سناریو نویسی در تولید محتوا

سناریو نویسی در تولید محتوا و نقش آن در موفقیت بازاریابی

سناریو نویسی در تولید محتوا چیست؟ اگر فردی می‌خواهد برای کسب و کار خود استراتژی‌ای مناسب را در نظر بگیرد لازم است تا برای ابتدا کسب و کار خود و بعد برای محتواهایی که تولید می‌کند سناریویی مشخص و البته جذاب داشته باشد. در این مقاله از سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف می‌خواهیم به شما بگوییم نقش سناریو در تولید محتوا چیست. شما می‌توانید مقاله انواع محتوا را بخوانید.

سناریو چیست ؟

اول از همه، برای به دست آوردن درک روشن از موضوع ما یک تعریف کلی از سناریو خواهیم داشت.

سناریو در حوزه‌های مختلف معانی مختلفی دارد. مثلاً در هنر به هر متن نوشتاری که بر اساس آن نمایشنامه یا فیلمی ساخته و اجرا می‌شود، سناریو می‌گویند. انواع سناریوها را می‌توان به سناریوهای کلیپ، سناریو نویسی در بازاریابی، سناريو موشن گرافیک و غیره دسته‌بندی کرد.

در تبلیغات تمامی عناصر تبلیغات بر اساس یک متن خاص ساخته می‌شوند. به عنوان مثال، یک طراح ویدئو می‌تواند به راحتی با کمک سناریو به هدف مورد نظر سوژه دست یابد.

سناریو نویسی در تولید محتوا تبلیغاتی چگونه است ؟

روش ارائه تبلیغات به این صورت است که مشخص کنید در کدام پلتفرم قرار است تبلیغ خود را ارائه دهید. همانطور که می‌دانید تبلیغات تصویری با نوشتاری و صوتی متفاوت است. به عنوان مثال، یک آگهی مکتوب باید مختصر نوشته شود. و واقعیت این است که متون طولانی خوانده نمی شوند. اما در تبلیغات تصویری و صوتی مشکل فرق می کند و به دلیل جذابیت های بصری و صوتی ایجاد شده، دست شما برای نوشتن سناریویی باز است تا مخاطب را تا آخر میخکوب کنید.

تعیین هدف تبلیغات؛ برای نوشتن سناریوی تبلیغاتی خود ابتدا باید هدف خود را مشخص کنید. آیا هدف از برندسازی است؟ یا می‌خواهید مخاطب را در مورد محصولات و خدمات آگاه کنید؟

اگر هدف برندسازی باشد بهتر است سناریو را طوری بنویسید که برای همیشه ملکه ذهن مخاطب شود. همچنین شما را در کنار رقبای خود قرار می دهد و به تدریج جایگاه خود را در ذهن ها پیدا می کند.

در گزاره دوم باید محصولات و خدمات خود را به گونه‌ای ارائه دهید. که با محصولات مشابه تمایز خاصی دارد.

در کنار این موارد به نکات زیر نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید تا سناریویی جذاب بنویسید که مخاطب را درگیر خود کند.

سناریو نویسی در تولید محتوا تبلیغاتی

تحقیق کردن برای سناریو نویسی در تولید محتوا

شما نمی‌توانید این کار را بدون تحقیق دقیقاً آنچه مشتریان می‌خواهند و به آنها پاسخ می‌دهند انجام دهید. یک سناریو بنویسید تا بدانید مشکل آنها چیست و چه نوع پیشنهادی از طریق تبلیغات ارائه می‌شود و به دنبال چه راه حلی هستند. در واقع مخاطبان هدف خود را با نیازهای آنها شناسایی کنید.

برسی خدمات شرکت برای سناریو نویسی در تولید محتوا

هر کاری که یک کسب و کار انجام می دهد به رسالت و همچنین برند فرهنگی آن بازمی گردد. لحظه‌ای به بررسی بیانیه سازمان خود اختصاص دهید تا مطمئن شوید ایده‌هایی که در این سناریو ایجاد می‌کنید با آن در تضاد نیستند.

اهمیت رقبا برای سناریو نویسی تولید محتوا

رقابت خود را بررسی کنید. این به شما کمک می‌کند تا ایده‌هایی برای نحوه اجرای سناریوهای تبلیغاتی خود داشته باشید. به کارهایی که دیگران برای تعیین انجام می‌دهند نگاه کنید و از خود بپرسید که آیا شما کاری مشابه یا کاملا متفاوت انجام می‌دهید.

بهترین بودن

یک سناریوی تبلیغاتی با کلمات هیجان انگیز، قدرتمند و مختصر بنویسید. تبلیغ خود را با بدترین جمله شروع کنید تا توجه مخاطبان را به خود جلب کنید. شما می‌خواهید تبلیغات شما را به خاطر بسپارند و برای مدت طولانی در مورد آن صحبت کنند.

استفاده از سبکی معمول و آشنا

در نوشتن خود صادق باشید. همچنین از اغراق در تعریف محصول یا خدمات خودداری کنید. به طور کلی آنچه را که مخاطب از شما می‌خواهد بگویید.

دلیل اهمیت سناریو نویسی در تولید محتوا

اگر قصد دارید یک تبلیغ متفاوت، برجسته و ماندگار داشته باشید که برای همیشه در ذهن مخاطب ثبت شود، بهتر است از تبلیغات چند رسانه ‌ای تصویری یا صوتی با متن عالی استفاده کنید.

یک سناریوی قوی و حرفه‌ای می‌تواند کسب و کار شما را به بهترین شکل ممکن معرفی کند و مشتریان زیادی را به سمت شما سوق دهد. تولید محتوای تبلیغاتی در قالب سناریو نویسی نقطه شروع یک بازاریابی موفق و مخاطب پسند است.

سناریو نویسی در اینستاگرام

جذب مخاطب در اینستاگرام بسیار دشوارتر از پلتفرم‌های دیگر است. به همین دلیل نیاز به خلاقیت بیشتری دارد. دلیل آن هم نوع پلتفرم اینستاگرام است. زیرا کاربر بیشتر به دنبال سرگرمی در اینستا است. بنابراین محتوای جالبی برای مخاطب است که می تواند سرگرم کننده باشد.

این امر سناریو نویسی را چه از نظر محتوای ویدیویی و چه از نظر محتوای متنی مهم می کند. این یک سناریوی جذاب است که کشش را به سمت صفحه شما ایجاد می کند. این کشش فقط با یک سناریوی عالی قابل دستیابی است.

سناریو نویسی در اینستاگرام

اصول سناریو نویسی در تولید محتوا برای اینستاگرام

سناریو نویسی در تولید محتوا برای اینستاگرام باید ترکیبی از ایده های به روز باشد. شخصی که مسئولیت سناریو نویسی برای تولید محتوای اینستاگرام را بر عهده دارد باید شناخت کاملی از روندها و موضوعات روز داشته باشد. زیرا می‌تواند در ایده خلق یک سناریوی جذاب کمک زیادی کند.

خلاقانه و جذاب بودن محتوا

خلاقیت در هر چیزی می‌تواند سکوی پرتاب شما باشد. این ویژگی در نوشتن سناریو تبلیغاتی اینستاگرام بسیار مفید است زیرا افراد در این پلتفرم به سرعت محتوای کپی را از محتوای منحصر به فرد تشخیص می‌دهند. بنابراین در نوشتن سناريو از ذوق و خلاقیت بیشتری باید استفاده کرد.

هدفمند بودن سناریو نویسی در تولید محتوا ی اینستاگرام

مردم باید هدف از راه اندازی صفحه را برای مراجعه به آن بدانند. و در واقع مخاطب چه نیازی را برآورده می‌کند؟ که سناریو باید بر اساس آن هدف نوشته شود. و به نوعی هدف از راه اندازی صفحه مشخص است و تمام قابلیت‌های کسب و کار را نشان می‌دهد.

مختصر و مفید بودن سناریو نویسی در تولید محتوا ی اینستاگرام

همانطور که گفته شد اینستاگرام پلتفرمی است که جنبه سرگرمی آن نیز به دیگر امکانات آن اضافه شده است. به عنوان یک قاعده، نوشتن سناریو برای تولید محتوا در اینستاگرام باید جامع و خلاصه باشد. واقعیت این است که محتوای طولانی و وقت گیر جایی در اینستاگرام ندارد. حتی ممکن است با خواندن متن های طولانی مردم را خسته می کند.

ویژگی‌های سناریوهای جذاب

وقتی متن یا ایده‌ای برای سناریوی تبلیغاتی به ذهنتان می‌رسد، می‌توانید با بررسی معیارهای زیر تعیین کنید که عنوان مورد نظر مناسب است یا خیر؛ البته باید بدانید که هیچ متن و شعاری همه ویژگی ها را همزمان ندارد. بنابراین برای بررسی متن خود به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا پیشنهاد من یکی از دغدغه‌های مخاطب است؟
 • آیا کاری کرده‌ام که مخاطب لحظه‌ای از زاویه دلخواه ما به موضوع نگاه کند؟
 • آیا قدرت و جایگاه برند در متن حفظ شده است؟
 • آیا متن من ساده، روان و حتی طنز است؟
 • آیا پیشنهاد ما کاملا شفاف ارائه شده است یا ممکن است مخاطب دچار سوءتفاهم شود؟
 • آیا از کلمات تکراری، کلیشه‌ای و بدتر از همه غیر قابل باور استفاده می‌شود؟!
 • آیا از کلمات جادویی در متن استفاده کرده‌ام؟ نحوه، استفاده از اعداد در متن، منفی نویسی، اعتبارسنجی و … برخی از کلمات جادویی هستند.

در ادامه نمونه ‌هایی از این قبیل جملات را برای شما آورده ایم. تعدادی از کلمات و عبارات وجود دارد که تاثیر متن شما را با استفاده از آنها چند برابر می کند.

 • حیرت آور
 • خاص
 • لذت بخش
 • درآمد بالا
 • سودآور

و کلمات مشابه دیگر در تاثیرگذاری متن شما بسیار مهم هستند.

انواع سناریو نویسی در تولید محتوا

سناریونویسی به حوزه سینما محدود نمی شود. اما هر بخش از زندگی ما به یک سناریو نیز نیاز دارد. اما از سناریو می توان در تولید محتوا نیز استفاده کرد. به طور کلی هر نوع محتوایی که قصد تولید آن را دارید نیاز به یک سناریو دارد! در غیر این صورت مطالب شما خوانده، شنیده یا دیده نمی شود. شاید از خود بپرسید، من مطالب زیادی نوشتم که هیچ کدام سناریو نداشتند، اما بازدیدهای خوبی داشتند! بدانید که با این کار به محتوای خود ظلم کردید! چون از حداکثر ظرفیت آن استفاده نکردید. بدون شک با نوشتن یک سناریو می‌توانستید چندین برابر ترافیک جذب کنید.

برخی از انواع سناریو نویسی در تولید محتوا عبارتند از:

 • سناریو نویسی در تولید محتوا ویدئو
 • نوشتن سناریوی تولید محتوای موشن گرافیک
 • در آخر؛ سناریو نویسی محتوای پادکست

انواع سناریو نویسی در تولید محتوا

سناریو نویسی در تولید محتوا ویدئو

برای نوشتن یک سناریو یا اسکریپت که به نتایج مورد نظر شما برسد، باید یک خلاصه ویدیویی بنویسید. نوشتن خلاصه به شما کمک می‌کند تا اهداف و ارزشی که می‌خواهید به مخاطب بدهید را درک کنید.

هنگام تهیه خلاصه سناریو، روی اهداف، موضوع و برنامه های خود تمرکز کنید. در خلاصه خود علاوه بر هدف و موضوع، نوع ویدیوی تبلیغاتی را نیز مشخص کنید.

خلاصه نویسی مسیر را برای شما و تیمتان مشخص می‌کند. هدف بازاریابی ویدیویی شما بستگی به این دارد که مخاطبان شما در کجا ویدیو را مشاهده می‌کنند و می‌خواهید بعد از تماشای ویدیو چه کاری انجام دهند.

شما می توانید با یک استوری لاین قدرتمند و دیدگاه متفاوت شروع کنید که تاثیر بیشتری خواهد داشت. ممکن است در ابتدا ساختن یک فیلم داستان محور دشوار به نظر برسد، اما وقتی روی یک پیام تمرکز کنید، آنقدرها هم سخت نیست. داستان را با اضافه کردن چند نکته خلاقانه در ابتدای متن شروع کنید. (مختصرنویسی به شما کمک می کند پیام اصلی را شناسایی کنید)

در ادامه به معرفی ساختاری برای شرح داستان می پردازیم

 • ابتدا یک مقدمه دراماتیک برای داستان خود بنویسید.
 • یک مشکل یا حادثه را در داستان خود نشان دهید.
 • مرحله سوم مانند یک نقطه عطف است. همه چیز از دست رفته است و بازگشتی وجود ندارد.
 • در نهایت مشکل حل شد و این نقطه اوج داستان شماست.

نوشتن سناریو برای موشن گرافیک

مشکل رایجی که در سناریوهای موشن گرافیک دیده می‌شود کمبود داستان یا زیاد بودن آن است، اما با کمی کار روی سناریو می‌توان این مشکل را حل کرد.

پس از نوشتن سناریو و اجرای خلاقیت خود، بهتر است با تیم خود جلسه‌ای برگزار کنید و داستان را بخوانید. هدف این جلسه شناسایی ساختار اصلی داستان است. از سوی دیگر؛ نوعی طوفان فکری است که می تواند سناریوی شما را بالغ‌تر کند.

برای نوشتن سناریو باید بدانید اثر چه محدودیت هایی دارد. طول ویدیوی شما ممکن است تحت تأثیر پروژه، هدف یا داستان شما و بسیاری از عوامل دیگر باشد. ویدیوی شما کوتاه است یا داستانی طولانی دارد؟ داستان شما چند بار قطع می‌شود؟ و سوالات دیگری که هنگام نوشتن سناریو باید به آنها توجه کنید.

سناریو نویسی در تولید محتوا ی پادکست

با استفاده از قدرت کلمات، موضوعات را به وضوح برای شنوندگان باز کنید. چون هیچ وسیله بصری ندارند.

البته، این بدان معنا نیست که شما باید هر چیز کوچکی را که در مورد آن صحبت می کنید، با جزئیات بیان کنید.

فقط توجه داشته باشید که شنوندگان شما ممکن است هر از گاهی به توضیحات اضافی نیاز داشته باشند تا به آنها کمک کند موضوعات، داستان‌ها، اخبار و غیره را در ذهن خود تجسم کنند.

اگر می‌خواهید در مورد داستان‌ها، اخبار، موضوعات مورد علاقه خود صحبت کنید، آنها را در سناریوی خود بگنجانید. همچنین دستان خود را برای واژگان، داستان‌ها، اخبار، موضوعات و گزینه های دیگر باز بگذارید و فضایی را برای انعطاف در نظر بگیرید.

این انعطاف پذیری می‌تواند پادکست شما را بسیار جذاب تر کند.

بنابراین، هنگام نوشتن پادکست خود، آنچه را که بیشترین آزادی را به شما می‌دهد جمع آوری کنید.

سناریو نویسی در تولید محتوا ی پادکست

با لیدی تارگت هر نوع محتوایی را بیافرینید

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف با استفاده از مجرب‌ترین تیم بازاریابی دیجیتال یک منبع بسیار مناسب است برای افرادی که می‌خواهند در این حوزه کسب و کار خودشان را گسترش دهند. یکی از مهمترین خدمات ارائه شده توسط لیدی تارگت به متقاضیان، خدمات Content Marketing  یا بازاریابی محتوایی است. همانطور که در این مقاله ذکر شد با سناریو نویسی در تولید محتوا در هر زمینه‌ای به راحتی می‌توان کاربران زیادی را به سمت سایت و صفحه اینستاگرام کسب و کار خود کشاند. شما می‌توانید از خدمات تولید محتوای ما استفاده کنید.

سایت و صفحه اینستاگرام بانوی هدف منبعی بسیار کاربردی برای حوزه دیجیتال مارکتینگ می‌باشد.

سوالات متداول

چند نوع سناریو نویسی در تولید محتوا وجود دارد؟

در کل مهم‌ترین نوع سناریوهای موجود در این حوزه نوشتن متن برای موشن گرافي ، ویدیو، پادکست، متن و تیزرهای تبلیغاتی می‌باشند.

کاربرد سناریو نویسی در تولید محتوا چیست؟

سناریو نویسی به مخاطبان منظور و مفهوم پیام هر کسب و کاری را بیان می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن