اهداف smart چیست

اهداف smart چیست و چگونه با این استراتژی کسب و کار خود را گسترش دهیم؟

اینجا جایی است که می‌خواهیم به شما بگوییم هدف گذاری smart چیست و چه مزایایی برای هر کسب و کار دارد. تا آخر این مقاله از سایت آژآنس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه ما باشید.

خوب است در این خصوص مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست را بخوانید.

به طور کلی هدف چیست‌ ؟

هدف در واقع خواسته، آرزو یا نتیجه مطلوبی است که می‌خواهید در آینده به آن برسید و برای رسیدن به آن نیاز به برنامه ها و اقدامات خاصی دارید.

یک هدف ممکن است کلی یا جزئی باشد. بلند مدت یا کوتاه مدت. به عنوان مثال هدف کلی این است که برند خود را معروف کنیم که برای دو سال آینده تعیین شده است و هدف جزئی افزایش ترافیک سایت به میزان 10 درصد است که برای 3 ماه آینده در نظر گرفته شده است. دیوید شوارتز نویسنده کتاب جادوی بزرگ تفکر در این کتاب به ما راهکارهایی می‌دهد تا بتوانیم اهداف را به درستی تعیین کنیم و به هر هدفی که داریم برسیم. این کتاب را به تمامی افرادی که کسب و کار یا کارمند و فریلنسر، دانشجو و هرکسی که می‌خواهد در زندگی شخصی و حرفه ای خود به برنامه ها و اهداف خود که  برنامه ريزي شان کرده بودند برسند توصیه می‌کنیم.

 

اما چگونه بفهمیم کدام هدف درست است؟ چرا گاهی در ابتدا هدفمان برایمان خیلی مهم است و با انگیزه شروع می‌کنیم اما بعد ناامید می‌شویم؟ چگونه هدفی تعیین کنیم که نتیجه خوبی داشته باشد؟

روش اهداف smart قرار است به این سوالات پاسخ دهد.

روش هدف گذاری smart چگونه پدیدار شد؟

در اواخر قرن نوزدهم، یک فیلسوف آمریکایی به نام آلبرت هابارد متوجه شد که بسیاری از مردم هر چقدر هم برای رسیدن به خواسته‌های خود تلاش کنند شکست می‌خورند. دلیلش این نبود که باهوش یا تنبل نبودند. هوبارت متوجه شد که مشکل تمرکز نکردن مردم روی اهدافشان است. در واقع مردم به راهی نیاز داشتند که خواسته های خود را مرحله به مرحله مشخص کنند تا انرژی خود را برای چیزهای پراکنده هدر ندهند.

سرانجام در پایان قرن بیستم این روش توسط جرج تی دوران معرفی شد.

آقای دوران سمت مشاوری مدیریت یک شرکت در واشنگتن را بر عهده داشت  او در نوامبر 1981 مقاله ای با عنوان «راه هوشمندی برای نوشتن اهداف مدیریت وجود دارد» منتشر کرد. در این مقاله هدف گذاری SMART معرفی شد که نگاهی نو به روش انتخاب اهداف داشت.

روش SMART بر خلاف نامش روش هوشمندانه و عجیبی نیست. قرار نیست الگوریتم پیچیده ای برای اهداف شما ارائه کند که درست یا غلط بودن هدف شما را مشخص کند.

مقاله مرتبط: گوگل دیتا استودیو چیست

کلمه smart  مخفف چه حروفی است؟

کلمه SMART برگرفته شده از حروف اول ۵کلمه انگلیسی است که هر کدام به یک ویژگی مرتبط است. 5 ویژگی اهداف smart  عبارتند از:

  • خاص
  • قابل اندازه گیری
  • دست یافتنی
  • مرتبط
  • مبتنی بر زمان

آقای دوران دریافت که اگر اهداف این پنج ویژگی را داشته باشند، افراد می‌توانند روی آنچه می‌خواهند تمرکز کنند و شانس موفقیت خود را افزایش دهند.

یک نکته کوچک: ویژگی‌های یک هدف آنقدرها هم انعطاف ناپذیر و ثابت نیست و می‌بینیم که به مرور زمان ویژگی‌هایی به این لیست اضافه می‌شود. به عنوان مثال، ارزیابی و بررسی دو ویژگی هستند که بعداً به تنظیم هدف اسمارت اضافه شدند. اما به نظر من این دو اقدام به طور خودکار بر روی اهداف اجرا می‌شوند. پس بهتر است موضوع را پیچیده نکنیم و به اصل موضوع برویم.

کلمه smart  مخفف چه حروفی است

مشخص و خاص بودن (specific)

به یاد داشته باشید که یک هدف SMART باید خاص باشد، نه فراگیر. شما نمی‌خواهید هر کاری موفق شود، بلکه می‌خواهید یک پروژه خاص موفق شود و سپس به سراغ پروژه بعدی بروید. برای اطمینان از اینکه می‌توانید به این هدف دست یابید، باید مطمئن شوید که هدف شما مختص چیزی است که روی آن تمرکز می‌کنید.

به عنوان مثال، به جای تعیین هدف برای جمع آوری پول بیشتر، بهتر است تا پایان سال 20000 دلار را هدف گذاری کنید. این روش بسیار دقیق تر است و به شما یک نقشه راه برای تمرکز می دهد. در این صورت می توانید مقدار پولی را که باید هر روز برای رسیدن به هدفتان به دست آورید تقسیم کنید و سپس یک برنامه عملی برای رسیدن به آن عدد هر روز دنبال کنید.

قابل اندازه‌گیری بودن (Measurable)

“M” در SMART مخفف عبارت Measurable است که به شما کمک می کند موفقیت یا شکست پروژه خود را ارزیابی و بررسی کنید. اندازه و معیارهایی که برای دستیابی به اهداف خود تعیین می کنید باید عینی باشد، مانند عدد، درصد یا یک عنصر قابل اندازه گیری.

یکی از راه های انجام این کار استفاده از انواع معیارها است. معیارها به شما نشان می‌دهند که چه چیزی برای سناریوهای خاص و تکرارشونده در شرکت شما “عادی” در نظر گرفته می‌شود، بنابراین می‌دانید که چه انتظاری دارید. با استفاده از معیارهای استاندارد شده، می توانید اهداف را به گونه ای تعیین کنید که اندازه گیری آنها را آسان تر کند. به عنوان مثال، هدف شما می تواند راه اندازی سه کمپین بازاریابی جدید در هر سال باشد که به شما در دستیابی به شاخص های کلیدی عملکرد کمک می کند.

دست یافتنی یا قبل دستیابی بودن (Achievable)

البته شما انتظار ندارید که خیلی راحت به اهداف خود برسید، اما حداقل می خواهید مطمئن شوید که به هدفی که تعیین کرده اید می رسید. “دست یافتنی” به این معنی است که اهداف شما نباید خیلی بعید و غیرممکن به نظر برسند. این سوال را از خود بپرسید، آیا هدف در محدوده پروژه شماست؟ در غیر این صورت قابل دستیابی نخواهد بود.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید اسپانیایی صحبت کنید تا در زمینه کاری خود بیشتر از بقیه رقبا برای گفتن داشته باشید. اگر هرگز یک کلمه اسپانیایی صحبت نکرده اید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که در یک ماه آینده به زبان اسپانیایی مسلط باشید. این بدان معنی است که هدف شما قابل دستیابی نیست. با این حال، می‌توانید هر روز 20 دقیقه را به یادگیری یک زبان خارجی اختصاص دهید. با ایجاد یک برنامه تمرینی مداوم، می توانید هدف خود را دست یافتنی تر کنید.

دست یافتنی یا قبل دستیابی بودن

مرتبط بودن  (Relevant)

دو مفهوم Relevant و  Achievableدر SMART بسیار به هم نزدیک هستند. علاوه بر تعیین اهداف قابل دستیابی، اهداف شما باید واقع بینانه نیز باشند. برای مثال، یک هدف ممکن است دست یافتنی باشد، اما این بین برای به‌دست آوردنش باید هر کدام از اعضا چندین هفته پشت هم به‌طور اضافه‌کار کار کنند. این ممکن است یک هدف دست یافتنی باشد، اما واقع بینانه نیست.

به مثال یادگیری زبان اسپانیایی فکر کنید. هدف از اختصاص 20 دقیقه در روز به تمرین اسپانیایی هم واقع بینانه و هم قابل دستیابی است. اما از سوی دیگر، هدف تمرین صحبت کردن به زبان اسپانیایی به مدت دو ساعت در روز احتمالاً برای اکثر بزرگسالان شاغل واقع بینانه نیست، حتی اگر از نظر فنی قابل دستیابی باشد.

مبتنی بر زمان (time bounded)

اهداف smart  شما باید تاریخ پایان داشته باشند. بدون محدودیت زمانی، پروژه شما ممکن است طولانی شود و معیارهای موفقیت نامشخصی داشته باشد و به اصطلاح دامنه خزش داشته باشد. ضرب‌الاجل‌ها احساس فوریت را ایجاد می‌کنند و از به تعویق افتادن غیرضروری کارهای کوتاه‌مدت جلوگیری می‌کنند و مانع از پیشرفت شما به سمت اهدافتان می‌شوند. اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، بدانید که باید برنامه زمانی پروژه خود را تهیه کرده باشید.

اگر می‌خواهید در محل کار تمرکز بیشتری داشته باشید، می‌توانید تصمیم بگیرید که هر روز فقط 30 دقیقه را به بررسی ایمیل خود اختصاص دهید. اما بدون مهلت، ممکن است بی جهت حواس شما پرت شود. در عوض، تصور کنید که هدف شما این است که به مدت یک هفته هر روز 30 دقیقه ایمیل خود را چک کنید و اکنون سعی کنید این هدف را اجرا کنید.

مزایای اهداف smart

وضوح موفقیت پروژه: آیا تا به حال به پایان پروژه‌ای رسیده اید و واقعاً نمی‌دانید که آیا به اهداف پروژه خود رسیده‌اید یا نه؟ هوشمند سازی اهداف به شما کمک می‌کند تا اهداف را با وضوح بیشتری تعیین کنید و از هرگونه ابهام جلوگیری کنید. با ما باشید تا از مزایای هدف گذاری اسمارتر برای شما بگوییم.

داشتن معیارهای قابل پیگیری: هنگامی که پروژه خود را به پایان می‌رسانید، داشتن اهداف SMART به شما کمک می‌کند موفقیت خود را اندازه گیری کنید. اگر متوجه نشدید خودتان را سرزنش نکنید. در واقع با این تکنیک هدف گذاری تقریبا به 70 درصد از اهداف خود خواهید رسید. به این ترتیب، اهداف چالش برانگیز اما ممکن را برای خود تعیین می‌کنید. بنابراین اگر هدف خود را هوشمندانه بسازید، چه به هدف خود برسید و چه نرسید، قبلا آنها را ارزیابی کرده‌اید و می‌توانید از آنها درس بگیرید.

داشتن نقشه راه و خط پایان مشخص. با اهداف SMART، دقیقاً می‌دانید که می‌خواهید به چه چیزی و چه زمانی برسید. با هوشمندسازی اهداف خود، واقع بینانه و دست یافتنی بودن آنها را تأیید کرده اید و می‌دانید که می‌توانید آنها را اندازه گیری کنید تا ببینید آیا قابل دستیابی هستند یا خیر.

مزایای اهداف smart

۴نمونه از روش هدفگذاری smart

قبل از تعیین اهداف SMART، چهار نمونه هدف گذاری را بررسی کنید که دارای چنین ویژگی هایی هستند و اینکه چگونه هر هدف معیارهای لازم را برآورده می کند.

نوع تیمی اهداف smart

مثال: بخش تولیدی در نصفه اول سال مالی در ۵عدد پروژه با تمرکز کافی بر آزمایش نظر سنجی افراد و بازاریابی یا تحقیق و توسعه در تمام نیمه ابتدایی سال شریک یکدیگر خواهند شد.

چرا این هدف گذاری اسمارت است: این هدف مشخص است (در واقع پروژه های متمرکز بر تست قابلیت استفاده ، نظرسنجی از مشتری، بازاریابی مشتری، یا تحقیق و توسعه)، قابل اندازه گیری (پنج پروژه چند منظوره)، قابل دستیابی (پنج پروژه در شش ماه)، واقع بینانه (پروژه دربرگیرنده است. کل مجموعه تولید) و بسته به زمان (نصفه اول سال مالی) است.

نوع تجاری اهداف smart

مثال: حداقل سه نوع مختلف مواد بازاریابی (مانند کتاب الکترونیکی، وبینار، ویدئوها، تک صفحه ای و دو صفحه ای) را در مقیاس بزرگ در هر ماه برای سه ماهه اول سال ارائه دهید.

چرا یک هدف SMART است: این هدف تجاری خاص (الزامات بازاریابی در مقیاس بزرگ)، قابل اندازه گیری (سه نوع مختلف)، قابل دستیابی و واقع بینانه است (بستگی به تعداد اعضای تیم پروژه دارد، اما می‌توانیم فرض کنیم که این سه مورد را پوشش می‌دهد. در هر ماه کافی است) و از نظر زمانی محدود است (در هر ماه برای یک فصل از سال).

نوع شخصی اهداف smart

مثال: من برای دویدن نیمه ماراتن جولای سن دیگو در کمتر از دو ساعت تمرین خواهم کرد.

چرا این هدف اسمارت است: هدف مشخص است (نیمه ماراتن سن دیگو)، قابل اندازه گیری (زیر دو ساعت)، قابل دستیابی (دو ساعت سرعتی چالش برانگیز اما قابل انجام برای اکثر دوندگان با تمرین مناسب است)، واقع بینانه است. (این شخص ثابت کرده است که دیگران قبلاً این کار را انجام داده اند) و محدود به زمان (ماه جولای) است.

نوع شخصی اهداف smart

نوع داوطلبانه اهداف smart

مثال: ما در ماه اکتبر 100 ساعت آموزش رایگان به دانش آموزان دوره راهنمایی در ریاضیات و تاریخ ارائه خواهیم داد.

چرا جزو اهداف اسمارت محسوب می‌شود: هدف مشخص است (تدریس خصوصی ریاضی و تاریخ برای دانش آموزان دوره راهنمایی)، قابل اندازه گیری (100 ساعت)، قابل دستیابی و واقع بینانه (بسته به تعداد داوطلبان) و محدود به زمان (در طول ماه اکتبر).

با لیدی تارگت به هدفگذاري اسمارت خود برسید

یکی از آن آژانس‌های دیجیتال مارکتینگی که شما را به تمامی اهدف و خواسته‌های‌تان در حوزه کسب کار شما می‌رساند لیدی تارگت می‌باشد. خدمات متنوع و گسترده در حوزه دیجیتال مارکتینگ از سوی لیدی تارگت، باعث شده‌اند تا به طور وسیعی تمامی صاحبان کسب و کار بتوانند اهداف smart  خودشان را در نزدیک‌ترین حالت ممکن به خودشان حس کنند مثل خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ . پس برای شروع و پایه‌گذاری مجموعه‌ای از اهداف smart  حتما همین حالا از طریق سایت و صفحه اینستاگرام بانوی هدف (Lady Target) با ما ارتباط برقرار کنید.

سوالات متداول

1.Smart مخفف چیست؟

هرکدام از حروف کلمه smart  مخفف کلمات Specific، Measurable، Achievable، Relevant و time bounded هستند.

2.هدف گذاری smart یا  چیست؟

هدف گذاری smart  مدلی از هدف گذاری است که به شما کمک می کند تا به اهداف خود برسید. در این روش، اهدافی که تعریف می‌کنیم باید دارای پنج ویژگی واضح، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و محدود به زمان باشند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن