پست مهمان

پست مهمان یا guest post چیست؟ تاثیر فوق العاده پست مهمان  بر سئو سایت

تعریف پست مهمان چیست؟ ویژگی‌های یک پست مهمان خوب چیست؟ به نوشتن و انتشار یک مقاله توسط شخص دیگری در یک سایت یا وبلاگ معروف، پست مهمان  گفته می‌شود. یکی از راه‌های دریافت بک لینک رایگان و بهبود رتبه صفحه و همچنین افزایش بازدید سایت، نوشتن پست مهمان برای سایت‌های معتبر و محبوب است. به طوری که می‌توانید یک پست یا مقاله را به طور کاملا انحصاری برای یک سایت تولید کنید. سپس می‌توانید از مدیر سایت بخواهید که مقاله شما را در سایت خود منتشر کند و در ازای آن یک Anchor Text با کلمه کلیدی مورد نظر خود در متن نوشته شده قرار دهید و یا در پایان لینکی از سایت شما به عنوان منبع قرار دهد. حتما برای‌تان سوال شده است که چگونه نوشتن پست مهمان را شروع کنیم؟ برای دریافت خدمات در حوزه دیجیتال مارکتینگ سری به سایت ما آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف بزنید.

پست مهمان به دو صورت انجام می‌شود؛ شما مقداری از محتوا سایت خود را در وب سایت‌ها دیگران قرار می‌دهید. صاحبان و وبلاگ نویسان سایت‌های دیگر باید مطالب خود را در قسمت مقالات سایت شما قرار دهند. با ما همراه باشید.

اهمیت پست مهمان چیست؟

وقتی شما مقاله‌ای را با نام و لینک سایت خود در یک سایت معتبر ارسال می‌کنید، باعث می‌شوید که کاربران آن سایت معتبر نیز به سایت شما مراجعه کنند. به این ترتیب مخاطبان سایت خود را افزایش داده‌اید. با مشاهده لینک شما در یک سایت معتبر، این مخاطبان بیشتر به سایت شما اعتماد می‌کنند و راحت‌تر با سایت شما ارتباط برقرار می‌کنند. به این ترتیب علاوه بر جذب بازدیدکننده، محبوبیت سایت خود را در بین بازدیدکنندگان افزایش داده‌اید.

نکته سوم ارتباط بین محتویات سایت شما و سایت میزبان است که هر چه این ارتباط بیشتر باشد و مخاطبان از اینکه از سایت مبدأ به سایت شما آمده اند رضایت بیشتری داشته باشند احتمال بازگشت به سایت شما بیشتر می‌شود. به این ترتیب مخاطبان خود را افزایش داده‌اید، رضایت و لذت مخاطبان خود را به دست آورده اید و مخاطبان وفاداری ایجاد کرده‌اید.‌ امروزه نوشتن پست مهمان  یکی از استراتژی‌های رایج سئو در بین مدیران وبلاگ و متخصصان سئو است. البته این بدان معنا نیست که همه تا به حال موفق به نوشتن این پست شده‌اند. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره نوشتن محتوای عالی پیشنهاد می‌کنم مقاله استراتژی  تولید محتوا را مطالعه کنید.

هدف شما از قرار‌دادن پست مهمان چیست؟

 • کاربران جدید پیدا کنید.
 • با استفاده از محتوا محبوبیت سایت خود را بی‌افزایید، دیده شوید و بازاریابی کنید.
 • افزایش ارتباط با سایر وبلاگ‌نویسان و افراد عادی در زمینه کاری.

تاثیرات پست مهمان در سئو وب‌ سایت‌ها

اگر پست مهمان  به صورت کاملا طبیعی و آگاهانه استفاده شود، می‌تواند روش آسان تری نسبت به سایر روش‌های دریافت بک لینک باشد. هنگام استفاده از پست‌های مهمان، به خاطر داشته باشید که سایت‌هایی که از این استراتژی برای بهینه سازی سایت خود استفاده می‌کنند، توسط گوگل جریمه می‌شوند. زیرا آن را نوعی تبانی می‌داند و موتور جستجوی گوگل به هیچ عنوان فریب و تبانی در بهبود سئوی سایت را نمی‌پذیرد.

بنابراین بهتر است سایتی که پست مهمان  در آن قرار می‌گیرد لینک را به صورتno follow  قرار دهد. می‌توان گفت که این کار مانند یک خیابان دو طرفه است. به گونه ای که می‌تواند در سایت شخصی که مقاله ای را به عنوان پست در سایت دیگری قرار می‌دهد تأثیر مثبت داشته باشد، همچنین می‌تواند تأثیرات مثبتی در سایت میزبان داشته باشد، فقط اصول سئو و بهینه سازی ای که در مقاله وجود دارد، باید دقیق و کامل رعایت شود.

 

آیا اشتراک لینک در پست مهمان می‌تواند تاثیر منفی هم بگذارد؟

همه ما شنیده‌ایم که گوگل برای سایت هایی که تبادل لینک می‌کنند ارزشی قائل نیست و اگر گوگل متوجه این به اشتراک گذاری لینک شود، یا لینک ها را نادیده می‌گیرد یا این سایت‌ها را اسپم می‌داند، اما آیا این در پست مهمان صادق است؟

چند نکته را باید به خاطر بسپارید

 1- سایت خود را به لینک سایت‌های دیگر حتی سایت‌های مرتبط تبدیل نکنید.

 2- اگر هدف از ایجاد سایت، تبلیغ سایت‌های دیگر نیست، سایت را وسیله‌ای برای این کار قرار ندهید.

تعداد زیادی بک لینک خارجی به سایت‌های دیگرگوگل می‌تواند سایت شما را با مجازات کند. گوگل برای این مجازات شرایطی دارد که البته این یک راز است و هیچکس دقیقا نمی‌داند. گوگل تحت شرایطی سایتی را برای بک لینک های زیاد مجازات می‌کند؛ اما با بررسی سایت‌هایی که لینک‌های زیادی به سایت‌های دیگر می‌دهند می‌توان دریافت که گوگل برای مجازات این سایت‌ها شرطی دارد و آن این است که اگر مخاطب به سایت دیگری از سایت خود مراجعه کند و بلافاصله آن را ترک کند، جریمه می‌شود. بیایید این مورد را تحلیل کنیم.

سایت معتبر

همانطور که تا به حال متوجه شدید، یافتن سایت‌های ارسال مهمان در ایران کمی مشکل است و بهترین راه حل این است که به سایت‌های مرتبط مراجعه کنید.

پست مهمان های دیگر آن سایت را ببینید

یکی از مزایای پست مهمان این است که اگر یک محتوای خوبی نوشته شود، نظرات زیادی دریافت می‌کند و نرخ اشتراک گذاری بالایی دارد. البته ممکن است به اندازه خود وبلاگ اصلی نباشد. بنابراین ابتدا سایر پست‌های مهمان را بررسی کنید. پیدا کردن آن نیز آسان است. در همان ابتدا سایت اصلی اشاره می‌کند که مقاله توسط نویسنده غیر اصلی سایت نوشته شده و به اصطلاح مهمان است. اگر چندین پست از نظر نظرات، لایک‌ها و اشتراک گذاری‌ها چندان مورد استقبال قرار نگرفتند، این می‌تواند به این معنی باشد که کاربران آن سایت از نوشته‌های جدید استقبال نمی‌کنند (با فرض اینکه پست نوشته شده دارای کیفیت بالایی باشد). به همین دلیل این ریسک را نمی‌کنید و چنین کاری را انجام نمی‌دهید.

انتخاب سایت میزبان

در انتخاب سایت هاست باید به این نکته توجه کنید که سایت شما و سایت میزبان مخاطبان زیادی دارند. اگر ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت میزبان وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد کاربرانی که وارد سایت می شوند، محتوای شما را نمی‌خوانند زیرا به دنبال چنین محتوایی نبوده‌اند.

به عنوان مثال، پست  شما در مورد آشپزی است. انتشار این پست در سایتی که موضوع اصلی آن مربوط به دیجیتال مارکتینگ است نتیجه خوبی نخواهد‌داشت زیرا مخاطبان سایت میزبان به دنبال مقالات مرتبط با حوزه دیجیتال مارکتینگ هستند نه آشپزی

نکات سایت خوب برای پست مهمان به صورت خلاصه

 • سایتی که محتوای مشترک با صنعت شما دارد.
 • ارتباط موضوعی بین سایت شما و سایت میزبان وجود دارد.
 • کاربران آن سایت نیز به محتوای شما علاقه‌مند هستند.
 • آن سایت فعال است و طبق برنامه مطالب را در وبلاگ یا شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارد.

اما راه حل دیگری هم پیش روی شماست.

 تحلیل رقبا

اگر رقیب قدرتمند و قابل اعتمادی دارید می‌توانید به کمک ابزارهای آنالیز بک‌لینک به سراغ آن بروید و ببینید تا کنون از چه سایت‌هایی بک‌لینک دریافت کرده است؟ سپس به آن سایت‌ها بروید و سایت‌هایی را پیدا کنید که اجازه ارسال رایگان مهمان را می‌دهند.

چگونه پست مهمان بنویسیم؟

تا اینجای مقاله راجع به اهمیت این پست و سایت معتبر اشاره کردیم.

در ادامه چالش های نوشتن پست مهمان  و چگونه نوشتن آن رارا شروع کنیم مورد بررسی قرار می‌دهیم.

Ø   محتوای با کیفیت و نحوه نوشتن پست مهمان  

مهم‌ترین نکته‌ای که هنگام نوشتن یک نویسنده پست مهمان  باید در نظر داشته‌باشد، محتوای ارزشمند است. محتوای با کیفیت یکی از مهم‌ترین مسائل سئو داخلی است. هنگام نوشتن پست ، به این نکته توجه داشته باشید که محتوا شما باید به گونه‌ای باشد که توجه مخاطب را به خود جلب کند.

Ø   از انواع بک‌لینک‌ها استفاده کنید

هنگام نوشتن این محتوا ، از بک لینک های مختلف استفاده کنید و سعی کنید از یک الگوی ثابت پیروی نکنید، وهمانطور که در نکات اشتراک گذاری پست مهمان  گفتیم، روبات‌های گوگل متوجه روند کاری شما می‌شوند و سایت شما را جریمه می‌کنند. برای ساخت بک لینک می‌توانید مقاله ساخت بک لینک ما را بخوانید

Ø   به پست های دیگر سایت میزبان توجه کنید

قبل از شروع نوشتن ، بهتر است پست‌های دیگر سایت میزبان را مطالعه کنید تا با نحوه نوشتن آن آشنا شوید. سعی کنید پست  خود را مشابه پست‌های دیگر در سایت میزبان بنویسید. زیرا مخاطبان سایت میزبان به این نوع نوشته‌ها عادت کرده‌اند

Ø   مراقب (اسپم) هرزنامه باشید.

مراقب باشید به هیچ سایتی لینک ندهید. متأسفانه برخی از سایت‌ها توسط گوگل جریمه شده‌اند و چون شما از این موضوع مطلع نیستید، پست‌های مهمان را در آنجا ارسال می‌کنید. همچنین این موضوع برعکس باید رعایت شود، یعنی هر لینکی که به عنوان مهمان در سایت خود قرار می‌دهید، مراقب باشید که اسپم نباشد.

پنج تا از بهترین سایت‌های که پست مهمان  منتشر می‌کنند 

 • نیماتودی
 • اخبار رسمی
 • آژانس تبلیغات دیما
 • باشگاه محتوا
 • پست مگ

چه نکاتی را باید در پست مهمان رعایت کرد؟ و چگونه آن را بنویسیم؟

نحوه تاثیر پست مهمان بر سئو

یکی از نکات مهم در پست مهمان این است که، محتوا پست باید بر اساس اصول سئو باشد. محتوایی که برای سایت میزبان می‌نویسید باید بر اساس اصول سئو باشد. هر چه اصول سئو در محتوا و البته خود سایت میزبان بیشتر رعایت شود، شانس بیشتری برای دیده شدن توسط گوگل خواهد داشت و تاثیر سئو بر آن را می‌بینید. این اصول شامل استفاده از عناوین و متن بهینه، رعایت تراکم کلمات کلیدی، قرارگیری صحیح کلمات اصلی و کلیدی و … می‌باشد.

جذب مخاطب بیشتر یکی از نکات مهم guest post این است که اگر محتوا خود را در سایت های پربازدید قرار دهید، کاربران جدید بسیار بیشتری دریافت خواهید کرد، اما می‌توانید با استفاده از روش‌های زیر مخاطبان دیگر را نیز جذب کنید و در واقع این ویژگی را بهتر معرفی کنید.

محتوا خود را به عنوان پست در شبکه‌های اجتماعی معرفی کنید؛ البته در نظر داشته باشید که لینک سایت باید سایت میزبان باشد.

مطالب را در قالب خبرنامه و ایمیل برای کاربران و دوستان سایت خود ارسال کنید.

پیوند مقاله را بین انجمن‌های مرتبط با وبلاگ‌نویسان و زمینه کسب‌و‌کار خود به اشتراک بگذارید.

البته راه‌های زیادی وجود دارد، اما این اشتراک‌گذاری باعث می‌شود سایت شما به سایر وبلاگ‌نویسان شناخته شود و در واقع راه جدیدی برای همکاری بین شما و دیگران ایجاد شود.

Ø   از محتوای تصویری مناسب استفاده کنید.

همانطور که قبلا گفتیم استفاده از محتوا تصویری در کنار محتوا متنی تاثیر زیادی بر روی مخاطب خواهد داشت. هنگام انتشار پست های مهمان نیز از محتوا بصری استفاده کنید.

انتشار پست

هرچه نوشتن یک پست آسان تر باشد، بهتر و سریع‌تر می‌توانید آن را منتشر کنید. اما این ساده سازی نباید به گونه ای باشد که اصول و قواعد را در نظر نگیرید. منظور متن نویسی ساده است.

در پست مهمان زیاده روی نکنید

بزرگترین مشکل این پست ، استفاده بیش از حد صاحبان و مدیران سایت از آن است. پست های شما باید از منابع مختلف باشد و بک لینک‌ها باید از انکر تکست های مختلف تشکیل شده باشند.

  اگر تنها منبعی که برای دریافت لینک استفاده می‌کنید، پست‌های مهمان است، شک نکنید که گوگل متوجه می‌شود که از چه الگویی برای دریافت لینک استفاده می‌کنید و به احتمال زیاد در آینده با مشکل مواجه خواهید شد. برای به دست آوردن نتیجه در این روش باید برنامه و استراتژی متفاوتی در نظر بگیرید و از منابع بک لینک مختلف استفاده کنید. اگر قصد دارید یک پست مهمان  ایجاد کنید، لینک‌های آن را بررسی کنید و مطمئن شوید که اعتبار سایتی را که می خواهید پست خود را در آن پست کنید، در نظر بگیرید.

نادیده گرفتن این نکات فقط وقت و انرژی شما را هدر می‌دهد. همچنین سایت خود را در معرض جریمه گوگل قرار خواهید داد.

خرید بک لینک

بیشتر پست‌های مهمان به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد وسایت‌های پست مهمان رایگان ایرانی بسیاری وجود دارند. اما از طرف دیگر سایت های هستند م مطالب شما را رایگان منتشر نمی‌کنند. حتی اگر این پست دارای با ارزش‌ترین و با کیفیت‌ترین محتوا باشد باید از آن‌ها اشتراک پست مهمان تهیه کنید.

احتمالاً با اصطلاح هدف‌گذاری مجدد تبلیغات آشنایی دارید. این اصطلاح برای سایت‌هایی استفاده می‌شود که برای ارسال محتوا و دریافت بک‌لینک هزینه مشخصی دریافت می‌کنند. در واقع ریتارگتینگ یک نوع تبلیغات است اما با این روش پست به صورت دائمی در سایت‌های پست مهمان  قرار می‌گیرد و به عبارتی ماندگاری بیشتری دارد.

بدیهی است که هرچه سایت معتبرتر باشد، رتبه بالاتری دارد و هرچه بازدیدکننده بیشتر باشد، هزینه بیشتری برای انتشار پست مهمان  دریافت خواهد کرد. سایت‌های زیادی وجود دارند که از روش هدف گذاری مجدد تبلیغات برای انتشار پست های مهمان استفاده می کنند.

پست مهمان در فروم ها

یکی از راه‌هایی که می‌توانید درخواست‌های ارسال پست مهمان  از صاحبان سایت را افزایش دهید، نوشتن نظرات متخصص در زیر محتوا آنها در شبکه‌های اجتماعی، مانند اینستاگرام یا فروم‌ها است. در واقع سعی کنید به جای استفاده از خودتان، در مورد هر یک از مقالات آن‌ها نظر تخصصی بنویسید. نظری که هم پست را به چالش می‌کشد و هم حرف جدیدی برای گفتن دارد. به این ترتیب توانایی خود را نشان داده‌اید. البته شانس همکاری در این زمینه از نوشتن پست  بیشتر نیست؛ اما به هر حال یک روش خواهد بود. اگر نیاز به بهبود روند کسب و کار اینترنتی خود دارید پیشنهاد می‌کنم از خدمات سئو و بهینه سازی سایت ما بهره بگیرید.

حرف پایانی

پست مهمان  یکی از راه‌های خوب برای افزایش بازدید سایت و بهبود رتبه در نتایج جستجوی گوگل است. مانند هر روش دیگر بهینه سازی سئو، باید طبیعی به نظر برسد تا توسط موتورهای جستجو شما را جریمه نکند. به همین دلیل، تولید محتوا باکیفیت برای ارسال در سایت‌های دیگر به عنوان پست  بسیار مهم است. برای اگاهی از آخرین اخبار دنیای وب و سئو می‌توانید پیج اینستاگرام ما را دنبال کنید.

چرا آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف را انتخاب کنیم؟

تیم متخصص آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف با سال‌ها تجربه و رزومه‌ای درخشان در زمینه بازاریابی دیجیتال، سئو و همچنین کسب‌وکارهای اینترنتی و آنلاین در خدمت شما عزیزان است. ما به شما متعهدیم که کسب‌وکار شما را ترقی می‌دهیم و جایگاه شما را در گوگل بهبود خواهیم داد. برای شروع پیشنهاد می‌کنیم فرم ثبت نام را پر کنید و منتظر تماس مشاورین ما باشید.

سوالات متداول
 1. پست مهمان یا Guest post چیست؟

یکی از روش های افزایش بازدید سایت شما توسط یک وب‌سایت دیگر ولی مشابه فعالیت شما است.

 • انتشار پست مهمان چه مزایایی دارد؟

انتشار این پست علاوه بر افزایش بازدید پیج شما باعث اعتماد کاربران و در نتیجه سود و فروش بیشتر فعالیت شما دارد.

 • پست مهمان چه تاثیری بر سئو دارد؟

اگر تمام نکات مهم لازمه ی یک محتوای خوب را در سئو رعایت کنید سایت شما بازدید بهتری پیدا می‌کند.

به عنوان مثال قرار‌دادن درست کلمات کلیدی و بک لینک مناسب.

2 دیدگاه دربارهٔ «پست مهمان یا guest post چیست؟ تاثیر فوق العاده پست مهمان  بر سئو سایت»

  1. علیرضا فریدی

   سلام سهیل جان امیدوارم هرجا هستی خوب‌وخوش و سلامت باشی؛ حرفی که میزنی‌رو کسی که کار سئو انجام داده کاملا درک می‌کنه چون اون شخص می‌دونه که سئو یک امر زمان‌بره و تاثیر روی Page Authority و Domain authority چیزی نیست که مشهود باشه اگر می‌خوای این دو مورد چک کنی باید از سایت Moz.com استفاده کنی؛ ابته اگر این کار رو بعد از چندتا پست مهمان انجام بدی بهتره

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن