عنوان جذاب برای سایت

چگونه عنوان جذاب پیدا کنیم تا مقاله‌ی ما 100% دیده شود؟

مدت‌ها، مقالاتی که به رشته تحریر در می‌آوردم به هیچ‌وجه از نطر گوگل رضایت‌بخش نبود و نمی‌توانست در گوگل رتبه خوبی کسب کند. همیشه از خودم این سؤال را می‌پرسیدم که چرا بعضی از محتواها، آنقدر در بین خوانندگان محبوب هستند. بعد از بررسی‌های زیاد، به این نتیجه رسیدم که نویسندگان آن محتواهای جذاب، با تکنیک‌های عنوان نویسی آشنا می‌باشند و از عنوان جذاب برای مقاله خود استفاده می‌کنند.

حتما برای شما هم این اتفاق افتاده که بدون‌ معطلی وارد سایت‌هایی شوید و شروع به بررسی مقالات آن سایت کنید. احتمالا شما را هم با عناوین جذاب جادو کرده‌اند! تحقیقات معتبر نشان می‌دهد که یک عنوان جذاب این توانایی را دارد که مخاطبین سایت شما را چندین برابر افزایش دهد. برای مهارت در عنوان نویسی جذاب، باید با تکنیک‌های آن آشنایی داشته باشید که در مقاله عنوان نویسی جذاب از سایت ما این موضوع را مورد بحث قرار داده‌ایم. با ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید.

چگونه عنوان جذاب پیدا کنیم

تیتر یا عنوان نویسی چیست؟

حتما تا‌به‌حال با انجام جستجو، وارد گوگل شده‌اید و سایت‌های زیادی برای شما به نمایش درآمده که همه آن‌ها دارای یک جمله یا عبارت در ابتدای خود می‌باشند. یا پست‌هایی که در اینستاگرام با حالت اسلایدی هستند را مشاهده کرده‌اید که صفحه اول آن‌ها را معمولا یک جمله کوتاه تشکیل می‌دهد. همچنین احتمالا چشم‌تان به کتاب‌های زیادی برخورده است که عبارت جذابی روی جلد آن‌ها، دیده می‌شود. تمامی این مواردی که گفته شد، یک عنوان می‌باشند که شما در طول روز با آن‌ها درگیر می‌باشید. به صورت خلاصه و مفید:

عنوان یا تیترهای، جمله یا عبارتی می‌باشد که در ابتدای یک محتوا (مقاله، ویدئو، کتاب و عکس) به چشم می‌خورد. شاید در ابتدا در این فکر باشید که عنوان نویسی کار ساده و پیش‌پا‌افتاده‌ای می‌باشد، اما دقت کنید که اگر عنوان جذاب نویسی کار ساده‌ای بود، در عنوان مطلب، از واژه تکنیک استفاده نمی‌شد. کلمه تکنیک زمانی استفاده خواهد شد که یک کار، اصول و قواعد خاص خود را داشته باشد. به همین دلیل، یکی از چالش‌های بسیاری از تولید کنندگان محتوا، به روی کاغذ آوردن یک عنوان جذاب است. اگر با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید، هنر عنوان نویسی را خواهید آموخت.

چرا عنوان جذاب اهمیت زیادی دارد؟

مهارت در عنوان نویسی، بهبود سئو سایت شما

اگر دارای سایتی می‌باشید حتما در جریان این موضوع هستید که تنها راه شاد کردن دلِ گوگل، موفقیت در سئو از طریق راضی نگه داشتن مشتریان آن می‌باشد. ابتدا باید آگاه باشید که اولین مبحثی که موتور جستجو آن را مورد بررسی قرار می‌دهد، عنوان شماست؛ چه بهتر که یک عنوان جذاب باشد. گوگل دوست دارد که با خواندن تیتر شما، متوجه شود که در مقاله چه خبر است؛ یعنی عنوان نویسی شما باید با متن اصلی‌تان در ارتباط معنایی باشند. این موضوع هم در گوشه ذهن خود داشته باشید که منظو از عنوان نویسی در سایت، همان Seo title می‌باشد که با تگ h1 مشخص است و در نتایج گوگل به نمایش درمی‌آید.

بیشتر بدانید: تگ های هدینگ (heading tags) تاثیرگذارترین تکنیک برای سئو مقالات هستند.

جذب بازدید‌‎ کننده به سایت با عنوان جذاب

تاکنون این اتفاق برایتان پیش آمده است که با دیدن ویترین یک مغازه، تصمیم خود را بگیرید تا از آن مغازه خرید کنید؟ عنوان جذاب محتوای شما، حکم همان ویترینِ مغازه را دارد. اگر شما هنر عنوان نویسی جذاب را در تولید محتوا را به خوبی فرا گرفته شده باشید، قادر به نوشتن عنوان‌های تبلیغاتی جذاب هستید که مخاطبان نتوانند به‌راحتی ار کنار آن‌ها رد شوند و این اتفاق تنها به کمک یک عنوان جذاب خواهد افتاد. در این‌صورت خواننده وارد سایت شما خواهد شد و این همان اتفاقی می‌باشد که شما به دنبال اتفاق افتادن آن هستید.

سعی کنید با نوشتن عنوان جذاب مانع از گیج شدن مخاطب شوید

عنوان جذاب، به نوعی نماینده محتوای شما خواهد بود و باید به بهترین شکل، کل متن را در قالب چند کلمه خلاصه کنید و به مخاطب ارائه کنید. این همان کاری است که شما برای تولید کردن عنوان جذاب یرای محتوا، باید آن را یاد بگیرید و آموزش ببینید تا بت.انبد آن را انجام بدهید. مخاطب شما با نگاه کردن به تایتل جذاب در محتوا، متوجه می‌شود که شما مطلب خود را در مورد چه موضوعی به نوشته‌اید.

در این هنگام، چند لحظه‌ای با خود فکر کنید که نیاز به استفاده از این محتوا دارید یا لازم به خواندن آن نیست؟ البته ما در عنوان نویسی باید به مخاطب اجازه کاری کنیم که مخاطب همان چند لحظه را هم به فکر فرو نرود! یعنی عنوان جذاب را به اندازه‌ای حرفه‌ای کار کنیم که مخاطب به محض دیدن آن، ناخواسته به سمت سایت بیاید.

بهترین روش‌های عنوان نویسی

تعادل را رعایت کنید

اندازه عنوان نباید خیلی کوتاه در نظر گرفته شود که پیام اصلی را به مخاطب نتواند برساند. همچنین نباید عنوان را  آنقدر طولانی بنویسیم که قسمتی از آن در نتایج قابل نشان داده شدن نباشد. شما با استفاده از 60 تا 70 کاراکتر می‌توانید یک عنوان جذاب و حرفه‌ای مناسب داشته باشید. عنوان شما باید پیام اصلی محتوا را به مخاطب برساند و از سوی دیگر باید به اندازه کافی او را تحت تاثیر قرار دهد.

 • آشنایی با مهمترین روش‌های ارتقا سایت که مخاطبین سایت شما را حداقل سه برابر می‌کند و رتبه آن را به یک خواهد رساند!
 • تکنیک طلایی سئو برای نوستن عنوان جذاب و فتح رتبه یک گوگل

از نظر شما کدام عنوان بهتر است؟

چگونه عنوان جذاب پیدا کنیم

سعی کنید نوشته‌هایتان ساده و دقیق باشد

به عنوان یک شخصی که برای سایت محتوا تولید می‌کند، باید این موضوع را با شما در میان بگذارم که هنر نوشتن محتوا، در ساده‌نویسی است. نباید خیال کنید که با گفتن کلمات ثقیل یا قلمبه‌سلمبه، مخاطب را عاشق خود خواهید کرد. خواننده دوست دارد که وارد سایت شود و در کمترین زمان، اطلاعات مورد نیاز خود را به‌دست آورد. از این رو پیشنهاد می‌کنیم که حواستان به ساده‌نوشتن نه تنها در عنوان، بلکه در کل محتوای خود انجام دهید. به دو نمونه زیر دقت کنید:

 • چگونه از دیزایرها در کپی رایتینگ استفاده می‌شود؟
 • چگونه با استفاده از تبلیغ نویسی، آرزوی مخاطب را محقق کنیم؟

در مورد اول، مخاطب خبر ندارد که دیزایر و کپی رایتینگ چی می‌باشند، اما در عنوان دومی با کلمات بهتر، جمله را قابل فهم‌تر شده است.

مخاطب را بترساند ، یکی از تکنیک‌های عنوان نویسی می‌باشد

ترس واقعا احساس عجیبی می‌باشد و ما برای فرار از آن، حاضر هستیم دست به هر کاری بزنیم. مثلا اگر کسی به شما گفته شود که با خوردن فلان ماده غذایی سرطان خواهید گرفت؛ احتملا دیگر نسبت به استفاده از آن ماده غذایی جانب احتیاط را با کمتر خوردن آن رعایت کنید. شما هم این توانایی را دارید که حس ترس را در دل مخاطبین خود به‌وجود آورید. در واقع غیرمستقیم به آن‌ها می‌فهمانید که اگر محتوای شما را مطالعه نکند، چیز مهمی را از دست خواهند داد یا اینکه در آینده دچار مشکل می‌شوند.

 • اشتباه رایج در سئو که فاتحه سایت شما را می‌خواند!
 • مکان گردشگری در ایران که اگر آن‌ها را ندیده باشید، پشیمان می‌شوید.

مخاطب را نسبت به محتوای خود به عنوان جذاب کنجکاو کنید

مغز انسان به گونه‌ای مورد طراحی گرفته است که علاقه زیادی به پیدا کردن جواب سؤالات خود دارد. همان زمانی که سؤالی ذهن شما را درگیر می‌کند و برای پاسخ به آن گوگل را مورد جستجو قرار می‌دهید. در عنوان نویسی هم باید با این کار، حس کنجکاوی مخاطب را برانگیزید. در این حالت مخاطب وارد سایت شما می‌شود تا جواب سوال پیش‌آمده در ذهنش را پیدا کند.

 • چگونه با مهارت طراحی کردن سایت به درآمد 20 میلیون تومان در ماه رسیده‌ام؟
 • در کمتر از یکسال، مثل بلبل می‌تونی انگلیسی حرف بزنی!

به مخاطب وعده حل مشکلاتش را بدهید

برای استفاده از این تکنیک، باید قول برآورده کردنِ مشکل را در یک عنوان جذاب، به مخاطب ارائه کنید؛ مثلا به همین تیتری که من برای این مقاله استفاده کردم با دقت بیشتری به آن نگاه کنید. یکی از مشکلاتِ افرادی که برای سایت‌ها می‌نویسند، این می‌باشد که محتوای آن‌ها بازدید ندارد. من ضمنِ برقراری ارتباط این مشکل با عنوان نویسی، به آن‌ها قول برطرف کردن این مشکل را هم دادم که با مطالعه این مطلب، دیگر این موضوع برای آن‌ها دغدغه را نخواهند بود. اما قبل از هر چیز شما باید مخاطب خود را به خوبی شناسایی کنید؛ یعنی مخاطب را مورد تحقیق و آزمایش قرار دهید که مخاطبین شما چه دغدغه‌ها، نیاز‌ها و مشکلاتی را می‌توانند داشته باشند؟

 • 17نکته روانشناسی که اعتماد‌به‌نفس شما را چندین برابر خواهد کرد
 • با رعایت این دستورات غذایی، از چاقی دور بمانید

به مخاطب وعده حل مشکلات اینترنتی را بدهید

استفاده از عدد و درصد همیشه در عنوان جذاب نویسی جواب می‌دهد

تحقیقات روانشناسی نشان می‌دهد که اعداد توجه انسان‌ها را به خود متوجه می‌کند. زمانی که شما در عنوان خود از عدد بهره می‌گیرید، مخاطب حس بهتری به محتوای شما پیدا خواهد کرد. به همین جهت عناوینی که در ابتدای آن‌ها عدد نوشته شده، بیشتر مورد توجه قرار جلب توجه می‌کند. در ضمن استفاده از درصد را به هیچ عنوان از قلم نیاندازید. ما در زندگی روزمره خود نیز در بیشتر اوقات و برای ساده شدن موضوع، از درصد استفاده می‌بریم. اعداد و درصد‌ها نشان از قاطعیت و تسلط شما به متنی دارد که نگارش آن بر عهده شما بوده است.

 • راز کمتر گفته شنیده شده در مورد عزت نفس که باید بشنوید.
 • مورد از فنون مذاکره که شما را در 90% از جلسات به موفقیت می‌رساند.

نکته:سعی کنید که اعداد را اول جمله بیاورید و همچنین آگاه باشید که محبوبیت اعداد فرد از زوج بیشتر می‌باشد.

شما می‌توانبد برای تولید محتوا با کیفیت با ما تماس بگیرید تا به شما به‌صورت رایگان مشاوره دهیم. ما از تمام امکانات گوگل از قبیل خدمات سئو، تبلیغات کلیکی و تبلیغات گوگل ادز و همچنین در پایان یک مشاوره رایگان دیجیتال مارکتینگ برای شما در نظر گرفته‌ایم تنها کافی است تماس بگبرید. اگر به تولید محتوا مخصوصااز نوع تصویری علاقمندید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله آموزش تولید محتوا تصویری مراجعه کنید.

مخاطب تنبل است!

علاقه داشتم که به جای این جمله «انسان‌ها به تنبلی اشتیاق دارد»، بگویم که تمایل آن ها بر این است که کارها را در مدت زمان کوتاه‌تری به انجام برسانند. در هنگام ثبت عنوان جذاب، به مخاطب وعده این را  بدهیم که با مطالعه محتوای شما، در زمانش صرفه‌جویی می‌شود. مسلما هیچ‌کس نیست دوست نداشته باشد که کارهای خود را زودتر به انجام برساند و وقت بیشتری برای خود صرفه‌جویی کند.

 • چگونه بدون کد نویسی و در کمتر از چند روز، یک سایت طراحی کنم.
 • با فریلنسری در خانه بمانید و درآمد داشته باشید.

مخاطب تنبل است

پسوند «ترین» به یاد داشته باشید

همه ما علاقه‌مندیم که از رتبه‌های اول‌ها که چه کسانی یا چه چیزهایی هستند اطلاع داشته باشیم؛ مثلا پرفروش‌ترین فیلم امسال کدام فیلم بوده است؟ پول‌سازترین بازیگر ایران کدام بازیگر می‌باشد؟ بدمزه‌ترین غذای جهان برای کدام کشور است؟ اگر دقت کرده باشید تمامی این موارد، داری پسوند «ترین» در ساختار خود می‌باشند. در واقع این پسوند، برتری را خواهد رساند که برای خوانندگان بسیار جالب توجه می‌باشد.

 • بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای کسب درآمد کدام زبان است؟
 • بد‌ترین اشتباهات که باعث تنفر همسرتان از شما می‌شود چیست؟

تجارب شخصی، از روش‌های محبوب عنوان نویسی جذاب

از ویژگی‌های انسان این می‌باشد که علاقه‌مند به این موضوع است که در مورد تجارب دیگران آگاهی داشته باشد. اینکه آن فرد برای انجام آن کار چقدر وقت صرف کرده است و از همه مهم‌تر چگونه به چنین موفقیتی توانسته برسد؟ خوب است که شما هم از این روش، برای نوشتن عنوان مقاله جذاب خود بهره ببرید. البته باید دقت کرد که از خودتان داستان سازی غیر واقعی انجام ندهید و حرفی را بگویید که واقعا آن را به انجام رسانیده‌اید.

 • تکنیک مدیریت زمان که با استفاده از آن‌ها هیچ وقت زمان کم نخواهم آورد.
 • چگونه در کمتر از یک ماه مساط به فتوشاپ بشوم؟

«چگونه» بگویید تا دل مخاطب را به دست بیاورید

در هنگام عنوان نویسی محتوا، استفاده از کلمه استفهامی «چگونه» را از یاد نبرید. تیتر‌هایی که با «چگونه» شروع می‌شوند، محبوبیت زیادی پیدا می‌کنند و بسیار کلیک‌خور خوبی هم دارند. مخاطب با دیدن این کلمه، متوجه خواهد شد که قراره یک مطلب کاملا آموزنده را ببیند. اگر دقت کرده باشید من هم از  در این مقاله مثال‌های زیادی در این مورد استفاده کرده‌ام.

 • چگونه تبدیل به یک محتوا‌نویس حرفه‌ای و تمام‌عیار شوم؟
 • چگونه مهارت آشپزی کردن را در کم‌ترین زمان ممکن یاد بگیرم؟

نکات مهم و کاربردی برای عنوان نویسی جذاب

 • از کلمه کلیدی در عنوان استفاده کرده و سعی کنید که آن را در اول عبارت قرار دهید.
 • در هنگام نگارش عنوان جذاب، از کلمات اختصاری نباید استفاده کرد؛ مثلاً به استفاده کردن از کلمه نزاجا، به جایِ «نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران.»
 • عنوان را چندین بار مورد مطالعه و بررسی قرار دهید که آیا کلمات اضافی در آن هست یا نه؟ یعنی حرف‌ها یا کلماتی که بود یا نبودِ آن‌ها تأثیری در عنوان جذاب شما به‌وجود نخواهد آورد.
 • بعد از عنوان نویسی، آن را با دقت مطالعه کنید تا اطمینان حاصل شود که در آن غلط املایی وجود ندارد. وقتی شما در عنوان خود غلط املایی داشته باشید؛ اعتبار مقاله شما نزد مخاطب بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
 • یکی دیگر از تکنیک‌های عنوان نویسی، استفاده از تاریخ می‌باشد؛ مثلاً عنوان «آموزش اینستاگرام مارکتینگ – آپدیت 2021» برای شما جذاب نمی‌باشد؟
 • گفتن نام افراد سرشناس ، یکی دیگر از روش‌های نوشتن یک عنوان جذاب می‌باشد. مانند «7 راز موفقیت از نظر استیو جابز
 • به عنوان نکته پایانی، به شما پیشنهاد می‌شود که قبل از منتشر کردن مطلب، خودتان چند بار عنوان نویسی آن را بررسی کنید. اگر خود شما خواندن عنوان برای شما قانع کننده بود؛ دیگر خواهید توانست امیدوار به اسن موضوع باشید که خوانندگان نیز با عنوان جذاب شما ارتباط برقرار خواهند کرد.

 

 

چگونه بگویید تا دل مخاطب را به دست بیاورید

سخن آخر

مهارت در عنوان نویسی مرز باریکی است که مشخص خواهد کرد که سایت شما موفق خواهد بود یا خیر؟ به همین جهت لازم است که حتما زمانی را برای حرفه‌ای‌تر کردن خود در این کار بگذارید. از نظر برخی از افرادی که محتوا تولید می‌کنند ، شما با نگارش یک عنوان جذاب، 50% از راه را طی کرده‌اید. بدیهی می‌باشد که با توجه به این موضوع، باید برای به نگارش درآوردن یک عنوان جذاب وقت کافی صرف کنید. برای این کار نیز در مرحه اول باید خود را با روش‌های عنوان نویسی منطبق کنید و بعد از آن فقط تمرین‌وتمرین.

آیا شما هم در عنوان نویسی به مشکل می‌خورید؟ به نظر شما چه تکنیک‌های عنوان نویسی دیگری وجود خواهد داشت که در این مقاله ذکر نکرده‌ایم. لطفا نظرات خود را با آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف یه اشتراک گذاشته تا در مقاله بعدی از آن ها استفاده کنیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه عنوان جذاب پیدا کنیم تا مقاله‌ی ما 100% دیده شود؟»

  1. علیرضا فریدی

   مهدی جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ حالا قصد نصیحت ندارم؛ ولی هیچ وقت قدرت کلمات را دست کم نگیر مخصوصا در مارکتینگ.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن