تولید محتوا

انواع محتوا و دسته بندی آن (شروعی برای تولید یک محتوای جذاب)

محتوا پادشاه است

بهترین جمله برای شروع یک مقاله با عنوان انواع محتوا، این جمله را ما یا سایر اشخاص برای بازار گرمی مقاله خود نگفته‌ایم “محتوا پادشاه است” جمله معروف بیل گیتس است. بد نبود که برای جا افتادن میزان اهمیت این موضوع این جمله را از یکی از بزرگترین افراد این صنعت ذکر می‌کردیم. شما می‌توانید با گردآوری انواع محتوا تبدیل به یک گزینه دائمی و همیشگی مخاطبان خود باشید.

انواع محتوا در واقع همان اطلاعات و تجربیات یک شخص یا گروه است که در قالب‌های مختلف به اشتراک گذاشته می‌شود و دارای انواع گوناگونی است که جلوتر به آن اشاره می‌شود. همانطور که محتوا نیاز به به‌روز رسانی دارد موارد انواع محتوا را که جلوتر ذکر می‌کنیم نیز نیاز به‌روز رسانی خواهد داشت.

انواع محتوا

انواع محتوا

 •  محتوا متنی
 • محتوا تصویری
 • محتوا تعاملی
 • محتوا ویدئویی
 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب الکترونیکی
 • نقد و بررسی

شاید از دیدن این لیست طولانی از انواع محتوا تعجب کرده باشید. باید بگوییم که هر روز احتمال افزوده شدن به موارد این لیست وجود دارد!

بعد از تعجب شاید برایتان این سوال پیش آمده که در میان این همه مورد از انواع محتوا کدام یک از همه مهمتر است؟ جواب این سوال پیش روی چشمان شماست! محتوا متنی. همین محتوا متنی هم دارای مدل‌های مختلفی می‌باشد که مکمل یکدیگرند.

انواع محتوا – محتوا متنی

تولید محتوای متنی چیست ؟ محتوا متنی تنها در نوع مکتوب آن خلاصه می‌شود. شما با تولید یک محتوا متنی خوب و رعایت اصول سئو در متنی که می‌نویسید به بهبود وضعیت سایت کمک زیادی کنید، البته این کار مستلزم یک شرط است و آن تولید محتوا با کیفیت می‌باشد. برای داشتن یک محتوا متنی خوب شما می‌توانید به سراغ شرکت‌هایی که به صورت تخصصی این کار را انجام می‌دهند برید یا اگر قصد انجام آن را ندارید باید از افراد فریلنسر کمک بگیرید.

اگر بخواهیم انواع محتوا متنی را ذکر کنیم باید به موارد زیر اشاره کرد:

پستهای وبلاگ

با وبلاگ نویسی شما می‌توانید به کسب‌وکار خود رونق دهید. وبلاگ نویسی می‌تواند شامل هر نوشته‌ای باشد از جمله: نقل قول، درباره محصول، خبرنویسی، ثبت رضایت مشتری، آموزش، لیست و سایر نکات …

محتوا متنی

انواع محتوا – کتاب الکترونیکی

اگر یک کتاب به صورت یک فایل پی‌دی‌اف نیز منتشر شود نسخه الکترونیکی آن کتاب محسوب می‌شود. که در ایران معمولاً نوع رایگان آن مورد استقبال قرار می‌گیرد.

نقل قول‌ها

عموماً توضیحات مختصری هستند که با اضافه کردن آن‌ها به متن تاثیرگذار می‌باشد.

ایجاد لیستی از موارد

گردآوری محتوا به صورت لیست و نام بردن آن‌ها، همین کار به ظاهر ساده یکی از تاثیرگذارترین کارها در تولید محتوا است

ایجاد دفترچه راهنما یا قوانین

این مورد بیشتر برای کسب‌وکارهای بزرگ کاربرد دارد با ذکر قوانین خود باعث آگاهی مشتریان از شرایط سایت می‌شوند.

انواع محتوا تعاملی (محتوایی به‌روز در سایت)

پاسخ گرفتن از طرف مخاطبان خود؛ شاید بهترین توصیف مختصر برای این عنوان باشد. استفاده از محتوای وایرال یکی از راه‌های ساده برای رشد کردن در فضای مجازی است.

انواع محتوا ویدئویی (محتوای ترافیک پذیر در فضای وب)

افراد زیادی هستند که با تمرکز تنها روی این نوع از تولید محتوا حتی به درآمدهایی در حد مدیران کارخانه‌های بزرگ و تولیدی‌ها رسیده‌اند البته با کمک پلتفرم‌های خارجی مثل یوتیوب. به این افراد ولاگر (ویدئو+بلاگ) هم گفته می‌شود. آیا میدانید تولید محتوای ویدئویی چیست ؟

چگونه تولید محتوای ویدئویی کنید

برای تولید محتوای ویدئویی نیاز به ابزار خاصی ندارید. یوتیوب تنها فضایی نیست که می‌توانید با ساخت ویدئو از آن کسب درآمد کنید در اپلیکیشن اینستاگرام که بسیار برای ایرانی‌ها جا افتاده‌تر است هم چنین فضایی را مهیا کرده با این تفاوت که شما در یوتیوب بر اساس تعداد دفعه دیده شدن ویدئو خود به صورت دلاری و مستقیم از خود یوتیوب پول دریافت می‌کنید ولی در اینستاگرام شما تبدیل به یک واینر یا اینفلوئنسر می‌شوید و با تبلیغاتی که میگیرید به صورت ریالی درآمد خواهید داشت.  البته این نوع تولید محتوا برای سایت‌ها به صورت تهیه یک فیلم کامل معرفی محصول یا خدمات ارائه شده می‌باشد.

انوع محتوا – وبلاگ‌نویسی

شاید بتوان گفت بهترین، ساده‌ترین و بی‌ هزینه‌ترین نوع محتوا برای بازاریابی محصولات خود داشتن یک وبلاگ است. باید مطالب وبلاگتان باید به‌روز، جذاب، با  ارزش و البته سئو شده باشد تا بتواند مخاطب را به سمت وبلاگ بکشاند و شما هم از این فرصت به صورت غیر مستقیم برای ارائه محصولات بیشتر استفاده کنید.

برای مثال تمام سایت‌های بزرگ حتی در ایران یک وبلاگ دارند که علاوه‌بر بررسی تخصصی محصولات خود در آن که غالباً همراه با ویدئوهای با کیفیت است به انتشار مقاله‌هایی که به صورت غیر مستقیم با محصولاتشان در ارتباط است می‌پردازند. مثلاً در یک سایت که به صورت تخصصی تلویزیون می‌فروشد در وبلاگ خود مقاله‌ای تحت عنوان بهترین فیلم‌های اکشن که نباید از دست بدید را منتشر می‌کند یکی از علت‌های این‌کار احتمال سرچ بیشتر مطالبی از این دست است شما با انجام این کار ضمن دریافت ورودی می‌توانید از طریق بنرهای تبلیغاتی داخل وبلاگ محصولات خود را نیز تبلیغ کنید. به همین دلیل است که اغلب سایت‌های بزرگ وبلاگ‌‌هایی پر از محتوا جذاب دارند.

شاید بهتر بود این مورد را در ابتدای مقاله ذکر می‌کردم زمانی که در این مقاله  صحبت از محتوا شده و خواهد شد بدون شک منظور ما محتوا مفید و کاربردی است.

انواع محتوا تصویری

یکی از محبوب‌ترین محتوا برای مخاطب سایت‌ و مهمترین برای صاحبان سایت‌ می‌باشد. با توجه به پیشرفت پرسرعت تکنولوژی بهترین را برای دیدن شدن محتوا است. این نوع از محتوا مکمل محتوای تصویری است و با هم تاثیر گذاری را چند برابر می‌کنند. در مورد محتوا تصویری رعایت نکاتی مثل کیفیت عکس و سایز آن می‌تواند حائز اهمیت باشد. یک نکته دیگر تاکید بر اهمیت محتوای تصویری اگر مقاله‌ای می‌نویسید حتماً با رعایت تناسبی که به آن رسیده‌اید از عکس استفاده کنید چون محتوا حاوی تصویر چند برابر بیشتر از نوع بدون تصویر آن در ذهن می‌ماند.

اما تولید محتوای تصویری همیشه محبوب چگونه است؟

در مورد علت استفاده از محتوا تصویری در خط آخر پاراگراف قبلی صحبت کردیم پس از این بحث می‌گذریم. اما بعد از آن بهتر است با انواع تولید محتوا تصویری آشنا شویم:

محتوا تصویری

عکس (تصویر)

رایج‌ترین حالت برای تولید محتوای جذاب استفاده از محتوای تصویر است. همانطور که ذکر شد استفاده از تصاویر جذاب برای جذب و جلب نظر مخاطب بسیار حائز اهمیت و ضروری است. شما با یک عکس علاوه‌بر جذب مخاطب می‌تئانید همزمان پیام مد نظرتان را هم به مخاطب برسانید.

تولید محتوا تصویری به صورت اینفوگرافیک

اگر برایتان سوال پیش آمده که اینفوگرافیک چیست؟ اگر کمی به زبان انگلیسی تسلط دارید باید بگوییم که اینفوگرافیک از ترکیب دو واژه information به معنای اطلاعات و واژه graphic به معنی همان گرافیک (تصویری) است. پس ترکیب این دو اصطلاح با هم مشخص کننده معنی واژه infographic است که اطلاعات تصویری گفته می‌شود. البته لغات دیگری هم به عنوان مترادف اینفوگرافیک مثل اطلاع‌نگاشت، گرافیک اطلاع رسان یا آزاد نگاره ذکر شده است. یک از بهترین راه برای انتقال سریع اطلاعات استفاده از تصاویر اینفوگرافیک می‌باشد.

تولید محتوای بصری با اسکرین شات

خیلی طبیعی است که از دیدن این عنوان جا خورده باشید. بی شک از معنا و مفهوم اسکرین شات آگاه هستید؛ ولی به احتمال زیاد این نکته را نمی‌دانستید که از زمان نسبتاً دوری گرفتن اسکرین شات در کامپیوتر مرسوم بود ولی به دلیل عدم آگاهی عموم مردم از این ویژگی خیلی مورد استقبال واقع نشد.

استفاده از تولید محتوا بصری با اسکرین شات بیشتر برای ارائه بسته‌های آموزشی کاربرد دارد. مثلاً شما یک قصد راهنمایی برای نصب یک نرم‌افزار مثل فتوشاپ را دارید قطعاً دیدن مراحل نصب به صورت تصویری برای کاربر راحتی و آسودگی بیشتری دارد تا خواندن یک متن راهنمای نصب.

تولید محتوا به صورت اسلاید

اگر قصد انتقال اطلاعات زیاد یا پر حجمی را دارید شک نکنید بهترین راه برای شما تولید محتوای تصویری به صورت اسلاید است. با کمک اسلاید می‌توانید تمامی مفاهیم مد نظر خود را انتقال دهید و به حرکت مخاطب جهت دهید. اگر از این نوع تولید محتوا استفاده کنید قطعاً می‌توانید اطلاعات را به صورت جامع، مطلوب و کاربردی به مخاطب برسانید. این کار قطعاً بر روی تجارت شما بی تاثیر نمی‌باشد.

از آنجایی که توضیح دادیم محتوا به‌صورت تصویری دارای اهمیت زیادی است، پس بد نیست که این نکات هم در این مورد ذکر شود:

متاسفانه اگر شما در خیابان در مورد تولید محتوا تصویری صحبت کنید بیشتر افراد به کنار هم قرار دادن چند تصویر فکر می‌کنند. در صورتی که این حوزه هم مانند سایر حوزه‌های تولید محتوا نیازمند تخصص و شناخت مناسب است.

با ارائه یک محتوا تصویری درست می‌توانید کسب‌وکار خود را به بهترین شکل معرفی کنید.

از آنجایی که روی دو مدل محتوا تصویری و متنی بر اهمیت آن‌ها بیشتر سایر موارد تاکید داشتیم پس لازم دادیم که جواب این سوال که کدام محبوب تر است هم بدهیم؟

طبق بررسی های انجام شده توسط افراد متخصص بر روی سایت ها و صفحات اجتماعی به این نتیجه رسیدن که تولید محتوای تصویری چند برابر محبوب تر از محتوا متنی است، زیرا محتوا به‌شکل تصویری بیشتر اطلاعات را در نگاه اول به مخاطب می دهد اما محتوای متنی نیازمند مطالعه است.

انواع محتوا – نقد و بررسی

شما تا زمانی که این کار را صرفاً از روی علاقه و داشتن دغدغه در آن موضوع انجام دهید به شرط داشتن کیفیت مخاطب زیادی را جذب خواهید کرد؛ اما اگر از روی وظیفه اینکار را انجام دهید تنها با نوشتن نقد و بررسی منصفانه، حرفه‌ای و به دور از قضاوت یک جانبه می‌توانید به موفقیت برسید. نکته کلیدی در مورد تولید محتوا این است که نیاز به حرفه‌ای بودن در تمام زمینه‌هایی که قصد تولید کردن محتوا در آن را دارید نیست چون طبیعتاً انسان نمی‌تواند در تمامی حوزه‌ها تخصص داشته باشد شما تنها نیاز به مطالعه در آن موضوع را دارید و بیان کردن نظر شخصی خود.

انواع محتوا – پویانمایی یا موشن گرافیک

هرچقدر از جذاب بودن تصاویر چه ثابت و در قالب تصویر و چه متحرک و در قالب پویانمایی یا موشن گرافیک برای مخاطبان امروز بگوییم قطعاً حق مطلب ادا نمی‌شود؛ اما در این حد می‌توان گفت که هر چقدر به این امر برای محتوا و سایت خود بیشتر برسید باز هم کم است!

پویانمایی که تکلیفش مشخص است همان انیمیشن خودمان است.

اما موشن گرافیک همان انیمیشن است که راوی دارد.

انواع محتوا – محتوا وبینار

با توجه به تخصصی شدن تمامی کارها و زمان محدود شرکت در وبینارها که همان سمینار آنلاین است نمی‌تواند خالی از لطف باشد. ضمن اینکه محتوا بسیار کاربردی و مفیدی محسوب می‌شود

انواع محتوا – فایل صوتی

با توجه به دلیلی که در محتوا وبینار ذکر کردیم یعنی تخصصی شدن تمام امور و زمان محدود افراد استفاده از فایل صوتی که به آن پادکست هم گفته می‌شود برای یادگیری مطالب جدید یکی از راه‌های متناسب با عصر حاضر است.

در مورد انواع محتوا به قدر کفایت صحبت شد بهتر است مقداری هم در مورد انواع تولید محتوا سخن گفته شود.

انواع تولید محتوا

بهتر است در همین ابتدای معرفی انواع محتوا بگوییم که دیگر تولید محتوا مختص سایت‌ها نیست و شما برای هر موردی می‌توانید تولید محتوا داشته باشید ضمن این‌که در کنار انجام دادن این کار می‌توانید بازاریابی محتوایی محصولات خود را نیز انجام دهید.

محتوا دارای انواع مختلفی است که با اهداف مشخصی تولید می‌شود انواع محتوا تولید شده عبارت است از:

تولید محتوا برای سرگرمی

زمانی که شما با تولید هر نوع محتوا چه متنی چه محتوای ویدیویی یا سایر انواع مخاطب خود را سرگرم کنید.

تولید محتوا عاطفی

این نوع محتوا برای زمانی است که شما با تولید محتوا خود مخاطب را از نظر عاطفی و احساسی درگیر کرده‌ باشید.

محتوا دانستنی آموزنده

حتماً برای شما پیش آمده است که موضوعی برای شما مبهم بوده باشد در نتیجه برای رسیدن به جواب آن را در اینترنت جستجو کرده باشید. اگر به جواب رسیده‌اید پس شخص یا اشخاصی که وظیفه تولید محتوا دانستنی و آموزنده را داشتند کار خود را درست انجام داده‌اند.

از آنجا که این روزها تقریباً تمامی افراد درگیر فضای مجازی هستند پس بد نیست اندکی در مورد یک اصطلاح پر کاربرد در این زمینه بپردازیم و آن چیزی نیست جز:

محتوا وایرال

شاید با گفتن نام دیگر محتوا وایرال که محتوا ویروسی هم گفته می‌شود؛ یک ذهنیت نسبی برای شما به وجود بیاید. به صورت خلاصه اگر بخواهیم محتوا وایرال را توصیف کنیم باید از یک مثال استفاده کنیم:

فرض کنید شما یک محتوا تصویری یا ویدیویی مشاهده میکنید و از آن لذت می‌برید تصمیم می‌گیرید که آن محتوا را برای دوست خود هم بفرستید به این ترتیب شما به تولید کننده محتوا اجازه دسترسی به مخاطبی را می‌دهید که او قبلاً دسترسی نداشت. به همین دلیل که مانند یک ویروس مسری بین تمام افراد پخش می‌شود و همه را گرفتار می‌کند محتوا وایرال را محتوا ویروسی هم می‌گویند.

برای خواندن مطالبی مشابه این مقاله سایت آژانس دیجیتال مارکیتنگ بانوی هدف و صفحه اینستاگرام لیدی تارگت را دنبال کنید.محتوا وایرال

انواع محتوا را نام ببرید؟

 1. محتوا متنی
 2.  محتوا تصویری
 3. محتوا تعاملی
 4. محتوا ویدئویی
 5.  پست‌های وبلاگ
 6.  کتاب الکترونیکی
 7.  نقد و بررسی
 8.  محتوا وبینار
 9.  پویانمایی یا موشن گرافیک
 10.  تولید محتوا صوتی (پادکست)

پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر مطالعه دقیق‌تر مقاله انواع محتوا، برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه تولیدمحتوا و نحوه درآمدزایی از آن به مقاله میزان درآمد تولید محتوا سر بزنید تا از یکی از بهترین و آسان‌ترین راه‌های کسب درآمد  آگاه شوید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن