قرارداد سئو سایت را چگونه باید بست

قرارداد سئو سایت را چگونه باید بست؟ + نکات مهم هنگام عقد قرارداد سئویی

یکی از بزرگترین مزایای آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف راهنمایی کاربران سراسر اینترنت در خصوص دیجیتال مارکتینگ است. این راهنمایی به‌خصوص از صفر تا صد یعنی از لحظه عقد قرارداد سئو سایت تا به ثمر نشستن تلاش‌ها و هزینه‌ها برای کاربران ادامه دارد.

استفاده از بهترین شیوه های بهینه سازی موتور جستجو برای بسیاری از کسب و کارها یک چالش بزرگ است. به نظر می‌رسد گوگل همیشه تغییرات عمده ای در الگوریتم دارد. آنها هرگز به این تغییرات اشاره نمی‌کنند. استخدام یک ارائه دهنده خدمات سئو می‌تواند یک راه ارزشمند برای اطمینان از اینکه شرکت شما از نظر سئو در بین بهترین ها باقی می‌ماند. اما فقط در صورتی که راه درست را پیدا کنید!

دلیل نیاز به بستن یک قرارداد سئو سایت خوب

نه تنها برای سئو و بهینه سازی وب سایت، بلکه برای تمامی کارهایی که بین دو یا چند نفر یا گروه انجام می‌شود، نیاز به قراردادی است تا هر یک از طرفین تعهدات خود را بدانند و در پایان مشخص شود که چه کسی کار خود را به خوبی انجام داده است. یکی از مزایای قرارداد سئو سایت که در این قسمت از این مقاله باید به آن اشاره کنیم این است که در صورت بروز اختلاف بر اساس قرارداد می‌توانید مشکل را از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید.

۳سوال اساسی هنگام ثبت قرارداد سئو سایت

برای عقد این قرارداد همانطور که گفتیم مانند هر نوع قرارداد دیگری باید به نکاتی بسیار مهم توجه کرد. در این بخش از مقاله سعی داریم تا سه سوال اساسی را در خصوص عقد قرارداد سئو سایت برای بهتر پیش بردن روند معامله ارائه کنیم.

سوال اساسی هنگام ثبت قرارداد سئو سایت

1. شرکت مدنظر (مثال لیدی تارگت) چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

طی پروسه بستن قرارداد سئو باید دانست که شرکت موردنظر چه خدماتی را ارائه می‌دهد. سئو شامل بسیاری از وظایف مختلف است. شما باید درک روشنی از آنچه که شرکت مسئول آن است و آنچه که خودتان باید انجام دهید داشته باشید. از آنجایی که سئو، بازاریابی محتوا و پرداخت به ازای تبلیغات کلیکی (PPC)  بسیار در هم تنیده هستند، ممکن است بخواهید شرکتی را پیدا کنید که بتواند در همه این موارد به شما کمک کند.

2. چه مقدار ترافیک سایت افزایش پیدا می‌کند؟

یکی دیگر از سوالات بسیار مهم هنگام عقد قرارداد سئو سایت این است که بدانیم شرکت ارائه دهنده خدمات سئویی چه میزان ترافیک را برای سایت ما اضافه می‌کند. دلیل این اهمیت راه های زیادی است که برای ایجاد تغییرات موقت در رتبه بندی وجود دارد که بلند مدت و مستمر نیستند. به خصوص اگر می‌خواهید بدانید که آیا شرکت از بهترین شیوه های گوگل برای جلوگیری از جریمه شدن استفاده می کند یا خیر. یک شرکت با کیفیت بالا باید بتواند یک طرح کلی از اقدامات خود برای افزایش ترافیک شما ارائه دهد.

3. نحوه و زمانبندی ارائه گزارشات سئویی چگونه است؟

از دیگر سوالات و ابهامات مهم عقد قرارداد سئو سایت ، قبل از پرسش و دریافت پاسخ نحوه، زمانبندی و صحت ارائه گزارشات است.

در این باره شاخص‌های بسیار زیادی وجود دارند که که بتوان تلاش‌ها و عملکرد seo  سایت را زیر نظر گرفت. اکثر آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ مانند لیدی تارگت این گزارشات را در زمانبندی‌ای مشخص ارائه می‌کنند و البته این زمانبندی در جزئیات قرارداد سئو وجود دارد.
انواع نمونه قرارداد سئو سایت

قبل از اینکه به نکات مهم در قرارداد سئو سایت و بایدها و نبایدهای آن اشاره کنیم، لازم است تا با انواع قراردادهایی که بین شرکت های سئو با شرکت ها و کارفرمایان و دانستن اینکه هر کدام برای چه چیزی استفاده می شوند آشنا شویم.

قرارداد سئو سایت نوع تضمینی

در این نوع قرارداد سئو سایت که اخیراً بسیار متداول شده است، اپراتور متعهد می شود در زمان مشخصی با بودجه مشخص سایت را به رتبه ای که در قرارداد مشخص شده است برساند. هزینه سئو در این نوع قراردادها بیشتر است اما بسیار قابل توجه است زیرا کارفرما تضمین می کند که در صورت نرسیدن سایت به رتبه های مشخص شده در بازه زمانی تعیین شده، جبران خسارت می شود.

مهمترین نکات عقد قرارداد سئو سایت نوع تضمینی

 • جایگاه دقیق سایت در کلمات کلیدی باید دقیقا در قرارداد ذکر شود؛
 • زمان رسیدن سایت به آن مکان باید مشخص و در قرارداد گنجانده شود؛
 • هزینه یا تعرفه سئوی سایت باید به طور دقیق مشخص شود و زمان پرداخت در قرارداد ذکر شود؛
 • در قرارداد قید شود که در صورت نرسیدن سایت به مکان های مشخص شده در مدت زمان معین، خسارت چگونه پرداخت می شود؛
 • در مورد آخرین مورد معمولاً در قراردادهای سئو تضمینی، مجری می گوید که اگر سایت به موقعیت های مشخص شده در قرارداد سایت نرسید، هر موقعیتی که بود، با موقعیت تعیین شده مقایسه می شود و مابه التفاوت به کارفرماپرداخت می‌شود. این بین اما متداول ترین ضمانت این است که اپراتور قول می دهد که، تا زمان عقد قرارداد هیچ هزینه‌ای دریافت نخواهد کرد.

مهمترین نکات عقد قرارداد سئو سایت نوع تضمینی

قرارداد سئو سایت نوع ماهیانه

یکی دیگر از قراردادهای سئویی همین نوع ماهیانه و بهینه است. زیرا در این نوع قرارداد کارمزد بهینه سازی سایت به صورت ماهانه پرداخت می شود. این بدان معناست که مجری که می تواند یک شرکت سئو سایت یا یک فرد باشد، باید وظایف خود را با دقت انجام دهد و گزارش کار ماهانه مفصلی را ارائه دهد تا رضایت کارفرما را جلب کند و مبلغی را دریافت کند. کارفرما ماهانه با مشاهده گزارش از وضعیت سایت مطلع شده و هزینه را پرداخت می کند. از نکات مهم در قرارداد سئو ماهانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تاریخ دقیق شروع و پایان قرارداد باید مشخص و در قرارداد درج شود
 • کلمات کلیدی باید به همراه موقعیت اولیه آنها در قرارداد گنجانده شود.
 • جایگاه کلمات کلیدی باید در انتهای قرارداد در قرارداد آمده باشد
 • هزینه ماهانه و زمان پرداخت آن را مشخص کنید
 • زمان ارسال گزارش ماهانه در قرارداد درج شود
 • هزینه تبلیغات باید در قرارداد به همراه نوع بنر، رپورتاژ و … به طور واضح مشخص شود.

در این نوع قرارداد، پیمانکار موظف است گزارش دقیقی از وضعیت سایت و کارهای انجام شده بر روی آن را در پایان قرارداد به کارفرما تحویل دهد. در این نوع قراردادهای بهینه سازی سایت معمولا هر دو یا سه ماه یکبار جلساتی بین مدیر و کارفرما برگزار می شود..

قرارداد سئو سایت نوع پروژه‌ای

یکی از انواع قرارداد سئو سایت ، قرارداد پروژه ای است که در آن شخص یا گروهی که قرار است فرآیند بهینه سازی سایت را انجام دهد، متعهد می شود که تمامی صفحات سایت را برای موتورهای جستجو بهینه کند. در این نوع قرارداد مبلغی به عنوان پیش پرداخت به مجری پرداخت می شود و مابقی مبلغ در پایان کار به وی تعلق می گیرد.

امروزه قراردادهای پروژه بسیار کم است زیرا ممکن است کارفرما در پایان قرارداد تمام هزینه را پرداخت نکند یا مجری نتواند نظر کارفرما را در بهینه سازی سایت جلب کند. از نکات مهم در قرارداد سئو سایت پروژه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زمان دقیق شروع و پایان پروژه باید در قرارداد مشخص و ذکر شود
 • باید در قرارداد قید شود روی چه دسته بندی هایی کار شود.
 • نحوه پرداخت باید در قرارداد به همراه زمان پرداخت قید شود.
 • وظایف ماهانه باید مشخص و در قرارداد گنجانده شود.

منظور از مورد آخر این است که مشخص شود در ماه اول مثلاً قرار است مشکلات فنی رفع شود و در ماه دوم لینک بیلدینگ اصلاح شود. در قراردادهای پروژه همه چیز باید مرتب باشد و هر دو ماه یکبار گزارش دقیقی از وضعیت سایت به کارفرما داده شود.

نکات مهم هنگام عقد قرارداد سئو چیست ؟

در جواب سئو چیست باید ذکر شود، هنگامی که می خواهید با یک شرکت سئو یا یک تیم برای بهینه سازی وب سایت خود کار کنید، نکات مهمی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. مهمترین این نکات به شرح زیر است:

 1. داشتن یک نمونه کار موفق
 2. امضای قرارداد رسمی و قانونی برای شروع همکاری
 3. تجربه حرفه ای
 4. دادن ضمانت برای تحقق هدف قرارداد

متأسفانه برخی از فعالان این حوزه از دادن تضمین به مشتری مبنی بر رسیدن کلمه کلیدی مورد نظر به صفحه اول خودداری می کنند. یا برای شروع همکاری با ارباب رجوع قراردادی نمی بندند که می تواند باعث عدم اعتماد مشتری و همچنین نگرانی طرفین از انجام وظایف طرف مقابل شود.

ملزومات قرارداد سئو سایت مناسب

در این قسمت می خواهیم تمامی نکاتی را که باید هنگام عقد قرارداد سئو رعایت کنید بیان کنیم. هر قراردادی باید دارای 4 شرط زیر باشد تا بتوان به آن اتکا کرد که عبارتند از:

خواسته هر دو طرف مشخص است و به صلاحدید خود قرارداد را امضا می کنند یعنی هیچ اجباری وجود ندارد. هر دو طرف باید ظرفیت لازم برای انعقاد قرارداد را داشته باشند (به سن قانونی نرسیدن) موضوع قرارداد باید برای طرفین روشن باشد اقلام قراردادی نباید جزو اقلام ممنوعه کشور باشد.

هر عقدی که حتی یکی از این شرایط را نداشته باشد باطل است. بعد از اولین نکات مهم در قرارداد سئو به این 4 شرط اشاره می شود.

ملزومات قرارداد سئو سایت مناسب

نوشتن اسم دو طرف قرارداد سئو سایت

در زمان عقد قرارداد سعی کنید با مدیر شرکت سئو قرارداد ببندید تا در صورت بروز مشکل یا کم کاری از سوی اعضای گروه بتوانید آن را پیگیری کنید. همچنین نام، شماره ملی، شماره ثبت و اطلاعات امضاکننده مجاز در قرارداد باید درج شود.

درج و تعیین مبلغ قرارداد

مدت زمان رسیدن کلمات کلیدی به موقعیت‌های هدف باید در قرارداد ذکر شود و این یکی از نکات مهم در قرارداد سئو سایت است. معمولا مدت زمانی که یک سایت به صفحه اول گوگل می رسد بین 6 تا 1 سال است، بنابراین اگر مجری گفت که می تواند در زمان کمتری این کار را انجام دهد، مطمئن شوید که کیف برای جیب شما دوخته است. همچنین زمان رفع ایرادات فنی سایت و سپس شروع روند روتین سایت مانند افزودن محتوا نیز در قرارداد لحاظ شود.

ذکر عنوان و موضوع قرارداد سئو سایت

موضوع اصلی یعنی بهینه سازی سایت و سئو باید در قرارداد گنجانده شود. همچنین از کلماتی مانند تفاهم نامه و … استفاده نکنید و از کلمه قرارداد استفاده کنید. یعنی قرارداد بهینه سازی و سئو سایت ذکر شود تا در صورت بروز مشکل از مراجع قضایی پیگیری شود.

تمامی انتظارات، تعهدات و درخواست های کارفرما از مجری باید به طور دقیق در قرارداد ثبت شود و از نوشتن انتظارات و درخواست ها در چند کلمه خودداری کنید تا یکی از نکات مهم در قرارداد سئو سایت را رعایت کرده باشید. پس حتما تمام درخواست ها و انتظارات خود را به عنوان کارفرما بیان کنید و به طور کامل در قرارداد لحاظ کنید. هر چه زمان بیشتری را صرف این قسمت کنید، در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

تعیین تعهدات و شروط قرارداد سئو سایت

شاید بتوان این قسمت را یکی از مهم ترین نکات در قرارداد سئو سایت دانست. شرایط و تعهدات به دو بخش اجرایی و تعهدات کارفرما تقسیم می شود. کلیه شرایط و تعهدات مربوط به یکدیگر بوده و جزء قرارداد نمی باشد. تمام شرایط و ضوابط باید به طور دقیق ذکر شود و مشخص شود که کدام یک از طرفین مسئول انجام آن هستند.

تعیین تعهدات و شروط قرارداد سئو سایت

تجربه بهترین قرارداد سئو سایت با لیدی تارگت

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف علاوه بر تمامی شروط، تعهدات و اقداماتی که یک آژانس ارائه دهنده دیجیتال مارکتینگ باید ارائه دهد، به طرفین خود مزایایی مضاف بر موارد ذکر شده را ارائه می‌دهد.

متقاضیان این دست از خدمات می‌توانند با مراجعه به سایت و صفحه اینستاگرام لیدی تارگت نسبت به دریافت آن درخواست دهند. همچنین علاوه بر خدمات می‌توانند در سایت اطلاعات خودشان را در این زمینه تکمیل کنند.

سوالات پرتکرار با مضمون قرارداد سئو سایت

قرارداد سئو سایت چیست و چگونه است؟

عقد قرارداد سئو سایت مانند هر نوع دیگری از قرارداد نیازمند شروط یا الزاماتی است که طرفین قرارداد باید نسبت به انجام آن کوشا باشند.

این قرارداد بین متقاضی دریافت‌کننده خدمات سئو و آژانس ارائه دهنده این خدمات شکل می‌گیرد.

جزئیات قرارداد سئو چیست؟

در یک قرارداد سئو سایت معمولا به مبلغ توافق شده، میزان ایجاد ترافیک دقیق یا حدودی، زمانبندی ارائه گزارشات عملکرد وغیره اشاره می‌شود.

2 دیدگاه دربارهٔ «قرارداد سئو سایت را چگونه باید بست؟ + نکات مهم هنگام عقد قرارداد سئویی»

 1. مهمترین چیزایی که توی عقد قرارداد سئو سایت برای استخدام شدن برای یه شرکت بهش توجه کنیم چیه؟

  1. علیرضا فریدی

   بهروز جان جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ داخل متن مقاله پاراگراف تحت عنوان مهمترین نکات عقد قرارداد سئو سایت نوع تضمینی وجود دارد که فکر کنم پاسخ سوال شما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن