بررسی پیج اتوریتی + دامین اتوریتی

بررسی پیج اتوریتی + دامین اتوریتی

در این مقاله از آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف قصد بررسی دامین آتوریتی و پیج اتوریتی که برای سئوکاران بسیار حائز اهمیت است خواهیم پرداخت. یکی از موضعات مهم و تاثیرگذار در سئوی سایت و مقیاس مهمی برای کیفیت و اعتبار سایت شما خواهد بود. شاید خوب باشد که بدانید روزانه چیزی در حدود صدها هزار سایت جدید تولید می‌شوند و در نتایج گوگل به رقابت  با هم دیگر می‌پردازند. هرچقدر که تعداد این سایت‌ها بیشتر شود، مسلما اعتبارسنجی آن‌ها هم  دشوار تر  خواهد شد. به همین سبب مفهومی تحت عنوان پیج اتوریتی و دامین آتوریتی تولید شده است که به سایت شما از 1 تا 100 عددی را نسبت می‌دهد که نشان‌دهنده‌  میزان اعتبار و کیفیت سایت شما در نتایج موتورهای جستجوی قوی مثل گوگل است.

در ابتدا سنجش رتبه یعنی  (Page Rank) عددی در بازه  1 تا 10 برای سایت شما در نظر می‌گرفت که نشان‌ از مقدار محبوبیت و اعتبار سایت شما از دید بازدیدکنندگان بود. اما بعد از زمانی موتور قدرتمند گوگل به صورت رسمی اعلام کرد که دیگر Page Rank را منبع معتبری برای انتخاب رتبه سایت‌ها نمی‌داند.

بلافاصله بعد از منتشر شدن این خبر، شرکت‌های متفاوتی سعی کردند کار Page Rank را ادامه دهند که در میان آن‌ها شرکت MOZ که معتبرترین و بروز ترین سایت در زمینه‌ی سئو  و رتبه بندی در دنیا هم هست، مفهومی به نام دامین آتوریتی را برای سایت‌ها معرفی کرد. هر چقدر که عدد دامین آتوریتی شما به  عدد 100 نزدیک تر باشد، سایت شما  از کیفیت و اعتبار بهتری  برخوردار است. در ادامه‌ این مقاله که از سایت بانوی هدف منتشر شده است قصد داریم تا شما را با این مفهوم خاص به صورت کامل آشنا کنیم.

 

 کلمه آتوریتی (Authority) به چه معناست؟

کلمه آتوریتی (Authority)در لغت به معنای اعتبار است. با افزایش تعداد سایت‌ها، موتور گوگل تصمیم گرفت تا به دامنه‌هایی بیشتر اعتبار دهد که اعتبار و ارزش بهتری دارند و برای اینکه سایتی را به رتبه‌های برتر در نتایج  گوگل برساند، یکی از مقیاس‌هایی که  در مورد سنجش قرار می‌دهد، آتوریتی یا اعتبار آن صفحه است. اعتبار صفحات و دامنه هم دقیقا مثل دنیای واقعی زمانی کسب می‌شود که سایت و مطالب شما، مفید، پر کاربرد، دوست داشتنی و برگرفته از اطلاعات مفید باشد. در دنیای واقعی هم اعتبار و ارزش آدم‌ها باهم تفاوت دارد و گوگل هم این معیار را ترتیب داد است تا کیفیت بیشتری به مخاطبان خود ارائه دهد.

 کلمه اتوریتی به چه معناست

domain authority چیست

دامین آتوریتی، Domain Authority یا به‌ اختصار DA یکی از عواملی است که توسط شرکت بزرگ و معتبر ماز برای تحلیل و آنالیز سایت‌ها ارائه‌شد و به عبارت دیگر معیاری برای آنالیز قدرت و ارزش دامنه یک سایت محسوب می‌شود. دامین آتوریتی همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، عددی در بازه 1 تا 100 است و بزرگتر بودن مقدار آن نشان از اعتبار بالاتر برای سایت و دامنه‌ شما است. البته باید به این موضوع هم توجه کنید که تنها داشتن ارزش و امتیاز بالا در سایت ماز برای رسیدن به رتبه‌های بالای گوگل کامل و کافی نیست.

محاسبه دامین آتوریتی چگونه است؟

دامین آتوریتی در واقع یک معیار نسبی برای ارزیابی اعتبار و کیفیت سایت‌ها است که برای مقایسه‌ آن‌ها می‌توان از این معیار استفاده کرد.  این موضوع را در نظر داشته باشید که این رتبه محصولی از سایت ماز است که می‌تواند به بهبود  وضعیت کیفیت سایت  شما کمک کند. اما خوب است  بدانید که گوگل بیشتر از 200 عامل مختلف را برای تعیین جایگاه و ارش شما در نظر می‌گیرد و بعد از آن رتبه‌ سایت شما به صورت نهایی مشخص می‌شود. در واقع دامین آتوریتی  می‌تواند به شما راهنمایی کند تا راه و مسیر سایت خود را بهتر و با کیفیت تر بشناسید و بدانید که در بین بقیه سایت‌های دیگر در چه رتبه‌ای قرار دارید.

چیست page authority

مفهوم دیگری با تفاوت  از دامین آتوریتی
domain authority
وجود دارد به نام پیج آتوریتی Page Authority یا خلاصه شده PA که  میزان قدرت و اعتبار یک صفحه به صورت جدا از دامنه کلی وب‌سایت شما را بررسی و نشان می‌دهد. پیج اتوریتی هم دقیقا مثل دامین آتوریتی عددی در بازه بین 1 تا 100 را به صفحه‌ی مورد نظر اختصاص می‌دهد که معمولا صفحات اصلی وب سایت در مقایسه با دیگر صفحات آن سایت، پیج آتوریتی بالاتر و بهتری دارد.

محاسبه دامین آتوریتی  و محاسبه پیج آتوریتی چگونه است؟

پیج آتوریتی و دامین آتوریتی با فرمولی تقریبا یکسان به یکدیگر محاسبه می‌‌شوند و همیشه در حال به‌روزرسانی هستند. پس ممکن است در یک بازه‌ زمانی مشخص شده، تغییرات و نوسانات زیادی را در امتیاز دادن به این دو به خصوص معیار پیج اتوریتی ببینید که کاملا طبیعی و نرمال است.

فرمول محاسباتی برای  دو معیار  پیج آتوریتی و دامین آتوریتی با کمک یک لگاریتم یا دقیق‌تر نموداری لگاریتمی است که در بازه عددی بین‌ 1 تا 100 قرار گرفته است، و اعتبار سایت شما توسط یک عدد سنجیده می‌شود. حتما برایتان جالب است که بدانید در نمودار لگاریتمی ارتقا از عدد 20 به عدد 30 بسیار راحت‌تر  است از رسیدن عدد 70 به عدد 80 است و همین سبب می‌شود تا در ادامه کار فرآیندی سخت‌تر برای رشد و پیشرفت روبرویتان باشد.

عوامل اثرگذار در دامین آتوریتی

حالا که با مفهوم پیج اتوریتی و دامین آتوریتی  به طور کامل و واضح آشنا شدید، زمان آن رسیده است که توضیح دهیم چگونه آن‌ها را بهینه سازی کنید و به نوعی بهتر  از آن برسید. فرض می‌کنیم که اعتبار دامنه یا صفحه شما پایین است، برای بالا بردن آن باید معیارهای مختلفی را مورد بررسی قرار دهید تا اگر مشکلی هست که  موتور جستجوی گوگل را به اشتباه می‌اندازد و شما را یک سایت بی‌اعتبار خطاب می‌کند، برطرف کنید و اگر هم مشکلی در کار  نیست، راهکارهایی  را برای بهبود وضعیت آن پیاده‌سازی کنید.

نوع و تعداد بک لینک‌ها

دامین آتوریتی تا حد زیادی به نوع بک‌ لینک‌های سایت شما ربط دارد و با کمک از بک لینک‌ها می‌توانید امتیاز و ارزش دامنه‌ی خود را افزایش دهید. اما باید توجه کنید که اقدام به بک لینک سازی بدون آنالیز و تحقیق می‌تواند برای سایت شما خطرناک هم باشد. به جای آن که به نوع و تعداد بک لینک‌ فکر کردن به کیفیت بک لینک‌ها اهمیت دهید و قبل از انجام شده اهمیت دهید، اعتبار و ارزش آن سایت را نزد موتور جستجوی باهوش گوگل بسنجید. وقتی  که یک بک لینک از سایتی معتبر و با ارزش به سایت خود می‌دهید، گوگل این پیام را می‌گیرد که اگر این سایت معتبر و باارزش به شما لینک داده است، یعنی شما را معتبر کرده است، پس گوگل هم ارزش بیشتری برای شما در نظر می‌گیرد و شما را در رتبه‌های بهتری قرار می‌دهد.

نوع و تعداد بک لینک‌ها

سیگنال‌های دریافت شده از‌ شبکه‌های اجتماعی

به غیر از لینک سازی در سایت‌های خارجی ابزارهای دیگری هم در تعیین اعتبار و ارزش  برای دامنه موثر هستند. مثل دریافت سیگنال‌های قوی از سوی شبکه‌های اجتماعی، برند منشن توسط کاربران شما در فضای آنلاین و جستجوی نام سایت شما توسط تعداد زیادی از مخاطبان وعمر بیشتری برای دامنه شما کسب می‌شود تا دامین آتوریتی شما شانس بهتری برای دریافت امتیازهای بالا داشته باشد.

جستجوی نام سایت شما در گوگل

طبیعی است که هرچقدر مقدار جستجویی که از نام سایت شما می‌شود بیشتر باشد، گوگل هم اعتبار بیشتری به شما اختصاص می‌دهد و همین کافی است تا امتیازی که برای دامین آتوریتی خود کسب می‌کنید را دست‌خوش تغییرات کند و امتیاز بهتری به شما و برندتان اختصاص دهد. سرچ کردن نام برند در گوگل ممکن است کمتر از بقیه موارد ذکر شده تاثیرگذار مورد توجه مخاطبان قرار بگیرد، اما شما آن را بی‌ارزش ندانید و سعی کنید گاهی کاربران خود را به انجام این کار با روش‌های متفاوت و بروز تشویق برای جستجو کنید.

روش‌ مشاهده اعتبار دامنه

همانطور که در ابدای مقاله به آن اشاره کردیم، بعد از اینکه گوگل کار با صفحه رنک را متوقف کرد، سایت‌های بسیار زیادی اقدام کردند که جای آن را بگیرند و برای بهبود وضعیت موتورهای جستجو مثل گوگل، خدماتی را ارائه دهند مثل ابزارهای سایت ماز و CheckMoz و Seo Review Tools.

در ابتدای مقاله سایت MOZ را معرفی کردیم اما برای دیدن دامین آتوریتی و پیج آتوریتی  سایت خود کافیست که بعد از ورود به پنل کاربری خود، لینک موردنظر را در آن جستجو کنید تا به شما امتیاز مربوطه را نشان دهد.

ابزارهای دیگری هم مانند Check Moz و Seo Review Toolsدر حال حاضر وجود دارند که با استفاده از معیارهایی تقریبا مشابه برای سایت شما امتیازی درنظر می‌گیرند. می‌توانید از آن‌ها هم برای فهمیدن  عدد  و یا مقدار  دامین آتوریتی و پیج آتوریتی  سایت خود استفاده کنید.

روش‌ مشاهده اعتبار دامنه

راه‌حل‌های کاربردی و موثر برای بالا بردن دامین آتوریتی (Domain Authority) سایت

گفتیم که بهبود وضعیت دامین آتوریتی به نوع و تعداد بک لینک‌های سایت شما تا حد زیادی مرتبط است، اما جدا از این، عوامل و راه‌حل‌های موثر دیگری هم وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید خود را نزد گوگل معتبر و باارزش نشان دهید. در ادامه به معرفی 2 راه‌حل کاربردی برای بالابردن میزان دامین آتوریتی و توضیح مختصری درباره‌ هرکدام از آن‌ها برای شما ارائه خواهیم کرد:

افزایش دامین آتوریتی با تولید محتوای یونیک و با کیفیت

اولین قدم برای افزایش دامین آتوریتی سایت شما، تولید محتوای یکتا و با کیفیت است. محتوای کاربردی و جذاب که کاربر را درگیر کند و به پاسخ لازم و کافی برای سوالش برساند، برای وضعیت سایت شما بسیار مفید خواهد بود. زیرا کاربر اگر از مطلب شما رضایت کامل داشته باشد، آن را برای دوستان و نزدیکان خود ارسال می‌کند یا در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر می‌کند. همین امر باعث می‌شود که لینک‌های مفیدی به سایت شما ارجاع داده شود. این اتفاق نه تنها به افزایش بازدید و ورودی سایت شما منجر می‌شود، بلکه افزایش اعتبار صفحه و در نهایت دامنه شما را نیز برای شما به ارمغان خواهد داشت.

حضوری موثر و همیشگی در شبکه‌های اجتماعی

چیزی که واضح است و نمی‌توان آن را کم اهمیت دید، پیشرفت روز به روز شبکه‌های اجتماعی است و موتور جستجوی گوگل هم قطعا با پیشرفت این موضوع مقدار نفوذ شبکه‌های اجتماعی و تاثیرات آن بر سئو سایت را بیشتر خواهد کرد (آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف هم خدمات شبکه های اجتماعی را ارائه می‌کند و هم خدمات سئو سایت بهینه‌سازی)، همانطور که در حال حاضر نسبت به گذشته، شبکه‌های اجتماعی تاثیر پر رنگ‌تری دارند. این تاثیرپذیری هم ناشی از سیگنال‌های مثبت است که از سمت مخاطبان شبکه‌های اجتماعی ارسال می‌شود و می‎تواند به بهینه‌سازی  نوع عملکرد الگوریتم‌های گوگل برای کاربران تاثیر گذار باشد. گوگل از این مسئله استفاده می‌کند تا نتایج بهتر و دقیق‌تری به کاربران خود نمایش دهد.

اگر محتوای شما در شبکه‌های اجتماعی ارسال شود، به این معناست که برای کاربران مفید  و کارآمد بوده است و همین  امر کافیست تا گوگل به سیگنال‌های دریافت شده از شبکه‌های اجتماعی توجه کند و به شما به سبب محتوای باکیفیتی که تولید کردید و از دید مردم مفید بوده است، امتیاز بهتری دهد تا کاربران بیشتری بعد از جستجو سایت و مطلب شما را پیدا کنند.

همچنین با حضور همیشگی و موثر در شبکه‌های اجتماعی می‌توانید کاربران خود را به سمت مطالب سایت خود سوق دهید و یا لینکی از مقالات خود را داخل پست خود بگذارید تا به سایت شما راهنمایی شوند. این کار هم آلارم مثبتی است برای گوگل، پس حضور در شبکه‌های اجتماعی را کم ارزش نشمارید. اما فراموش نکنید که محتوای شبکه‌های اجتماعی استراتژی خاص خود را دارد و ورود به این فضا صرفا به سبب لینک دادن به مقالات نتیجه‌ مثبتی در بر نخواهد داشت. اگر قصد کسب اطلاعات به‌روز و مفید در حوزه دیجیتال مارکتینگ را دارید پس حتما صفحه اینستاگرام بانوی هدف را دنبال کنید.

حضوری موثر و همیشگی در شبکه‌های اجتماعی

جمع بندی مقاله معرفی دامین آتوریتی

در این مقاله ما در ابتدا واژه دامین آتوریتی و در ادامه آن پیج آتوریتی را معرفی کردیم تا شما بتوانید مفهوم این دو را درک کنید. بعد از آن عوامل تاثیر گذار بر دامین آتوریتی را گفتیم و سپس 2 راه برای بالا بردن میزان دامین آتوریتی بیان کردیم.

 

چرا مقاله‌ دامین آتوریتی را از مجله تخصصی بانوی هدف بخوانیم

آژانس دیجیتال مارکتینگ بانوی هدف با حضوری موثر در زمینه مشاوره کسب و کار توانسته است نظر بیشتر فعالان در این حوضه را به سمت خود جلب کند و بسیاری از کارفرمایان مطرح کشور با این موسسه همکاری می‌کنند.

 

سوالات متداول
  1. پیج آتوریتی چیست ؟

پیج آتوریتی معیاری برای میزان قدرت و اعتبار صفحه‌ای از سایت در نزد گوگل است که عددی بین 10 تا 100 است. واضح است که هرچقدر عدد پیج آتوریتی به 100 نزدیک تر باشد اعتبار و ارزش آن صفحه بیشتر است.

2 دیدگاه دربارهٔ «بررسی پیج اتوریتی + دامین اتوریتی»

  1. سلام سایت ماز برای چک کردن همین چیزاست دیگه اینو خودم میدونم ولی فک کنم پولی باشه حقیقتش تا حالا تستش نکردم؟!

    1. علیرضا فریدی

      شهرام جان سلام امیدواریم هرجا هستی موفق باشی؛ سایت ماز هم پولی هست هم نیست شما توی هر 24 ساعت اجازه دیدن آنالیز سئویی تا 10 سایت مختلف را دارید که پارامترهای کاملتری را ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن