ابزار کلمات کلیدی گوگل

11 تا از بهترین ابزار کلمات کلیدی گوگل در سال 2023 کدامند؟

…در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف قصد داریم تا در مورد ابزار کلمات کلیدی گوگل صحبت کنیم. Keyword Research (کیورد ریسرچ یا ورد سرچ) یا تحقیق کلمات کلیدی یا کلمه کلیدی در سال‌های اخیر تحول و پیشرفت قابل‌ ملاحظه‌ای یافته است؛ اما نیاز به یافتن بهترین واژگان كليدي و همچنین درک نیت و هدف کاربر از استفاده کردن از کلیدواژه مورد نظر و تکیه بر کلمات کلیدی مشابه همچنان یک اولویت غیرقابل انکار است.

در واقع، نیاز به تحقیق کردن درباره کلمات کلیدی از آنجا شروع می‌شود که نخواهید توانست فقط با تکیه بر آن دسته از کلمات کلیدی و میزان سرچ آن‌ها که خودتان با آن‌ها آشنایی هستید اقدام به تولید محتوا کنید و شاهد نتیجه خوبی هم باشید؛ بلکه باید با افزایش بینش و آگاهی خود نسبت به کلمات و عبارات پرکاربرد و روند و نحوه جستجوهای مردم در حوزه کسبوکارتان از قبل برنامه‌ریزی نمایید تا یک بازاریابی کامل بتوانید انجام دهید. اینجا می‌باشد که ابزارهایی موسوم به «ابزار کلمات کلیدی گوگل» به چراغ راهنمای راهتان تبدیل خواهند شد و به کمک آن‌ها این توانایی را پیداد می‌کنید که عملکرد بهتری را در این زمینه تجربه نمایید.

بانوی هدف در این مقاله قصد دارد به‌صورت اختصاصی در مورد ابزار کلمات کلیدی گوگل صحبت کند همانطور که در ابتدای متن اشاره شد. در این مطلب به سراغ پرکاربردترین و سودمندترین ابزار کلمات کلیدی گوگل خواهیم و با ذکر توضیحاتی برای هر یک، شما را با آن‌ها آشنا خواهیم ساخت.

1.  ابزار Keyword Planner

گوگل با وجود میلیاردها کاربر در سراسر جهان به نوعی ارباب موتورهای جستجو به حساب می‌آید. بنابراین چه ابزاری بهتر می‌تواند باشد از ابزار کلمات کلیدی گوگل که به رایگان در اختیار ما قرار می‌دهد؟ ابزار تحقیق کلمه کلیدی گوگل که با نام Keyword Planner با اطلاعات ارزشمندی که در اختیار ما می‌‎‌گذارد خواهد توانست به شما در برداشتن اولین گام‌ها در مسیر تحقیق و آنالیز کمک‌رسانی نماید. این اولین ابزار کلمات کلیدی گوگل است که به شما معرفی کردیم.

این ابزار پر کاربرد، اساساً برای ارائه پیشنهاد دادن کلمات کلیدی مناسب به کاربران کمپین‌های پولی پلتفرم AdWords طراحی شده است. اما شما خواهید توانست از آن به عنوان ابزار تحقیق کلمات کلیدی ارگانیک هم استفاده نمایید. Keyword Planner حجم جستجوی انجام شده ماهانه محلی و جهانی کلمات کلیدی و میزان رقابتی که بر سر آن‌ها وجود دارد را به نمایش می‌گذارد. علاوه بر این، برای شناسایی کردن ترندها یا روندهای محبوب و گرفتن ایده برای کلمات کلیدی جدید نیز قادر هستید از این ابزار استفاده کنید.

با توجه به میزان رقابتی که وجود دارد و حجم جستجوهایی که انجام می‌شود. خواهید توانست کلمات کلیدی که شامل رقابت متوسط (Medium) یا کم (Low) هستند و میزان جستجوی ماهانه جهانی یا محلی آن‌ها (بسته به مخاطبان هدفتان) بیشتر می‌باشد را انتخاب کنید. و به عبارتی، از لقمه‌های حاضر و آماده استفاده کنید.

توجه داشته کنید که آمار و ارقامی که در اینجا به نمایش در می‌آید 100 درصد دقیق نمی‌باشد. لذا توصیه می‌کنیم که برای تصمیم‌گیری در جهت انتخاب کردن بهترین کلمات کلیدی برای محتوای وب‌سایتتان علاوه بر این ابزار، از ابزار کلمات کلیدی گوگل دیگری هم کمک بگیرید.

اگر به دنبال بهترین راه برای سئو کردن سایت خود در کمترین زمان هستید دیگر نگران نباشید،چون بانوی هدف بهترین پکیج خدمات سو سایت را برای شما به ارمغان آورده است.

ابزارهای کیورد ریسرچ

2. ابزار Bing Webmaster Tools

دومین مورد ابزار کلمات کلیدی گوگل سایتی نیست جز سایت Bing Webmaster Tools جزو موتور جستجوی بینگ که یکی از سرمایه‌های شرکت مایکروسافت به حساب می‌آید نیز خواهد توانست در پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب به شما کمک خواهد کرد. با درج کلمه کلیدی مورد نظر خود در قسمت Keyword Research وبمستر تولز موتور جستجوی بینگ خواهید توانست کلمات کلیدی مشابه با آن را به همراه تعداد و روند جستجو مشاهده خواهید کرد. به‌علاوه، امکان تنظیم کردن کشور، زبان و بازه زمانی نیز وجود خواهد داشت؛ البته با وجود این‌که کشور ایران در فهرست کشورهای قابل انتخاب می‌باشد، اما جای زبان فارسی در بخش زبان‌ها خالی می‌باشد. با این وجود، کلمات کلیدی که به نمایش گذاشته می‌شوند متناسب با زبان همان کلمه کلیدی می‌باشد که در کادر بالا وارد نموده‌اید و لذا از این بابت مشکل خاصی به‌وجود نخواهد آمد.

در بخش Search Keywords وبمستر تولز بینگ که یکی از ابزارهای کیورد ریسرچ نیز می‌تواند باشد. تعداد دفعاتی که سایت شما برای کلمات کلیدی مختلف در نتایج جستجو به نمایش درآمده و همچنین درصد کلیک خوردن آن و جایگاهی که به سایت شما در نتایج نمایش داده شده را مشاهده نمایید. با توجه به این بخش خواهید توانست کلمات کلیدی مناسب‌تری را انتخاب و در بخش Keyword Research سرچ نمایید.

3. ابزار  Google Search Console

این ابزار کلمات کلیدی گوگل که تغییر نام هم داده است یعنی کنسول جستجوی گوگل یک ابزار مشابه با قسمت Search Keywords بینگ، اما قوی‌تر از آن را برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی در اختیار شما قرار خواهد داد.

بخش مناسب برای تحقیق کردن در مورد کلمات کلیدی، قسمت تجزیه و تحلیل آمار جستجو می‌باشد که در قسمت Performance کنسول جستجوی جدید گوگل قرار گرفته است و جزئیات کاملی در اختیار شما قرار می‌دهد. از کلمات کلیدی که در 90 روز گذشته بر روی آن‌ها کلیک شده است را نشان خواهد داد. برتری گوگل نسبت به بینگ این است که خواهید توانست فیلترهای مختلفی را بر روی اطلاعاتی که به نمایش در می‌آید را اعمال نمایید. تا نتایج معنادارتری در اختیار شما قرار گیرد. به عنوان نمونه، برخلاف بینگ در اینجا این توانایی را دارید. که کلمات کلیدی را بر اساس کشور مورد نظر خود فیلتر نمایید. که این قابلیت مخصوصا برای وب‌سایت‌هایی که کشورهای مختلفی را هدف قرار داده‌اند بسیار کاربردی و سودمند می‌باشد.

به‌علاوه، امکان فیلتر نمودن نتایج بر اساس کوئری یا عبارتی که مورد جستجو واقع شده است نیز وجود خواهد داشت. به عنوان نمونه، با استفاده کردن از دکمه New در قسمت فیلترها، انتخاب کردن Query و سپس درج نمودن کلمه SEO، فقط کلمات کلیدی حاوی کلمه SEO به نمایش در خواهد آمد. نموداری که در بالای جدول کلمات کلیدی قرار گرفته است نیز خواهد توانست در درک روند جستجوها و مقایسه دقیق‌تر کلمات کلیدی به شما کمک نماید. برای این منظور تنها کافی می‌باشد که بر روی کلمه کلیدی مورد نظر کلیک نمایید. تا صفحه مجدداً بارگذاری شود؛ در این حالت فقط آمار همان کوئری یا کلمه کلیدی که روی آن کلیک شده است به نمایش در می‌آید.

ابزار تحقیق کلمه کلیدی

4. ابزار KWFinder

وب ‌سایت KWFinder یکی دیگر از سایت‌های مشابه ابزار کلمات کلیدی گوگل است که می‌توان از آن استفاده کنید. این ابزارهای کیورد ریسرچ به شما اطلاعات توأم با جزئیات سودمندی را در رابطه با هر کلمه کلیدی ارائه می‌کند. از جمله، روند جستجو، حجم جستجوی ماهانه در 12 ماه گذشته، میانگین تقریبی هزینه تبلیغات کلیکی گوگل، میزان رقابت و دشواری بر سر کلمات کلیدی. برای شروع کافی است که کلمات مطلوب و هدف خود را در کادر مربوطه وارد نمایید. و سپس کشور و زبان هدف برای انجام تحقیق کلمه کلیدی را انتخاب نمایید. توجه کنید که علیرغم وجود زبان فارسی (با عنوان Persian)، خود کشور ایران در فهرست حاضر نیست. درعین‌حال، پیشنهادات مناسبی ارائه می‌شود و مشکلی پیش نخواهد آمد.

5. ابزار Answer the Public

یکی دیگر از سایت‌های مشابه ابزار کلمات کلیدی گوگل است که این وب‌سایت ابزار خوبی می‌باشد. که سؤالاتی که معمولاً با استفاده از کلمه کلیدی مورد نظر شما از گوگل پرسیده شده است را نمایش خواهد داد. روش کار وبسایت Answer the Public به این‌گونه می‌باشد که با کلمه کلیدی شما سوال خواهد ساخت و در مرحله بعد با استفاده از ابزار Google Suggest فهرستی از سوالاتی که احتمالاً مخاطب شما به دنبال پاسخ آن‌ها باشند را تولید خواهد کرد. البته از آنجایی که این وب‌سایت مبتنی بر زبان انگلیسی می‌باشند معمولاً زیاد به درد کاربر ایرانی نخواهد خورد. اما معمولاً بخش انتهایی آن (که حاوی کلمات کلیدی مرتبط می‌باشد) پیشنهادات خوبی ارائه می‌کند. که توجه به آن برای تحقیق کردن و انتخاب کلمات کلیدی خالی از لطف نیست.

6. ابزار  Keywordtool.io

Keywordtool.io یک نسخه رایگان دارد که به کمک آن این توانایی را پیدا می‌کنید. که با وارد نمودن یک کلمه کلیدی، کلمات کلیدی مشابه با آن را مشاهده نمایید و ایده بگیرید. از جمله مزایایی که Keywordtool.io دارد برای کاربران ایرانی، وجود زبان فارسی در فهرست زبان‌های این ابزار می‌باشد. به‌علاوه، برخلاف وب‌سایت Answer the Public، با استفاده از قسمت Questions در زیر کادر جستجو، خواهید توانست سؤالاتی که کاربران فارسی زبان در مورد کلمه کلیدی مورد نظرتان از گوگل پرسیده‌اند را نیز مشاهده کنید. در سمت چپ جدول نتایج نیز دو کادر وجود خواهد داشت. با استفاده کردن از کادر Filter Results قادرید که نتایج را بر اساس کلمه یا عبارت مورد نظر خود فیلتر نمایید (مانند فیلتر Query در کنسول جستجوی گوگل). در قسمت Negative Keywords (کلمات کلیدی منفی) نیز خواهید توانست که پنج کلمه‌ای که مایل به حذف کردن آن‌ها از نتایج موجود هستید را وارد نمایید.

توجه کنید که میزان جستجو، روند، هزینه هر کلیک (برای AdWords) و حجم رقابت برای کلمات کلیدی در نسخه رایگان Keywordtool نمایش داده نخواهد شد!

7. ابزار  SEMrush

SEMrush اساساً رایگان نمی‌باشد و کمی متفاوت‌تر از ابزار کلمات کلیدی گوگل که تا منون معرفی کردیم می‌باشد؛ اما در هر روز تا سقف محدودی خواهید توانست از آن به‌رایگان استفاده نمایید. SEMrush ابزار جامعی می‌باشد که اطلاعات متنوع و سودمندی (از کلمات کلیدی مرتبط و سِیر جستجو گرفته است تا وب‌سایت‌هایی که بالاترین رتبه‌ها را برای کلمه کلیدی مورد نظر در اختیار آن‌ها است) را برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی ارائه می‌نماید. توجه کنید که کاربران نسخه رایگان به 10 جستجو در روز محدود شده‌ است. به‌علاوه، در حال حاضر کشور ایران در فهرست کشورهای این ابزار موجود نیست. در عین حال با انتخاب کردن ایالات متحده (US) یا کشورهای فارسی زبان، مخصوصاً برای کلمات کلیدی کلی‌تر خواهید توانست به نتایج مناسبی را دسترسی پیدا کنید.

8. ابزار  Ubersuggest

Ubersuggest نیز ابزار دیگری است از ابزار کلمات کلیدی گوگل که با تکیه بر اطلاعات Google Suggest خواهد توانست برای تحقیق و انتخاب کردن کلمات کلیدی به شما کمک خواهد کرد. برای این منظور، کافی می‌باشد که یک کلمه کلیدی را در کادر مربوطه وارد نمایید تا فهرستی از کلمات کلیدی مرتبط به همراه یک نمودار و وب‌سایت‌هایی که بالاترین رتبه را برای آن کلمه در اختیار خود گرفته‌اند نمایش داده خواهد شد. این ابزار مدعی است که کلمات کلیدی جدیدی را ارائه خواهد کرد که حتی در Keyword Planner گوگل نیز وجود نخواهد داشت. در عین حال، زبان فارسی و کشورهای فارسی زبان در این ابزار تعبیه نشده است و عملکرد مطلوبی برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی فارسی نخواهد داشت. با این همه، ایده‌هایی که در بخش Keyword Ideas برای انتخاب کردن کلمات کلیدی ( به‌خصوص کلمات کلیدی کلی‌تر) ارائه می‌کند می‌تواند به کار آید.

پس از آنکه فهرست کلمات کلیدی ظاهر می‌شود خواهید توانست آن را دانلود یا کپی نمایید. و سپس با استفاده از Keyword Planner بررسی نمایید که با توجه به میزان جستجو و رقابت کدام موارد ارزش استفاده را خواهند داشت.

ابزار جستجوی کلمات کلیدی

9. ابزار  Google Trends

یکی دیگر از موارد جالب ابزار کلمات کلیدی گوگل، گوگل ترندز می‌باشد. این ابزار این توانایی را دارد که با توجه به آخرین ترندها یا روندهای جستجو، منتخبی از کلمات کلیدی محبوب که با کلمه کلیدی مورد نظر شما تطابق خواهند داشت را در اختیار شما قرار دهد. علاوه بر این، گوگل ترندز نموداری از تغییرات این روندها را نیز به نمایش خواهد گذاشت.

10. ابزار  Spyfu

Spyfu یکی دیگر از ابزارهای مشابه ابزار کلمات کلیدی گوگل یک ابزار رایگان برای تحقیق درباره کلمات کلیدی می‌باشد. که می‌توانید از دو طریق از آن استفاده نمایید:

 • با وارد نمودن آدرس یک وب‌سایت، کلمات کلیدی اصلی که آن وب‌سایت از طریق تبلیغات پولی و جستجوی طبیعی یا ارگانیک به‌ وسیله آن‌ها در نتایج جستجو ظاهر شده است برای شما به نمایش می‌گذارد. در اینجا این توانایی را دارید که آدرس وب‌سایت خودتان یا وب‌سایت رقبا را وارد نمایید.
 • با نوشتن کلمه کلیدی، وب‌سایت‌هایی که برای آن کلمه کلیدی در نتایج جستجو ظاهر شده‌اند را نشان خواهد داد.

متاسفانه این ابزار پشتیبانی مناسبی از زبان فارسی نمی‌کند. و فقط وضعیت آماری وب‌سایت‌های شناخته‌شده‌تر را از نقطه نظر کلمات کلیدی و رقبای نزدیک آن‌ها نشان خواهد داد. اگر به دنبال اطاعات بیشتری برای سئو و بهینه سازی هستید مقاله کوکی چیست را از دست ندهید.

11. ابزار  LSI Graph

LSI Graph ابزاری می‌باشد که برای تولید کلمه‌های کلیدی موسوم به LSI یا «latent semantic indexing» (به معنی فهرست‌بندی معنایی نهفته کلمات) مورد استفاده قرار گرفته است (توجه نموده که این ابزار فقط از زبان انگلیسی پشتیبانی نماید). به عبارت دیگر و به زبان ساده، کلمه‌های کلیدی LSI کلماتی می‌باشند که از نظر معنایی یا موضوعی با هم قرابت معنای خواهند داشت.

این کلمات لزوماً با هم مترادف نم‌باشند یا شکل‌های مختلف همدیگر محسوب نخواهند شد. بلکه کلمه‌ها و عباراتی می‌باشند که در هنگام صحبت از یک موضوع خاص از آن‌ها استفاده خواهید کرد.

مثالی که معمولاً برای روشن کردن مفهوم کلمات کلیدی LSI از آن استفاده شده است، apple می‌باشد. کلمات کلیدی LSI برای apple، کلماتی مانند iTunes، app store و iPhone می‌باشد و نه موارد مرتبط با معنای تحت‌اللفظی این کلمه.

در واقع، گوگل با تکیه کردن بر کلمه‌های کلیدی LSI تلاش دارد. تا ابهامات و ایرادات جستجوها را برطرف نماید (ابهام برای شرکت اپل و سیب) و ارتباط بین عبارتی که جستجو شده است و نتیجه جستجو را بهتر کند.

این بود تمام ابزار کلمات کلیدی گوگل که با آن‌‎ها می‌توانید کلمات کلیدی مورد نظر خود را پیدا کنید.

چیست keyword research

چرا آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف را انتخاب کنم؟

ممنون که تا پایان این مقاله ابزار کلمات کلیدی گوگل با ما همراه بودید. شاید کاملترین و بهترین پاسخ به این سوال تجربه، تعهد و تخصص ما باشد. ضمن اینکه ما برای خدماتی که ارائه میدهیم ضمانت رسیدن به نتیجه تعیین شده را میدهیم؛ خدمات بانوی هدف عبارت اند از:

 1. خدمات دیجیتال مارکتینگ
 2. خدمات سئو سایت و بهینه سازی
 3. تبلیغات گوگل ادز
 4. تبلیغات CPC و PPC گوگل
 5. مشاوره دیجیتال مارکتینگ
 6. خدمات تولید محتوا
 7. طراحی سایت
 8. خدمات شبکه‌های اجتماعی

بهترین راه برای یئو تست سایت شماست در این راه با مشاوره دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف سایت خود را بسنجید. برای اطلاعات بیشتر پیج اینستاگرام بانوی هدف را دنبال کنید.

سوالات متداول و پر تکرار

 1. کلمه کلیدی در گوگل چند نوع است؟

کلمات کلیدی سئو بر اساس اولویت‌بندی در به‌کار بردن آن‌ها در 3 نوع زیر دسته‌بندی می‌شوند: کلمات کلیدی اصلی کلیدواژه ثانویه کلمات کلیدی اضافی

 1. در یک مقاله باید چندبار از کلمه کلیدی استفاده کنیم؟

همان‌طور که در جریان هستید استفاده از کلمات کلیدی در متن به سئو محتوا کمک خواهد کرد. اما نباید بیش‌ازاندازه کلیدواژه‌ها را در متن تکرار نمایید. در کل، «تعداد تکرار کلمه کلیدی» یا «چگالی کلیدواژه» مهم‌ترین اصل نمی‌باشد. آنچه که حائز اهمیت است این می‌باشد که آن‌قدر به متن مقاله‌ی خود «کلمه کلیدی» را تزریق ننمایید. که به تجربه‌ای ناخوشایند برای کاربرانی که آن مقاله را خواهند خواند، تبدیل شود. سعی کنید مقاله را برای کاربران بنویسند و کلمه کلیدی را به میزانی که نیاز است در مقاله‌ی خود تکرار کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن