طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

فروش انفجاری در سال 1401 با طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ مشتری محور

هنگامی که شما برای رشد کسب‌وکار خود به دیجیتال مارکتینگ روی می‌آورید، یکی از کارهایی که یک آژانس دیجیتال مارکتینگ برای رشد شما انجام می‌دهد، طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ است. کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ فعالیت‌های سازمان یافته‌ و برنامه‌ریزی شده‌ای هستند که به‌منظور شناساندن یک برند و ترویج آن در میان مردم طراحی می‌شوند. حال این برند می‌تواند فروشنده یک محصول به‌خصوص و یا ارائه دهنده‌ی خدمات خاصی باشد. 

طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 یک کمپین دیجیتال مارکتینگ به‌صورت هدفمند تنها در راستای رشد و افزایش فروش محصولات و یا ارائه خدمات شما طراحی می‌شود و یکی از بهترین راه‌ها برای رشد کسب‌وکار است. در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که  طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟ با ما در آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف همراه باشید.

کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ از برای برقراری ارتباط با مشتریان از شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و… استفاده می‌شود. بسیاری از تبلیغاتی که شما به‌صورت روزانه مشاهد می‌کنید ممکن است بخشی از یک کمپین تبلیغاتی می‌باشند.

کمپین دیجیتال مارکتینگ شما می‌تواند با هدف جمع آوری محتوای تولید شده توسط کاربر از 100 مشتری و از طریق یک هشتگ برند در اینستاگرام باشد. در واقع، این یک هدف خاص (محتوای تولید شده توسط کاربر) است که قابل اندازه‌گیری (100 مشتری)، قابل دستیابی (از طریق هشتگ برند در اینستاگرام)، مرتبط (با خط تولید جدید) و محدود است. در زمان (31 مه 1400) . این یک نمونه کمپین دیجیتال مارکتینگ برای توسعه بیزینس آنلاین شما است. در مقاله بهترین کانال فروش درباره معرفی قوی‌ترین کانال های بازاریابی صحبت کرده ایم. حتما سری به این مقاله بزنید.

چگونه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ راه‌اندازی کنیم؟

برای طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ(digital marketing)، 10 قدم وجود دارد که باید آن‌ها  را مرحله‌به‌مرحله طی کنید:

 •       اهداف مارکتینگ خود را تعیین کنید
 •       بازار هدف خود را شناسایی کنید
 •       درباره کلمه کلیدی و موضوع تحقیق انجام دهید
 •       بازار و رقبای خود را تحلیل کنید
 •       کانال تبلیغاتی خود را انتخاب کنید
 •       بودجه خود را تعیین کنید
 •       ابتدا کمپین‌های آزمایشی را اجرا کنید
 •        عملکرد کمپین‌ها را تجزیه و تحلیل کنید
 •       بودجه بیشتری را به فعالیت‌های سودآور اختصاص دهید
 •       مجددا طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ را انجام دهید تا در ذهن مخاطبان ثبت شوید.

چگونه یک کمپین دیجیتال مارکیتنگ راه‌اندازی کنیم؟

تعیین اهداف مارکتینگ

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بفهمید در وهله اول، چرا یک کمپین دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) را اجرا می‌کنید. در پاسخ به این سوال گزینه‌ها تقریباً بی پایان هستند، به‌عنوان مثال، آیا می‌خواهید نرخ تبدیل‌ خود را بهبود ببخشید، لیست ایمیل خود را افزایش دهید، ترافیک خود را بهبود بخشید، برای کلمات کلیدی رتبه بندی بهتری داشته باشید و یا فالوورهای بیشتری به‌دست آورید. تنها نکته‌ای که در این قسمت باید به آن دقت کنید این است که باید یک هدف مشخص داشته باشید، اگر تلاش کنید و اهداف زیادی را به‌طور همزمان دنبال کنید، به‌هیچ‌یک از آن‌ها نخواهید رسید.

بازار هدف خود را مشخص کنید

آیا مخاطبان خود را می‌شناسید؟ قبل از طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ ، باید مخاطبان دقیقی را که قرار است هدف قرار دهید، مشخص کنید. اگر هنوز دقیقاً مخاطب خود را نمی‌شناسید، باید مدتی را صرف فکر کردن و تحقیق در مورد این شخص کنید. یکی از بهترین راه‌ها برای انجام این‌کار، ایجاد چیزی است که پرسونای (persona) یا شخصیت خریدار نامیده می‌شود. پرسونای توصیفی از مشتری ایده آل شما است و اطلاعات زیر را به شما ارائه می‌دهد:

 •       شغل آن‌ها
 •       میزان درآمد آن‌ها
 •       سرگرمی‌ها آن‌ها
 •       سن آن‌ها
 •       جنسیت آن‌ها
 •       اهل کجا هستند
 •       از چه نوع وبسایت‌هایی بازدید می‌کنند
 •       و…

مشخص کردن بازار هدف در طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

این اطلاعات می‌توانند به شما کمک کنند تا کمپین دیجیتال مارکتینگ خود را دقیقا برای آن‌ها طراحی کنید و این افراد را هدف خود قرار دهید. یکی از بهترین ابزارها برای بدست آوردن این اطلاعات گوگل آنالیتیکس است که می‌تواند کمک بزرگی برای شما باشد.

درباره کلمه کلیدی و موضوع تحقیق انجام دهید

بعد از انجام موارد بالا، اکنون دیگر شما دید واضحی نسبت به پرسونای خود و همچنین نتیجه مورد انتظار خود داشته باشید. اکنون باید تحقیقات جامعی در مورد کلمه کلیدی و موضوعاتی که مخاطبان شما در گوگل جست‌وجو می‌کنند انجام دهید تا بتوانید در هنگام سرچ این کلمات، در برابر مشتریان خود ظاهر شوید.

بازار و رقبای خود را تحلیل کنید

تحلیل بازار و همچنن رقبا به شما کمک می‌کند تا کمپین بهتری را برنامه ریزی کنید. چند سوال وجود دارد که باید هنگام تحقیق در مورد رقبای خود بپرسید:

 •       رقبا چه نوع محصولاتی را تبلیغ می‌کنند؟
 •       کدام ممحصول فروش بهتری دارد؟
 •       چه نوع محتوایی برای رقبای من بهتر عمل می‌کند؟
 •       حوزه کاری من چه محصولات و خدماتی محبوب‌تر هستند؟

شما همچنین می‌توانید کمپین‌های خود را از آنچه برای رقبای شما موفق بوده است، الگوبرداری کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که فرآیند را میانبر کرده و به خود شانس بیشتری برای موفقیت کمپین خود بدهید.

تحلیل بازار و رقبای خود برای طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

انتخاب کانال تبلیغاتی مناسب

اگر شما کمپانی بزرگی دارید، امکان دارد که برای کمپین دیجیتال مارکتینگ خود از چندین کانال متفاوت برای تبلیغات استفاده کنید.اما اگر برای بار اول قصد طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ را دارید بهتر است تا تنها در یک و یا دو کانال مشخص تبلیغات خود را انجام دهید. در فضای رسانه‌های اجتماعی، شما فیسبوک، اینستاگرام، لینکدین و پینترست را دارید. در کنار آن‌ها، شما تبلیغات گوگل، بازاریابی محتوا، سئو داخلی و خارجی، بازاریابی ایمیلی و بسیاری از موارد دیگر را به‌عنوان گزینه‌ای برای طراحی کمپین خود دارید. اما توجه به شناختی که از پرسونای خود دریافت کرده‌اید و با تحلیل داده‌ها، باید بتوانید بهترین کانال را برای کمپین خود انتخاب کنید.

تعیین بودجه

قبل اجرای یک کمپین تبلیغاتی، شما بهتر است تا بودجه خود را دقیقا برای اینکار تنظیم کنید. تبلیغات دیجیتال ارزان‌ترین شکل تبلیغات است، اما همچنان باید بودجه‌ی مشخصی را کنار بگذارید. این بودجه هم می‌تواند شامل زمان و هم پول باشد. به عنوان مثال، شما می‌توانید تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهید، محتوای خود را بنویسید و خودتان به بک لینک دسترسی داشته باشید، یا می‌توانید به شخص دیگری پول بدهید تا این کار را برای شما انجام دهد.

اجرای کمپین‌های آزمایشی

اگر کمپین‌های تبلیغاتی یا هر نوع کمپین پولی را اجرا می‌کنید، ابتدا باید کمپین‌های آزمایشی را اجرا کنید تا کل بودجه خود را از بین نبرید. با کمپین‌های آزمایشی خود، با بودجه کمی شروع می‌کنید و با دریافت بازخورد و داده‌ها، اصلاحات را انجام می‌دهید. به‌عنوان مثال، هنگام ایجاد تبلیغات می‌توانید هدینگ‌های مختلف، تصاویر مختلف، کپی رایتینگ، CTA و موارد دیگر را آزمایش کنید. شما باید بتوانید باید تعادلی بین کوچک نگه داشتن بودجه اولیه خود و در عین حال دریافت داده‌های کافی برای اصلاح تبلیغات خود را ایجاد کنید.

تحلیل و آنالیز کمپین‌ها

یکی از مزایای طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ ، این است که هیچ کمبود داده‌ و اطلاعاتی در آن‌ها وجود ندارد و شما از هر پلتفرمی که استفاده می‌کنید، می‌توانید کاملا نتایج و اطلاعات را تحلیل کنید. به‌عنوان مثال گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول دوتا از ابزارهای رایجی هستند که از آن‌ها برای تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود. با اینکار شما می‌توانید ببینید که آیا انتخاب‌های درستی برای کمپین خود انجام داده‌اید یا خیر.

تحلیل و آنالیز کمپین‌ها

اختصاص بودجه به فعالیت‌های سودآور

هنگامی که توانستید ببینید کدام کمپین‌ها بیشترین نتیجه را دارند، در آنجاست که باید بودجه خود را تنها بر کانال‌هایی متمرکز کنید که بیشترین سود را برای شما خواهند داشت. با این حال بهتر است تا به‌یکباره کاملا تمام بودجه خود را سرمایه گذاری نکنید، بلکه به‌مرور بودجه خود را افزایش دهید و همچنان نیز به تحلیل داده‌ها ادامه دهید. سپس، می توانید از آن داد‌ها برای اصلاح بیشتر کمپین‌های خود استفاده کنید. در نهایت، به نقطه‌ای خواهید رسید که کمپین‌های شما تا حد امکان بهینه شده باشند. وقتی به این نقطه رسیدید و بالاترین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) و نرخ تبدیل ممکن را دریافت کردید، دیگر وقت آن است که بودجه خود را کاملا افزایش دهید. اگر مایلید در خصوص نرخ بازگشت سرمایه یا roi اطلاعات کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم از مقاله نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست دیدن کنید.

راه‌اندازی مجدد کمپین‌های بازاریابی

شما باید کاری کنید که در ذهن مخاطبان باقی بمانید. بنابراین برای اینکار، پس از داشتن یک کمپین موفق، می‌توانید از اطلاعات و داده‌ها، تجربیات و بهبودهای بدست آورده خود استفاده کنید تا کمپینی حتی قوی‌تر از قبل نیز راه‌اندازی کنید. اینگونه با تکرار نام خود در ذهن مخاطبان، می‌توانید به‌عنوان یک برند محبوب در ذهن آن‌ها باقی بمانید.

‌چگونه یک شرکت یک کمپین دیجیتال مارکتینگ راه اندازی می‌کند؟

اولین قدم برای طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ، شناخت مشتری و در آن‌ها است. کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با بررسی حوزه فعالیت شما، مخاطبان شما را بررسی می‌کنند و آن‌ها را می‌شناسند. بازاریابان باید بفهمند که چه مشتریانی ایمیل‌های تبلیغاتی شما را باز می‌کنند، روی تبلیغات کلیک می‌کنند و یا از وب سایت‌های حوزه کسب‌وکار شما بازدید می‌کنند.

شما می‌توانید از یک کمپین تبلیغاتی کامل و جامع استفاده کنید. کمپینی یکپارچه که تمامی ابزارهای تبلیغاتی را با یک هدف و یک پیام واحد به‌کار گیرد تا این پیام را به بهترین نحو به مخاطب برساند که به این نوع کمپین، کمپین 360 درجه گفته می‌شود. هدف از ایجاد این کمپین ۳۶۰ درجه، برقراری ارتباط موثرتر با مشتری است.

مرحله دوم این است که در مورد بینش جمع آوری شده از مصرف کنندگان اقدام شود. به این طریق که با توجه به اطلاعات جمع آوری شده و شناخت مخاطبان، بازاریابان تصمیم بگیرند که آیا ایمیل مارکتینگ برای کمپین شما مناسب‌تر است یا ارائه کد تخفیف؟ پیشنهاد برای فروش بهتر است و یا ساخت یک تبلیغ نمایشی جذاب که ممکن است نظر مشتریان را جلب کند؟

چگونه یک شرکت یک کمپین دیجیتال مارکتینگ راه اندازی می‌کند؟

یک کمپین دیجیتال مارکتینگ از چه کانال‌هایی استفاده می‌کند؟

به طور کلی می‌توان گفت که در یک کمپین دیجیتال مارکتینگ، از تمام کانال‌های موجود در حد توان استفاده می‌شود. زیرا افراد معمولا برای خرید یک کالا و یا استفاده از خدمات، تنها از یک کانال اقدام نمی‌کنند. تنها با تمرکز بر یک یا دو کانال، یک بازاریاب ممکن است فرصت تعامل موثر با مصرف کننده را از دست بدهد. در عوض، بازاریابان باید یک رویکرد چند کانالی داشته باشند و با مصرف‌کنندگان همراه با محتوا و پیامی مناسب ملاقات کنند تا بتوانند آن‌ها را جذب کنند.

البته باید در نظر داشته باشید که گاهی اوقات، برای برخی از کسب‌وکارها استفاده از کانال‌های مختلف به‌صرفه نیست، زیرا ممکن است که برای کانال‌هایی هزینه کنند که تعامل و درآمد ایجاد نمی‌کنند. هر برند باید بداند که مشتریانش از چه کانال‌هایی استفاده می‌کنند و چگونه به آن‌ها دسترسی پیدا کنند، به‌عنوان مثال شرکت اسنپ را در نظر بگیرید، تمام فعالیت مخاطبان برای این شرکت از طریق تلفن همراه است. بنابراین برای تبلیغات، این شرکت بیشتر از طریق تبلیغات تلفن همراه اقدام می‌کند. در کل تشخیص بهترین کانال برای تبلیغات به عهده‌ی کارشناسان دیجیتال مارکتینگ است و آن‌ها می‌تونند با آنالیز حوزه فعالیت شما، در این مورد تصمیم بگیرند.

چگونه موفقیت یک کمپین دیجیتال مارکتینگ را ارزیابی می‌شود؟

هنگام طراحی کمپین دیحیتال مارکتینگ، کارشناسان باید ابتدا استراتژی برای این کمپین بچینند و سپس بعد از طراحی استراتژی و با توجه به آن، هدف آن را مشخص کنند. به‌عنوان مثال تعیین کنند که هدف از این کمپین، رسیدن به مقدار مشخصی از فروش محصولات است. اگر در کمپین دیجیتال مارکتینگ از یک کانال استفاده شود، بررسی بازده آن می‌تواند آسان باشد، اما اگر تبلیغ از طریق چند کانال متفاوت انجام شود، آن وقت تعیین این موضوع که مخاطبان بیشتر از چه طریقی جذب شده‌اند می‌تواند کمی دشوار باشد.

در نهایت کارشناسان دیجیتال مارکتینگ با توجه به تحلیل داده‌ها و همچنین دانش و تجربه خود، می‌توانند بازده کمپین و همچنین بهترین کانال با بیشتری بازدهی را مشخص کنند.

طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ

چه زمانی باید یک کمپین دیجیتال مارکتینگ را متوقف کرد؟

همانطور که ذکر شد، در هنگام طرح استراتژی کمپین تبلیغاتی کارشناسان دیجیتال مارکتینگ یک هدف مشخصی را برای تبلیغات تعیین می‌کنند. کمپین یک دوره تبلیغاتی بلند مدت است، بنابراین هنگامی که شرکت‌ها مشاهده کنند که بازدهی خوبی از این تبلیغات ندارند و یا کانال مناسبی را برای راه اندازی کمپین انتخاب نکرده‌اند، آن زمان است که یک کمپین تبلیغاتی باید متوقف شود.

همچنین ممکن است که یک کمپین در ابتدا شروع بسیار خوبی داشته باشد و بسیار سود آور نیز باشد، اما بعد از گذشت مدتی، به‌مرور از تاثیر آن کاسته شود. اگر شرکت‌ها در کانال‌های خود دید کاملی داشته باشند، می‌توانند ببینند که چه زمانی نتایج کاهش می‌یابد و در این زمان یا کمپین متوقف خواهد شد و یا آن را مجددا بازسازی می‌کند.

چگونه یک شرکت اهداف یک کمپین را تعیین می‌کند؟

اهداف کمپین باید با اهداف کلی شرکت هماهنگ باشد. به‌عنوان مثال هدف یک آژانس هواپیمایی جذب مشتریان بیشتر، فروش تورهای بیشتر و ارائه خدمات بیشتر است. هدف کمپین تبلیغاتی آن نیز باید همین موضوع باشد و بتواند تا جای ممکن و به‌صورت موثر، مخاطبان را به این سمت هدایت کند.

مزایای کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

می‌توان گفت که قطعا هزینه یک کمپین دیجیتال مارکتینگ نسبت به راه‌های تبلیغاتی قدیمی بسیار ارزان‌تر و همچنین موثرتر باشد. سئو و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی نمونه‌هایی از کانال‌های رایگان یا کم هزینه‌ای هستند که دیجیتال مارکترها می‌توانند از آن‌ها برای رشد کسب‌وکارها استفاده کنند. کمپین‌های دیجیتال همچنین بسیار کارآمدتر هستند و طیف بسیار گسترده‌ای از افراد را هدف می‌گیرند، اما در تبلیغات سنتی این امر امکان پذیر نیست.

مزایای کمپین دیجیتال مارکتینگ چیست؟

شرکت‌ها در هنگام طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ با چه مشکلاتی مواجه می‌شوند؟

مشکلات زمانی رخ می‌دهند که بازاریابان به درک کاملی از مخاطبان خود نمی‌رسند و تنها با تکه‌ی کوچکی از اطلاعات اقدام به راه اندازی یک کمپین تبلغیاتی می‌کنند. در جایی که یک برند نمی‌داند خواسته‌ی یک مخاطب چیست، بهترین روش برای ارائه خدمات به او چیست و یا اینکه مخاطب به چه روشی بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرد، جایی است که کمپین آن برند هیچ موفقیتی از کمپین طراحی شده کسب نخواهد کرد. بررسی و تحلیل داده‌ها می‌تواند مهم‌تریت بخش یک کمپین تبلغیاتی باشد.

طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ ؛ کلام آخر

طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ یکی از استراتژی‌هایی است که می‌تواند به‌طور کامل باعث دگرگونی کسب‌وکار شما شده و رشد و موفقیت را برای شما به‌همراه بیاورد. راه‌اندازی یک کمپین تبلیغاتی اصول و راه‌هایی دارد که باید برای رسیدن به موفقیت آن‌ها را دنبال کنید. مهم‌ترین عنصر در طراحی کمپین دیجیتال مارکتینگ شناخت مخاطبان و بررسی و تحلیل داده‌ها است. با انجام این دو مورد به نحو احسن، شما می‌توانید بهترین کمپین‌ها را طراحی کرده و به موفقیت برسید.

سوالات متداول

 •       هدف از ایجاد کمپین‌های بازاریابی دیجیتال چیست؟

هدف از راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی، شناساندن برند خود به مخاطبان و همچنین افزایش فروش محصولات و یا ارائه خدمات است.

 •       موانعی که سد راه ایجاد کمپین بازاریابی می‌شود چیست؟

جواب‌دهی نامناسب کمپین، انتخاب کانال تبلغیاتی اشتباه، شناخت غلط مخاطبان، از دست رفتن سرمایه،  انتخاب راه نامناسب برای تبیلغات و… همگی از دلایلی هستند که از رشد یک کمپین و جواب‌دهی آن جلوگیری می‌کنند.

 •       کمپین تبلیغاتی دیجیتال چیست؟

کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ فعالیت‌های سازمان یافته‌ و برنامه‌ریزی شده‌ای هستند که به‌منظور شناساندن یک برند و ترویج آن در میان مردم طراحی می‌شوند. حال این برند می‌تواند فروشنده یک محصول به‌خصوص و یا ارائه دهنده‌ی خدمات خاصی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن