اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

دیکشنری آپدیت 2022 اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ چیست + همراه توضیحات

دنیای مارکتینگ پر می‌باشد از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ و عبارت‌هایی که هرکدام برای تعریف اصطلاحات بازاریابی دیجیتال کاربردی یک ویژگی یا ابزار به کار خواهند رفت. این اصطلاحات در مواردی بسیار شبیه به همدیگر است و تنها در موارد جزیی با هم تفاوت پیدا می‌کنند. از آنجا‌که یک متخصص مارکتینگ باید با اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ آشنایی داشته باشد و از آن‌ها در جای خود استفاده بره ببرد، مهم‌ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ را مرور می‌کنیم. با ما همراه باشید.

در ضمن اگر علاقه‌مند به حوضه دیجیتال مارکتینگ هستید مقاله بهترین کتاب دیجیتال مارکتینگ برای شما به رشته تحریر درآمده است، آن را از دست ندهید.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

قبل از هر چیز باید به سراغ تعریف اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ برویم. در لغت نامه دیجیتال مارکتینگ، به معنای بازاریابی دیجیتال است. این حوزه در واقع به کلیه فعالیت‌های بازاریابی در فضای دیجیتال اشاره می‌کند. مهم‌ترین فعالیت‌های دیجیتال مارکتینگ شامل بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، سئو و کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ است.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

Seo یا سئو

سئو در فرهنگ لغت دیجیتال مارکتینگ که بی‌شک جزو پرکاربردترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است به معنای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو است. این بدین معنا می‌باشد که سایت‌تان را طوری بهینه کنید که هنگام جستجوی کاربران برای عبارت‌های خاص در رتبه‌های بالای نتایج جستجو قرار داشته باشید. برای این کار شما باید کلمات کلیدی هدف در اصطلاح استراتژی کیورد ریسرچ خود را طوری تعریف کنید که مشتریان احتمالی‌تان جستجو می‌کنند. سپس محتواهایی متناسب با این کلمات تولید کرده و اصول سئو را در آن رعایت کنید.

فعالیت‌های بهینه‌سازی سایت شامل سئو داخلی، سئو خارجی و سئو تکنیکال می‌شود. این موضوع را هم فراموش نکنید که سئو seo جزو اصطلاحات بازاریابی پرکاربرد است و خود تنهایی یک شاخه گسترده می‌باشد. در سئو داخلی شما باید روی محتواها و صفحات سایت‌تان کار کنید و برای آن‌ها را بهینه‌سازی انجام دهید و برای آن نیاز به تولید محتوا خواهید داشت. بعد از نوشتن مقاله یا صفحه محصول از روی سرچ کنسول وضعیت ایمپرشن، کلیک و وضعیت ترافیکی سایت را زیر نظر داشته باشید. در سئو خارجی روی لینک‌سازی و ایجاد اعتبار برای سایت‌تان کار خواهید کرد و در بخش سئو تکنیکال باید به مسائل فنی سایت مثل سرعت بارگذاری صفحات آن توجه شود.

Backlink بک لینک

بک لینک از آن دسته از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ رایج است که در دنیای دیجیتال مارکتینگ زیاد به‌گوش‌تان می‌خورد. بخصوص حوزه فعالیت شما سئو باشد، زیاد با بک لینک مواجه می‌شوید. بک‌لینک‌ها جز لینک‌هایی که بقیه سایت ها به صفحات سایت شما داده‌اند می‌شوند چیز دیگری نیستند. در واقع آنها لینک‌های ورودی سایت شما حساب می‌شوند. بک لینک‌ها در سئو دارای اهمیت زیادی هستند؛ زیرا گوگل از طریق آنها اعتبار یک صفحه را تشخیص خواهد داد. صفحه‌ای که قادر باشد از سایت‌های معتبر بک لینک بگیرد، اعتبار بالایی پیدا خواهد کرد، اما صفحه‌ای که بک لینک‌های کمی دارد یا از سایت‌های نامعتبر لینک گرفته است، اعتبار بالایی نزد گوگل نمی‌تواند داشته باشد.

Black hat seo سئو کلاه سیاه

اگر بخواهیم در مورد این اصطلاح صحبت کنیم باید بگوییم که جزو اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ جمع است؛ زیرا به دو دسته تقسیم می‌شود که در ادامه مقاله اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ آژانس دیجیتال ماکتینگ بانوی هدف به آن خواهیم پرداخت. کسانی که در حوزه سئو فعالیت می‌کنند، آگاه هستند که تاکتیک‌های سئو به دو بخش کلی سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید تقسیم‌بندی می‌شود. سئو کلاه سیاه فعالیت‌هایی است که از نظر گوگل غیرقانونی می‌باشد. سئو کلاه سیاه جزو اصطلاحات بازاریابی و فروش منفی و نا عادلانه محسوب می‌شود. در صورتی‌که در خصوص اصول سئوی کلاه سیاه علاقمندید، می‌توانید به مقاله سئو سیاه کلاه چیست مراجعه کنید.

اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ

در صورتی که گوگل از انجام فعالیت‌های سئو کلاه سیاه آگاهی پیدا کند، با آن برخورد خواهد کرد سئو کلاه سیاه این توانایی را دارد در کوتاه مدت رتبه سایت‌ها را ارتقا بدهد یا رتبه رقبا را کاهش دهد. برای مثال اقداماتی مثل ایجاد مزرعه لینک، استفاده بیش از حد کلمات کلیدی و نوشتن نقد منفی برای رقبا از جمله اقدامات سئو کلاه سیاه هستند.

White hat seo سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید در مقابل سئو کلاه سیاه است. نوعی از فعالیت‌های بهینه‌سازی سایت می‌باشد که کاملا مورد تایید گوگل است و حتی گوگل آنها را مورد تشویق هم قرار می‌دهد. با استفاده از روش سئوی کلاه سفید، رتبه شما در نتایج جستجو کمی به‌صورت زمان‌بر به نتیجه می‌رسد؛ اما رتبه به دست آمده با اطمینان خاطر کامل حفظ خواهد شد. اقداماتی مثل ارتقا متن‌ها و تصاویر سایت، از جمله کارهایی که برای اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ سئو کلاه سفید می‌توان انجام داد می‌‎توان به تعامل با دیگر سایت‌ها برای گرفتن لینک از آنها و بهبود تجربه کاربری سایت اشاره کرد.

Anchor text انکر تکست

هنگامی که از سایت‌تان به صفحه‌ای از سایت دیگر لینک داده می‌شوید، باید لینک را روی یک کلمه خاص ایجاد شود. مثلا اگر صفحه موردنظر حاوی مقاله‌ای درمورد کمردرد باشد، احتمالا لینک به آن را روی کلمه کمردرد قرار خواهد گرفت. بدین‌ترتیب عبارت کمردرد آبی رنگ می‌شود و کاربر با کلیک روی آن به صفحه مقصد هدایت خواهد شد. به چنین عبارت‌هایی انکر تکست (Anchor text) می‌گویند. ربات‌های گوگل از طریق انکرتکست‌ها توانایی پیدا کردن موضوع صفحه مقصد را تشخیص می‌دهد. به همین دلیل انکرتکست هر لینک دارای اهمیت در سئو است.

Bounce Rate  نرخ پرش

بانس ریت (Bounce Rate) نرخ پرش شاخصی می‌باشد که در میان اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ به در آنالیز ترافیک سایت مورد استفاده قرار گرفته می‌شود. این شاخص برای محاسبه درصدی از بینندگان سایت که بدون هیچ تعاملی از آن بیرون می‌روند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شاخص بر اساس زمان حضور کاربران در سایت، محاسبه خواهد شد. با کمک نرخ پرش، شما خواهید توانست ایراداتی مثل کندی سایت یا عدم جذابیت محتوای آن را تشخیص داده و آنها را رفع کنید. گوگل آنالیتیکس از جمله مهم‌ترین ابزارهایی می‌باشد که نرخ پرش صفحات سایت را به شما نشان می‌دهد.

Buyer persona پرسونای مشتری

پرسونای مشتری یک یا چند شخصیت تقریبا خیالی هست که نمونه‌ای از مشتریان شما می‌باشد. پرسونا براساس داده‌های واقعی که در تحقیقات بازار به دست می‌آیند، شکل می‌گیرد. برای تعیین پرسونا از داده‌های مشتریان فعلی استفاده می‌شود و میانگینی از آنها برای طراحی یک یا چند شخصت خیالی به کار رفته است. با کمک این شخصیت‌ها قادرید رفتارهای مشتریان را بهتر پیش بینی کنید. پرسونا جزو اصطلاحات کاربردی دیجیتال مارکتینگ می‌باشد.

Call to action دعوت به اقدام

کال تو اکشن یکی از اصطلاحات مهم دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. هر کانالی که از دیجیتال مارکتینگ را باید مورد استفاده قرار بدهبد. باید مشتریان خود را دعوت به انجام دادن عمل موردنظرتان دعوت کنید. معمولا در سایت‌ها از دکمه ثبت نام کنید، یا دکمه خرید و… به‌عنوان کال تو اکشن استفاده می‌شود.

Cost Per Lead هزینه به ازای لید

پرداخت به ازای لید یکی از روش‌های تبلیغاتی می‌باشد که در میان اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ زیاد استفاده است. در این روش شما براساس لیدی که دریافت کرده‌اید، هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنید. لید می‌تواند کلیک کاربر روی تبلیغ، نصب اپلیکیشن، کلیک روی لینک ایمیل، واردکردن آدرس ایمیل و… باشد.

Cost Per Click هزینه به ازای کلیک

یکی از موفق‌ترین روش‌های تبلیغات در دنیای دیجیتال، روش پرداخت هزینه به ازای کلیک می‌باشد. هزینه به ازای کلیک از جمه رایج ترین اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ هست. در این روش به ازای هر کلیکی که کاربر روی آگهی شما انجام می‌دهد، هزینه تبلیغات کسر خواهد شد. از آنجا که هزینه به ازای کلیک کاربر پرداخت خواهد شد، این روش بسیار مقرون به‌صرفه می‌باشد.

Conversion rate نرخ تبدیل

نرخ تبدیل هم از جمله اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ است که زیاد به‌گوش‌تان خورده است. این اصطلاح نشان‌دهنده درصدی از کاربران ورودی سایت می‌باشد که یک تراکنش را تا مرحله خرید یا انتهای هر چیز دیگری رفته باشد. تراکنش هدف این است که خرید محصول یا اشتراک در سایت انجام بگیرد. برای مثال اگر از 100 کاربر ورودی به سایت، 10 نفر از آنها خرید ، نرخ تبدیل سایت 10 درصد می‌باشد.

Social media marketing بازاریابی شبکه های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یکی از پرطرفدارترین حوزه‌های کاری دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. همانطور که از اسم آن مشخص می‌باشد در بازاریابی شبکه های اجتماعی باید فعالیت‌های بازاریابی را از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف انجام داده شود. این شبکه‌ها به دلیل مخاطب زیاد و تعامل بالای کاربران، فرصت بسیار مناسبی برای کسب‌و‌کارها به‌وجود آورده است تا با مشتریان احتمالی خود ارتباط دوسویه برقرار شود. هر کسب‌وکار بسته به حوزه کاری و هویت برند خود باید چند شبکه اجتماعی مناسب را انتخاب کند و در آن به فعالیت بپردازد.

Content marketing بازاریابی محتوایی

Buyer persona پرسونای مشتریدر این نوع از بازاریابی، شما تلاش می‌کنید از طریق تولید محتوای مورد نیاز، مشتریان بالقوه کسب‌وکارتان را جذب کنید تا آنها به مشتری وفادار تبدیل شوند. در دنیای امروز محتوا نقش مهمی در ترغیب افراد به ایجاد تعامل با یک کسب و کار و خرید از آن ایفا خواهد کرد. به همین دلیل بازاریابی محتوایی نقش مهمی در دیجیتال مارکتینگ دارد. بازاریابی محتوایی در فرهنگ واژگان بازاریابی دیجیتال جزو آن دسته از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ استکه به اندازه مهم بودنش به آن اهمیت داده نمی‌شود.

Copywriting کپی رایتینگ

این دو تا از اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ رایج Copy writing را با copy right معمولا توسط افراد اشتباه گرفته می‌شود. copy right عبارتی می‌باشد که به حق مالکیت معنوی تولیدات مختلف اشاره می‌کند؛ اما کپی رایتینگ (Copy writing) عبارتی می‌باشد که برای اشاره به لحن و سبک بیانی هر محتوا به کار خواهد رفت. هر برند با توجه به شخصیت خود باید Copy writing اختصاصی خودش را استخدام کند. این بدین معنا می‌باشد که در ادبیات هر برند نباید عبارتی مشابه رقبا مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در عین حال باید عبارت‌ها برای مخاطبان آشنا باشد و باعث سردرگمی آن‌ها نشود.

Google ads گوگل ادز

گوگل ادز جز یک سرویس تبلیغاتی گوگل چیزی نیست. با استفاده از این سرویس شما توانای دارای این توانایی هستید که برخی کلمات و عبارت‌های جستجو را برگزینید تا هنگام جستجوی آنها توسط کاربران، لینک سایت شما در بالای نتایج جستجو به نمایش درآید. هزینه این نوع تبلیغات هم بر اساس تعداد کلیک کاربران روی لینک شما یا تعداد نمایش آن برای کاربران محاسبه خواهد شد.

Sales funnel قیف فروش

قیف فروش یبرای کسانی که کار بازاریابی انجام می‌دهند، آشنا هستند. هر مشتری بالقوه برای آنکه به مشتری بالفعل تبدیل شود و بعد تبدیل به یک مشتری وفادار خواهد شد، باید مراحلی را بگذراند. در واقع ابتدا شما باید حواس فرد را به سمت خودتان جذب کنید او را از هر موردی که می‌خواهید مطلع کنید. سپس باید توانایی این را داشته باشید که با او تعامل برقرار بکنید. بعد خرید محصول‌تان را به او پیشنهاد دهید. این مراحل در دنیای بازاریابی به قیف فروش معروف است.

اگر قصد فعالیت در دیجیتال مارکتینگ را دارید باید قیف فروش به خوبی آشنا شوید زیرا فهرست اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ بدون آن ناقص است؛ چرا که همه فعالیت شما ورودی گرفتن مشتریان بالقوه به قیف فروش و تبدیل آنها به مشتری وفادار می‌باشد.

Cms سیستم مدیریت محتوا

سیستم مدیریت محتوا یکی دیگر از اصطلاحات پرکاربرد در دنیای بازاریابی دیجیتال می‌باشد. این سیستم‌ها در واقع فضایی برای مدیریت سایت می‌باشند. با کمک سیستم مدیریت محتوا شما خواهید توانست بدون نیاز به کدنویسی، سایت خود را داشته باشید، در آن محتوا منتشر کنید و امکانات مختلف برای آن بسازید. امروزه سیستم‌های مدیریت محتوای رایگان به محبوبیت زیادی در بین کاربران دست یافته‌اند که محبوب‌ترین آنها وردپرس می‌باشد.

Cms سیستم مدیریت محتوا

Digital marketing campaign کمپین دیجیتال مارکتینگ

یکی از اصطلاحات رایج دیجتال مارکتینگ که زیاد احتمالا شنیده‌اید، کمپین دیجیتال مارکتینگ می‌باشد. در واقع کار شما در بازاریابی دیجیتال اجرای کمپین می‌باشد. این کمپین‌ها توانایی این را دارد که شامل کمپین‌های تبلیغات در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی و… شود. هر کمپین هدف مشخصی خواهد داشت که برای آنها شاخص‌هایی تعیین می‌کنند. مدیر کمپین باید هنگام اجرا و بعد از پایان آن، شاخص‌ها را اندازه‌گیری کرده و میزان رسیدن کمپین به اهداف خود را مورد بررسی قرار دهد.

A/B test  (تست آ/ب)

تست a/b هم یکی از اصطلاحات بازاریابی دیجیتال است که زیاد با آن سروکار دارید. فرض بگیرید که می‌خواهید از تبلیغات کلیکی برای جذب کاربران به سایت خود کمک بگیرید. برای این منظور چند ایده طرح و متن آگهی برای خود آماده کرده‌اید که واقعا نمی‌توانید تشخیص دهید که کدام یک مناسب‌تر می‌باشند. این مشکل به راحتی با یک تست آ/ب حل خواهد شد. در این روش شما دو طرح یا دو متن مختلف را با شرایط کاملا یکسان در آگهی خود قرار خوهید داد. سپس با استفاده از ابزارهای تحلیل داده، عملکرد هرکدام را بررسی خواهید کرد. اینکه کدام یک از آگهی‌ها توانسته‌اند کاربران بیشتری را ترغیب کند که اقدام به کلیک کرد بکنند، شما را مطمئن خواهد کرد که از آن آگهی استفاده شود بهتر است.

جمع‌بندی

دنیای دیجیتال مارکتینگ پر است از اصطلاحات و عبارت‌های تخصصی که توانایی این را دارند که هر کسی را گمره کنند. اگر قصد دارید در حوزه بازاریابی دیجیتال فعالیت کنید باید فهرست اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید. همچنین اگر قصد اجرای فعالیت‌های دیجیتال مارتینگ در کسب و کار خود را پیدا کرده‌اید باز هم باید با مفاهیم عمومی آن آشنایی باشد. در این مقاله سعی کردیم دیکشنری بازاریابی دیجیتال فراهم کنیم و مهمترین اصطلاحات این حوزه را برای‌تان شرح داده باشیم. این دیکشنری دیجیتال مارکتینگ شما کمک خواهد کرد که یک راهنمای جامع اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ حداقل دیده باشید. در صورت تمایل می‌توانید صفحه اینستاگرام ما را دنبال کنید.

احتمالا شما همین مقاله را به همین عناوین ومتن‌ها در بیشتر سایت‌ها می‌بینید. هدف کسی که اصطلاحات دیجیتال مارکتینگ را سرچ می‌کند چیست‌؟ به احتمال بالا، قصد سردرآوردن از چند اصطلاح که تا به حال به گوشش نخورده را داشته است. پس تا حدی با مباحث دیجیتال مارکتینگ آشناست. ما برای این شخص و تمام کسانی این مقاله را می‌خوانند یک پیشنهاد ویژه داریم و آن راه‌اندازی یک کسب‌وکار آنلاین به کمک لیدی تارگت می‌باشد. خیالتان از این بابت راحت باشد که از صفر تا صد این ماجرا آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف پشتیبان مطمئن و امین شما خواهد بود. خدمات ارائه شده چیست؟

سوالات متداول

تعداد استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ زیاد است؟

در دیجیتال مارکتینگ روش‌ها و استراتژی‌های زیادی وجود دارد و همواره رو به گسترش می‌باشد. از روش‌های دیجیتال مارکتینگ رایج می‌توانیم به سئو، تبلیغات کلیکی، بازاریابی محتوا، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، افیلیت مارکتینگ و… اشاره کنیم.

تفاوت SEO و SEM چیست؟

سئو بر بهینه‌سازی محتوای وب‌سایت برای افزایش ترافیک طبیعی تمرکز دارد اما در SEM یا بازاریابی موتورهای جستجو، از تبلیغات کلیکی پولی برای جذب مخاطبان استفاده می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن