت است.

آموزش ساخت سایت

قدم اول برای آموزش ساخت سایت (هاست و دامنه)

اگر اندکی در این زمینه اطلاعات یا حتی مطالعات پراکنده‌ای هم داشته باشید می‌دانید قدم اول راه اندازی وب سایت با این دو واژه هاست و دامنه (دومین) شروع می‌شود. این موضوع کار را برای توضیح دادن معنا و مفهوم این دو کلمه را راحت‌تر می‌کند. بهتر است این موضوع را با ذکر یک مثال برای شما راحت‌تر کنیم. فرض کنید می‌خواهید یک رستوران بزنید. پیش‌نیازهای تاسیس یک رستوران چیست؟ قطعا دو مورد از مهمترین آن‌ها داشتن یک جای و مکان مناسب است.

شما می‌توانید رستوران خود را در انتهای یک بن‌بست در محله‌ای خلوت که ساکنانش عادت رفتن به رستوران و یا سفارش غذا دادن ندارند، احداث کنید یا مغازه‌ای دو نبش در یکی از شلوغ‌ترین مناطق شهر اجاره کنید. محل رستوران همان هاست سایت است. دومی هم یک نام خوب است. داشتن یک نام خوب خواه یا ناخواه به برند شما تبدیل می‌شود؛ پس بهتر است به اندازه کافی برای انتخاب بهترین گزینه وقت بگذارید. باید سعی کنید تا جایی که مقدور است این نام با محتوای کسب‌وکار شما هم‌خوانی داشته باشد؛ اما از بحث خیلی دور نشویم نامی که قرار شد با دقت انتخاب کنید همان دامنه یا دومین شماست و محل رستوران هم همان هاست شماست. در مورد نحوه خرید هاست و دامنه در مقالات بعدی آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف صحبت خواهیم کرد. 

یک‌سری پسوندها هم برای یکتا کردن نام سایت وجود دارد مانند ir. و com. و org. دامنه ir که مختص سایت‌های ایرانی است و هر جا سایتی دیدید که در انتهای آن ir. آمده بدانید که یک سایت ایرانی است. یک راهنمایی برای انتخاب دامنه از انتخاب نامی که بیشتر از نه کاراکتر داشته باشد و چند املایی باشد یا تلفظ‌‌‌های گوناگونی باشد بپرهیزید و دور آن‌ها خط قرمز بکشید.

قدم دوم آموزش ساخت سایت (زیرساخت سایت خودتان را مشخص کنید)

خوشبختانه در این مورد شما گزینه‌های متعددی برای انتخاب دارید که در این قسمت از آموزش ساخت سایت می‌خواهیم در مورد آن سخن بگوییم. شما هم می‌توانید این زیرساخت‌ها را به‌صورت پولی و هم به‌صورت رایگان مورد استفاده قرار دهید. زمانی‌که از زیرساخت سایت صحبت می‌کنیم، سیستم مدیریت محتوایی مثل وردپرس هم شامل آن می‌شود. زمانی‌که در مورد نحوه ساخت وب سایت صحبت می‌کنیم با توجه به توضیحاتی که در بالا دادیم این سیستم‌های مدیریت محتوا محدودیت‌های بسیاری برای شخصی که از آن استفاده می‌کند به همراه می‌آورد.

بهترین نحوه ساخت سایت در چنین مواردی این است که خودتان باید دست‌به‌کار شوید و شروع به کد زنی بکنید یعنی برنامه‌نویسی کنید. در مورد زبان‌های برنامه‌نویسی و مدل‌های آن صحبت نمی‌کنیم چون بسیار مفصل است و خود مقاله‌ای جدا می‌طلبد. این مورد را دیگر نمی‌توان با دیدن دوره آموزش ساخت سایت با وردپرس گذراند و کار خود را راه انداخت، بلکه برنامه‌نویسی جزو یکی از سخت‌ترین کارها در حوزه وب می‌باشد.

قدم سوم آموزش ساخت سایت (طراحی گرافیکی)  

طبیعتا هیچ انسان سالمی از دیدن زیبایی ناراحت نمی‌شود یا زجر نمی‌کشد. این‌که زیبایی چیست و چه تعریفی دارد حقیقتا سر همین موضوع بین فلاسفه از گذشته تا‌کنون بحث است پس ما هم وارد این‌گونه بحث‌ها نمی‌شویم و در حدی که کار خودمان را راه بیندازد صحبت می‌کنیم. اصلی‌ترین عامل زیبایی یک سایت طراح‌های گرافیکی آن است.

شاید اصلی‌ترین خصلت یک گرافیست ذوق و سلیقه او باشد؛ البته در کنار این خصلت‌ها توانایی کار با ابزارهای متفاوت را داشتن مزیتی مهم برای یک گرافیست محسوب می‌شود. یک پیشنهاد به تمامی گرافیست‌های عزیز از کنار این نقل قول از افلاطون به‌راحتی نگذرید که می‌گوید: زیبایی در سادگی است. کم‌کم نحوه ساخت سایت در حال پیچیده‌تر شدن و سخت‌تر شدن است. تازه قراره بیشترم بشه!!

نرم‌افزارهایی که برای ساخت یک سایت لازم است را نصب کنید 

باز هم در این مورد دست شما برای انتخاب باز است و می‌توانید از میان گزینه‌های متعددی نرم‌افزار با نحوه درست کردن سایت شما هماهنگی دارد و نیازهای مدنظرتان را برطرف می‌کند استفاده کنید. تعداد نرم‌افزارهای ویرایش کننده (Editor) و فریمورک‌های (Framework) گوناگونی وجود دارد که انتخاب را برای مخاطبان خود تا حدی سخت می‌کند.

همیشه افراد دوست دارند که بهترین‌ها را در طریقه ساخت سایت خود انتخاب کنند و از این بابت نگرانی همیشگی برای آن‌ها وجود دارد. در همین مقاله آموزش ساخت سایت سعی می‌کنیم در حد توان از این نرم‌افزارها سخن بگوییم.

نرم‌افزارهایی که برای ساخت یک سایت لازم است را نصب کنید 

بعد از دیدن آموزش ساخت سایت حالا محتوا را وارد سایت کنید

بعد از گذراندن دوره آموزش ساخت سایت نوبت به پر کردن آن سایت با محتواهای با ارزش کیفی و کمی مناسب می‌رسد. ارزش کیفی یک سایت را شخص سئوکار مشخص می‌کند. به هر اندازه که سئو سایت شما خوب باشد احتمال دیده شدن آن هم زیاد است. اگر از سئو که علم و دانش وسیعی است سر رشته‌ای ندارید بهتر است از خدمات سئو سایت‌هایی که این‌گونه خدمات را می‌دهند استفاده کنید.

در اینجا قصد نداریم به شما بگوییم که از خدمات سئو آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف استفاده کنید، بلکه شما را تنها به مقایسه نتایج کاری که خدمات سئو ما برای شما به ارمغان می‌آورد با دیگران دعوت می‌کنیم. از نظر کمی هم شما باید سعی کنید طبق یک برنامه معین برای سایت خود محتوا تولید کنید. ما پیش‌تر در مقاله استراتژی تولید محتوا چیست و چرا اصل مطلب محتوا است؟ درباره نحوه تولید محتوا یه تفصیل صحبت کرده‌ایم.

حجم کم = سرعت بالا 

زمانی‌که حجم اطلاعات بارگذاری شده روی سایت بالا باشد طبیعتا سرعت آن به همان میزان کاهش می‌یابد. پس سعی کنید محتواهای کم حجم و اختصاصی شده‌ای که با کیفیت است در سایت خود بارگذاری کنید.

از آن‌جایی که بیشتر افرادی که سایت می‌سازنند هدف اصلی آن‌ها کسب درآمد است پس بد نمی‌دانیم اندکی در مورد روش‌های طراحی سایت‌ فروشگاهی صحبت کنیم. هرچند پیشتر در مقاله “آموزش سئو ووکامرس + استاد ووکامرس باش و پول پارو کن” صحبت کرده‌ایم؛ اما تفاوت این دو در این است که آن‌جا از سئو صحبت شد و اینجا از طراحی سایت فروشگاهی صحبت کرده‌ایم که توضیح دادیم هر دو این مسائل یک موضوع تخصصی محسوب می‌شوند که نیاز به متخصص خود دارند و تنها تا حدی می‌توان با توجه به منابعی که اینترنت و کتب مختلف در اختیار ما می‌گذارند کار را پیش برد. کرونا ثابت کرد که کسب‌وکارهایی که آنلاین نیستند یا سایت مناسبی ندارند محکوم به شکست هستند.  

ساخت سایت رایگان: دروغ یا حقیقت

طبیعتا هیچ ذهن سالمی از به‌دست آوردن یک سایت رایگان بدش نمی‌آید؛ اما اگر کسی به شما گفت که یک سایت را برای شما با روش ساخت سایت رایگان راه‌اندازی می‌کند، هیچ واکنشی نشان ندهید چون هم در حال گفتن حقیقت است و هم همزمان دارد دروغ می‌گوید!! احتمالا برایتان سوال پیش آمده که چطور همچین چیزی ممکن است. بگذارید با ذکر یک مثال برایتان توضیح بدهم.

شما قصد ساختن یک دیوار را دارید و برای خرید مصالح مورد نیاز که از یک ظرف، ملات و آب است می‌روید تا سیمان را درست کنید؛ البته این فرض را هم داشته باشید که قیمت مصالح بسیار گران است. حالا سرو‌کله ما پیدا می‌شود و به شما می‌گوییم که هزینه ظرف و آجر مورد نیاز برای ساخت دیوار را برای شما به‌صورت رایگان حساب می‌کنیم ولی پول سیمان و آب را از شما دو برابر می‌گیرم. تمام مدتی که در حال نوشتن این بخش بودم مدام این ضرب‌المثل در ذهنم می‌چرخید که: “هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیره”  

ساخت سایت رایگان

آیا دوره آموزش ساختن سایت آسان است 

همانطور کرده عموم مردم تصور می‌کنند برای آموزش ساخت سایت اصلا نیازی به دانشی که در دانشگاه آموخته باشید ندارید؛ یعنی در رشته خاصی تحصیل کرده باشید. این موضوع به هیچ وجه داشتن تحصیلات دانشگاهی را نفی نمی‌کنیم و برعکس می‌گوییم با داشتن این تحصیلات راحت‌تر قادر به انجام این‌کار هستید. تمام حرف ما این بود که به‌صورت خودآموز هم می‌توان این هنر را یاد گرفت.

چند وقت برای آموزش طراحی سایت باید وقت گذاشت؟   

این سوال به عوامل متعددی بستگی دارد. یکی از آن‌ها میزان هوش شما و دیگری سرعت یادگیری شما می‌باشد.

دیگر وقت نتیجه گرفتن از آموزش ساخت سایت است

شما دقیقا مثل آن آموزشگاه زبان خارجه‌ای هستید که تازه بعد از سختی‌ها و مشکلاتی توانستید در یک مکان جدید شروع به‌کار کنید. واقعا فکر می‌کنید چند نفر در همان روزهای اول برای ثبت‌نام به آموزشگاه تازه تاسیس شما می‌آیند. احتمالا جز آشناهای خودتان شخص دیگری نمی‌آید. این‌جا دو نکته حائز اهمیت است: یک اینکه برای کار در حوزه وب یکی از پارامترهای اصلی موفقیت صبر است و دوم اینک بعضی از کارها زمان‌بر هستند؛ اما نمودار رشد آن‌ها تصاعدی است.

این که از یک سایت تازه تاسیس انتظار ورودی مناسب داشته باشید مثل این می‌ماند که شما تا به حال به توپ ضربه نزده باشید ولی انتظار داشته باشید به تیم ملی دعوت شوید! آموزش ساخت سایت بدون راهنمای خرید هاست انگار یک چیزی از آن کم است پس تصمیم گرفتیم اندکی هم در مورد چگونه هاست خریداری کنیم صحبت کنیم.

راهنمای خرید هاست

 1. نوع هاست خود را انتخاب کنید برای کدام ویندوز عامل هاست را می‌خواهید تهیه کنید؟ ویندوز یا سیستم عامل لینوکس؟ این موضوع در خرید هاست مهم است.
 2. فضای مورد نیاز سایت شما چقدر است و به چه میزان پهنای باند احتیاج دارید. بعضی از سایت‌ها اعلام می‌کنند که فضای نامحدود ارائه می‌کنند.
 3. سرویس هاست شما چند درصد موقع در دسترس است یا همان کیفیت سایت شما چقدر است. اگر کیفیت هاست پایین باشد در بعضی مواقع باعث لود نشدن کدها می‌شود.
 4. تنوع بالا در خدمات ارائه شده توسط سرویس‌های هاست که اغلب از نظر قیمتی و فنی هستند.
 5. اغلب شرکت‌ها به‌صورت خودکار اقدام به بکاپ‌گیری(Backup) می‌کنند تا شما هر زمان که خواستید به آن دسترسی داشته باشید و از این نظر نگرانی نداشته باشید
 6. هاستی را انتخاب کنید که دوره تست رایگان داشته باشد تا در صورت عدم هماهنگی با خواسته‌ها و نیازهای شما پیش از خرید متوجه آن شوید.
 7. این‌که چه مقدار بودجه برای این‌کار در نظر گرفته‌اید هم بسیار تاثیر گذار است. 

نسخه موبایل سایت

نسخه کامپیوتر جستجوگر گوگل کروم از افزونه‌های زیادی پیشتیبانی می‌کند که این افزونه‌ها به بهتر شدن کارایی و تجربه کاربری در جستجوی فضای اینترنت کمک زیادی می‌‌کنند. متأسفانه، کاربران گوگل کروم نمی‌توانند از تمام افزونه‌های گوگل کروم در گوشی‌های اندروید استفاده کنند. دلیل آن این است که گوگل افزونه‌ای برای این کار ارائه نکرده است. در کل هماهنگ سازی سایت برای گوشی، یکی از آموزش‌های مهم در آموزش ساخت سایت است.

در آخر هم این سوال مطرح می‌شود که چرا برای طراحی سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف را انتخاب کنیم؟

زیرا علاوه‌بر طراحی سایت خدمات دیجیتال مارکتینگ را هم ارائه می‌دهد:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن